enda

Dicte 2

430 min.Tv-serie

Grundoplysninger Credits Festivaler og priser

Selskaber

Produktionsselskaber Miso Film
Dansk distribution TV2 Danmark

Instruktion

Instruktion Kasper Barfoed
Instruktion Jesper W. Nielsen
Instruktion Christian E. Christiansen
1. instruktørassistent Eigil Jacobsen
Casting Tanja Grunwald
Scripter Stine Monty Freddie
Statistkoordinator Lotte Bundgaard

Manus

Manuskriptforfatter Dorte Warnøe Høgh
Manuskriptforfatter Ida Maria Rydén
Karakterudvikler Elsebeth Egholm

Produktion

Producer Jonas Allen
Producer Peter Bose
Producer Christian Steengaard Potalivo
Executive producer Sven Clausen
Co-producer Carsten Holst
Co-producer Ellen Birgitte Riis
Udviklingsproducer Mikael Olsen
Line producer Carsten Sparwath
Produktionsleder Lina Bach Christensen
Postproduktionssupervisor Charlotte Buch
Location manager Ulla Malmros
Location scout Carl Malmros
Location assistent Claus Nielsen
Produktionskoordinator Cecilie Anna Christiansen
Producerassistent Sofie Brandt
Producerassistent Gitte Klein
Producerassistent Emilie Spliid
Produktionsassistent Christian Dahl
Produktionsassistent Krestine Nøddesbo

Foto

Fotograf Mikkel Find
Fotograf Erik Zappon
Fotograf Balthazar Hertel
Fotograf Claus Rosenløv Jensen
Fotograf Anne Skamris
Fotografassistent Kristoffer Høyer
Fotografassistent Rasmus Søndergaard Rygaard
Grip Bo "Bowie" Craner
DIT Andreas Thorsted

Stills

Stills Per Arnesen

Lys

Belysningsmester Niels Dose
Belysningsassistent Martin Andersen
Belysningsassistent Niclas Fusager
Belysningsassistent Frederik Højgaard Marcussen
Belyser Michael Wils Jensen

Klip

Klipper Benjamin Binderup
Klipper Frederik Strunk
Klipper Carsten Søsted
Klipper My Thordal
Klipper Søren B. Ebbe
Klipper Elin Pröjts
Klipper Isabel Bernadette Brammer
Avid-assistent Simon Harder
Avid-assistent Liv Lynge

Musik

Komponist Jeppe Kaas

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Lars Nielsen
Chefrekvisitør Thomas Karlsen
Regi Trine Jensen
Regi Tine Hieronymus Nielsen
Regi Thomas Willemoes

Kostumer

Kostumedesigner Lulu Lückow-Ohlsson
Kostumier Sandie Elisabeth Andersson
Kostumeassistent Mathilde Bang
Påklæder Susanne Buhl

Makeup

Chefsminkør Louise Hauberg Nielsen
Sminkør Tina Helmark
Sminkørassistent Pia Ankjær Poulsen

Lyd

Lyddesigner Eddie Simonsen
Lyddesigner Søren Bentz
Lyddesigner Brian Dyrby
Lyddesigner Anne Jensen
Foley artist Julien Naudin
Foley-optagelse Julien Martin
Lydoptagelser Jonas Langkilde
Lydoptagelser Lars Lund
Lyd Mick Raaschou
Lydassistent Kevin Bavnhøj
Lydassistent Johannes Rose
Boom operator Dan Isager Nielsen

Visual effects

Grafik Rasmus Reimer Larsen

Stunt

Stunts Dennis Albrethsen
Stuntkører Mikael Kort Kristensen

Medvirkende

Dicte Svendsen Iben Hjejle
John Wagner Lars Brygmann
Anne Skov Larsen Lærke Winther
Torsten Svendsen Lars Ranthe
Bo Skytte Dar Salim
Rose Svendsen Emilie Kruse
Linda Bendtsen Ditte Ylva Olsen
Otto Kaiser Peter Schrøder
Anna Svendsen Ida Dwinger
Louise Holm Andrea Vagn Jensen
Sandra Malene Knudsen
Knud Svendsen Rasmus Haxen
Lars Peter Zandersen
Rasmus Anders Nyborg
Christian Willadsen Ulrik Jeppesen
Lassen Claus Flygare
Alexander Wagner Hannibal Harbo Rasmussen
Johan Poulsen Caspar Phillipson
Julia Poulsen Amelia Hoy
Aron Poulsen Djibril Sesay
Carl Ferdinand Poulsen Steen Springborg
Jannice Kadija Jalloh
Tiffany Wanjiku-Victoria Seest
Sarty Dorren Bbaale
Betjent Anders Vølpert Momme
Overlæge Dan Zahle
Receptionist Maria Erwolter
Grace Tolou Aboka Tanya Moodie
Jannik Riise Morten Vang Simonsen
Ældsterådsmedlem Albert Nielsen
Ældsterådsmedlem Jesper Milsted
Geert Glunder Didier Oberlé
Martin Askov Morten Hemmingsen
Frederik Elliott Crosset Hove
Gunnar Victor Marcussen
Lisa Karin Rørbech
Philip Lai Yde
Jon Christian Gade Bjerrum
Mads Michael Asmussen
Sussie Susan A. Olsen
Sussies mand Anders Peter Bro
Stefanie Høgsbro Stephania Potalivo
Nicole Høgsbro Bebiane Ivalo Kreutzmann
Læge Morten Burian
Billetkontrollør Simon Roliggaard Andersen
Nora Gitte Siem
Dennis Høgsbro Lars Bom
Jeanette Marina Bouras
Dørmand Kim Winther
Bilist Ole Dupont
Flyttemand Jørgen Olsen
Flyttemand John Bratz
Jako Michel Castenholt
Aras Soat Cevik
Paulus Marek Magierecki
Stefanies onkel Lorenzo Woodrose
Sanne Coco Hjardemaal
Theo Christian Arda Karabulut
Bjørg Ronja Stæhr Bengtsson
Simon Østergaard Allan Hyde
Frank Hansen Roland Møller
Malou Julie Christiansen
Sikkerhedschef Kim Sønderholm
Bartender Thomas Riddersholm
Claus Mikkel Vadsholt
Advokat Troels II Munk
Roland Kenneth Carmohn
Stig Hansen Carsten Nørgaard
Soldat Morten Feldt
Michael Lars Sidenius
Manager Thomas Gaarde
Bonte Gizenga Daniel Dengaky
Niels Henrik Malte Frid-Nielsen
Receptionist Martin Hylander Brucker
Fodboldfan Heino Skovgård
Ina Stæhr Therese Damsgaard
Steffen Adreck Claus Riis Østergaard
Kresten Andersen Jens Lauridsen
Inga Birgit Conradi
Jurist Lado Hadzic
Betjent Jakob Svarre Juhl
Jernet Søren Jensen
Retsmediciner Martin Greisen
Landsbyboer Darien Asian

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.