enda

Dicte: Crime Reporter

430 min.TV series

Basic information Credits Festivals & awards
Original title Dicte 3
Danish title Dicte 3
Other titles Dicte: Crime Reporter
Director Kasper Gaardsøe, Kenneth Kainz, Carsten Myllerup
Screenplay Dorte Warnøe Høgh, Tine Krull Petersen, Ida Maria Rydén
Based on Efter Elsebeth Egholms bøger.
Producer Jonas Allen, Peter Bose, Christian Steengaard Potalivo
Director of Photography Jan Pallesen, Philippe Kress, Torben Forsberg
Editor Marlene Billie Andreasen, Benjamin Binderup, Carsten Søsted
Sound Eddie Simonsen
Composer Jeppe Kaas
Production designer Trine Padmo Olsen
Casting Tanja Grunwald
Appearances Iben Hjejle, Lars Brygmann, Dar Salim, Stine Stengade
Production country Denmark
Production companies Miso Film
Domestic distribution TV2 Danmark
TV release 22.08.2016, TV 2

Companies

Production companies Miso Film
With support from Public Service Puljen
Domestic distribution TV2 Danmark

Direction

Direction Kasper Gaardsøe
Casting Tanja Grunwald
Direction Kenneth Kainz
1st assistant director Eigil Jacobsen
Direction Carsten Myllerup
2nd assistant director: 2. Unit Mette Kjærgaard
2nd assistant director: 2. Unit Søren Kjær Nielsen
2nd assistant director: 2. Unit Jasmin Yigit
Casting: Spain Camilla-Valentine Isola
Continuity Michael Thune Andersen
Extras coordinator Lotte Bundgaard

Script

Screenplay Dorte Warnøe Høgh
Screenplay Tine Krull Petersen
Screenplay Ida Maria Rydén

Production

Producer Jonas Allen
Location scout Finn Richardt
Producer Peter Bose
Producer Christian Steengaard Potalivo
Executive producer Pernille Bech Christensen
Co-producer Ellen Birgitte Riis
Co-producer Carsten Holst
Line producer Carsten Sparwath
Line producer Claus Willadsen
Location scout (Spain) Samantha Grange
Location assistant Camilla Brydensholt Rasmussen
Production manager Lina Bach Christensen
Post-producton coordinator Glennie Pettersson
Production coordinator Dorte Grynderup
Production coordinator Krestine Nøddesbo
Post-production supervisor Charlotte Buch
Production manager: Spain Joseman Escrivá
Production coordinator: 2. unit Vicente Jensen
Location manager Anders Mangaard Jacobsen
Location manager: Spain Carlos Queró
Location manager: Spain Poto Balbontin
Location scout Rasmus Frøkjær Justesen
Location scout Carl Malmros

Cinematography

Cinematographer Jan Pallesen
Cinematographer Philippe Kress
Cinematographer Torben Forsberg
Cinematographer: 2. unit Miki Schack Mikkelsen
First assistant camera: 2. unit Gitte Gammelgaard
Low loader Mikael Kort Kristensen
Best boy grip Thomas Meyer
Cinematographer: 2. unit Claus Rosenløv Jensen
First assistant camera: 2. unit Franz A. Borde
Key grip: 2. unit Bo "Bowie" Craner
Helicopter photographer Thomas Kristensen
Video assist Ronni Husmand
First assistant camera Anne Skamris
First assistant camera Mikkel Find
Camera operator Ian N. Tomkins
DIT Rasmus Wittrup

Stills

Still photographer, 2. unit Henrik Ohsten
Still photographer, 2. unit Thomas Marott
Stills Per Arnesen

Electrical dept.

Gaffer Janus Hajslund
Best boy: 2. unit Andreas Thorsted
Gaffer Kenneth Andersen
Gaffer: 2. unit Kasper Mønster
Best boy Uffe Mulvad
Gaffer Emil Kaae
Gaffer Peter Junker Sørensen
Best boy: 2. unit Manu Seitz

Editing

Editor Marlene Billie Andreasen
Editor Benjamin Binderup
Editor Carsten Søsted
Avid supervisor Simon Harder
Online Daði Jónsson

Music

Composer Jeppe Kaas

Production design

Production designer Trine Padmo Olsen
Property master Thomas Karlsen
Property master: pre-production Christian Arvad Madsen
Property master (photoshoot) Mathias Sparre-Ulrich
Property master: 2nd unit Ricardo Lozano
Art director: Spain José Luis
Construction coordinator Bent Lundegaard Nielsen
Props Andreas Bågøe Anthonisen
Props Jesper Hyllested
Props Trine Weber Sundstrup

Wardrobe

Costume designer Lulu Lückow
Costume on set Stine Gudmundsen-Holmgreen
Costume assistant: Spain Katrine Duedahl Johansen
Costume assistant: Spain Emma Stampe Fogh
Dresser (2nd unit) Alex Geovanny
Dresser (2nd unit) Carlos Gisbert
Dresser (2nd unit) Bujan Zhune
Costume assistant Mathilde Bang

Makeup

Chief makeup artist Kirsten Zäschke
Makeup artist Pia Ankjær Poulsen
Makeup artist (2. unit) Ann Borghelt
Makeup artist (2. unit) Nadia Katrine Hansen

Sound

Sound designer Eddie Simonsen
Sound Mick Raaschou
Sound Lars Lund
Sound: post production Brian Dyrby
Foley artist Julien Naudin
Sound assistant Kevin Bavnhøj
Boom operator Dan Isager Nielsen
Boom operator: Spain Xim Terrassa Mattsson

Special effects

SFX technician Christian Schandorph
SFX technician Johannes Sverrisson

Visual effects

VFX supervisor Dan Dirckinck-Holmfeld
VFX Lasse Strøm
Colourist Anders Bloch-Rose
Conforming Peter Steincke

Stunt

Stunt coordinator Stig Günther
Assistant stunt coordinator Deni Jordan

Appearance

Dicte Svendsen Iben Hjejle
John Wagner Lars Brygmann
Bo SKytte Dar Salim
Nina Storm Stine Stengade
Anne Skov Larsen Lærke Winther
Torsten Svendsen Lars Ranthe
Rose Svendsen Emilie Kruse
Linda Bendtsen Ditte Ylva Olsen
Steffen Adreck Claus Riis Østergaard
Alexander Wagner Igor August Svideniouk Egholm
Eva Biljana Stojkoska
Theo Christian Arda Karabulut
Bjørg Ronja Zephyrine Stæhr
Kazim Prohic Dulfi Al-Jabouri
Erik Johannes Aaskilde Vigeholm
Kim Camilla Lau
Jeppe Rasmus Flensborg
August Mathias Sprogøe Fletting
Nord Tobias Lunn Nielsen
Daniel Mathias Hjørnholt
Johan Jønsson Frederik Wagner
General Ziad Karam Khaled Kouka
Khalil Haddad Hamsa Zaidi
Informanten Allan Helge Jensen
Gidseltager Manuel Escalona
Gidseltager Francisco Casas
Præst Lars Lindgrev Sørensen
Christian Oxholm Flemming Enevold
Louise Holm Andrea Vagn Jensen
Merethe Oxholm Mari-Anne Jespersen
Axel Karl Aaskilde Vigeholm
Henrik Mølgaard Troels Lyby
Nanna Mølgaard Carla Nicoline Maintz Elkhøj
Sabine Stine Prætorius
Jens Mølgaard Jens Malthe Næsby
Præst Tom Jensen
Fisker-Henning Bjarne Krogh-Pedersen
Jette Anna Gadborg
Gunilla Lisa Werlinder
Tonni Søren Malling
Ricco Morten Holst
Anne-Lise Jette Sivertsen
Finansmand Henrik Strube
Joe Konrad Nuka Godtfredsen
Lisbeth Lindfeldt Mette Frank
Overlæge Berg Morten Hebsgaard
Simona Marie-Louise Coninck
Claus, betjent Anders Vølpert Momme
Jonas, betjent Jakob Svarre Juhl
Jeanette Brix Stine Schrøder Jensen
Tom Brix Henning Valin Jakobsen
Mikkel Ninkoh Victor Visby Kallon
Sygeplejerske Ulla Vejby
Embedslæge Henrik Weel
Vagt Kenneth Andersen
Ellen Ramsdahl Pernille Andersen
Harald John Batz
Vagt Niklas Bentzen
Adam West Anders Heinrichsen
Helene fra HR Christina Hildebrandt
Søren Ramsdahl Kristian Ibler
Adam Wests kone Katrine Falkenberg
Marlene Albrink Christine la Cour
Nicolaj Ramsdahl Alexander Trangeled Larsen
Anette Cecilie Holk Rasmussen
Nicolas' mor Merete Voldstedlund
Hektor Oskar Daugård Rasmussen
Maj Laura Christensen
Markus Morten Thunbo
Sanne Lotte Munk
Hjertelæge Thomas Guldberg Madsen
Annegrete Mosgård Pernille Hansen

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.