enda

Something's Rockin'

420 min.TV series

Inspired by real events, Something's Rockin' tells the fascinating story of the rise and fall of "Radio Mercur", a pirate radio station founded by a small group of music-loving dreamers in the late fifties.
Basic information Credits Festivals & awards
Original title Mercur
Danish title Mercur
Other titles Something's Rockin'
Director Charlotte Sachs Bostrup, Mogens Hagedorn
Screenplay Søren Frellesen, Jesper Malmose, Jenny Lund Madsen
Producer Stine Meldgaard Madsen, Sven Clausen
Director of Photography Bo Tengberg, Lars Vestergaard, Søren Bay
Editor Klaus Heinecke, Frederik Strunk, Martin Schade, Martin Bønsvig Wehding, Lars Wissing
Composer Jacob Groth
Production designer Søren Gam
Casting Tanja Grunwald, Djamila Hansen, Karin Jagd
Appearances Andreas Jessen, Neel Rønholt, Jon Lange, Charlotte Fich
Production country Denmark
Dialogue language Danish
Production companies SAM Productions
Domestic distribution TV2 Charlie
Technical info color
TV release 06.03.2017, TV 2 Charlie

Companies

Production companies SAM Productions
With support from Det Danske Filminstitut, FilmFyn, TV4 Sverige, RÚV
Domestic distribution TV2 Charlie

Direction

Direction Charlotte Sachs Bostrup
Direction Mogens Hagedorn
1st assistant director Emil Sparre-Ulrich
1st assistant director Christian Grønvall
2nd assistant director Sune Wahl Andersen
2nd assistant director Alexander Skaarup Nielsen
Casting Tanja Grunwald
Casting Djamila Hansen
Casting Karin Jagd
Continuity Sedsel Andersen
Extras coordinator Anita Juel Lystbæk
Extras coordinator Anne Magnér

Script

Screenplay Søren Frellesen
Screenplay Jesper Malmose
Screenplay Jenny Lund Madsen

Production

Producer Stine Meldgaard Madsen
Producer Sven Clausen
Executive producer Adam Price
Producer: development Emilie Lebech Kaae
Line producer Anne Rudbæk
Executive producer Meta Louise Foldager Sørensen
Production manager Susanne Stranddorf
Post-production supervisor Iben Westi
Post-producton coordinator Emma Engberg
Location manager Benjamin Bertram Mathiesen
Location manager Jeppe Marstrand
Location manager Jimmi Jacobsen
Location manager: 2. unit Søren Dahl
Producer's assistant Christine Faarbæk
Production coordinator Trine Nadia
Producer's assistant Michel Ryddeskov
Producer's assistant Sune Wahl Andersen
Producer's assistant Mie Strandgaard Pedersen
Production assistant Cecilie Strandmose Toft
Production assistant Merethe Vestergaard
Production assistant: 2. unit Alberte Lorentzen-Rask

Cinematography

Cinematographer Bo Tengberg
Cinematographer Lars Vestergaard
Cinematographer Søren Bay
Camera assistant Thomas Holm Deleurang
Camera assistant Thomas Meyer
Camera assistant Anne Skamris
Key grip Mikael Kort Kristensen
Key grip Rune A. Egegaard
Key grip Mark Mavrinac
Camera assistant: 2. unit Henrik Lyngbo
Camera assistant: 2. unit Thue Garde Finnich
Camera operator Martin Top Jacobsen
Drone operator Tao Ahler
Drone operator Kristian Appel

Stills

Stills Rolf Konow
Stills Christian Geisnæs
Stills Søren Skarby Pedersen
Stills Carsten Andersen
Stills Henrik Petit

Electrical dept.

Gaffer Janus Hajslund
Gaffer Emil Kaae
Best boy Allan Rune Køldal
Best boy Nikolaj Ahrenst Christensen
Best boy Peter Junker Sørensen
Best boy Ib Valentin
Best boy Rune Lindholm
Gaffer Jacob Marlow
Best boy Mikkel Bentzen

Editing

Editor Klaus Heinecke
Editor Frederik Strunk
Editor Martin Schade
Editor Martin Bønsvig Wehding
Editor Lars Wissing

Music

Composer Jacob Groth
Music coordinator Nis Bøgvad
Music supervisor Anders Andreasen
Music supervisor Jan Thielsen

Production design

Production designer Søren Gam
Property master Trine Jensen
Property master Thomas Bremer
Props Joshua Beckford
Props Anja Wessel
Props Cecilie Langkilde
Props Christina Kallan
Props Andreas Feldos

Wardrobe

Costume designer Helle Nielsen
Costume on set Marianne Elgaard-Bendtsen
Costume on set Lisbet Mikkelsen
Costume on set Susie Bjørnvad
Costume on set Nina Flagstad
Costume on set Anne Mette Juul
Costume on set Stine Terp
Dresser Christina Kallan

Makeup

Chief makeup artist Eros Codinas
Makeup artist Lena Hansen
Makeup artist Rikke Adamsen
Airbrush Anja Christensen
Makeup artist Trine Cordes Berg
Makeup artist Søs Capion
Makeup artist Jill Arnfjord
Makeup artist Sara Sofia Kasper
Makeup artist Vickie Aviaja
Makeup artist Kamilla Bjerglind
Makeup artist Marlene Rosenlund
Makeup artist Ulla Asbjørn-Damsted
Makeup artist Trine Louise Jensen
Airbrush Dorthe Olesen

Sound

Sound editor Mikkel Groos
Sound editor Roar Skau Olsen
Recording engineer Kasper Rasmussen
Sound assistant Christian Scheuer
Sound assistant Lars Gonzalez
Sound assistant Peter Kofoed
Sound assistant Jonatan Jacoby

Visual effects

VFX artist Bjørn Munch Larsen
3D artist Jesper Rydland
Colourist Lasse Marcussen
Graphic design Zahra Khatibi

Stunt

Stunt coordinator Dennis Albrethsen

Choreography

Choreographer Helena Dong
Choreographer Mathilde Kromann

Narrator

Narrator Anders W. Berthelsen

Appearance

Flemming Vestergaard Andreas Jessen
Anne-Marie Jensen Neel Rønholt
Jan Irsinger Jon Lange
Lily Irsinger Charlotte Fich
Preben Borg Peter Gantzler
Richard Hansen Jesper Lohmann
Verner Vestergaard Henrik Birch
Tove Vestergaard Susanne Storm
Peder Falk Steen Stig Lommer
Gitte Skovgaard Stephania Potalivo
Schiøler Mortensen Ken Vedsegaard
Torben Stenbæk Rasmus Botoft
Asger Bertil Karlshøj Smith
Karen-Margrethe Halvorson Karoline Brygmann
Henry Halvorson Jesper Zuschlag
Peter Nielsen Mikael Birkkjær
Otto Brandenburg Christian Collenburg
Anita Caroline Vedel
Richards tekniker Søren Bojesen
Regitze Amanda Collin
Frk. Haller Therese Glahn
Mogens Lundvig Paw Henriksen
Mogensen, direktør Karsten Jansfort
Nina van Pallandt Ditte Arnth
Jørgen Ingmann Jacob Artved
Svend Asmussen Anders Bernitt
Valdemar Poulsen Joen Bille
Grethe Ingmann Marie Boda
Harald Nielsen Benjamin Brøgger
Raquel Rastenni Kaya Brüel
Jersild, politidirektør Hans Henrik Clemensen
Frk. Larsen Marianne Dollerup
Ditte Helmer Molly Blixt Egelind
Ib Glindemann Thomas Ernst
Giftefoged Anders Gjellerup Kock
Anita Lindblom Marie Louise Hansen
Bent Werther Emil Birk Hartmann
Johnny Reimar Youssef Hvidtfeldt
Iversen, kontorchef Kristian Høgh Jeppesen
John Mogensen Nicolai Jørgensen
Charles Thomas Kirk
Lauritzen Morten Lützhøft
Børge Peter Sloth Madsen
Birch Mikkel Bay Mortensen
Jacobsen, tolk Andreas Berg Nielsen
Reporter på Danmark Radio Kristian Fjord
Frederik van Pallandt Johannes Nymark
Aage Stentoft Lars Ranthe
Poul Rudi Kristian Rossen
Ejner, repræsentant for FONA Michael Fabricius Sand
Repræsentant for FONA Joakim Skovgård
Ministerfuldmægtig Martin Stoltenberg
Mathiesen, varmemester Claus Tilsted Søndergaard
Hans Nielsen Frank Thiel
Alice Babs Kristine Thorpe
Tommy Steele Daia Turner
Kaj Lindberg, trafikminister Hans Henrik Voetmann
Ulrik Neumann Morten Ærø

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.