enda

Mercur

420 min.Tv-serie

I serien følger vi den jurastuderende Flemming, der bor hjemme hos forældrene i Brønshøj, den enlige mor Anne-Marie, der kæmper sig frem i verden, og Jan, et barn af overklassen, der prøver at leve op til presset fra sit bagland og samtidig forsøger at finde sin egen vej gennem livet. De fiktive personhistorier er inspireret af virkelige begivenheder i tiden 1958-1962, hvor Radio Mercur var i luften, og via et hul i lovgivningen gjorde det muligt at sende radio på en helt ny måde med rock, pop og reklamer. Men Flemming, Jan og Anne-Maries drøm om og kamp for radiostationen giver også brydninger på det personlige plan, og spørgsmålet er, om man kan undgå at begrænse hinanden, når man kæmper for sin egen frihed?
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser
Original titel Mercur
Dansk titel Mercur
Andre titler Something's Rockin'
Instruktør Charlotte Sachs Bostrup, Mogens Hagedorn
Manuskript Søren Frellesen, Jesper Malmose, Jenny Lund Madsen
Producer Stine Meldgaard Madsen, Sven Clausen
Fotograf Bo Tengberg, Lars Vestergaard, Søren Bay
Klipper Klaus Heinecke, Frederik Strunk, Martin Schade, Martin Bønsvig Wehding, Lars Wissing
Komponist Jacob Groth
Scenograf Søren Gam
Casting Tanja Grunwald, Djamila Hansen, Karin Jagd
Medvirkende Andreas Jessen, Neel Rønholt, Jon Lange, Charlotte Fich
Produktionsland Danmark
Sprog Dansk
Produktionsselskaber SAM Productions
Dansk distribution TV2 Charlie
Tekniske data Farve
TV release 06.03.2017, TV 2 Charlie
Comment Drama-serie vist i 10 episoder. I forbindelse med Radio Mercurs 50 års jubilæum i 2008 forsøgte Adam Price og producer Morten Fisker at få lavet en spillefilm om Radio Mercur - i samarbejde med DR. Filmen blev dog ikke til noget.
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber SAM Productions
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, FilmFyn, TV4 Sverige, RÚV
Dansk distribution TV2 Charlie

Instruktion

Instruktion Charlotte Sachs Bostrup
1. instruktørassistent Emil Sparre-Ulrich
Instruktion Mogens Hagedorn
1. instruktørassistent Christian Grønvall
2. instruktørassistent Sune Wahl Andersen
2. instruktørassistent Alexander Skaarup Nielsen
Casting Tanja Grunwald
Casting Djamila Hansen
Casting Karin Jagd
Scripter Sedsel Andersen
Statistkoordinator Anita Juel Lystbæk
Statistkoordinator Anne Magnér

Manus

Manuskriptforfatter Søren Frellesen
Manuskriptforfatter Jesper Malmose
Manuskriptforfatter Jenny Lund Madsen

Produktion

Producer Stine Meldgaard Madsen
Producer Sven Clausen
Executive producer Adam Price
Udviklingsproducer Emilie Lebech Kaae
Line producer Anne Rudbæk
Executive producer Meta Louise Foldager Sørensen
Produktionsleder Susanne Stranddorf
Postproduktionssupervisor Iben Westi
Postproduktionskoordinator Emma Engberg
Location manager Benjamin Bertram Mathiesen
Location manager Jeppe Marstrand
Location manager Jimmi Jacobsen
Location manager, 2. unit Søren Dahl
Producerassistent Christine Faarbæk
Produktionskoordinator Trine Nadia
Producerassistent Michel Ryddeskov
Producerassistent Sune Wahl Andersen
Producerassistent Mie Strandgaard Pedersen
Produktionsassistent Cecilie Strandmose Toft
Produktionsassistent Merethe Vestergaard
Produktionsassistent, 2. unit Alberte Lorentzen-Rask

Foto

Fotograf Bo Tengberg
Fotograf Lars Vestergaard
Fotograf Søren Bay
Kameraassistent Thomas Holm Deleurang
Kameraassistent Thomas Meyer
Kameraassistent Anne Skamris
Grip Mikael Kort Kristensen
Grip Rune A. Egegaard
Grip Mark Mavrinac
Kameraassistent, 2. unit Henrik Lyngbo
Kameraassistent, 2. unit Thue Garde Finnich
Kameraoperatør Martin Top Jacobsen
Droneoperatør Tao Ahler
Droneoperatør Kristian Appel

Stills

Stills Rolf Konow
Stills Christian Geisnæs
Stills Søren Skarby Pedersen
Stills Carsten Andersen
Stills Henrik Petit

Lys

Belysningsmester Janus Hajslund
Belysningsmester Emil Kaae
Belyser Allan Rune Køldal
Belyser Nikolaj Ahrenst Christensen
Belyser Peter Junker Sørensen
Belyser Ib Valentin
Belyser Rune Lindholm
Belysningsmester Jacob Marlow
Belyser Mikkel Bentzen

Klip

Klipper Klaus Heinecke
Klipper Frederik Strunk
Klipper Martin Schade
Klipper Martin Bønsvig Wehding
Klipper Lars Wissing

Musik

Komponist Jacob Groth
Musikkoordinator Nis Bøgvad
Musik-supervisor Anders Andreasen
Musik-supervisor Jan Thielsen

Produktionsdesign

Scenograf Søren Gam
Chefrekvisitør Trine Jensen
Chefrekvisitør Thomas Bremer
Regi Joshua Beckford
Regi Anja Wessel
Regi Cecilie Langkilde
Regi Christina Kallan
Regi Andreas Feldos

Kostumer

Kostumedesigner Helle Nielsen
Kostumier Marianne Elgaard-Bendtsen
Kostumier Lisbet Mikkelsen
Kostumier Susie Bjørnvad
Kostumier Nina Flagstad
Kostumier Anne Mette Juul
Kostumier Stine Terp
Påklæder Christina Kallan

Makeup

Chefsminkør Eros Codinas
Sminkør Lena Hansen
Sminkør Rikke Adamsen
Airbrush Anja Christensen
Sminkør Trine Cordes Berg
Sminkør Søs Capion
Sminkør Jill Arnfjord
Sminkør Sara Sofia Kasper
Sminkør Vickie Aviaja
Sminkør Kamilla Bjerglind
Sminkør Marlene Rosenlund
Sminkør Ulla Asbjørn-Damsted
Sminkør Trine Louise Jensen
Airbrush Dorthe Olesen

Lyd

Lydklipper Mikkel Groos
Lydklipper Roar Skau Olsen
Lydoptagelser Kasper Rasmussen
Lydassistent Christian Scheuer
Lydassistent Lars Gonzalez
Lydassistent Peter Kofoed
Lydassistent Jonatan Jacoby

Visual effects

VFX artist Bjørn Munch Larsen
3D artist Jesper Rydland
Colourist Lasse Marcussen
Grafik Zahra Khatibi

Stunt

Stuntkoordinator Dennis Albrethsen

Koreografi

Koreograf Helena Dong
Koreograf Mathilde Kromann

Fortæller

Fortæller Anders W. Berthelsen

Medvirkende

Flemming Vestergaard Andreas Jessen
Anne-Marie Jensen Neel Rønholt
Jan Irsinger Jon Lange
Lily Irsinger Charlotte Fich
Preben Borg Peter Gantzler
Richard Hansen Jesper Lohmann
Verner Vestergaard Henrik Birch
Tove Vestergaard Susanne Storm
Peder Falk Steen Stig Lommer
Gitte Skovgaard Stephania Potalivo
Schiøler Mortensen Ken Vedsegaard
Torben Stenbæk Rasmus Botoft
Asger Bertil Smith
Karen-Margrethe Halvorson Karoline Brygmann
Henry Halvorson Jesper Zuschlag
Peter Nielsen Mikael Birkkjær
Otto Brandenburg Christian Collenburg
Anita Caroline Vedel
Richards tekniker Søren Bojesen
Regitze Amanda Collin
Frk. Haller Therese Glahn
Mogens Lundvig Paw Henriksen
Mogensen, direktør Karsten Jansfort
Nina van Pallandt Ditte Arnth
Jørgen Ingmann Jacob Artved
Svend Asmussen Anders Bernitt
Valdemar Poulsen Joen Bille
Grethe Ingmann Marie Boda
Harald Nielsen Benjamin Brøgger
Raquel Rastenni Kaya Brüel
Jersild, politidirektør Hans Henrik Clemensen
Frk. Larsen Marianne Dollerup
Ditte Helmer Molly Blixt Egelind
Ib Glindemann Thomas Ernst
Giftefoged Anders Gjellerup Kock
Anita Lindblom Marie Louise Hansen
Bent Werther Emil Birk Hartmann
Johnny Reimar Youssef Hvidtfeldt
Iversen, kontorchef Kristian Høgh Jeppesen
John Mogensen Nicolai Jørgensen
Charles Thomas Kirk
Lauritzen Morten Lützhøft
Børge Peter Sloth Madsen
Birch Mikkel Bay Mortensen
Jacobsen, tolk Andreas Berg Nielsen
Reporter på Danmark Radio Kristian Fjord
Frederik van Pallandt Johannes Nymark
Aage Stentoft Lars Ranthe
Poul Rudi Kristian Rossen
Ejner, repræsentant for FONA Michael Fabricius Sand
Repræsentant for FONA Joakim Skovgård
Ministerfuldmægtig Martin Stoltenberg
Mathiesen, varmemester Claus Tilsted Søndergaard
Hans Nielsen Frank Thiel
Alice Babs Kristine Thorpe
Tommy Steele Daia Turner
Kaj Lindberg, trafikminister Hans Henrik Voetmann
Ulrik Neumann Morten Ærø

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.