Basic information Credits Festivals & awards

Companies

Production companies Nordisk Film TV
Domestic distribution TV3

Direction

Direction Kari Vidø
Direction Trine Piil Christensen
Direction Martin Schmidt
Direction Adam Neutzsky-Wulff
Direction Tilde Harkamp
Direction Mette Hesthaven
Direction Niels Nørløv Hansen
Direction Michael W. Horsten
Casting Anders Nygaard
Casting Tanja Grunwald
1st assistant director Eigil Jacobsen
1st assistant director Thomas Schindel
1st assistant director Rasmus Lyhne
2nd assistant director Kenneth Mikkelsen
Extras coordinator Jens Næsland
Continuity Anne-Marie Ubbe
Continuity assistant Lotte Rørbye Aagaard

Script

Script supervisor Camilla Thisell
Script supervisor Michael Thune
Script John Stefan Olsen
Script Carsten Rudolf
Script Thomas Glud
Script Adam Neutzsky-Wulff
Script Jesper Waldvogel Rasmussen
Script Cecilie Olrik
Script Trine Piil Christensen
Script Iben Gylling
Script Kari Vidø
Script Jannik Tai Mosholt
Script Rikke de Fine Licht
Script Paola Pellettieri
Script Peter Hansen

Production

Producer Henrik Jongdahl
Producer Thomas Lydholm
Executive producer Lars Feilberg
Executive producer Jacob Houlind
Executive producer Adam Neutzsky-Wulff
Executive producer Rikke Kristine Nissen
Executive producer Jesper Zartov
Line producer Carina Åkerlund
Line producer Mads Holde
Production manager Marie-Louise Gyldenkrone
Production manager Karina Kirkeby
Production manager Carina Åkerlund
Post-production manager Birgitte Kehler Holst
Post-producton coordinator Birgitte Fleischer
Post-producton coordinator Trine Kjestrup
Executive producer Peter Hansen
Location scout Rasmus Christoffersen
Location manager Thomas Kelly

Cinematography

Camera assistant Anne Skamris
Camera assistant: 2. unit Henrik Jongdahl
Camera assistant: 2. unit Henrik Lyngbo
2nd assistant camera: 2. unit Claus Sisseck
First assistant camera Franz A. Borde
First assistant camera Erik Thal-Jantzen
First assistant camera Thomas Holm Deleuran
Cinematography Rasmus Arrildt
Cinematography René Gundeshøj
Cinematography Lars Beyer

Stills

Stills Per J. Sørensen

Electrical dept.

Best boy Morten Boserup
Best boy Michael Kreutzmann
Gaffer Balthazar Hertel
Gaffer Thomas Menzer

Editing

Assistant editor Julie Balle
Assistant editor Lisbeth Døssing
Online editor Dennis Jørgensen
Online editor Dan Konzior
Editing Henrik Fleischer
Editing Ghita Beckendorff
Editing Else Højsgaard
Editing Jeppe Bødskov
Editing Niels Ostenfeld

Music

Music producer Anders Hansen
Music Jeppe Riddervold

Production design

Art director Sarah Maria Fritsche
Set decorator John Romanco
Set decorator Søren Simonsen
Set decorator Kjeld Jørgensen
Set decorator Lise Lotte Møller
Set decorator Eva Røddik
Set decorator Kurt Schmidt
Set decorator Jes Troelsen
Set decorator Mounir Zitouni
Set dresser Thomas Bremer
Set dresser Louise Lønborg
Set dresser Esben Mourier
Assistant set dresser Maria Grieg
Props Karsten Noel Poulsen
Props Stine Elmholt
Props Mathias Holmgren Hassing
Props Zette Philbert
Props Eva Maria Hartvig Lund
Art department runner Mikael Pedersen
Production design Louise Lønborg
Production design Søren Gam

Wardrobe

Costume on set Jytte Uhrbrand
Wardrobe Lone Friis

Makeup

Makeup artist Soile Ludjoi
Makeup artist Marianne Rud
Makeup artist Sisse Julin
Makeup artist Soile Valpuri Lutjonen
Makeup artist assistant Kenny Alexandr
Makeup artist assistant Malene Qvist
Makeup Carina Rehmeier
Makeup Anne Cathrine Sauerberg

Sound

Sound editor Kim Dalum
Sound editor Steffen Addington
Sound editor Nalle Hansen
Sound editor Andreas Kongsgaard Mogensen
Sound editor Oskar Skriver
Sound Henry Michaelsen
Sound Morten Holsted
Boom operator Jonatan Jacoby
Boom operator Mikkel Furbo
Boom operator Lars Gerrild

Visual effects

Colourist Peter Diemar
Colourist Thomas Therchilsen

Stunt

Stunt Adam Brix

Appearance

Freja Skovgaard Mia Nielsen-Jexen
Mercedes von Bech Christiane Schaumburg-Müller
Hanne Skovgaard Susanne Storm
Simon Henriksen Søren Bregendal
Sten Skovgaard Jesper Lohmann
Jan Erik von Bech Peter Reichhardt
Maibritt von Bech Sofie Lassen-Kahlke
Karl Erik von Bech Kjeld Nørgaard
Benedikte von Bech Malene Schwartz
Jens Erik von Bech Pelle Hvenegaard
Charlotte Skovgaard Maibritt Saerens
Forretningsforbindelse Ole Dupont
Thorleif Adelson Sebastian Jessen
Kevin David Owe
Silke Mathilde Norholt
Klara Damgaard Helene Reingaard Neumann
Borgmester Hans Holm Claes Bang
Gert Riis Borg Niels Anders Thorn
Michael von Stjerne Christoffer Svane
Isabel Lotte Andersen
Danny Eskildshøj Mattias Tulested
Gudrun Lemcke Schmidt Karen-Lise Mynster
Milla Sandra Yi Sencindiver
Felix Skovgaard Sander Schacht
Eva Rosa Katrine Frederiksen
Thomas Wallin Martin Hestbæk
Nikolaj Vestergaard Peter Oliver Hansen
Kamma Jamile Massalkhi Rudolf
Camilla Lindberg Helene Egelund
Adam Jimmy Jørgensen
Karina Jessen Trine Pallesen
Henriette Feldt Rie Maktabi Grue
Rasmus Casper Steffensen
Daniel Lasse Baunkilde
Steven Rasmus Krogsgaard
Beatrice von Stjerne Anne Sofie Espersen
Gustav Anders Bobek
Lin Jun Wong Lin Kun Wu
Gunnar Ulver Skuli Abildgaard
Jeppe Peder Holm Johansen
Katja Eskildshøj Julie Carlsen
Kit Anne-Louise Abegg
Maja Vestergaard Clara Maria Bahamondes
Karoline Vestergaard Frederikke Thomassen
Max Allan Hyde
Eiler Blenkenberg Niels Weyde
Kimmie Christina Chanée
Lars Fromberg Jens Jacob Tychsen
H.C. Andersen Bjarne G. Nielsen
Jannik Stanislav Sevcik
Therese Thomsen Nastja Arcel
Siri Caecilie Carlsen
Ingeborg Elin Reimer
Lise Vibeke Ankjær
Vuk Claudio Morales
Jesper Wender Albert Nielsen
Monica Christa Waldorff
Finn Frikast Lars Ranthe
Leif Henrik Fiig
Ung pige Josephine Johansen
Sygeplejerske Rikke Grønkjær
Frandsen Kurt Ravn
Jørgen Windfeldt Paul Hüttel
Fængselsbetjent Anna Tulestedt
Niels Bondesen Finn Nielsen
Carla Stine Hjelm
Lea Anna Bård Larsen
Per Gérard Bidstrup
Anja/Natasha Mathilda Kwiatkowska
Toke Magnus Berg
Bente Brix Birgitte Raaberg
Herman Bendsen Dan Schlosser
Christoffer Klaus Tange
Harald Henrik Weel
Overlæge Holm Steen Hansen
Læge Petrine Agger
Finn Mikkel Vadsholt
2. pilot Dar Salim
Ole John Peter Aude
Journalist Iben Dorner
Klaras far Torben Sekov
Mette Anne Louise Hassing
Alexander Friis Thomas Magnussen
Helmuth Jon Lange
Nikoline Ann Lykke
Mannon Puk Scharbau
Sygeplejerske Elisabeth von Rosen
Tjener Bjarke de Koning
Tjener, Kierstein Mads Lodberg
Helen Maria Stokholm

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.