enda

Badehotellet 2

Hans Fabian Wullenweber, Danmark, 2015

315 min.Tv-serie

Der er gået et år, og vi skriver sommeren 1929. Stamgæsterne er tilbage i forventning om atter at blive forkælet af fru Andersen og hendes piger. Men også nye gæster flytter ind, to unge mænd, der kommer til at vende op og ned på det hele.

Derudover vender den afdøde hotelværts søn hjem fra Amerika for at dele arven efter sin far. Det betyder nye udfordringer for det lille hotel. Samtidig prøver stuepigen Fie og grosserer-datteren Amanda på hver deres måde at finde kærligheden og få fodfæste i livet.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser
Original titel Badehotellet 2
Dansk titel Badehotellet 2
Andre titler The Seaside Hotel 2
Instruktør Hans Fabian Wullenweber
Producer Michael Bille Frandsen
Fotograf Jacob Kusk
Klipper Steen Schapiro, Carsten Søsted, Janne Bjerg Sørensen
Lyd Bobby Hess, Stig Sparre-Ulrich, Dan Isager Nielsen, Morten Bak Jensen, Jonas Langkilde
Komponist Halfdan E, Jeppe Kaas
Scenograf Jette Lehmann, Rikke Tvilum
Casting Christian Grønvall
Medvirkende Rosalinde Mynster, Bodil Jørgensen, Morten Hemmingsen, Ena Spottag
Produktionsland Danmark
Produktionsselskaber SF Film Production ApS
Dansk distribution TV2 Danmark
TV release 12.01.2015, TV 2, og de følgende seks mandage
Comment 2. sæson består af 7 afsnit sendt i perioden 12/1 2015 til 2/3 2015.

Selskaber

Produktionsselskaber SF Film Production ApS
Koproducent Nitrat Film, Thorsboe & Lundblad
Med støtte fra Public Service Puljen, Arbejdernes Landsbank, Nordisk Film & TV Fond
In collaboration with TV2
Dansk distribution TV2 Danmark

Instruktion

Instruktion Hans Fabian Wullenweber
Scripter Stine Monty Freddie
Scripter Linda Daae
2. instruktørassistent Asen Severinov
3. instruktørassistent Scott St. Amand
Casting Christian Grønvall

Manus

Manuskript og ide Stig Thorsboe
Manuskript og ide Hanna Lundblad

Produktion

Producer Michael Bille Frandsen
Executive producer Stig Thorsboe
Executive producer Hanna Lundblad
Executive producer Birdie Bjerregaard
Executive producer Michael Fleischer
Produktionsleder Hope Devlin Kristiansen
Line producer Karin Trolle
Produktionsleder Anna Tolnov
Indspilningsleder Jesper Grüner
Indspilningsleder Tue Czajkowski
Produktionsassistent Amalie Hempel Sparsø
Produktionsassistent Katja Vermehren
Producerassistent Theis Nørgaard
Location manager (Jylland) Rasmus Frøkjær Justesen
Location manager (Sjælland) Martin Bagger
Research Majse Garde Bergmann
Postproduktionskoordinator Christina Isabel Emdrup

Foto

Cheffotograf Jacob Kusk
B-fotograf Erik Thal-Jantzen
Video assist Simon Sumborg
Video assist Katrine Thejl
Grip-assistent Rune A. Egegaard
Grip, 2. unit Henry E. Williams
Grip-assistent Michael Tøt
B-fotograf Martin Samsøe
B-fotograf Magnus Sort Eidemak
B-fotograf Franz A. Borde
2. fotograf Søren Bay
2. fotograf Ian N. Tomkins
B-fotograf Jesper Dehli Roland
DIT Robin Holtz

Stills

Stills Mike Kollöffel

Lys

Belysningsmester Jesper Westh
Belysningsmester Per Danbo
Belysningsassistent Niclas Fusager
Belyser David Medina
Belyser Mogens Otte
Belyser Martin Andersen
Belyser Kasper Mønster
Belysningsassistent Casper Bülow Christensen
Belysningsassistent Jesper Maxwell Frederiksen
Belysningsmester Noah Lynnerup
Belysningsassistent Rasmus Rønberg
Belysningsassistent Jonathan Reim Eskildsen
Belyser Thomas Larsen
Belysningsassistent Matthias Tegtmeier
Belyser Emil Kaae

Klip

Klipper Steen Schapiro
Klipper Carsten Søsted
Klipper Janne Bjerg Sørensen
Klippeassistent Line Gellert
Online Olesya Kireeva
Klippeassistent Noa Victor Vedde

Musik

Komponist Halfdan E
Komponist Jeppe Kaas

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Jette Lehmann
Scenograf Rikke Tvilum
Chefrekvisitør Arvid Berg-Ørnbak
Chefrekvisitør Tine Hieronymus Nielsen
Set rekvisitør Susanne Buhl

Kostumer

Kostumedesigner Margrethe Rasmussen
Kostumier Vibe Knoblauch Hededam
Kostumier Ninna Hensel
Kostumier Dorte Kimer
Kostumier Madeleine Ludvigsen
Kostumier Soraya Alaydrus
Syerske Lone Nyby Nielsen
Syerske Carina Ørnfeldt Mikkelsen
Syerske Anna Gammelgaard

Makeup

Chefsminkør Tina Helmark
Sminkør Helena Hørdum
Sminkør Camilla Hentze Jørgensen
Sminkør Bettina Züberlein Pedersen
Sminkør Birthe Lyngsøe
Sminkør Erik Schiødt
Sminkør Svend Nielsen
Sminkør Henrik Torp

Lyd

Tonemester Bobby Hess
Tonemester Stig Sparre-Ulrich
Tonemester Dan Isager Nielsen
B-tonemester Lars Lund
B-tonemester Anders Hermansen
B-tonemester (postproduktion) Ricardo Sousa
B-tonemester (postproduktion) Asser Borgen
B-tonemester (postproduktion) Peter Schultz
Foley artist Martin Langenbach
Tonemester Morten Bak Jensen
Tonemester Jonas Langkilde

Visual effects

Grafik Anders Huulgaard
Colorgrader Norman Nisbet
VFX-supervisor Sunit Parekh-Gaihede
VFX artist David René Christensen
VFX artist Tonni Zinck
Compositing Richard Sällqvist
Rotoscoping David Crisp

Stunt

Stunts Stig Günther

Medvirkende

Fie Rosalinde Mynster
Molly Andersen Bodil Jørgensen
Morten Enevoldsen Morten Hemmingsen
Martha, kokkepige Ena Spottag
Edith, stuepige Ulla Vejby
Otilia, stuepige Merete Damgaard Mærkedahl
Grosserer Georg Madsen Lars Ranthe
Therese Madsen Anne Louise Hassing
Amanda Berggren (f. Madsen) Amalie Dollerup
Kontorchef Hjalmar Aurland Peter Hesse Overgaard
Helene Aurland Cecilie Stenspil
Skuespiller Edward Weyse Jens Jacob Tychsen
Fabrikant Otto Frigh Bjarne Henriksen
Alice Frigh Anette Støvelbæk
Fru (Olga) Fjeldsø Birthe Neumann
Lydia Vetterstrøm (Fjeldsøs søster) Sonja Oppenhagen
Arkitekt Max Berggren Anders Juul
Reklametegner Philip Dupont Sigurd Holmen Le Dous
Grev Ditmar Mads Wille
Vera Alberte Blichfeldt
Bertha Liva Kristoffersen
Alfred Jensen Peter Gilsfort
Leslie Lukas Helt
Frk. Malling Lykke Scheuer
Postbud Jeppe Koudal Frostholm
Grev Valdemar Waage Sandø
Verner Robert Hansen
Grevinde Anne-Grethe Benedikte Hansen
Bargæst Ole Dupont
Poul Martin Greisen
Hr. Gottlieb Stig Hoffmeyer
Ingeniør Rønn Jesper Riefensthal
Julius Andersen Ole Thestrup
Bremer Sverrir Gudnason
Fru Damgaard Hanne Windfeld
Fru Skibsreder Holm Ida Dwinger
Arne Kokholm Henrik Birch

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.