enda

Hjørdis

Lars Kaalund, Denmark, 2015

TV seriesMini-series

Basic information Credits Festivals & awards
Original title Hjørdis
Danish title Hjørdis
Director Lars Kaalund
Screenplay Christian Torpe, Lars Kaalund, Marie Østerbye
Producer Jesper Morthorst
Director of Photography Kim Høgh
Editor Klaus Heinecke, Morten Egholm
Production designer Nikolaj Danielsen
Casting Djamila Hansen
Appearances Martin Brygmann, Ellen Hillingsø, Robert Hansen, Pauli Ryberg
Production country Denmark
Production company SF Film Production ApS
Domestic distribution TV2

Companies

Production company SF Film Production ApS
With support from Public Service Puljen
Domestic distribution TV2

Direction

Direction Lars Kaalund
Assistant director Emil Sparre-Ulrich
Casting Djamila Hansen
Casting: children Jette Termann
Continuity Marit Falkum Enerhaug
Extras coordinator Anita Juel Lystbæk
Extras assistant Mathias Sparre-Ulrich

Script

Screenplay Christian Torpe
Screenplay Lars Kaalund
Screenplay Marie Østerbye

Production

Producer Jesper Morthorst
Assisting producer Mette Tornbjerg
Line producer Mouns Overgaard
Production manager Anne Rudbæk
Location manager Søren Dahl
Post-producton coordinator Christina Isabel Emdrup
Production coordinator Trine Nadia
Runner Thore Davies
Runner Jens Steinicke Kjær
Runner Rasmus Rørdam Lund

Cinematography

Cinematographer Kim Høgh
Camera operator Louise McLaughlin
Camera assistant Søren Pedersen
Key grip Michael Tøt
First assistant camera Daniel Parmo

Stills

Stills Henrik Ohsten

Electrical dept.

Gaffer Jens Bo Fraek
Best boy Morten Kastberg
Best boy Gabriel Stefan

Editing

Editor Klaus Heinecke
Editor Morten Egholm

Music

Music supervisor Nis Bøgvad

Production design

Production designer Nikolaj Danielsen
Art director Anja Wessel
Set designer Kristian Boysen
Set dresser Sune Ahler
Set dresser Nels Andersen Ohrt
Set dresser Michala Steiner-Rode
Set dresser Trine Weber Sundstrup

Wardrobe

Costume designer Susie Bjørnvad

Makeup

Chief makeup artist Soile Ludjoi
Makeup artist Lisbeth Rishøj Olsen
Makeup artist Katrine Tersgov

Sound

Recording engineer Allan Holmberg
Recording engineer Eddie Simonsen
Boom operator Kevin Bavnhøj
Boom operator Lars Robin Gerrild

Visual effects

Graphic design and title sequence Christian Brinck

Choreography

Choreographer Vicky Leander

Appearance

Gert Martin Brygmann
Helle Ellen Hillingsø
Anders Robert Hansen
Einar Pauli Ryberg
Hjørdis Lise Bastrup Nielsen
Sekretær Jakob Fauerby
Hjørdis Lise Baastrup
August Nicky Andersen
Nicklas Rud Aslak
Malaika Jasmin Bart-Williams
Bo Marius Due
Simon Thomas Norgreen Nielsen
Johanne Nicoline Sharma Rubow
Kristoffer William Rützou
Jasmin Carla Siesbye
Anton Oliver Methling Søndergaard
Freja Caroline Vedel

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.