Basic information Credits Festivals & awards

Companies

Production companies TV2, Nordisk Film

Direction

Direction Niels Arden Oplev
Direction Morten Arnfred
Direction Henrik Ruben Genz
Direction Claus Bjerre
Direction Jannik Johansen
Direction Niels Gråbøl
Direction Morten Køhlert
Casting Tine Miehe-Renard
Assistant director Mikkel Blaabjerg Poulsen
Assistant director Emil Sparre-Ulrich
Assistant director Nicolai Kornum
Extras coordinator Anita Juel Lystbæk

Script

Script supervisor Anne-Marie Ubbe
Script supervisor Rikke Guldstad
Script supervisor Rikke Deepthi Hansen
Script Lars Kjeldgaard
Script Lars K. Andersen
Script Svainbjorn L. Baldvinsson
Script Ib Kastrup
Script Ole Meldgård
Script Jørgen Kastrup
Script Michael Asmussen
Script Kari Vidø

Production

Producer Luise Thiele
Producer Sanne Glæsel
Executive producer Kim Magnusson
Executive producer Bo Mortensen
Executive producer Rumle Hammerich
Producer: pre-production Stine Spang-Hansen
Line producer Louise Birk Petersen
Production manager Caroline Reichhardt
Production manager Louise Grosell
Unit manager Jimmy Leavens
Unit manager Katinka Haxthausen
Unit manager Doxy Helledie
Unit manager Eigil Jacobsen
Unit manager Mikael Reidar
Location manager Karen Margrethe Nielsen
Location manager Anders Jacobsen
Location manager Jeppe Tolstrup-Møller
Production coordinator Claus Willadsen
Production assistant Tina Dradrach
Production assistant Anne Sofie Sternberg
Production assistant Sara Bringskov

Cinematography

First assistant camera Henrik A. Meyer
First assistant camera Henrik Lyngbo
First assistant camera Magnus Sort Eidemak
Camera assistant Philip Forbes
Camera assistant John Frimann Rasmussen
Camera assistant Christian Garnov
2nd camera operator Rasmus Arrildt
Key grip Lars "Snitt" Weirsøe
Clapper/loader Michael Thune
Clapper/loader Kasper Bylov
Cinematography Dirk Brüel
Cinematography Lars Vestergaard
Cinematography Henrik Jongdahl

Stills

Stills Ole Kragh-Jacobsen
Stills Henrik Ploug

Electrical dept.

Gaffer Jan Michael Jensen
Best boy Michael Wils
Best boy Andreas Kragh-Jacobsen
Best boy Mikkel Bentzen
Best boy Lars Helsinghof Bæk
Best boy Stine Hein
Best boy Mogens Otte
Best boy Peter Riis
Lighting supervisor Otto Stenov
Lighting supervisor Henrik Capetillo
Assistant lighting technician Andy Cole
Assistant lighting technician Peder Dalmo

Editing

Assistant editor Michael Jørgensen
Editor: TV 2 Adam Price
Editing Leif Axel Kjeldsen
Editing Thomas Krag
Editing Mogens Hagedorn
Editing Anja Farsig
Editing Nicolaj Monberg
Editing Christin Illeborg
Editing Lizzi Weischenfeldt

Music

Music Frithjof Toksvig
Music Kåre Bjerkø

Production design

Art director Søren Krag Sørensen
Set decorator Jacob Wirth Carlsen
Set dresser Magnus Magnusson
Set dresser Jacob Stig Olsson
Assistant set dresser Rasmus Thjellesen
Props Vicki Møllgaard
Props Tine Hieronymus Nielsen
Props Michael Leth Hansen
Props Trine Jensen
Production design Niels Sejer

Wardrobe

Costume assistant Lone Friis
Wardrobe Susie Bjørnvad
Wardrobe Stine Gudmundsen-Holmgreen
Wardrobe Helle Nielsen
Wardrobe Stine Terp

Makeup

Makeup Malin Birch-Jensen
Makeup Tine Buch
Makeup Birthe Lyngsøe
Makeup Helena Hørdum
Makeup Dorte Jacobsen
Makeup Charlotte Laustsen

Sound

Sound Henry Michaelsen
Sound editor Michael Dela
Boom operator Flemming Christensen
Boom operator Morten Holsted
Boom operator Michael Bing

Special effects

Fire and smoke effects Lars Bjørn Hansen
Fire and smoke effects Troels Hoe

Visual effects

Graphic design Masoud Alavi
Graphic design Carina Jensen
Colourist Anders Bloch-Rose
Colourist Thomas Højmark Pedersen
Colourist Dan Konzior
Title sequence Lars Therkelsen
Title sequence Niels Gråbøl

Stunt

Stunt Deni Jordan

Appearance

Erik Frank Peter Steen
Mikael Frank Lars Brygmann
Malene Bork Anette Støvelbæk
Claus 'CC' Christensen Troels Lyby
Rebecca Neumann Sonja Richter
Patrik Larsen Carsten Bjørnlund
Linda Skov Sarah Boberg
Advokatsekretær Carina Due
Dommer Ulf Steenbeck Troels II Munk
Dommer Jørgen Balslev John Hahn-Petersen
Dommer Philip Lefevre Paul Hüttel
Lei Zielinski Jesper Lohmann
Landretsdommer Fritze Krogh Birthe Neumann
Troels Søndergaard Peter Hesse Overgaard
Eva Holme Ellen Nyman
Pernille Karmark Paprika Steen
Per Kure Michael Asmussen
Lærke Moesgaard Maria Stokholm
Otto Christensen Frederik Bill Wiberg
Kriminalassistent Kevin Bülow Henrik Prip
Ellen Brahe Stine Stengade
Martin Christensen Alexandre Willaume-Jantzen
Bjarne Duelund Michael Carøe
Svend Jarner Steen Stig Lommer
EB-journalist Robert Reinhold
Vilhelm Levin Simon Rosenbaum
Tonny Lindahl Claus Gerving
Oberst Thinghus Nis Bank-Mikkelsen
Futte Stanislav Sevcik
Sara Leegaard Kaya Brüel
Maria Zielinski Malene Schwartz
Elisabeth Frank Hanne Løye
Liselotte Christensen Puk Scharbau
Katrine Lindemark Lene Maria Christensen
Walid Paarup Ali Kazim
Betjent Tine Miehe-Renard
Pede David Owe
Kriminalassistent Jørgensen Hans Henrik Clemensen
Pelle Berg Mads Wille
Nadia Johanne Dal-Lewkovitch
Adidas-bandemedlem Asim Khan
John Olsen Lars Bjarke
Line Christine Albeck Børge
Jesper Mørk Martin Elung
Poul Christensen Stig Hoffmeyer
Marie Antoinette Miriam Khan-Andersen
Britta Mei Oulund
Jakobs mor Pernille Hansen
Sørine Nukâka Coster-Waldau

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.