Tv-serie om livet på et advokatkontor midt i København. Serien følger advokaternes arbejdsopgaver og hverdagslivet på kontoret, såvel som deres private konflikter og problemer.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser
Original titel Forsvar
Dansk titel Forsvar
Instruktør Niels Arden Oplev, Morten Arnfred, Henrik Ruben Genz, Claus Bjerre, Jannik Johansen, Niels Gråbøl, Morten Køhlert
Manuskript Lars Kjeldgaard, Lars K. Andersen, Svainbjorn L. Baldvinsson, Ib Kastrup, Ole Meldgård, Jørgen Kastrup, Michael Asmussen, Kari Vidø
Producer Luise Thiele, Sanne Glæsel
Fotograf Dirk Brüel, Lars Vestergaard, Henrik Jongdahl
Klipper Leif Axel Kjeldsen, Thomas Krag, Mogens Hagedorn, Anja Farsig, Nicolaj Monberg, Christin Illeborg, Lizzi Weischenfeldt
Komponist Frithjof Toksvig, Kåre Bjerkø
Scenograf Niels Sejer
Casting Tine Miehe-Renard
Medvirkende Peter Steen, Lars Brygmann, Anette Støvelbæk, Troels Lyby
Produktionsland Danmark
Produktionsselskaber TV2, Nordisk Film
Finansiering i samarbejde og med støtte fra Media ; Nordisk Film & TV Fond ; samt SVT ; TV2 Norge ; med støtte fra Egetæpper A/S ; EBH Filmudstyr ; Galerie Asbæk ; IBM Danmark A/S ; Terminalen A/S ; Montana ; Republic of Fritz Hansen
TV release 21.09.2003, TV 2, slutdato: 26/11 2003 [1. sæson, afsnit 1-11]
Comment Tv-serie sendt i 29 afsnit over tre sæsoner.
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber TV2, Nordisk Film
Finansiering i samarbejde og med støtte fra Media ; Nordisk Film & TV Fond ; samt SVT ; TV2 Norge ; med støtte fra Egetæpper A/S ; EBH Filmudstyr ; Galerie Asbæk ; IBM Danmark A/S ; Terminalen A/S ; Montana ; Republic of Fritz Hansen

Instruktion

Instruktion Niels Arden Oplev
Instruktion Morten Arnfred
Instruktion Henrik Ruben Genz
Instruktion Claus Bjerre
Instruktion Jannik Johansen
Instruktion Niels Gråbøl
Instruktion Morten Køhlert
Casting Tine Miehe-Renard
Instruktørassistent Mikkel Blaabjerg Poulsen
Instruktørassistent Emil Sparre-Ulrich
Instruktørassistent Nicolai Kornum
Statistkoordinator Anita Juel Lystbæk

Manus

Manuskriptsupervisor Anne-Marie Ubbe
Manuskriptsupervisor Rikke Guldstad
Manuskriptsupervisor Rikke Deepthi Hansen
Manus Lars Kjeldgaard
Manus Lars K. Andersen
Manus Svainbjorn L. Baldvinsson
Manus Ib Kastrup
Manus Ole Meldgård
Manus Jørgen Kastrup
Manus Michael Asmussen
Manus Kari Vidø

Produktion

Producer Luise Thiele
Producer Sanne Glæsel
Executive producer Kim Magnusson
Executive producer Bo Mortensen
Executive producer Rumle Hammerich
Producer (præproduktion) Stine Spang-Hansen
Line producer Louise Birk Petersen
Produktionsleder Caroline Reichhardt
Produktionsleder Louise Grosell
Indspilningsleder Jimmy Leavens
Indspilningsleder Katinka Haxthausen
Indspilningsleder Doxy Helledie
Indspilningsleder Eigil Jacobsen
Indspilningsleder Mikael Reidar
Location manager Karen Margrethe Nielsen
Location manager Anders Jacobsen
Location manager Jeppe Tolstrup-Møller
Produktionskoordinator Claus Willadsen
Produktionsassistent Tina Dradrach
Produktionsassistent Anne Sofie Sternberg
Produktionsassistent Sara Bringskov

Foto

Focus puller Henrik A. Meyer
Focus puller Henrik Lyngbo
Focus puller Magnus Sort Eidemak
Kameraassistent Philip Forbes
Kameraassistent John Frimann Rasmussen
Kameraassistent Christian Garnov
2. kameraoperatør Rasmus Arrildt
Grip Lars "Snitt" Weirsøe
Clapper/loader Michael Thune
Clapper/loader Kasper Bylov
Foto Dirk Brüel
Foto Lars Vestergaard
Foto Henrik Jongdahl

Stills

Stills Ole Kragh-Jacobsen
Stills Henrik Ploug

Lys

Belysningsmester Jan Michael Jensen
Belyser Michael Wils
Belyser Andreas Kragh-Jacobsen
Belyser Mikkel Bentzen
Belyser Lars Helsinghof Bæk
Belyser Stine Hein
Belyser Mogens Otte
Belyser Peter Riis
Belysningssupervisor Otto Stenov
Belysningssupervisor Henrik Capetillo
Belysningsassistent Andy Cole
Belysningsassistent Peder Dalmo

Klip

Klippeassistent Michael Jørgensen
Klipper (TV 2) Adam Price
Klip Leif Axel Kjeldsen
Klip Thomas Krag
Klip Mogens Hagedorn
Klip Anja Farsig
Klip Nicolaj Monberg
Klip Christin Illeborg
Klip Lizzi Weischenfeldt

Musik

Musik Frithjof Toksvig
Musik Kåre Bjerkø

Produktionsdesign

Art director Søren Krag Sørensen
Set rekvisitør Jacob Wirth Carlsen
Rekvisitør Magnus Magnusson
Rekvisitør Jacob Stig Olsson
Rekvisitørassistent Rasmus Thjellesen
Regi Vicki Møllgaard
Regi Tine Hieronymus Nielsen
Regi Michael Leth Hansen
Regi Trine Jensen
Produktionsdesign Niels Sejer

Kostumer

Kostumeassistent Lone Friis
Kostumer Susie Bjørnvad
Kostumer Stine Gudmundsen-Holmgreen
Kostumer Helle Nielsen
Kostumer Stine Terp

Makeup

Makeup Malin Birch-Jensen
Makeup Tine Buch
Makeup Birthe Lyngsøe
Makeup Helena Hørdum
Makeup Dorte Jacobsen
Makeup Charlotte Laustsen

Lyd

Lyd Henry Michaelsen
Lydklipper Michael Dela
Boom operator Flemming Christensen
Boom operator Morten Holsted
Boom operator Michael Bing

Special effects

Ild- og røgeffekter Lars Bjørn Hansen
Ild- og røgeffekter Troels Hoe

Visual effects

Grafik Masoud Alavi
Grafik Carina Jensen
Colorgrader Anders Bloch-Rose
Colorgrader Thomas Højmark Pedersen
Colorgrader Dan Konzior
Titelsekvens Lars Therkelsen
Titelsekvens Niels Gråbøl

Stunt

Stunt Deni Jordan

Medvirkende

Erik Frank Peter Steen
Mikael Frank Lars Brygmann
Malene Bork Anette Støvelbæk
Claus 'CC' Christensen Troels Lyby
Rebecca Neumann Sonja Richter
Patrik Larsen Carsten Bjørnlund
Linda Skov Sarah Boberg
Advokatsekretær Carina Due
Dommer Ulf Steenbeck Troels II Munk
Dommer Jørgen Balslev John Hahn-Petersen
Dommer Philip Lefevre Paul Hüttel
Lei Zielinski Jesper Lohmann
Landretsdommer Fritze Krogh Birthe Neumann
Troels Søndergaard Peter Hesse Overgaard
Eva Holme Ellen Nyman
Pernille Karmark Paprika Steen
Per Kure Michael Asmussen
Lærke Moesgaard Maria Stokholm
Otto Christensen Frederik Bill Wiberg
Kriminalassistent Kevin Bülow Henrik Prip
Ellen Brahe Stine Stengade
Martin Christensen Alexandre Willaume-Jantzen
Bjarne Duelund Michael Carøe
Svend Jarner Steen Stig Lommer
EB-journalist Robert Reinhold
Vilhelm Levin Simon Rosenbaum
Tonny Lindahl Claus Gerving
Oberst Thinghus Nis Bank-Mikkelsen
Futte Stanislav Sevcik
Sara Leegaard Kaya Brüel
Maria Zielinski Malene Schwartz
Elisabeth Frank Hanne Løye
Liselotte Christensen Puk Scharbau
Katrine Lindemark Lene Maria Christensen
Walid Paarup Ali Kazim
Betjent Tine Miehe-Renard
Pede David Owe
Kriminalassistent Jørgensen Hans Henrik Clemensen
Pelle Berg Mads Wille
Nadia Johanne Dal-Lewkovitch
Adidas-bandemedlem Asim Khan
John Olsen Lars Bjarke
Line Christine Albeck Børge
Jesper Mørk Martin Elung
Poul Christensen Stig Hoffmeyer
Marie Antoinette Miriam Khan-Andersen
Britta Mei Oulund
Jakobs mor Pernille Hansen
Sørine Nukâka Coster-Waldau

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.