enda

Rumle Hammerich

(1954 - )

Instruktør, født 1954. Uddannet som henholdsvis instruktør og manuskriptforfatter fra Den Danske Filmskole.

Siden sit store gennembrud med 'Otto er et næsehorn' (1983) har Rumle skrevet og instrueret en lang række film og tv-serier i både Danmark og Sverige. Han er særligt kendt for 'Klatretyven' (1991), "Kan du vissla Johanna?" (1994), 'Taxa' (1997), 'Rejseholdet' (2000) og 'Unge Andersen' (2005).

Rumle har modtaget en lang række af hædersbevisninger og priser for såvel sine spillefilm som sine tv-serier. I 2005 modtog han priser for Bedste Instruktør ved Shanghai og Warsaw festivalerne for 'Unge Andersen', som desuden i tv-versionen indbragte ham en Emmy.

Filmografi Priser Festivals
Title År Funktion Kategori
QEDA 2017 Instruktørkonsulent DK/Spillefilm
Broen 3 2015 Instruktion Tv-serie
Pebbles at Your Door 2015 Manuskonsulent DK/Dokumentarfilm
Borgen 1 2010 Instruktion Tv-serie
Headhunter 2009 Instruktion DK/Spillefilm
Klinteskoven 2007 Instruktion DK/Dokumentarfilm
De smås krig 2007 Produktionskonsulent DK/Dokumentarfilm
Mit Danmark - film nr. 6 2006 Instruktion DK/Dokumentarfilm
Unge Andersen 2005 Instruktion DK/Spillefilm
Ørnen 2004 Instruktion Tv-serie
Strings 2004 Kreativ producer DK/Spillefilm
En som Hodder 2003 Executive producer DK/Spillefilm
Lykkevej 2003 Executive producer DK/Spillefilm
Reconstruction 2003 Executive producer DK/Spillefilm
Forsvar 2003 Executive producer Tv-serie
Jan Guillous Ondskab 2003 Co-producer U/Spillefilm
At kende sandheden 2002 Executive producer DK/Spillefilm
Suxxess 2002 Co-producer U/Spillefilm
Tsatsiki - Venner for altid 2001 Co-producer U/Spillefilm
Hånden på hjertet 2000 Executive producer U/Spillefilm
Rejseholdet 2000 Manuskript Tv-serie
TAXA 1997 Instruktion Tv-serie
Cirkus Ildebrand 1995 Sangtekster DK/Spillefilm
Kan du fløjte, Johanna? 1994 Instruktion U/Kort fiktion
Lærerværelset 1994 Instruktion Tv-serie
Søndag eftermiddag, Østerbro 1993 Instruktion DK/Kort fiktion
Sort lucia 1992 Instruktion U/Spillefilm
Klatretyven 1991 Instruktion Tv-serie
Hunden der smilede 1989 Instruktion U/Kort fiktion
Skyggen af Emma 1988 Manusassistance DK/Spillefilm
Notater fra Kina 1987 Klip DK/Dokumentarfilm
Når bare han kan tælle køerne 1985 Instruktion DK/Dokumentarfilm
Kalk 1984 Instruktion DK/Dokumentarfilm
Stationer 1984 Instruktion DK/Kort fiktion
Varm mad - et folkekøkken 1984 Klip DK/Dokumentarfilm
Min farmors hus 1984 Instruktørassistent DK/Spillefilm
Otto er et næsehorn 1983 Instruktion DK/Spillefilm
Rocking Silver 1983 Supervisor DK/Spillefilm
Når jeg bliver stor 1982 Manus DK/Kort fiktion
Thorvald og Linda 1982 Instruktørassistent DK/Spillefilm
Den sidste detalje 1981 Manus DK/Kort fiktion
Cirkus Casablanca 1981 Manus DK/Spillefilm
Arbejde mod frihed 1980 Klip DK/Dokumentarfilm
Charly og Steffen 1979 Instruktørassistent DK/Spillefilm
Kloden rokker 1978 Instruktørassistent DK/Dokumentarfilm
Alt på et bræt 1977 Læsende mand på toilet DK/Spillefilm
Familien Gyldenkål sprænger banken 1976 Instruktørassistent DK/Spillefilm
Spøgelsestoget 1976 Belysningsassistent DK/Spillefilm
I løvens tegn 1976 Belysningsassistent DK/Spillefilm
Familien Gyldenkål 1975 Belysningsassistent DK/Spillefilm
En lykkelig skilsmisse 1975 Belysningsassistent DK/Spillefilm

Priser og nomineringer

Pris Premiere år Festival Film
Bedste Instruktør 2005 Shanghai International Film Festival 2005 Unge Andersen
Bedste Instruktør 2005 Warsaw Multimedia Audiovisual Film Festival for Teens and Kids 2005 Unge Andersen
Bedste Mandlige Skuespiller 2005 Warsaw Multimedia Audiovisual Film Festival for Teens and Kids 2005 Unge Andersen
Bedste Kostumier 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Unge Andersen
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Festivals

Festival Festival dato Film
Buenos Aires Danish Film Festival 2010-11-16 Headhunter
Damascus Int. Film Festival 2010-11-07 Headhunter
Mumbai Film Festival 2010-10-21 Headhunter
Galway International Film Festival, Film Fleadh 2010-07-06 Headhunter
Cinemateket 2010-06-17 Headhunter
Cleveland International Film Festival 2010-03-18 Headhunter
Göteborg International Film Festival 2010-01-29 Headhunter
Cairo International Film Festival 2009-11-10 Headhunter
Lübeck, Nordische Filmtage 2009-11-04 Headhunter
London Film Festival 2009-10-14 Headhunter
Distributørvisning 2009-09-24 Headhunter
Torun, Camerimage 2006-11-25 Unge Andersen
Belfast Cinemagic 2006-11-17 Unge Andersen
Chicago Int. Children's Film Festival 2006-10-01 Unge Andersen
Athens Olympia Int. Film Festival For Children and Young People 2006-05-25 Unge Andersen
Giffoni-Hollywood Festival 2006-04-26 Unge Andersen
H. C. Andersen Anniversary Year 2006-04-01 Unge Andersen
New York Scandinavian House 2006-03-24 Unge Andersen
Tallinn Black Nights Film Festival 2005-11-24 Unge Andersen
H. C. Andersen Anniversary Year 2005-11-24 Unge Andersen
Lithuania Scanorama Film Forum 2005-11-11 Unge Andersen
Warsaw Multimedia Audiovisual Film Festival for Teens and Kids 2005-11-02 Unge Andersen
H. C. Andersen Anniversary Year 2005-10-24 Unge Andersen
Sao Paulo Int. Film Festival 2005-10-21 Unge Andersen
Bergen International Film festival 2005-10-20 Unge Andersen
H. C. Andersen Anniversary Year 2005-10-01 Unge Andersen
H. C. Andersen Anniversary Year 2005-09-16 Unge Andersen
H. C. Andersen Anniversary Year 2005-09-01 Unge Andersen
Odense Internationale Film Festival 2005-08-11 Unge Andersen
H. C. Andersen Anniversary Year 2005-07-07 Unge Andersen
Moscow Int. Film Festival 2005-06-17 Unge Andersen
Shanghai International Film Festival 2005-06-11 Unge Andersen
Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2005-05-29 Unge Andersen
Troia Int. Film Festival (Setúbal) 2005-05-28 Unge Andersen
Rome Int. Children's Film Festival 2005-05-23 Unge Andersen
H. C. Andersen Anniversary Year 2005-04-16 Unge Andersen
Berlinale 2005-02-10 Unge Andersen
Göteborg International Film Festival 2005-01-28 Unge Andersen
Pleasantville, Jacob Burns Film Center 2003-09-20 Otto er et næsehorn
Malmö, BUFF 2003-03-12 Otto er et næsehorn
Sandnes FaBu Int'l Film Festival 2002-11-11 Otto er et næsehorn
Odense Internationale Film Festival 2000-08-14 Stationer
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.