enda

Strings

Anders Rønnow Klarlund, Danmark, 2004

92 min.DK/SpillefilmDukkefilm, Animation

Anders Rønnow Klarlunds 2005-bud på dukkefilm-genren kom, skønt de fleste troede, at den genre hørte en fjern fortid til. Handlingen udspiller sig omkring et kongemord. Byen Hebalon er blevet sat i undtagelsestilstand. Hebalonernes arvefjender, zeritterne, er mistænkt, og kongesønnen Hal må rejse ud i verden for at hævne mordet. Men tingenes sande sammenhæng er ikke så ligetil. Traditionen tro er der intriger på tværs af al sandsynlighed, og Hal kommer på en opbyggelig og imponerende rejse. "Visuelt er 'Strings' noget af det mest betagende, ladet med symbolsprog og stor opfindsomhed", skrev Information.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Strings
Dansk titel Strings
Andre titler Strings
Instruktør Anders Rønnow Klarlund
Producer Niels Bald
Fotograf Kim Hattesen, Jan Weincke
Klipper Leif Axel Kjeldsen
Lyd Hans Møller
Komponist Jørgen Lauritsen
Scenograf Sven Wichmann
Produktionsland Danmark, Sverige, Norge
Produktionsselskaber Bald Film
Finansiering Produced by Bald Production ApS in co-production with Zentropa Entertainments5 ApS, Nordisk Film Production A/S, Sandrew Metronome Danmark A/S, Film & Music Entertainment Ltd, Bob Film Sweden AB, Mainstream ApS, Radar Film ApS. In collaboration with DR & Invicta Capital Ltd. With support from Danish Film Institute, Commissioning editors Mette Damgaard-Sørensen & Vinca Wiedemann, Swedish Film Institute, Commissioning editor Gila Bergqvist-Ulfung, Norwegian Film Fund, Commissioning editorKarin Julsrud, Sveriges Television AB - SVT Fiktion, NRK, Nordic Film- & TV Fund Svend Abrahamsen & Cornelia Boysen
Dansk distribution Filmcompagniet - SF Film, Warner og Twentieth Century Fox
Internationalt salg TrustNordisk / Filmbyen 22 / 2650 Hvidovre / t +45 3686 8788 / f +45 3677 4448 / info@trustnordisk.com / www.trustnordisk.com
Festival information Danish Film Institute
Tekniske data 2524 meter, 35 mm, Cinemascope, Fuji, Dolby, SRD
Dansk biografpremiere 09.09.2005
Premierebiografer Palads, BioCity (Tåstrup), CinemaxX, Empire, Kinopalæet (Lyngby), Metropol samt 16 biografer i provinsen
DFI-støtteform Konsulentstøtte
Vurdering Tilladt for alle, men frarådes børn u. 7
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber Bald Film
Finansiering Produced by Bald Production ApS in co-production with Zentropa Entertainments5 ApS, Nordisk Film Production A/S, Sandrew Metronome Danmark A/S, Film & Music Entertainment Ltd, Bob Film Sweden AB, Mainstream ApS, Radar Film ApS. In collaboration with DR & Invicta Capital Ltd. With support from Danish Film Institute, Commissioning editors Mette Damgaard-Sørensen & Vinca Wiedemann, Swedish Film Institute, Commissioning editor Gila Bergqvist-Ulfung, Norwegian Film Fund, Commissioning editorKarin Julsrud, Sveriges Television AB - SVT Fiktion, NRK, Nordic Film- & TV Fund Svend Abrahamsen & Cornelia Boysen
Dansk distribution Filmcompagniet - SF Film, Warner og Twentieth Century Fox

Instruktion

Instruktion Anders Rønnow Klarlund
1. instruktørassistent Jonas Wagner
2. instruktørassistent Mikkel Nørgaard
2. instruktørassistent Søren Hadsund Mortensen
2. instruktørassistent Malene Vilstrup
2. instruktørassistent Frelle Petersen

Manus

Idé Naja Marie Aidt
Idé Anders Rønnow Klarlund
Drejebog Naja Marie Aidt
Storyboard Sune Elskær
Storyboard-tegner Sune Elskær
Storyboard-tegner Mike Jensen

Produktion

Producer Niels Bald
Executive producer Peter Aalbæk Jensen
Kreativ producer Rumle Hammerich
Co-producer (Norge) Axel Helgeland
Co-producer (Norge) Aage Aaberge
Co-producer (Sverige) Jan Blomgren
Co-producer (UK) Mike Downey
Co-producer (UK) Sam Taylor
Associate producer Zorana Piggott
Associate producer Kate Barry
Producerassistent Lee Thomas
Producer (finansiering) Peter Garde
Produktionsleder Lykke Lyngsø
Producerassistent Ole Wendorff-Østergaard
Produktionsassistent Malina Terkelsen
Runner Casper Knudsen
Runner Jacob Hoffmann
Runner Lars Lundegaard
Runner Diana Klara Røjtburg
Produktionsassistent Maria Koch Nielsen
Festarrangør Andrea Diestel
Produktionskoordinator (postproduktion) Martin Keller

Foto

Cheffotograf Kim Hattesen
Cheffotograf Jan Weincke
Fotograf, 2. unit Ian Hansen
Fotografassistent Lennart Pettersson
Fotografassistent Erik Thal-Jantzen
Fotografassistent, 2. unit (Bosnien-Herzegovina) Philip Forbes
Fotografassistent, 2. unit (Bosnien-Herzegovina) Eric Witzgall
Fotografassistent, 2. unit (Bosnien-Herzegovina) Thomas Holm Christensen
Teknisk assistent Søren Huus Rosenquist
Fotograf (titelsekvens) Sebastian Winterø
Grip Mark Mavrinac
Grip Henry E. Williams
Grip Jimmy Leavens

Stills

Stillfotograf Steen Donsby
Stills Steen Donsby

Lys

Belyser Martin Lerche
Belyser Martin Pålsheden
Belysningsmester Michael Sørensen
Belysningsmester Jens Sjöwall-Wahlöö

Klip

1. klippeassistent Rikke Selin Fokdal
2. klippeassistent Carsten Bramsen
Teknisk support Lars Dela
Klip Leif Axel Kjeldsen

Musik

Musikklipper Thomas Lester
Musik Jørgen Lauritsen

Produktionsdesign

Art director David Drachmann
Art director-assistent Sune Ehlers
Teknisk tegner Jacob Polack
Teknisk tegner Niels Bisbo
Teknisk tegner Thomas Pors
Rekvisitør Esben Mourier
Scenetekniker Sidse Færk
Rekvisitør Søren Buus
Rekvisitør Annette Rolfshøj
Rekvisitør Ole Paikjær Bak
Rekvisitørassistent Rebecca Camilla Nielsen
Byggekoordinator Michael Dolin Larsen
Tømrer Lucas Aron Krügermeier
Tømrer Peter Thomas Skat-Rørdam
Tømrer Sten Nielsen
Tømrer Jan Funk
Tømrer Gunnar Ludvigsen
Tømrer Christian Bamberg
Tømrer Jacob Torp Hansen
Modelbygger Esben Horn
Modelbygger Reto Rasseli
Maler Birgitte Thiesen
Maler Mette Nielsen
Maler Jannik Albrechtsen
Maler Jytte Sølvbjerg
Painter Cristina Signorelli
Byggeleder Bent Lauridsen
Dukkefører Sofie Krog
Dukkefører Espen Dekko
Dukkefører Stephen Mottram
Dukkefører Libby Granger
Dukkefører Simon Granger
Dukkefører Patrick Maire
Dukkefører Geoff Felix
Dukkefører Sue Dacre
Dukkefører Tomás Procházka
Dukkefører Vit Brukner
Dukkefører Radek Beran
Dukkefører Nele de Craecker
Dukkefører Sophie Rimington
Dukkefører Peter B. Baird
Dukkefører Craig Marin
Dukkefører Olga Felgemacher Marin
Dukkefører Bernd Ogrodnik
Dukkeførerassistent Astrid Kjær Jensen
Dukkeførerassistent Damian John Regan
Dukkemager Gudmundur Lúdvik Grétarsson
Dukkemager Lars Kirchhoff
Dukkemager Allan Haslund
Dukkemager Magnus Miselli
Dukkemager Per Kapper
Dukkemager Finn Andersen
Dukkemager Govert Lund
Dukkemager Adalsteinn Steffansson
Dukkemager Palle Carlson
Dukkemager Charlotte Worsaae
Dukkemager Finn Killbuck Johansen
Dukkemager Hrafnhildur Svansdóttir
Dukkemager Kresten Foerlev
Dukkemager Anne Sofie Tuxen Gerstrøm
Produktionsdesign Sven Wichmann
Dukkemager Tobias Benjamin Freddie
Dukkemager Mette Eis
Dukkemager Molly Kyhl
Dukkemager Joakim Zacho Weylandt

Kostumer

Kostumedesigner Ingrid Søe
Kostumier Grith Deleuran
Kostumeassistent Maj-Britt Velling
Kostumeassistent Disa Persson
Kostumeassistent Julia Lundby Lous
Kostumeassistent Emmy Nielsen
Kostumeassistent Janni Andrup Madsen
Kostumeassistent Julie Raavig
Kostumeassistent Nynne Gottlieb

Lyd

Lyddesigner Hans Møller
Lydklipper-supervisor Kristian Selin Eidnes Andersen
Foley recordist Anne Jensen
Foley artist Felicity Cottrell
Toneassistent Lars Rasmussen
Musikmix Thomas Lester

Special effects

SFX Hans Peter Ludvigsen
SFX Lars Ole Kofoed-Hansen

Stemme

Hal Jens Jacob Tychsen
Zita Iben Hjejle
Kahro Henning Moritzen
Nezo Jesper Langberg
Ghrak Jens Arentzen
Jhinna Marina Bouras
Erito Søren Spanning
Eike Pernille Højmark
Agra Paul Hüttel
Daya Ida Hilario Jønsson
Lohsa Rasmus Botoft
Talino Christian Damsgaard
The One Stringed Ulrik Cold
Slave Niels Bender
Man at statue Donald Andersen
Woman at marketplace Vibeke Dueholm
Woman at marketplace Pauline Rehné
Boy at Citygate Bastian Bald

Visual effects

Backdrops/Digital backgrounds Niels Valentin Dal
VFX producer Thomas Borch Nielsen
VFX-supervisor Daniel Silwerfeldt
3D artist Kasper Jansen
3D artist Jon Lauridsen
3D-supervisor Tonni Zinck
Digital compositing Lars Brok

Priser og nomineringer

Pris År Festival
Hædrende Omtale 2004 SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic of Catalonia 2004
Kritikernes Pris 2004 SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic of Catalonia 2004

Festivaler

Festival Festival dato
Taipei Film Festival 2007-06-22
Torun, Camerimage 2006-11-25
Sevilla Festival de Cine 2005-11-04
Reykjavik Film Festival 2005-09-29
Zagreb Motovun Film Festival 2005-07-25
Jerusalem Int. Film Festival 2005-07-07
Karlovy Vary International Film Festival 2005-07-01
Moscow Int. Film Festival 2005-06-17
Poznan Ale Kino! International Children's Film Festival 2005-06-06
Transilvania International Film Festival 2005-05-27
Seattle International Film Festival 2005-05-19
Kristiansand International Children's Film Festival 2005-04-26
Trondheim Kosmorama International Film Festival 2005-04-12
Hong Kong International Film Festival 2005-03-22
New York International Children's Film Festival 2005-03-04
Istanbul Festival of Independent Films 2005-02-18
Göteborg International Film Festival 2005-01-28
Palm Springs International Film Festival 2005-01-06
SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic of Catalonia 2004-12-02
Tallinn Black Nights Film Festival 2004-11-27
London Film Festival 2004-10-20
Montreal, Festival International Nouveau Cinema 2004-10-14
Venice Days 2004-09-01
Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2004-08-20
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Dato
Artikel
Interview
Program - stumfilm & mikro