enda

Olsen bandens første kup

TV seriesChildren's films, Christmas series

Basic information Credits Festivals & awards
Original title Olsen bandens første kup
Danish title Olsen bandens første kup
Other titles Olsen-bandens første kup, Olsenbandens første kup, Julekalender 1999
Director Martin Miehe-Renard, Giacomo Campeotto
Screenplay Lars Mering, Anne-Marie Olesen
Producer Michael Iversen, Martin Miehe-Renard
Director of Photography Claus Bie
Editor Jan Boutrup, Frederik Fonnesbech
Appearances Jens Sætter-Lassen, Dennis Simonsen, Noah Lynnerup, Stine Bjerregaard
Production country Denmark
Production companies TV2 Danmark
Domestic distribution TV2 Danmark
TV release 01.12.1999, TV 2

Companies

Production companies TV2 Danmark
Domestic distribution TV2 Danmark

Direction

Direction Martin Miehe-Renard
Direction Giacomo Campeotto

Script

Script Lars Mering
Script Anne-Marie Olesen
Script supervisor Jill Knuttel

Production

Producer Michael Iversen
Producer Martin Miehe-Renard
Assisting producer Lise Damsgaard
Assisting producer Charlotte Kornberg
Executive producer Preben Vridstoft
Production manager Lotte Dyva
Production assistant Anne Rudbæk
Production assistant Mads Middelboe Rehder
Studio assistant Tommy R. Simonsen
Technical coodinator Søren Damgaard
Technical coodinator Ole Jensen

Cinematography

Cinematography Claus Bie
Camera operator Alexander Assentoft
Camera operator Jacob Johansen
Camera operator Martin Johansen
Camera operator Henrik Kisbye
Camera operator Steffen Wiedemann Larsen
Camera operator Jesper Laursen
Camera operator Nynne Munkholm
Camera operator Jørgen Søby
Camera assistant Carsten Nielsen
Key grip Claus Buchardt

Stills

Stills Søren Hartvig

Electrical dept.

Lighting Morten Bremer
Lighting Thorbjørn Findsen
Lighting Jesper Holfelt
Lighting Henrik Sonne Jørgensen
Lighting Henry Michaelsen
Lighting Martin Riello
Gaffer Bo Riemer

Editing

Editing Jan Boutrup
Editing Frederik Fonnesbech

Production design

Props Arvid Berg-Ørnbak
Props Niels P.
Props Karsten Noel Poulsen
Props Tina Ryom Zachariassen

Wardrobe

Wardrobe Ole Kofoed
Wardrobe Lotte Trolle
Costume assistant Henrik Børgesen
Costume assistant Grith Deleuran
Costume assistant Irene Marie Friis
Costume assistant Lisbeth Kongstein
Costume assistant Pia Myrdal
Costume assistant Stine Terp

Makeup

Makeup Marianne Færch
Makeup Charlotte Hertz
Makeup artist Kirsten Zäschke
Makeup artist assistant Charlotte Geertsen
Makeup artist assistant Mai-Britt Haurholm
Makeup artist assistant Helena Hørdum
Makeup artist assistant Lili Malene Rasmussen
Makeup artist assistant Jesper Westmark Thomsen

Sound

Sound editor Michael Bing
Sound editor Jonatan Jacoby
Sound editor H.C. Olsen
Recording engineer Henry Michaelsen
Assistant sound editor Søren Holstebro

Visual effects

Graphic design Mikael Balle
Graphic design Frederik Fonnesbech
Graphic design Lennart Forup

Choreography

Choreography Hanne Jacobsen

Appearance

Egon Olsen Jens Sætter-Lassen
Benny Frandsen Dennis Simonsen
Kjeld Jensen Noah Lynnerup
Yvonne Stine Bjerregaard
Børge Jensen Anders Nyborg
Birthe Jensen Karin Jagd
Inge-Margrethe Emilia Huusfeldt
Hr. Ellegaard Tonny Landy
Åge Hallandsen Jesper Langberg
Bestyrelsesmedlem Hans-Erik Mayland
Bestyrelsesmedlem Jørgen Stampe
Klassekammerat Daniel Birkedal-Nyegaard
Klassekammerat Veronika S. Bonnevie
Klassekammerat Julie Bredal
Klassekammerat Maja Gry Brøns
Knud Christian Elmelund
Valle Piet Kragh Gitz-Johansen
Klassekammerat Augusta Glahn-Abrahamsen
Klassekammerat Sune Hundborg
Bestyrelsesmedlem Stig Jagd
Klassekammerat Caroline Juul
Klassekammerat Mie Møller Larsen
Klassekammerat Arturo Thøt Lewerissa
Ragnhild Clausen Lisbet Lundquist
Bøffen Ludomir Dietl Løkken
Klassekammerat Niclas Mortensen
Klassekammerat Sonny Mønnis
Klassekammerat Nana Nørgaard-Clausen
Bestyrelsesmedlem Bjørn Paulsen
Lærer Madsen Kurt Ravn
Klassekammerat Louis Vernal
Hr. Andersen Claus Flygare
Nielsen Lasse Lunderskov
Iversen Peter Steen
Jensen Asger Reher
Holm Christian Damsgaard
Pedellen Kristian Halken
Lærerinde Anne Rudbæk
Far på loppemarked Amin Jensen
Skolelægen Martin Miehe-Renard
Iversen Bent Nellemann Ludvigsen
Udenlandsk herre Michael Friis
Udenlandsk herre Thorkil Lodahl
Politibetjent Karsten Andersen
Politibetjent Frank Simonsen
Julemand Peter Broe
Julemand Erik Jacobsen
Julemand Allan Mortensen
Klassekammerat Jennie Nebelong
Ung mand Niels Pedersen

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.