enda

The Left Wing Gang

Jacob Thuesen, Denmark, 2010

TV series

Basic information Credits Festivals & awards
Original title Blekingegade
Danish title Blekingegade
Other titles Blekingegade gruppen, The Left Wing Gang, Kovaa peliä Kööpenhaminassa
Director Jacob Thuesen
Screenplay Lars Kjeldgaard, Jeppe Facius, Anders Mathiasen, Jørn Moos
Producer Marie Gade Denessen, Sisse Graum Jørgensen
Director of Photography Dirk Brüel
Editor Søren B. Ebbe
Sound Hans Møller
Composer Karsten Fundal
Production designer Søren Skjær
Casting Tine Sætter-Lassen
Appearances Ulrich Thomsen, Thure Lindhardt, Nikolaj Coster-Waldau, Daniel Dencik
Production country Denmark
Production companies Zentropa Entertainments
Domestic distribution TV2 Danmark
TV release 06.12.2009, TV 2, Slutdato: 1/1 2010

Companies

Production companies Zentropa Entertainments
Co-producer Film i Väst
Domestic distribution TV2 Danmark

Direction

Direction Jacob Thuesen
Assistant director Morten Arnfred
Assistant director Tue Czajkowski
Casting Tine Sætter-Lassen
Casting: Sweden Susanna Sjöblom
Continuity Annemarie Aaes
Extras coordinator Anita Juel Lystbæk

Script

Screenplay Lars Kjeldgaard
Screenplay Jeppe Facius
Screenplay Anders Mathiasen
Screenplay Jørn Moos

Production

Producer Marie Gade Denessen
Producer Sisse Graum Jørgensen
Executive producer Peter Aalbæk Jensen
Executive producer Madeleine Ekman
Line producer Karen Bentzon
Co-producer Katarina Krave
Co-producer Tomas Eskilsson
Associate producer Charlotte Pedersen
Post Producer Charlotte Buch
Production manager Sanne Glæsel
Production manager Ingrid Kofoed
Production manager Lene Nielsen
Location manager Alexander Jonsson
Production assistant Christin Illeborg
Post-producton coordinator Morten Sylvest Arnoldus
Production coordinator Christian Vangsgaard
Producer's assistant Louise Sun Palmkvist Hansen
Producer's assistant Line Plougsbæk
Producer's assistant Sidsel Hybschmann
Runner Oliver Kring
Runner Isabel Madsen
Runner Sille Martens
Runner Christian Parker
Runner Jamie Ryan

Cinematography

Cinematographer Dirk Brüel
Camera assistant Gitte Gammelgaard
Camera assistant Jesper Find
2nd assistant camera Sebastian Winterø
Camera assistant: 2. unit Peter Roos
First assistant camera Henrik Lyngbo
First assistant camera Daniel Parmo
First assistant camera: 2. unit Birger Bohm
Video assistant Ask Kroager Lund
Video assistant Thue Garde Finnich
Video assistant Mads Hoppe

Stills

Stills Per Arnesen

Electrical dept.

Gaffer Jens Sjöwall
Best boy Janne Kokki
Assistant lighting technician Jonas Madsen
Assistant lighting technician Magnus Christian Hansen
Assistant lighting technician Jacob Hoffmann
Assistant lighting technician Morten Kaspian
Assistant lighting technician Kasper Kruuse-Jensen

Editing

Editor Søren B. Ebbe
B-editor Lars Wissing
Assistant editor Sune Frederik Andersen
Assistant editor Olesya Kireeva
Assistant editor Frederik Andersen
Online editor Emil Tralov

Music

Composer Karsten Fundal

Production design

Production designer Søren Skjær
Set dresser Tine Hieronymus Nielsen
Props Christina Kallan
Props Thorkil Slebsager
Props Arvid Berg-Ørnbak
Art department runner Cayetanah Cuyas

Wardrobe

Costume designer Ole Kofoed
Costume supervisor Françoise Nicolet

Makeup

Chief makeup artist Tina Helmark
Makeup artist Helena Hørdum

Sound

Sound designer Hans Møller
Recording engineer Allan Holmberg
Sound mixer Anne Jensen
Sound mixer Eddie Simonsen
Foley artist Torben Greve
Boom operator John Nielsen
Boom operator Oskar Skriver
Sound assistant Sigrid D.P. Aalbæk Jensen

Visual effects

Graphic design Rasmus Lange
Colourist Simon Lytting

Stunt

Stunt coordinator Dennis Albrechtsen
Stunts Munir Avn
Stunts Christoffer Cold-Ravnkilde
Stunts Esbjørn Mildh
Stunts Bo Thomas

Appearance

Jørn Moos Ulrich Thomsen
Bo Weimann Thure Lindhardt
Jan Weimann Nikolaj Coster-Waldau
Niels Jørgensen Daniel Dencik
Torkild Lauesen Jacob Ulrik Lohmann
Malin Blomkvist Malin Brolin-Tani
Anders Elkjær Michael Brostrup
Kenneth Ebbe Olaf Johannessen
Bent Knudsen Bjarne Henriksen
Tine Weimann Helle Fagralid
Hans Nielsen Troels Lyby
Marc Rudin Sebastian Blomberg
Peter Kvist Søren Malling
Mogens Bang Finn Nielsen
Jakob Kirk Kim Jansson
Thomas Højer-Nielsen Thomas Knuth-Winterfeldt
Carsten Nielsen Johan Philip Asbæk
Karsten Møller-Hansen Mads Knarreborg
Kurt Malmkvist Peter Hesse Overgaard
Mikkel Moos Sebastian Kronby
Svend Jabbe Hans Henrik Clemensen
Jamil Ramellah Zeev Sevik Perl
Jens Ørgren Claus Flygare
Morten Hovmark Søren Sætter-Lassen
Arabisk tolder Khaled Ghizzawi
Emilie Moos Emma B. Marott
Kirsten Signe Anastassia Mannov
Peter Halmell Daniel Adolfsson
Portvagt Morten Eisner
PET-chef Nis Bank-Mikkelsen
Postbetjent Kenneth M. Christensen
Anne Sanna Johansson
Jesper Egtved Hansen Martin Ammundsen
Filip de Witt Erik Ståhlberg
Bankdirektør Jan Holmquist
Muskelmand Dennis Albrechtsen
PET-mand Bo Carlsson
Kerstin Ramellah Caroline Andréason
PET-mand Michael Moritzen
Bankdirektørens kone Gunilla Olsson
PET-betjent Nicolei Faber
Bankdirektørens barnebarn Saga Munthe
Emil Kaltoft Frederik Nørgaard
Arrestbetjent Thomas Biehl
Hørsholm-betjent Dan Schlosser
Jesper Egtved Hansens mor Nanna Møller
Bror Peter Frederiksen
Postbud Rasmus Elton

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.