enda

Zentropa Entertainments

Filmography Awards
Title Year Function Category
Vejfesten 2018 Production company DK/Feature
Vitello 2018 Production company DK/Feature
Vitello (oversigt) 2018 Production company TV series
Vitello napper en kat 2018 Production company TV series
Vitello vil have en far 2018 Production company TV series
Vitello bliver forretningsmand 2018 Production company TV series
Vitello tigger en masse slik 2018 Production company TV series
Vitello bygger en monsterfælde 2018 Production company TV series
Vitello møder Gud 2018 Production company TV series
Vitello får en klam kæreste 2018 Production company TV series
Vitello skal have en papfar 2018 Production company TV series
Vitello ønsker sig en hund 2018 Production company TV series
Vitello gør en god gerning 2018 Production company TV series
Vitello er bagvendt 2018 Production company TV series
Vitello køber en vidunderlig julegave 2018 Production company TV series
The Model 2016 Production company DK/Feature
Flaskepost fra P 2016 Production company DK/Feature
En chance til 2015 Production company DK/Feature
Lev stærkt 2014 Production company DK/Feature
Fasandræberne 2014 Production company DK/Feature
Nymphomaniac 2013 Production company DK/Feature
Jagten 2013 Production company DK/Feature
The Secret Society of Fine Arts 2012 Production company DK/Feature
Den skaldede frisør 2012 Production company DK/Feature
Perfect Sense 2012 Production company Feature
Little Night Hunter 2012 Production company DK/Short fiction
Viceværten 2012 Production company DK/Feature
En kongelig affære 2012 Production company DK/Feature
Magi i luften 2011 Production company DK/Feature
ID:A 2011 Production company DK/Feature
Frit fald 2011 Production company DK/Feature
Melancholia 2011 Production company DK/Feature
Blekingegade 2010 Production company TV series
Rounding up Donkeys 2010 Production company Feature
Det erotiske menneske 2010 Production company DK/Feature
Kvinden der drømte om en mand 2010 Production company DK/Feature
Lysvågen 2010 Production company DK/Short fiction
En familie 2010 Production company DK/Feature
Hævnen 2010 Production company DK/Feature
Sandheden om mænd 2010 Production company DK/Feature
Storvask 2010 Production company TV series
Zoomerne 2009 Production company DK/Feature
Mammut 2009 Production company Feature
Nedenunder 2009 Production company DK/Short fiction
Aqualorius 2009 Production company DK/Short fiction
Vanvittig forelsket 2009 Production company DK/Feature
Træneren 2009 Production company DK/Short fiction
Behaviour 2009 Production company DK/Short fiction
Træneren 2009 Production company
Mikkel & guldkortet 2007 Production company
Vi ses 2007 Production company DK/Short fiction
Hvordan vi slipper af med de andre 2007 Production company DK/Feature
Ekko 2007 Production company DK/Feature
Mors dreng 2007 Production company DK/Short fiction
Om natten 2007 Production company DK/Short fiction
De unge år 2007 Production company DK/Feature
Den lille fiskerinde 2007 Production company DK/Short fiction
Frederikke 2007 Production company DK/Short fiction
De kaldte os frisører 2007 Production company DK/Documentary
Partus 2006 Production company DK/Short fiction
Awaiting 2006 Production company DK/Experimental
Direktøren for det hele 2006 Production company DK/Feature
Snuppet 2006 Production company DK/Feature
Den lille pige med svovlstikkerne 2005 Production company TV film
Den sidste åndemaner 2005 Production company Feature
Jagten på kæledyret 2004 Production company DK/Short fiction
Rød mand stå 2004 Production company DK/Short fiction
Eiffeltornet 2004 Production company Short fiction
The Isle 2004 Production company Short fiction
South 2004 Production company Feature
The Chimera of Heroes 2003 Production company Documentary
Efterskoleliv 2003 Production company
Fjernt bag Månen 2003 Production company Feature
A Piano Tale 2003 Production company DK/Short fiction
Efterskoleliv - 300 dage på Samsø 2003 Production company DK/Documentary
Charlie Butterfly 2002 Production company DK/Feature
Små ulykker 2002 Production company DK/Feature
Pulekalenderen 2002 Production company DK/Short fiction
Debutanten 2002 Production company DK/Short fiction
D-Dag 2001 Production company TV film
Fukssvansen 2001 Production company DK/Feature
Et rigtigt menneske 2001 Production company DK/Feature
At klappe med een hånd 2001 Production company DK/Feature
Ikingut 2000 Production company Feature
På fremmed mark 2000 Production company DK/Feature
Dancer in the Dark 2000 Production company DK/Feature
Mirakel 2000 Production company DK/Feature
Bænken 2000 Production company DK/Feature
Italiensk for begyndere 2000 Production company DK/Feature
The King Is Alive 2000 Production company DK/Feature
Besat 1999 Production company DK/Feature
Sisters in the Sky - en Roadmovie fra luften 1999 Production company TV documentary
The Last Stranger 1998 Production company DK/Documentary
Den sidste viking 1997 Production company DK/Feature
Sekten 1997 Production company DK/Feature
Riget II 1997 Production company DK/Feature
Dimension 1997 Production company DK/Short fiction
Portland 1996 Production company DK/Feature
Breaking the Waves 1996 Production company DK/Feature
Harry & Sonja 1996 Production company Feature
De største helte 1996 Production company DK/Feature
Cold fever 1995 Production company Feature
Elsker, elsker ikke 1995 Production company DK/Feature
Menneskedyret 1995 Production company DK/Feature
Pan 1995 Production company Feature
Den usynlige kunst 1994 Production company DK/Documentary
Riget 1994 Production company DK/Feature
Movie Days 1994 Production company Feature
Lærerværelset 1994 Production company TV series
Smukke dreng 1993 Production company DK/Feature
Det bli'r i familien 1993 Production company DK/Feature
Michael Laudrup - en fodboldspiller 1993 Production company DK/Documentary
Hotel Russia 1993 Production company DK/Documentary
Fribytteren Tom 1993 Production company TV documentary
I Wonder Who's Kissing You Now? 1989 Production company DK/Feature

Prices and nominations

Award Release year Festival Film
Honorary Award 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Hævnen
Best Cinematography 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Model
Jury Award 2015 Beaune International Thriller Film Festival 2015 chance til
Audience Award 2015 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2015 Fasandræberne
Best Actress 2014 Abu Dhabi Middle East International FF 2014 chance til
SIGNIS Jury Award 2014 San Sebastian International Film Festival 2014 chance til
Nomination "Best Film not in the English Language" 2014 Los Angeles, Oscar Academy 2014 Jagten
Best Danish Feature Film 2014 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2014 Jagten
Best Actor 2014 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2014 Jagten
Best Cinematography 2014 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2014 Jagten
Best Supporting Actress 2014 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2014 Jagten
Best Danish Feature Film 2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Jagten
Best Screenplay 2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Jagten
Best Director 2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Jagten
Nominated Best Foreign Language Film 2014 Golden Globes 2014 Jagten
FIPRESCI Best FL film of the year - Best Actor 2014 Palm Springs International Film Festival 2014 Jagten
CineStar Prize - Short Film 2013 Lübeck, Nordische Filmtage 2013 Little Night Hunter
Nordic Council Film Prize 2013 Nordisk Råds Filmpris 2013 Jagten
Bodil, Best Actor 2013 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2013 kongelig affære
Best cinematography 2013 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2013 kongelig affære
Honorary Award - Henning Bahs 2013 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2013 kongelig affære
Best Score 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 kongelig affære
Robert, Best Special Effects 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 kongelig affære
Robert, Best Scenographer 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 kongelig affære
Robert, Best Costumes 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 kongelig affære
Robert, Best Director 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 kongelig affære
Robert, Best Supporting Actress 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 kongelig affære
Robert, Best Supporting Actor 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 kongelig affære
Robert, Best Make Up 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 kongelig affære
Robert, Best Female Leading Actor 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 skaldede frisør
Audience Award - Comedy 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 skaldede frisør
Oscar Nomination: Best Foreign Language Film 2013 Oscar Awards Foreign Language Film 2013 kongelig affære
Nomination "Best Film not in the English Language" 2013 BAFTA, British Academy Awards 2013 Jagten
Nominated Best Foreign Language Film 2013 Golden Globes 2013 kongelig affære
Best International Independent Film 2012 London British Independent Film Awards 2012 Jagten
Nominated Best European Production Designer 2012 Berlin European Film Academy Awards Malta 2012 kongelig affære
Nominated Best European Composer 2012 Berlin European Film Academy Awards Malta 2012 kongelig affære
Best European Screenwriter 2012 Berlin European Film Academy Awards Malta 2012 Jagten
Nominated Best European Director 2012 Berlin European Film Academy Awards Malta 2012 Jagten
Nominated Best European Actor 2012 Berlin European Film Academy Awards Malta 2012 Jagten
Nominated Best European Film 2012 Berlin European Film Academy Awards Malta 2012 Jagten
Nominated Best European Editor 2012 Berlin European Film Academy Awards Malta 2012 Jagten
Film Critics' Award - ASECAN Award 2012 Sevilla Festival de Cine 2012 Jagten
Best Feature Film 2012 Geneve, Tous Ecrans Film Festival 2012 Secret Society of Fine Arts
Audience Award - Wordl Cinema 2012 Los Angeles, AFI Int. Festival 2012 kongelig affære
Audience's Prize - Best long feature 2012 Leeds Int. Film Festival 2012 Jagten
NDR-Filmpreis 2012 Lübeck, Nordische Filmtage 2012 Jagten
Public Prize, Lübecker Nachrichten 2012 Lübeck, Nordische Filmtage 2012 Jagten
Baltic Film Prize 2012 Lübeck, Nordische Filmtage 2012 Jagten
Best Featurfilm 2012 Canberra International Film Festival 2012 Jagten
Audience Choice Award 2012 Mumbai Film Festival 2012 Jagten
Audience Choice Award 2012 Philadelphia Film Festival 2012 kongelig affære
Honorable Mention 2012 Philadelphia Film Festival 2012 kongelig affære
Audience Award - Best Feature Film 2012 Beirut International Film Festival 2012 Jagten
Roger's People's Choice Award 2012 Vancouver International Film Festival 2012 Jagten
Creative Excellence Award 2012 Reykjavik Film Festival 2012 skaldede frisør
Audience Prize 2012 Seoul International Youth Film Festival 2012 Magi i luften
Best Actor 2012 Cannes, Festival de 2012 Jagten
Ecumenical Jury Award 2012 Cannes, Festival de 2012 Jagten
Vulcain Award - Technical Achievement Award 2012 Cannes, Festival de 2012 Jagten
Bodil, Best Actress 2012 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2012 familie
Bodil, Best Danish Feature Film 2012 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2012 Melancholia
Best cinematography 2012 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2012 Melancholia
Silver Bear - Best Actor 2012 Berlinale 2012 kongelig affære
Silver Bear - Best Screenplay 2012 Berlinale 2012 kongelig affære
Robert, Best Danish Feature Film 2012 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2012 Melancholia
Robert, Best Female Leading Actor 2012 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2012 Melancholia
Robert, Best Supporting Actress 2012 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2012 Melancholia
Robert, Best Director 2012 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2012 Melancholia
Robert, Best Screen Play 2012 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2012 Melancholia
Robert, Best Cinematographer 2012 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2012 Melancholia
Robert, Best Scenographer 2012 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2012 Melancholia
Robert, Best Sound 2012 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2012 Melancholia
Robert, Best Editor 2012 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2012 Melancholia
Robert, Best Special Effects 2012 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2012 Melancholia
Robert, Best Children/Family Film 2012 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2012 Frit fald
Best European Director 2011 Berlin European Film Academy Awards 2011 Hævnen
Best European Film 2011 Berlin European Film Academy Awards 2011 Melancholia
Carlo Di Palma European Cinematographer Award 2011 Berlin European Film Academy Awards 2011 Melancholia
Best European Production Designer 2011 Berlin European Film Academy Awards 2011 Melancholia
Parmigiani Award for Best Screenplay 2011 Geneve, Tous Ecrans Film Festival 2011 Sandheden om mænd
Youth Jury Award: Honorific 2011 Geneve, Tous Ecrans Film Festival 2011 Sandheden om mænd
Best Story 2011 Perm Texture International Film Festival 2011 Sandheden om mænd
Award of the Film Critics 2011 Pula Film Festival 2011 Melancholia
Campus Gioventù Award (Youth Award) 2011 Taormina International Film Festival 2011 Sandheden om mænd
ART CINEMA AWARD of CICAE 2011 Troia Int. Film Festival (Setúbal) 2011 Frit fald
Best Actor 2011 Arctic Film Festival "Polar Lights" in Murmansk 2011 Hævnen
Best Actress 2011 Cannes, Festival de 2011 Melancholia
Oscar, Best Foreign Language Film 2011 Oscar Awards Foreign Language Film 2011 Hævnen
Bodil, Best Actress 2011 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2011 Hævnen
Nomination: Most Valuable Movie of the Year 2011 Berlin, Cinema for Peace 2011 Hævnen
Robert, Best Female Leading Actor 2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 Hævnen
Best Foreign Language Film 2010 Golden Globes 2010 Hævnen
Best European Short Film 2010 Leuven Short Film Festival 2010 Træneren
Creative Excellence Award 2010 Thessaloniki International Film Festival 2010 Hævnen
Best Director 2010 Goa - Int. Film Festival of India 2010 Hævnen
Best Male Actor 2010 Tallinn Black Nights Film Festival 2010 Hævnen
Childrens Jury - Prize 2010 Vienna International Children's Film Festival 2010 Zoomerne
Best Director 2010 Sevilla Festival de Cine 2010 Hævnen
Best Screenplay 2010 Sevilla Festival de Cine 2010 Hævnen
Marc'Aurelio Grand Jury Award 2010 Rome International Film Festival 2010 Hævnen
Marc’Aurelio Audience Award for Best Film 2010 Rome International Film Festival 2010 Hævnen
Best Actor 2010 Valladolid International Film Festival 2010 familie
European Children´s Film Prize 2010 Chemnitz Schlingel Children's Film Festival 2010 Zoomerne
Best Film 2010 Los Angeles Film Festival 2010 familie
Best Cinematography 2010 Troia Int. Film Festival (Setúbal) 2010 familie
SIGNIS Jury Award 2010 Troia Int. Film Festival (Setúbal) 2010 familie
FIPRESCI AWARD 2010 Berlinale 2010 familie
Best Male Actor 2009 Marrakech International Film Festival 2009 Vanvittig forelsket
Audience Award 2009 Kiev Molodist Int. Film Festival 2009 Vanvittig forelsket
Best Actor 2009 Montreal World Film Festival 2009 Vanvittig forelsket
Second Best Film 2008 Austin Fantastic Fest 2008 Hvordan vi slipper af med de andre
Best Feature Film, Jury's Prize 2008 Skip City International D-Cinema Festival 2008 Ekko
Audience Award for Best Short 2008 Sydney Film Festival 2008 Frederikke
Jury Award 2008 Oporto, Fantasporto 2008 Hvordan vi slipper af med de andre
Audience Prize 2007 San Sebastian, Horror & Fantasy Film Festival 2007 Hvordan vi slipper af med de andre
The Silver Mèliés 2007 Espoo Ciné International Film Festival 2007 Hvordan vi slipper af med de andre
Best Film 2007 Bilbao FANT Festival de Cine Fantastico 2007 Hvordan vi slipper af med de andre
Best Innovative Cinematography 2003 Madrid Madridimagen 2003 Charlie Butterfly
Best Cast 2003 Boston Chlotrudis Awards Ceremony 2003 Italiensk for begyndere
Best European Female Actor 2003 Abu Dhabi European Film Club 2003 Italiensk for begyndere
Audience Award 2002 Mannheim-Heidelberg, Int. Film Festival 2002 Charlie Butterfly
Golden Key, Best Direction 2002 Bratislava Art Film Festival 2002 rigtigt menneske
OCIC Special Mention 2002 Montevideo International Film Festival of Uruguay 2002 rigtigt menneske
FIPRESCI Award 2002 Montevideo International Film Festival of Uruguay 2002 rigtigt menneske
Speciel Pris, Artistic Quality, Int. Jury 2002 Montevideo International Film Festival of Uruguay 2002 rigtigt menneske
Young Audience Award 2002 Rouen, Fest. du Cinema Nordique 2002 rigtigt menneske
The Blue Angel 2002 Berlinale 2002 Små ulykker
Profesional Jury´s Prize 2002 Antwerpen European Youth FF of Flanders 2002 Mirakel
Robert, Best Cinematographer 2002 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2002 King Is Alive
Robert, Best Male Leading Role 2002 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2002 rigtigt menneske
Second Best Film, Children's Jury 2001 Oulu Int. Children's Film Festival 2001 Mirakel
Holden Award, Best Screenplay 2001 Torino International Film Festival 2001 rigtigt menneske
Nominated Best Actor 2001 Berlin European Film Academy Awards 2001 Bænken
Nominated Best European Film 2001 Berlin European Film Academy Awards 2001 Italiensk for begyndere
NDR, Förderpreis 2001 Lübeck, Nordische Filmtage 2001 rigtigt menneske
Baltic Film Prize 2001 Lübeck, Nordische Filmtage 2001 rigtigt menneske
Golden Spike 2001 Valladolid International Film Festival 2001 Italiensk for begyndere
Public's Prize, 2nd place 2001 Valladolid International Film Festival 2001 Italiensk for begyndere
Best Male Actor 2001 Valladolid International Film Festival 2001 Italiensk for begyndere
Audience Vote, 20th Place 2001 Sao Paulo Int. Film Festival 2001 Italiensk for begyndere
Best Film 2001 Hamptons Film Festival 2001 Italiensk for begyndere
DR-50 Years Celebration Award 2001 DR-Danish Radio Coorporation Awards 2001 Riget
Audience Award 2001 Warsaw International Film Festival 2001 Italiensk for begyndere
Student's Award 2001 Bitola International Cinematographers Film Festival Manaki Brothers 2001 King Is Alive
OCIC Award 2001 San Sebastian International Film Festival 2001 rigtigt menneske
Best Male Actor 2001 Bordeaux International Festival for Women 2001 Italiensk for begyndere
Best Screenplay 2001 Bordeaux International Festival for Women 2001 Italiensk for begyndere
Best Feature Film, Audience Vote 2001 Groningen Cult Film Festival 2001 største helte
AGIS Gold Medal, Jury Vote 2001 Giffoni Film Festival 2001 Mirakel
Best Feature Film 2001 Montevideo Divercine 2001 Mirakel
Children Audience Award 3. Place 2001 Montevideo Divercine 2001 Mirakel
OCIC Award Best Opera Prima 2001 Montevideo Divercine 2001 Mirakel
Golden Dolphin Jury Prize 2001 Troia Int. Film Festival (Setúbal) 2001 Italiensk for begyndere
Best Film, Children's Jury 2001 Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2001 Mirakel
The Award of City Zlin, Children's Jury 2001 Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2001 Mirakel
Grand Prix of the International Professional Jury 2001 Laon - International Film Festival For Young People 2001 Mirakel
Best Foreign Film 2001 Los Angeles Independent Spirit Awards 2001 Dancer in the Dark
Nominated for Best Music (Original Song) 2001 Los Angeles, Oscar Academy 2001 Dancer in the Dark
Canal + Prize 2001 Copenhagen Night Film Festival 2001 Bænken
Best Foreign Film 2001 Tokyo Japan Academy Prize 2001 Dancer in the Dark
Bodil, Best Female Actor 2001 Danske Filmkritikere bodil 2001 Dancer in the Dark
Bodil, Best Male Actor 2001 Danske Filmkritikere bodil 2001 Bænken
Bodil, Best Danish Feature Film 2001 Danske Filmkritikere bodil 2001 Bænken
Bodil, Best Male Supporting Role 2001 Danske Filmkritikere bodil 2001 Bænken
Bodil, Best Supporting Actress 2001 Danske Filmkritikere bodil 2001 Italiensk for begyndere
SARTEC's Prize for Best Script 2001 Montreal International Children's Film festival 2001 Mirakel
Télé-Québec Award, Children's Jury 2001 Montreal International Children's Film festival 2001 Mirakel
Grand Prix de Montréal 2001 Montreal International Children's Film festival 2001 Mirakel
Ecumenical Prize 2001 Berlinale 2001 Italiensk for begyndere
FIPRESCI Award 2001 Berlinale 2001 Italiensk for begyndere
Silver Bear 2001 Berlinale 2001 Italiensk for begyndere
Best non-Spanish Speaking Foreign Film 2001 Spanish Film Institute 2001 Dancer in the Dark
Robert, Best Female Leading Actor 2001 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2001 Dancer in the Dark
Robert, Best Production Design 2001 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2001 Dancer in the Dark
Robert, Best Sound 2001 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2001 Dancer in the Dark
Robert, Best Editor 2001 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2001 Dancer in the Dark
Robert, Best Original Music 2001 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2001 Dancer in the Dark
Robert, Best Danish Feature Film 2001 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2001 Bænken
Robert, Best Male Leading Role 2001 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2001 Bænken
Robert, Best Director 2001 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2001 Bænken
Robert, Best Costumes 2001 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2001 Bænken
Robert, Best Make Up 2001 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2001 Bænken
Robert, Best Original Script 2001 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2001 Italiensk for begyndere
Robert, Best Supporting Actress 2001 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2001 Italiensk for begyndere
Robert, Best Supporting Actor 2001 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2001 Italiensk for begyndere
Best European Film 2001 Madrid Goya Award 2001 Dancer in the Dark
Copenhagen Prize 2001 Nat & Dag 2001 Bænken
Eurodok Price for Best Dokumentary 2000 Berlin European Film Academy Awards 2000 Dancer in the Dark
European Film 2000 2000 Paris European Film Academy Award 2000 Dancer in the Dark
European Female Actor 2000 2000 Paris European Film Academy Award 2000 Dancer in the Dark
Best European Director, People's Choice Award 2000 Paris European Film Academy Award 2000 Dancer in the Dark
Best European Female Actor 2000 Paris European Film Academy Award 2000 Dancer in the Dark
Adult Jury's 1st. Prize 2000 BUSTER 2000 Mirakel
Children's Jury's 2ndPrize 2000 BUSTER 2000 Mirakel
Actress of the Year 2000 Reykjavik Edda Award 2000 Dancer in the Dark
Audience's 3rd Prize 2000 Leeuwarden Noordelijk Film Festival 2000 Dancer in the Dark
Special Mention, Children 2000 Lübeck, Nordische Filmtage 2000 Mirakel
Audience Award 2000 Lübeck, Nordische Filmtage 2000 Bænken
Int. Church Prize, Best Actor 2000 Lübeck, Nordische Filmtage 2000 Bænken
NDR, Förderpreis 2000 Lübeck, Nordische Filmtage 2000 Bænken
2nd Best European Feature 2000 Rio de Janeiro Film Festival 2000 Dancer in the Dark
Panorama Jury's Second Prize 2000 Sarajevo Film Festival 2000 Dancer in the Dark
Golden Palm, Best film 2000 Cannes, Festival de 2000 Dancer in the Dark
Best Female Actor 2000 Cannes, Festival de 2000 Dancer in the Dark
Best Foreign Film 1999 Bratislava Art Film Festival 1999 Breaking the Waves
Best Director 1999 Oporto, Fantasporto 1999 Riget II
Best Screenplay 1999 Oporto, Fantasporto 1999 Riget II
Best European Film in 25 Years 1998 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 1998 Breaking the Waves
Bodil, Best Supporting Actress 1998 Danske Filmkritikere bodil 1998 Riget II
Bodil, Best Actor 1998 Danske Filmkritikere bodil 1998 Riget II
Nominated Best Actress 1997 Los Angeles, Oscar Academy 1997 Breaking the Waves
Honorable Mention 1997 Madrid Madridimagen 1997 største helte
Best Actor, Jury's Prize 1997 Rouen, Fest. du Cinema Nordique 1997 største helte
Best Female Actor 1997 Femina Belge de Cinema 1997 Breaking the Waves
Bodil, Best Danish Feature Film 1997 Danske Filmkritikere bodil 1997 Breaking the Waves
Bodil, Best Female Actor 1997 Danske Filmkritikere bodil 1997 Breaking the Waves
Bodil, Best Supporting Actress 1997 Danske Filmkritikere bodil 1997 Breaking the Waves
Best Foreign Film 1997 Stockholm Cinemateket, Svenska Filminstitutet Guldbaggen 1997 Breaking the Waves
Best Foreign Film 1997 Paris French Film Academy, César 1997 Breaking the Waves
Guldbagge, Bedste Udenlandske Film 1997 Göteborg International Film Festival 1997 Breaking the Waves
Robert, Best Danish Feature Film 1997 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1997 Breaking the Waves
Robert, Best Supporting Actress 1997 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1997 Breaking the Waves
Robert, Best Editor 1997 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1997 Breaking the Waves
Robert, Best Production Design 1997 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1997 Breaking the Waves
Robert, Best Make Up 1997 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1997 Breaking the Waves
Robert, Best Light Engineer 1997 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1997 Breaking the Waves
Robert, Best Cinematographer 1997 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1997 Breaking the Waves
Robert, Best Sound 1997 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1997 Breaking the Waves
Robert, Best Screen Play 1997 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1997 Breaking the Waves
Robert, Best Female Leading Actor 1997 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1997 Breaking the Waves
Robert, Best Supporting Actor 1997 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1997 største helte
Robert, Best Male Leading Role 1997 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1997 største helte
Robert, Best Original Music 1997 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1997 største helte
Best Director 1996 New York Film Critic Awards 1996 Breaking the Waves
Best Female Actor 1996 New York Film Critic Awards 1996 Breaking the Waves
Best Cinematographer 1996 New York Film Critic Awards 1996 Breaking the Waves
Camerimage, Audience Prize 1996 Torun, Camerimage 1996 Breaking the Waves
Gazeta Pomorska Award 1996 Torun, Camerimage 1996 Breaking the Waves
Critic's Jury Distinctive Prize 1996 Torun, Camerimage 1996 Breaking the Waves
Film School Students' Prize 1996 Torun, Camerimage 1996 Breaking the Waves
FIPRESCI Award / Northern Lights Section 1996 Stockholm International Film Festival 1996 Breaking the Waves
Eucemenical Award 1996 Lübeck, Nordische Filmtage 1996 Breaking the Waves
Baltic Film Prize 1996 Lübeck, Nordische Filmtage 1996 Breaking the Waves
Best Actress 1996 Fort Lauderdale International Film Festival 1996 Breaking the Waves
Best Director 1996 Fort Lauderdale International Film Festival 1996 Breaking the Waves
Air Canada People's Award 1996 Vancouver International Film Festival 1996 Breaking the Waves
Best European Female Actor 1996 Berlin European Film Academy Awards 1996 Breaking the Waves
European Film of the Year 1996 Berlin European Film Academy Awards 1996 Breaking the Waves
FIPRESCI Award 1996 Berlin European Film Academy Awards 1996 Breaking the Waves
Award of Excellence, Best Feature 1996 Halifax Atlantic Film Festival 1996 Breaking the Waves
Outstanding Film 1996 Busan International Film Festival 1996 Breaking the Waves
Best Film 1996 Sarajevo Film Festival 1996 Breaking the Waves
Metro Media Award, 2nd Place 1996 Toronto International Film Festival 1996 Breaking the Waves
Jury Grand Prix 1996 Montreal World Film Festival 1996 Breaking the Waves
Amanda 1996 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 1996 Breaking the Waves
Herald Angel Prize, Best Female Actor 1996 Edinburgh International Film Festival 1996 Breaking the Waves
Watson, Critic's Prize 1996 Edinburgh International Film Festival 1996 Breaking the Waves
Genre Award 1996 Odense Internationale Film Festival 1996 usynlige kunst
Grand Prix 1996 Cannes, Festival de 1996 Breaking the Waves
Adolf Grimme Preis mit Gold, Best TV Series 1996 Adolf Grimme Preis 1996 Riget
Premio Calidad Artistica 1996 Uruguay Photographer's Inernational Festival 1996 Riget
Best Actress 1996 Rouen, Fest. du Cinema Nordique 1996 Pan
Bodil, Best Supporting Actress 1996 Danske Filmkritikere bodil 1996 Pan
Best Director 1995 Burgos Fantastic Festival 1995 Riget
Amanda, Best Actress 1995 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 1995 Pan
Best Director 1995 Karlovy Vary International Film Festival 1995 Riget
Best Male Actor 1995 Karlovy Vary International Film Festival 1995 Riget
Most Popular Film 1995 Seattle International Film Festival 1995 Riget
Robert, Best Screen Play 1995 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1995 Riget
Robert, Best Female Leading Actor 1995 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1995 Riget
Robert, Best Male Leading Role 1995 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1995 Riget
Robert, Best Original Music 1995 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1995 Riget
Robert, Best Sound 1995 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1995 Riget
Robert, Best Cinematographer 1995 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1995 Riget
Bodil, Best Danish Feature Film 1995 Danske Filmkritikere bodil 1995 Riget
Bodil, Best Female Actor 1995 Danske Filmkritikere bodil 1995 Riget
Bodil, Best Male Actor 1995 Danske Filmkritikere bodil 1995 Riget
Bodil, Best Male Supporting Role 1995 Danske Filmkritikere bodil 1995 Riget
Nominated Best Foreign Film 1989 Paris French Film Academy, César 1989 Dancer in the Dark
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.