enda

Zentropa Entertainments

Filmography Awards
Title Year Function Category
Retfærdighedens ryttere 2020 Production company DK/Feature
Mugge & vejfesten 2019 Executive Producer DK/Feature
Vitello får en klam kæreste 2018 Co-production TV series
Journal 64 2018 Executive Producer DK/Feature
Vitello graver et hul 2018 Co-production TV series
Vitello køber en vidunderlig julegave 2018 Co-production TV series
Vitello er bagvendt 2018 Co-production TV series
Vitello ønsker sig en hund 2018 Co-production TV series
Vitello skal have en papfar 2018 Co-production TV series
Vitello gør en god gerning 2018 Co-production TV series
Vitello møder Gud 2018 Co-production TV series
Vitello bygger en monsterfælde 2018 Co-production TV series
Vitello tigger en masse slik 2018 Co-production TV series
Vitello 2018 Co-production DK/Feature
Vitello bliver forretningsmand 2018 Co-production TV series
Vitello vil have en far 2018 Co-production TV series
Vitello napper en kat 2018 Co-production TV series
Vitello (oversigt) 2018 Co-production TV series
The Model 2016 Executive Producer DK/Feature
Flaskepost fra P 2016 Executive Producer DK/Feature
En chance til 2015 Executive Producer DK/Feature
Lev stærkt 2014 Executive Producer DK/Feature
Fasandræberne 2014 Executive Producer DK/Feature
Nymphomaniac 2013 Executive Producer DK/Feature
Jagten 2013 Executive Producer DK/Feature
Little Night Hunter 2012 Co-production DK/Short fiction
Viceværten 2012 Co-production DK/Feature
En kongelig affære 2012 Co-production DK/Feature
Perfect Sense 2012 Co-production Feature
The Secret Society of Fine Arts 2012 Executive Producer DK/Feature
Den skaldede frisør 2012 Co-production DK/Feature
Frit fald 2011 Co-production DK/Feature
Magi i luften 2011 Co-production DK/Feature
ID:A 2011 Co-production DK/Feature
Melancholia 2011 Co-production DK/Feature
En familie 2010 Co-production DK/Feature
Storvask 2010 Co-production TV series
Sandheden om mænd 2010 Co-production DK/Feature
Hævnen 2010 Co-production DK/Feature
Det erotiske menneske 2010 Co-production DK/Feature
Lysvågen 2010 Co-production DK/Short fiction
Kvinden der drømte om en mand 2010 Co-production DK/Feature
Donkeys 2010 Co-production Feature
Blekingegade 2010 Co-production TV series
Vanvittig forelsket 2009 Co-production DK/Feature
Behaviour 2009 Co-production DK/Short fiction
Træneren 2009 Co-production DK/Short fiction
Zoomerne 2009 Co-production DK/Feature
Aqualorius 2009 Co-production DK/Short fiction
Nedenunder 2009 Co-production DK/Short fiction
Mammoth 2009 Co-production Feature
Hvordan vi slipper af med de andre 2007 Co-production DK/Feature
Ekko 2007 Co-production DK/Feature
Mors dreng 2007 Co-production DK/Short fiction
Om natten 2007 Co-production DK/Short fiction
De unge år 2007 Executive Producer DK/Feature
Den lille fiskerinde 2007 Executive Producer DK/Short fiction
Frederikke 2007 Executive Producer DK/Short fiction
De kaldte os frisører 2007 Executive Producer DK/Short fiction
Vi ses 2007 Executive Producer DK/Short fiction
Direktøren for det hele 2006 Executive Producer DK/Feature
Partus 2006 Executive Producer DK/Short fiction
Awaiting 2006 Executive Producer DK/Experimental
Snuppet 2006 Executive Producer DK/Feature
Quando i bambini giocano in cielo 2005 Executive Producer Feature
Den lille pige med svovlstikkerne 2005 Executive Producer TV film
Rød mand stå 2004 Co-production, Distribution company DK/Short fiction
Eiffeltornet 2004 Co-production Short fiction
The Isle 2004 Co-production Short fiction
Het zuiden 2004 Co-production Feature
Jagten på kæledyret 2004 Co-production DK/Short fiction
Verder dan de maan 2003 Co-production Feature
A Piano Tale 2003 Co-production DK/Short fiction
Efterskoleliv - 300 dage på Samsø 2003 Co-production DK/Documentary
The Chimera of Heroes 2003 Co-production Documentary
Charlie Butterfly 2002 In collaboration with DK/Feature
Små ulykker 2002 In collaboration with DK/Feature
Pulekalenderen 2002 Co-production DK/Short fiction
Debutanten 2002 In collaboration with DK/Short fiction
D-Dag 2001 In collaboration with TV film
Fukssvansen 2001 In collaboration with DK/Feature
Et rigtigt menneske 2001 In collaboration with DK/Feature
At klappe med een hånd 2001 In collaboration with DK/Feature
Bænken 2000 In collaboration with DK/Feature
The King Is Alive 2000 Executive Producer DK/Feature
Italiensk for begyndere 2000 In collaboration with DK/Feature
Mirakel 2000 In collaboration with DK/Feature
Dancer in the Dark 2000 In collaboration with DK/Feature
På fremmed mark 2000 In collaboration with DK/Feature
Ikingut 2000 In collaboration with Feature
Morten Korch - Solskin kan man altid finde 1999 Distribution company DK/Documentary
Besat 1999 Executive Producer DK/Feature
Sisters in the Sky - en Roadmovie fra luften 1999 Executive Producer TV documentary
Lucky people center international 1998 Distribution company Documentary
Motello 1998 Distribution company DK/Feature
The Last Stranger 1998 Executive Producer DK/Documentary
I Wonder Who's Kissing You Now? 1998 Executive Producer DK/Feature
Riget II 1997 Executive Producer, Distribution company DK/Feature
Sekten 1997 Executive Producer DK/Feature
Mendel 1997 Distribution company Feature
Dimension 1997 Executive Producer DK/Short fiction
Den sidste viking 1997 Executive Producer, Distribution company DK/Feature
Djöflaeyjan 1996 Distribution company Feature
Harry & Sonja 1996 Executive Producer Feature
Breaking the Waves 1996 Executive Producer, Distribution company DK/Feature
Portland 1996 Executive Producer DK/Feature
De største helte 1996 Executive Producer DK/Feature
Á köldum klaka 1995 Executive Producer, Distribution company Feature
Elsker, elsker ikke 1995 Executive Producer DK/Feature
Pan 1995 Executive Producer Feature
A comédia de Deus 1995 Distribution company Feature
L' amore molesto 1995 Distribution company Feature
Menneskedyret 1995 Executive Producer DK/Feature
Lærerværelset 1994 Executive Producer TV series
Riget 1994 Executive Producer DK/Feature
Biódagar 1994 Executive Producer Feature
Den usynlige kunst 1994 Executive Producer DK/Documentary
Fribytteren Tom 1993 Executive Producer TV documentary
Hotel Russia 1993 Executive Producer DK/Documentary
Michael Laudrup - en fodboldspiller 1993 Executive Producer DK/Documentary
Det bli'r i familien 1993 Executive Producer DK/Feature
Smukke dreng 1993 Executive Producer DK/Feature
Salò o le centoventi giornate di Sodoma 1975 Distribution company Feature

Prices and nominations

Award Release year Festival Film
Honorary Award 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Hævnen
Best Cinematography 2016 Göteborg International Film Festival 2016 The Model
SIGNIS Jury Award 2014 San Sebastian International Film Festival 2014 En chance til
Nominated Best Foreign Language Film 2014 Golden Globes 2014 Jagten
FIPRESCI Best FL film of the year - Best Actor 2014 Palm Springs International Film Festival 2014 Jagten
CineStar Prize - Short Film 2013 Lübeck, Nordische Filmtage 2013 Little Night Hunter
Nominated Best Foreign Language Film 2013 Golden Globes 2013 En kongelig affære
Film Critics' Award - ASECAN Award 2012 Sevilla Festival de Cine 2012 Jagten
Audience Award - Wordl Cinema 2012 Los Angeles, AFI Int. Festival 2012 En kongelig affære
NDR-Filmpreis 2012 Lübeck, Nordische Filmtage 2012 Jagten
Public Prize, Lübecker Nachrichten 2012 Lübeck, Nordische Filmtage 2012 Jagten
Baltic Film Prize 2012 Lübeck, Nordische Filmtage 2012 Jagten
Audience Choice Award 2012 Mumbai Film Festival 2012 Jagten
Creative Excellence Award 2012 Reykjavik Film Festival 2012 Den skaldede frisør
Audience Prize 2012 Seoul International Youth Film Festival 2012 Magi i luften
Best Actor 2012 Cannes, Festival de 2012 Jagten
Ecumenical Jury Award 2012 Cannes, Festival de 2012 Jagten
Vulcain Award - Technical Achievement Award 2012 Cannes, Festival de 2012 Jagten
Silver Bear - Best Actor 2012 Berlinale 2012 En kongelig affære
Silver Bear - Best Screenplay 2012 Berlinale 2012 En kongelig affære
Best Actress 2011 Cannes, Festival de 2011 Melancholia
Best Foreign Language Film 2010 Golden Globes 2010 Hævnen
Creative Excellence Award 2010 Thessaloniki International Film Festival 2010 Hævnen
Best Director 2010 Goa - Int. Film Festival of India 2010 Hævnen
Best Male Actor 2010 Tallinn Black Nights Film Festival 2010 Hævnen
Best Director 2010 Sevilla Festival de Cine 2010 Hævnen
Best Screenplay 2010 Sevilla Festival de Cine 2010 Hævnen
Marc'Aurelio Grand Jury Award 2010 Rome International Film Festival 2010 Hævnen
Marc’Aurelio Audience Award for Best Film 2010 Rome International Film Festival 2010 Hævnen
Best Actor 2010 Valladolid International Film Festival 2010 En familie
Best Film 2010 Los Angeles Film Festival 2010 En familie
FIPRESCI AWARD 2010 Berlinale 2010 En familie
Best Male Actor 2009 Marrakech International Film Festival 2009 Vanvittig forelsket
Second Best Film 2008 Austin Fantastic Fest 2008 Hvordan vi slipper af med de andre
Best Feature Film, Jury's Prize 2008 Skip City International D-Cinema Festival 2008 Ekko
Audience Award for Best Short 2008 Sydney Film Festival 2008 Frederikke
Audience Award 2002 Mannheim-Heidelberg, Int. Film Festival 2002 Charlie Butterfly
The Blue Angel 2002 Berlinale 2002 Små ulykker
Second Best Film, Children's Jury 2001 Oulu Int. Children's Film Festival 2001 Mirakel
Holden Award, Best Screenplay 2001 Torino International Film Festival 2001 Et rigtigt menneske
NDR, Förderpreis 2001 Lübeck, Nordische Filmtage 2001 Et rigtigt menneske
Baltic Film Prize 2001 Lübeck, Nordische Filmtage 2001 Et rigtigt menneske
Golden Spike 2001 Valladolid International Film Festival 2001 Italiensk for begyndere
Public's Prize, 2nd place 2001 Valladolid International Film Festival 2001 Italiensk for begyndere
Best Male Actor 2001 Valladolid International Film Festival 2001 Italiensk for begyndere
Audience Vote, 20th Place 2001 Sao Paulo Int. Film Festival 2001 Italiensk for begyndere
Best Film 2001 Hamptons Film Festival 2001 Italiensk for begyndere
Audience Award 2001 Warsaw International Film Festival 2001 Italiensk for begyndere
OCIC Award 2001 San Sebastian International Film Festival 2001 Et rigtigt menneske
AGIS Gold Medal, Jury Vote 2001 Giffoni Film Festival 2001 Mirakel
Best Film, Children's Jury 2001 Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2001 Mirakel
The Award of City Zlin, Children's Jury 2001 Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2001 Mirakel
Ecumenical Prize 2001 Berlinale 2001 Italiensk for begyndere
FIPRESCI Award 2001 Berlinale 2001 Italiensk for begyndere
Silver Bear 2001 Berlinale 2001 Italiensk for begyndere
Special Mention, Children 2000 Lübeck, Nordische Filmtage 2000 Mirakel
Audience Award 2000 Lübeck, Nordische Filmtage 2000 Bænken
Int. Church Prize, Best Actor 2000 Lübeck, Nordische Filmtage 2000 Bænken
NDR, Förderpreis 2000 Lübeck, Nordische Filmtage 2000 Bænken
2nd Best European Feature 2000 Rio de Janeiro Film Festival 2000 Dancer in the Dark
Panorama Jury's Second Prize 2000 Sarajevo Film Festival 2000 Dancer in the Dark
Golden Palm, Best film 2000 Cannes, Festival de 2000 Dancer in the Dark
Best Female Actor 2000 Cannes, Festival de 2000 Dancer in the Dark
Best European Film in 25 Years 1998 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 1998 Breaking the Waves
Guldbagge, Bedste Udenlandske Film 1997 Göteborg International Film Festival 1997 Breaking the Waves
Camerimage, Audience Prize 1996 Torun, Camerimage 1996 Breaking the Waves
Gazeta Pomorska Award 1996 Torun, Camerimage 1996 Breaking the Waves
Critic's Jury Distinctive Prize 1996 Torun, Camerimage 1996 Breaking the Waves
Film School Students' Prize 1996 Torun, Camerimage 1996 Breaking the Waves
FIPRESCI Award / Northern Lights Section 1996 Stockholm International Film Festival 1996 Breaking the Waves
Eucemenical Award 1996 Lübeck, Nordische Filmtage 1996 Breaking the Waves
Baltic Film Prize 1996 Lübeck, Nordische Filmtage 1996 Breaking the Waves
Outstanding Film 1996 Busan International Film Festival 1996 Breaking the Waves
Best Film 1996 Sarajevo Film Festival 1996 Breaking the Waves
Metro Media Award, 2nd Place 1996 Toronto International Film Festival 1996 Breaking the Waves
Amanda 1996 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 1996 Breaking the Waves
Herald Angel Prize, Best Female Actor 1996 Edinburgh International Film Festival 1996 Breaking the Waves
Watson, Critic's Prize 1996 Edinburgh International Film Festival 1996 Breaking the Waves
Genre Award 1996 Odense Internationale Film Festival 1996 Den usynlige kunst
Grand Prix 1996 Cannes, Festival de 1996 Breaking the Waves
Amanda, Best Actress 1995 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 1995 Pan
Best Director 1995 Karlovy Vary International Film Festival 1995 Riget
Best Male Actor 1995 Karlovy Vary International Film Festival 1995 Riget
Most Popular Film 1995 Seattle International Film Festival 1995 Riget
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.