Basic information Credits Festivals & awards

Companies

Production companies Cosmo Film
Domestic distribution TV2 Danmark

Direction

Direction Carsten Myllerup
Direction Morten Arnfred
Direction Mikkel Nørgaard
Direction Mogens Hagedorn Christiansen
Assistant director Katinka Haxthausen
Assistant director Peter Hingebjerg
Assistant director Thomas Schindel
Assistant director Christian Grønvall
Director: 2. unit Mogens Hagedorn Christiansen
Continuity Rikke Gulstad
Continuity Annemarie Aaes
Continuity Linda Daae
Continuity Anna-Liisa Putkinen
Casting Tanja Grunwald
Casting Anja Philip
Casting assistant: extras Jenny Lund Madsen
Extras coordinator Henrik Bergqvist
Extras coordinator Jens Næsland
Extras coordinator Mette Kjærgaard

Script

Script Adam Price
Script Dorte Warnøe Høgh
Script Carsten Rudolf
Script Jesper Malmose
Script Stefan Jaworski

Production

Producer Bo Mortensen
Executive producer Rasmus Thorsen
Executive producer Tomas Hostrup-Larsen
Line producer Tina Winholt
Production manager Louise Grosell
Unit manager Thomas Schindel
Production coordinator Thomas Ryvald-Christensen
Producer's assistant Elisabeth Victoria Poulsen
Production assistant Ida Sinding
Production assistant Jesper H. Jensen
Production assistant Stine Ricks
Post-production Mikkel Sangstad
Production coordinator: post-production Christina Isabel Emdrup
Production coordinator: post-production Mette Lauridsen
Production coordinator: post-production Trine Kjestrup
Production coordinator: post-production Lea Løbger
Location manager Kim Scott Sutherland
Location manager Lars Valentin
Location manager Lennart Storgaard
Location assistant Lennart Storgaard

Cinematography

Cinematography Philippe Kress
Cinematography Jens Jakob Thorsen
Cinematography Dirk Brüel
First assistant camera Tao Ahler
First assistant camera Daniel Parmo
Camera assistant Bastian Schiøtt
Camera assistant Anders Thorsby
Camera assistant Lars Reinholdt
Camera assistant Sebastian Winterø
Steadicam operator Kristian Appel
Steadicam operator Lars Riis
Camera operator Rasmus Heise
Key grip Mikael Kort Kristensen
Best boy grip Andreas Winding
Video assistant Kasper Bylov
Video assistant Magnus Thorstholm Jensen
Video assistant Thue Garde Finnich

Stills

Stills Per Arnesen
Stills Thomas Marott
Stills Christian Geisnæs

Electrical dept.

Electrical dept. Michael Wils
Electrical dept. Jens Bo Poulsen
Assistant lighting technician Benno Bodnia
Assistant lighting technician Niels Kjær Olsen
Assistant lighting technician Morten Nyboe
Best boy Morten Nybø
Best boy Uffe Hanghøj
Best boy Martin Riello
Best boy Morten Kildegaard
Best boy Andreas Engel
Best boy Josef Perez Lopez
Best boy Benno Bodnia
Best boy Andreas Goth Engelsen
Best boy Alex Almbjerg
Best boy Janus Hajlund
Gaffer Jens Bo Poulsen
Gaffer Mikkel Bentzen
Gaffer Torben Borup-Madsen
Gaffer Mogens Otte
Gaffer Otto Stenov

Editing

Editing Leif Axel Kjeldsen
Editing Janne Bjerg Sørensen
Editing Lars Therkelsen
Editing Morten Egholm
Editing Mogens Hagedorn Christiansen
Editing My Thordal
Editing Elin Pröjts
Editing Marie-Louise Bordinggaard
Editing Martin Schade
Assistant editor Liv Lynge
Assistant editor Liv Lynge
Assistant editor Anders Svarre Østerlund
Assistant editor Mora Rahgozar

Music

Music Lars Daniel Terkelsen

Production design

Production design Camilla Bjørnvad
Production designer Claus Møllebro
Production designer Rasmus Thjellesen
Production designer Jacob Stig Olsson
Property master Mads Jørgensen
Property master Karsten Noel Poulsen
Property master Karsten Holst
Property master Frantz Dahl
Property master Jacob Stig Olsson
Set decorator Mads Koppel
Set dresser Karsten Holst
Set dresser Henrik Lischang
Set dresser Jeppe Eb
Set dresser Mads Jørgensen
Set dresser Anders Folke Andersen
Set dresser Morten Rosenmeier
Set dresser Jakob Drost Holm
Set dresser Thomas Abel
Set dresser Jesper Schrøder
Set dresser Anja Clifford Woen
Assistant set dresser Marco Nilsson
Assistant set dresser Christian Rathmann
Assistant set dresser David Medina
Assistant set dresser Morten Rosenmeier
Assistant production designer Nanna Bjerre

Wardrobe

Wardrobe Louize Nissen
Wardrobe Mette Meinicke
Costume on set Lotte Trolle Holmbäck
Costume on set Pernille Frydensberg
Costume on set Anne-Dorthe Eskildsen
Costume assistant Sara Mau
Dresser Beatrice von Schwerin
Dresser Vicki Møllgaard
Stylist Pernille Holm
Stylist Eloise Florio
Stylist Andrea Nielsen

Makeup

Makeup Anne Cathrine Sauerberg
Makeup artist Dorte Jacobsen
Makeup artist Tina Helmark
Makeup artist Soile Ludjoi
Makeup artist Sofie de Mylius
Makeup artist Charlotte Laustsen
Makeup artist Helena Hørdum
Makeup artist Bjørg Serup

Sound

Sound Jonas Langkilde
Sound engineer Rasmus Damsgaard
B-sound designer Morten Jensen
B-sound designer Søren Bjerregaard
Boom operator Asser Borgen
Boom operator Lars Lund
Boom operator Mick Raaschou
Boom operator Thomas Jæger
Foley recordist Nils Kirchhoff
Foley artist Martin Langenbach
Foley artist Torben Greve

Special effects

SFX technician Christian Kitter
SFX technician Søren Skov Haraldsted
Special effects Hummer Højmark

Visual effects

Colourist Andreas Birch Eriksen
Assistant colorgrader Anders Svarre Østerlund
Visual effects Thomas Dyg

Stunt

Stunt Stig Günther
Stunt Dennis Albrechtsen

Appearance

Anna Pihl Charlotte Munck
Kim Blomberg Paw Henriksen
Henning Pihl Kurt Ravn
Jan Bøttger Peter Mygind
Mikkel Pihl William Hagedorn-Rasmussen
Politibetjent Mads Lodberg
Eva Fabricius Tammi Øst
Ole Henrik Birch
Martin Krøyer Claes Bang
Mikala Hansen Iben Hjejle
Karim Said Chayesteh
Mads Pihl Frank Thiel
Daniel Nordström Ola Rapace
Politiinspektør Peter Hesse Overgaard
Thomas Hansen Morten Hauch-Fausbøll
Peter Pihl Kasper Leisner
Cecilie Hansen Ida Nielsen
Mik Jacob Ulrik Lohmann
Karen Lisbeth Wulff
Samira Kadhjani Özlem Saglanmak
Therese Anne-Grethe Bjarup Riis
Mark Engberg Ole Lemmeke
Signe Karoline Munksnæs
Tobias Hansen Jonas Wandschneider
Louise Madsen Signe Egholm Olsen
Stavro Dejan Cukic
Morten Lundbæk Morten Lützhøft
Kims mor Tina Gylling Mortensen
Zoran Markovic Ramadan Huseini
Claus, Alfaleder Bo Skødebjerg
Jimmy Anders Lund Kjeldsen
Claes Simon Munk
Tommy Bergström Per Löfberg
Laura Dybbøl Laura Drasbæk
Benedikte Maria Stokholm
Nina Kragh Stine Schrøder Jensen
Henrik Borch Jens Jørn Spottag
Michelle Borch Ellen Hillingsø
Tom Phillipsen Jesper Lohmann
Gitte Phillipsen Gunvor Reynberg
Torben Sindal Carsten Kressner
Niels Boye Hans Henrik Clemensen
Jamilla Silan Erdem
Voldtægtsoffer Christine Albeck Børge
Troels, AKS-leder Claus Damgaard
Mahmood Nima Nabipour
Lisbeth Hart Hansen Ina-Miriam Rosenbaum
Nyhedsvært Cecilie Beck
Tobias Hansen Carl Christian Winther
Alexander Oliver Brostrøm Laumann
Faruq Sami Darr
K Clemens Telling
Zafar Kadhim Faraj
Khalida Lubna Hussain
Nyhedsvært Michael Kamber
Betjent David Garmark
Per Willemoes Carsten Bjørnlund
Nadim Danish Nadeem
Niko Qaiser Anwar
Søren Barfoed Per Scheel Krüger
Julie Kanya N. Rørbech
Marlin Jeanne Marlev
Sisse Ida Kromann
Hans-Jürgen Burkhard Forstreuter
TV 2 nyhedsvært Poul Erik Skammelsen
Tina Simonsen Camilla Gottlieb

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.