enda

Park Road

TV series

Basic information Credits Festivals & awards Materials
Original title Lærkevej
Danish title Lærkevej
Other titles Livet på Laerkevej, Park Road
Director Kasper Gaardsøe, Mogens Hagedorn Christiansen, Tilde Harkamp
Screenplay Mette Heeno, Christian Torpe, Tine Krull Petersen, Jannik Tai Mosholt, Anders Frithiof August
Producer Mie Andreasen
Director of Photography Rasmus Heise, Søren Bay, Rasmus Arrildt
Editor Lars Therkelsen, Morten Egholm, Elin Pröjts, Ghita Beckendorff, Henrik Fleischer
Sound Jonas Langkilde
Composer Jonas Struck, Flemming Nordkrog
Production designer Peter de Neergaard, Thomas Bremer
Casting Anders Nygaard
Appearances Anette Støvelbæk, Henrik Prip, Laura Drasbæk, Christian Tafdrup
Production country Denmark
Production companies Cosmo Film
Domestic distribution TV2 Danmark
TV release 24.09.2009, TV 2, slutdato: 26/11 2009 [1. sæson, afsnit 1-10]

Companies

Production companies Cosmo Film
Domestic distribution TV2 Danmark

Direction

Direction Kasper Gaardsøe
Direction Mogens Hagedorn Christiansen
Direction Tilde Harkamp
1st assistant director Rasmus Lyhne
1st assistant director Antony Castle
1st assistant director Mette Kjærgaard
1st assistant director Eigil Jacobsen
2nd assistant director Albert Madsen
Director: 2. unit Kathrine Windfeld
Continuity Linda Daae
Continuity: 2. unit Michael Thune
Continuity assistant Emilie Appelin
Casting Anders Nygaard
Acting coach Lena Paaske
Extras coordinator Anita Juel Lystbæk
Extras coordinator Stine Thomine Charles

Script

Script Mette Heeno
Script Christian Torpe
Script Tine Krull Petersen
Script Jannik Tai Mosholt
Script Anders Frithiof August

Production

Producer Mie Andreasen
Executive producer Rasmus Thorsen
Executive producer Tomas Hostrup-Larsen
Line producer Line Spanning
Production manager Karen Baumbach
Production coordinator Hans Bülow Ungfelt
Production manager Helle Jakowlew
Production coordinator: post-production Charlotte Buch
Producer's assistant Thomas Ryvald-Christensen
Producer's assistant Karina Hjort
Production assistant Pippi Olivia Norgaard Madsen
Production assistant Lotte Rørbye Aagaard
Production coordinator Pernille Kaas
Production assistant Kim Arnt Torp
Production assistant Rikke Ege Høilund
Producer's assistant Nina Helveg
Location manager Lennart Storgaard
Location scout Rikke Ulnits
Location coordinator Vicki Larsen

Cinematography

Cinematography Rasmus Heise
Cinematography Søren Bay
Cinematography Rasmus Arrildt
First assistant camera Franz A. Borde
First assistant camera Kristian Appel
First assistant camera Lars Riis
Key grip Christian Brøndum
Key grip Jens Peder Pedersen
Clapper/loader Thea Slouborg Andersen
Camera operator Søren Bay
First assistant camera Niklas Herskind
First assistant camera John Frimann Rasmussen
DIT Rasmus Søndergaard Rygaard

Stills

Stills Per Arnesen

Electrical dept.

Electrical dept. Viggo Grumme
Best boy Thomas Larsen
Gaffer Tue Bengtsson
Assistant lighting technician Claus Preis
Gaffer Viggo Grumme
Assistant lighting technician Michel Copeland Toft
Best boy Morten Kastberg
Assistant lighting technician Michael Thune
Best boy Michael Kreutzmann
Assistant lighting technician Mathias Døcker Petersen
Best boy Michel Copeland Toft
Best boy Mathias Døcker Petersen
Assistant lighting technician Jacob Møller
Assistant lighting technician Noah Lynnerup
Best boy Jacob Møller
Assistant lighting technician Balthazar Hertel
Best boy Noah Lynnerup
Assistant lighting technician Gabriel Stefan
Best boy Balthazar Hertel
Gaffer Viggo Grumme
Best boy Gabriel Stefan
Best boy Aslak Lytthans
Best boy Jonas Palsgaard
Best boy Claus Preis

Editing

Editing Lars Therkelsen
Editing Morten Egholm
Editing Elin Pröjts
Editing Ghita Beckendorff
Editing Henrik Fleischer
Editing supervisor Klaus Kjeldsen
Editing supervisor Mikkel Sangstad
Editor: TV 2 Søren Frellesen

Music

Music Jonas Struck
Music Flemming Nordkrog
Music supervisor Peter Albrechtsen

Production design

Production design Peter de Neergaard
Production design Thomas Bremer
Property master Magnus Kasting
Property master Karsten Noel Poulsen
Set dresser Mathias Holmgren Hassing
Set dresser Jesper Schrøder
Set dresser Stine Ricks
Assistant set dresser Tobias Tømming
Assistant set dresser Adrian Oskar Bergholdt Hansen
Assistant set dresser Tine Gybel

Wardrobe

Wardrobe Louize Nissen
Costume on set Jane Haagensen
Costume on set Madeleine Ludvigsen
Costume on set Rikke Simonsen
Dresser Adrian Oskar Hansen
Dresser Tobias Tømming
Dresser Mikael Pedersen
Dresser Jesper Schrøder

Makeup

Makeup Sofie de Mylius
Makeup artist Sara Gertz Jensen
Makeup artist Lisbeth Rishøj Olsen
Makeup artist Helena Hørdum
Makeup artist Charlotte Laustsen

Sound

Sound Jonas Langkilde
Boom operator Håkon Garpestad
Sound engineer: post-production Bobby Hess
Sound Lars Halvorsen
Sound Jonas Langkilde
Sound Peter Schultz
Sound Asser Borgen
Foley artist Nicole Graul
Foley artist Martin Langenbach

Visual effects

CGI Rasmus Lange
Colourist Andreas Birch Eriksen
Graphic design Esben Fisker
Graphic design Rune Fisker
Assistant colorgrader Martin Gleerup
Assistant colorgrader Martin Gleerup

Stunt

Stunt Dennis Albrechtsen

Other credits

Horse coordinator Henrik Køier Andersen

Appearance

Astrid Borg Anette Støvelbæk
Kim Borg Henrik Prip
Katrine Holm Laura Drasbæk
Sune Holm Christian Tafdrup
Andreas Christensen Claus Riis Østergaard
Elisabeth Sachs Søs Egelind
Monica Dam Mille Hoffmeyer Lehfeldt
Mathilde Holm Sarah-Sofie Boussnina
Torben Søren Spanning
Trine Julie Wright
Selma Dam Bebiane Ivalo Kreutzmann
Mathias Borg Marcus Laursen
Tobias Borg Igor August Svideniouk Egholm
Ida Lisbeth Wulff
Troels Per Scheel Krüger
Tvilling Katharina Hviid Skjellerup
Thomas Lars Simonsen
Esben Kristian Ibler
Lizzie Ann Hjort
Ivan Peter Hesse Overgaard
Lasse Martin Hestbæk
Henning Sachs Jens Jørn Spottag
Per Lars Hjøllund
Jeppe E. Sonne Casper Crump
Theis Aske Bang
Pia Thorup Helle Hertz
Esther Thorup Asta Esper Andersen
Teambuildingleder Rasmus Botoft
Irene Sachs Beate Bille
AA-sponsor Niels Anders Thorn
P. Ramadan Huseini
Niklas Emil Birk Hartmann
Jannik Simon Munk
Tina Signe Skov
Ekspedient Sigurd Emil Roldborg
Louise Patricia Schumann
Mona Bolette Schrøder

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Reviews and articles

On the library you can find these articles and revies and other material about the film.
Type Source Author Date
Anmeldelse Weekendavisen Bo Green Jensen 2012-02-03
Anmeldelse BT Birgitte Grue 2012-02-02
Anmeldelse Berlingske Tidende Jacob Wendt Jensen 2012-02-02
Anmeldelse Ekstra Bladet Henrik Queitsch 2012-02-02
Anmeldelse Information Jonas Varsted Kirkegaard 2012-02-02
Anmeldelse Kristeligt Dagblad Eva Zierau 2012-02-02
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Katrine Sommer Boysen 2012-02-02
Anmeldelse Politiken Kim Skotte 2012-02-02
Artikel Børsen Susan Groenbech 2011-08-14
Artikel Politiken Michael Bo 2011-08-14
Artikel BT Kirsten Erlandsson 2010-12-13