enda

Juleønsket

Carsten Myllerup, Denmark, 2015

TV seriesChristmas series

Basic information Credits Festivals & awards
Original title Juleønsket
Danish title Juleønsket
Other titles Julekalender 2015
Director Carsten Myllerup
Screenplay Ina Bruhn, Flemming Christian Klem, Carina Kamper, Simon Oded Weil, Ina Bruhn
Producer Mogens Hagedorn, Tomas Hostrup-Larsen, Rasmus Thorsen
Director of Photography Ian Hansen
Editor Marlene Billie Andreasen, Camilla Ebling, Morten Egholm, Stine Sonne Munch, Steen Schapiro, Frederik Strunk, Janne Bjerg Sørensen, Lars Wissing
Sound Bobby Hess
Composer Henrik Lindstrand
Production designer Mette Rio
Casting Tanja Grunwald, Tine Sætter-Lassen
Appearances Olivia Hillingsø, Jonathan Lindinger, Helmer Solberg, Signe Skov
Production country Denmark
Production companies Cosmo Film
Domestic distribution TV2
TV release 01.12.2015, TV 2

Companies

Production companies Cosmo Film
With support from FilmFyn
Domestic distribution TV2

Direction

Direction Carsten Myllerup
Casting Tanja Grunwald
Casting Tine Sætter-Lassen
Continuity Karina Skovgaard
Continuity Anne-Marie Ubbe

Script

Screenplay Ina Bruhn
Screenplay Flemming Christian Klem
Screenplay Carina Kamper
Screenplay Simon Oded Weil
Script Ina Bruhn

Production

Producer Mogens Hagedorn
Producer Tomas Hostrup-Larsen
Producer Rasmus Thorsen
Executive producer Jennifer Green
Line producer Sille Jaworski Sterll
Post Producer Toke Rude Trangbæk
Production manager Christian Grønvall
Production manager Lina Bach Christensen
Production manager Thomas Yong
Location manager Lennart Storgaard
Post-production manager Iben Westi
Producer's assistant Josephine Wormslew Gents
Producer's assistant Thomas Ryvald-Christensen

Cinematography

Cinematographer Ian Hansen
Camera operator Thomas Gerhardt
Camera operator Niels A. Hansen
Camera operator Benjamin Kirk Nielsen
2nd assistant camera Svend Colding
B-camera operator Jesper Roland Dehli
B-camera operator Mads Hoppe
DIT Robin Holtz

Electrical dept.

Gaffer Kenneth Andersen
Best boy Mikkel Bentzen
Best boy Michael Kreutzmann
Best boy Jesper Maxwell Frederiksen

Editing

Editor Marlene Billie Andreasen
Editor Camilla Ebling
Editor Morten Egholm
Editor Stine Sonne Munch
Editor Steen Schapiro
Editor Frederik Strunk
Editor Janne Bjerg Sørensen
Editor Lars Wissing
Online editor Nils Zidore

Music

Composer Henrik Lindstrand
Music supervisor Anders Fredslund-Hansen
Mixer Peter Schultz

Production design

Production designer Mette Rio
Set decorator Jesper Hyllested
Set dresser Thomas Karlsen

Wardrobe

Costume designer Stine Gudmundsen-Holmgreen
Costume on set Liv Kanstrup
Costume on set Tanja Eleonora Spang
Costume on set Stine Terp

Makeup

Chief makeup artist Anne Cathrine Sauerberg
Makeup artist Dorte Jacobsen
Makeup artist Lisbeth Rishøj Olsen
Makeup artist Marianna Roa Wassberg

Sound

Sound designer Bobby Hess
Recording engineer Rasmus Damsgaard
Recording engineer Mikkel Furbo
Recording engineer Lars Gerrild
Recording engineer Peter Kofoed
Recording engineer Kasper Munck-Hansen
Recording engineer Jonas Langkilde
Dialogue editor Asser Borgen
Dialogue editor Ricardo Sousa
Foley artist Martin Langenbach
Foley editor Jakob Strandgaard Davidsen

Visual effects

VFX producer Peter Uller
VFX artist Stefan Bjørnfort Bernscherer
Graphic design Rasmus Reimer Larsen
Graphic design Barbara Sandberg
VFX artist Christian Egedal
VFX artist Sune Reinhardt Fogtmann
VFX artist Mikkel Taschentücher Jessen
VFX artist Fynn Laue
VFX artist Mads Hagbarth Lund
VFX artist Asger Peder Mortensen
VFX artist Frederik Plesner
VFX artist Niels Träff
Colourist Virgil Kastrup
Colourist Sune Bech Nielsen

Stunt

Stunt coordinator Stig Günther

Narrator

Fortæller Michael Carøe

Appearance

Julie Olivia Hillingsø
Rafi Jonathan Lindinger
Willy Helmer Solberg
Vigdis Signe Skov
Karsten Esben Dalgaard Andersen
Zacharias Morten Suurballe
Gabi Marijana Jankovic
Michael Allan Hyde
Saraquel Sonja Oppenhagen
Mette Lærke Winther Andersen
Ole Troels Malling Thaarup
Toke Pelle Falk Krusbæk
Mie Marie Boda
Signe Neel Rønholt
Uriel Donald Andersen
Arron Thomas Hwan
Atlas Christian Tafdrup
Cecilie Emma B. Marott
Esme Karoline Hamm
Ditte Julia Wentzel Olsen
Anders Jakob Hesselstrøm
Håkon Malte Frid-Nielsen
Bjarne Peter Zandersen
Jack Johan Gotthardt Olsen
Baalios Rasmus Botoft
Charlotte Mia Lyhne

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.