enda

Brødrene Mortensens jul

Hans Kristensen, Denmark, 1998

TV seriesChildren's films, Christmas series

Basic information Credits Festivals & awards
Original title Brødrene Mortensens jul
Danish title Brødrene Mortensens jul
Other titles Julekalender 1998, Julekalender 2002
Director Hans Kristensen
Screenplay Bjarne Reuter, Peter Bay, Lise Nørgaard, Jørgen Kastrup
Director of Photography Peter Roos
Editor Jørgen Kastrup
Sound Preben Mortensen
Production designer Viggo Bentzon
Casting Jette Termann
Appearances Lasse Baunkilde, Rasmus Albeck, Per Damgaard Hansen, Puk Grasten
Production country Denmark
Production companies Regner Grasten Film
Domestic distribution TV2 Danmark
TV release 01.12.1998, TV 2

Companies

Production companies Regner Grasten Film
Domestic distribution TV2 Danmark

Direction

Direction Hans Kristensen
Assistant director John Hilbard
Casting Jette Termann
Casting assistant Birgitte Christensen

Script

Script Bjarne Reuter
Script Peter Bay
Script Lise Nørgaard
Script Jørgen Kastrup

Cinematography

Camera assistant Sven Bloch
Camera assistant Birger Bohm
Loader Thomas Trane Petersen
Key grip Jimmy Leavens
Cinematography Peter Roos

Stills

Stills Henrik Ploug
Stills Christina Voight

Electrical dept.

Lighting Stine Hein
Lighting Mogens Otte
Electrician assistant Lasse Toft

Editing

Assistant editor Ulrika Rang
Editing Jørgen Kastrup

Production design

Set dresser William Knuttel
Props Helle Bønnelykke
Props Eva Gøttrup
Props Mette Hansen
Production design Viggo Bentzon

Wardrobe

Costume assistant Sara Mau
Wardrobe Margrethe Rasmussen

Makeup

Makeup artist assistant Charlotte Laustsen
Makeup Malin Birch-Jensen

Sound

Sound John Nielsen
Sound Peer Rievers
Sound Preben Mortensen

Special effects

SFX assistant Henrik Hjørnholm
Models Hans Peter Ludvigsen
Special effects Kristoffer Bentzon

Choreography

Choreography Torilla Lervad

Appearance

Wilhelm Mortensen Lasse Baunkilde
Hugo Mortensen Rasmus Albeck
Mouritz Madsen Per Damgaard Hansen
Birthe Lund Puk Grasten
Hanne Jørgensen Sofie Lassen-Kahlke
Johnny Nielsen Karl Bille
Elin Mortensen Vibeke Hastrup
Rudolf Flemming (Bamse) Jørgensen
Benny Mortensen Søren Spanning
Kaffe Svendsen Claus Bue
Sorte Sussie Susanne Heinrich
Connie Madsen Gunvor Reynberg
Svend Aage Madsen Niels Anders Thorn
Beatrice Louise Bielefeldt
Frk. Lund Camilla Bendix
Elev i Wilhelms klasse Stephanie León
Skoleinspektør Kjeld Nørgaard
Buspassager Erni Arneson
Dame i kørestol Birthe Backhausen
Dyrepasser René Benjamin Hansen
Frk. Poulsen Mari-Anne Jespersen
Julemand Torben Zeller
Onkel August Thomas Eje
Tante Emma Lisbeth Gajhede

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.