enda

De standhaftige

Lisa Ohlin, Danmark, 2016

105 min.DramaDK/Spillefilm

Thomas er blevet hårdt såret i Afghanistan. Overbevist om, at han skal tilbage som soldat, træner han stålfast flere timer om dagen. I genoptræningssalen møder han balletdanseren Sofie, der besøger sin syge faster Ruth. Sofie får sympati for Thomas og beslutter sig for at hjælpe den vrede, men standhaftige mand. Han opdager, at hun ved noget om kroppen, som han aldrig har vidst. Da Sofie tager Thomas med på Den Kgl. Ballet, bliver han fascineret af miljøet, musikken, dansen - og af Sofie. Thomas skal giftes med sin kæreste, Nina, som dog må krybe til bekendelse og fortælle ham, at hun ikke elsker ham mere. Da Thomas ydermere får at vide, at han aldrig kommer tilbage til Afghanistan, falder hans verden fra hinanden, og han isolerer sig i sin lejlighed. Men Sofie er en fighter, som ikke giver op, så hun opsøger Thomas og tvinger ham til at kæmpe. De indleder et intenst kærlighedsforhold. Men er Sofie klar til at binde sig og opgive en lovende karriere ved City Ballet i New York? Og er Thomas klar til at acceptere sit fremtidige liv og sig selv?
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Biblioteksressourcer
Dansk titel De standhaftige
Andre titler Walk with Me
Instruktør Lisa Ohlin
Manuskript Lisa Ohlin, Karina Dam
Producer Per Holst
Fotograf Lars Skree
Klipper Anders Nylander
Lyd Rune Klausen
Komponist Sebastian Öberg, Magnus Jarlbo, Louise Alenius Boserup, Rune Klausen, Benjamin Fischermann, Lars Mitch Fischermann
Scenograf Jacob Stig Olsson
Casting Anders Nygaard
Medvirkende Mikkel Boe Følsgaard, Cecilie Lassen, Karen-Lise Mynster, Silja Eriksen Jensen
Produktionsland Danmark,Sverige
Danske undertekster Nej
Dansk synstolkning Nej
Produktionsselskaber Asta Film ApS
Dansk distribution SF Film A/S
Internationalt salg TrustNordisk / Filmbyen 22 / 2650 Hvidovre / t +45 3686 8788 / f +45 3677 4448 / info@trustnordisk.com / www.trustnordisk.com
Dansk biografpremiere 07.04.2016
Premierebiografer København:
Dagmar, Nordisk Film Biografer
Empire
Falkoner, Nordisk Film Biografer
Fields, Nordisk Film Biografer
Grand
Palads, Nordisk Film Biografer
Park Bio.
Øvrige Sjælland:
Albertslund
Bagsværd/Gladsaxe
Ballerup
Birkerød
Glostrup
Herlev
Helsingør
Hillerød, Nordisk Film Biografer
Holte
Holbæk
Ishøj
Korsør
Lyngby, Nordisk Film Biografer
Næstved, Nordisk Film Biografer
Ringsted
Roskilde
Rødovre, Atlas
Rødovre, Viften
Slagelse
Sorø
Søllested
Tåstrup, Nordisk Film Biografer
Valby
Vig
Vordingborg
Værløse.
Fyn og Øerne:
Middelfart
Nyborg
Nykøbing F, Nordisk Film Biografer
Nykøbing Mors
Odense, Cafebiografen
Odense, Nordisk Film Biografer
Odense, CinemaxX
Rudkøbing, Bio Langeland
Rødby, Lalandia
Rønne
Svendborg.
Jylland:
Esbjerg, Nordisk Film Biografer
Fredericia
Frederikshavn
Grenå
Haderslev
Hadsund
Haslev
Herning, Nordisk Film Biografer
Hjørring
Holstebro
Hornslet
Horsens
Ikast
Kalundborg
Klovborg
Kolding, Nordisk Film Biografer
Malling
Mørkøv
Odder
Randers, Nordisk Film Biografer
Rødding
Silkeborg
Skanderborg
Skive
Skørping
Struer
Sønderborg
Thisted
Toftlund
Tønder
Varde
Vejle
Åbenrå
Ålborg, Nordisk Film Biografer
Ålborg, Nordisk Film Biografer (City syd)
Århus, Nordisk Film Biografer Metropol
Århus, Nordisk Film Biografer
Århus, CinemaxX
Århus, Øst For Paradis
DFI-støtteform Konsulentstøtte
Vurdering Tilladt for børn over 15 år
Begrundelse Filmen har en anspændt og konfliktfyldt grundstemning, og den indeholder mange scener med en forpint, vred og momentvis selvmordstruet hovedfigur. I et meget voldsomt og ubehageligt anslag ser man en soldat træde på en mine, så hans krop sprænges i luften. Man ser ham efterfølgende ligge med blod i munden, og mens han bæres væk løber blodet fra hans krop. Hertil kommer enkelte scener med flashbacks til krigssituationer og scener med seksuelt indhold. Det vurderes, at filmen kan virke skræmmende på børn under 15 år.

Selskaber

Produktionsselskaber Asta Film ApS
Koproducent Nordisk Film Production A/S, Illusion Film AB, Film Väst
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, Svenska Filminstitutet, Nordisk Film & TV Fond, Eurimages, Creative Europe
I samarbejde med TV2, Sveriges Television, Chimney, FilmFyn, SF Film A/S
Dansk distribution SF Film A/S

Instruktion

Instruktion Lisa Ohlin
Casting Anders Nygaard
Scripter Lillian Rype Fokdal
Statistkoordinator Jannich Grønnemose
Statistkoordinator Andrea Vergara
Statistkoordinator-assistent Josephine Due Feit
Instruktørassistent, 2. unit Ida Gabrielsen
Statistkoordinator, 2. unit Anita Juel Lystbæk
Casting (Ungarn) Vera Varjasi
Casting (Ungarn) Zsolt Maier
Instruktørassistent (Ungarn) Dénes Sajgál
2. instruktørassistent (Ungarn) Èva Badacsonvi
Scripter (Ungarn) Lídia Jung

Manus

Manuskript Lisa Ohlin
Manuskript Karina Dam
Storyboard Simon Bang
Oversættelse Jonathan Nyman
Oversættelse Elisabeth Lazebnik

Produktion

Producer Per Holst
Co-producer Peter Hiltunen
Co-producer Jessica Ask
Executive producer Henrik Zein
Associate producer Lena Haugaard
Line producer Malte Forsell
Indspilningsleder Tue Czajkowski
Juniorproducer Esben Staun-Olsen
Produktionsleder Lene Nielsen
Produktionskoordinator Kir Laustsen
Location manager Lennart Storgaard
Produktionsassistent Christian Dahl
Produktionsassistent Nanna Brandt Rishave
Produktionsassistent Rasmus Hagen Pedersen
Runner Tobias Vestergaard
Runner Benjamin Mathiesen
Runner Silja Cohn Jeppesen
Runner Glen Morten Bay Grant
Runner Jonathan Gyasi Sampson
Runner assistance Sofia Tange Akiros
Location scout Erik Crone
Produktionsleder, 2. unit Lina Bach
Location manager, 2. unit Marco Lorenzen
Runner, 2. unit Morten Darving Schlüter
Runner, 2. unit August Mathias Sindlev Sonne
Runner assistance, 2. unit Henriette Knudsen
Producer (Ungarn) Viktória Petrányi
Line producer (Ungarn) Judit Sós
Produktionsleder (Ungarn) Gábor Csöge
Produktionskoordinator (Ungarn) Sasi Bejczy
Location manager (Ungarn) Gergö Bakos
Unit manager (Ungarn) Adam Heisler
Location assistent (Ungarn) Dániel Gudmon
Runner Peter Breienholt Janum
Postproducer Maja Dyekjær
Postproducer Frederik Zander
Postproduktionssupervisor Andreas Hylander
Koordinator Linn Bahn Christoffersen
Assistent Lars Halby

Foto

A-fotograf Lars Skree
B-fotograf John Frimann Rasmussen
Grip Michael Tøt
Clapper/loader Loui Ladegaard Vernstrøm
DIT Andreas Wejs
Steadicam Anders Holck Petersen
B-fotograf Erik Thal-Jantzen
MoSys-tekniker Allan Luckow
2. kameraoperatør, 2. unit Per Fredrik Skiöld
B-fotograf, 2. unit Franz A. Borde
B-fotograf, 2. unit Anne Skamris
Grip-assistent, 2. unit Christian Brøndum
B-fotograf (Ungarn) Tamás Jánossa
B-fotograf (Ungarn) Zsolt Mérhay
DIT (Ungarn) András Udvardi
Video-assistent (Ungarn) Barna Trajtler
Data wrangler (Ungarn) Róbert Gradvolt
GoPro-tekniker Zoltán Telek
Grip (Ungarn) Zoltán Kristóffy

Stills

Stillfotograf Rolf Konow
Stillfotograf (Ungarn) Tamás Kende

Lys

Belysningsmester Andy Cole
Belyser Mikkel Galschiøt Bentzen
Belysningsassistent Allan Rune Køldal
Belysningsassistent Katharina Juul Andersen
Belysningsassistent Kenneth Andersen
Belysningsassistent Janus Hajslund
Belyser Thomas Bek Jensen
Belyser, 2. unit Mikkel Galschiøt Bentzen
Belyser, 2. unit Jens Bo Fraek
Lysassistent, 2. unit Christen Cole
Belysningsassistent, 2. unit Gabriel Stefan
Belysningsmester Morten Kildegaard
Belyser (Ungarn) György Kiss
Belyser (Ungarn) György Szabó
Belyser (Ungarn) Tibor Kun
Belyser (Ungarn) Norbert Szili

Klip

Klipper Anders Nylander
Klippeassistent Fredrik Wadman
Klippeassistent Fredrik Jegeus

Musik

Komponist Sebastian Öberg
Komponist Magnus Jarlbo
Komponist Louise Alenius Boserup
Indspilningsleder Tomas Ebrelius
Musik-supervisor Rune Klausen
Musik-supervisor Benjamin Fischermann
Musik-supervisor Lars Mitch Fischermann

Produktionsdesign

Scenograf Jacob Stig Olsson
Chefrekvisitør Charlotte Snede Sørensen
Set rekvisitør Liv Sandberg
Rekvisitør Christina Kallan
Rekvisitør Michala Steiner-Rode
Rekvisitørassistent Anne Marie Vagner
Regi-runner Jeppe Green Schelde
Rekvisitør, 2. unit Anders Jønsson Tamberg
Rekvisitørassistent, 2. unit Anna Carli Holmgren
Rekvisitørassistent, 2. unit Thore Davies
Set runner (Ungarn) Àkos Strommer
Chefrekvisitør (Ungarn) Piroska Szabady
Rekvisitør (Ungarn) Lasse Kjederqvist
Rekvisitør (Ungarn) József Kiss
Rekvisitør (Ungarn) Àgnes Menyhárt
Rekvisitør (Ungarn) Zoltán Hardi
Rekvisitør (Ungarn) Gábor Sinkó
Rekvisitørassistent (Ungarn) László Nagy-Kardos

Kostumer

Kostumier Louize Nissen
Kostumeassistent Anne-Dorthe Eskildsen
Kostumeassistent Anne Werner Anselmo
Kostumeassistent, 2. unit Emilie Bøge Dresler
Kostumier (Ungarn) Krisztina Vavrinecz
Kostumier (Ungarn) Gabriella Schwarz
Stylist (Ungarn) Erzsébet Rácz

Makeup

Makeup-designer Linda Boije af Gennäs
Sminkørassistent Hanna Zätterström
Chefsminkør, 2. unit Olof Lars Gunnar Carlsson
Sminkørassistent, 2. unit Soraya Alaydrus

Lyd

Lyddesigner Eddie Simonsen
Tonemester Jonas Langkilde
B-tonemester Henrik Langkilde
B-tonemester Morten Bak Jensen
Tonemester, 2. unit Mikkel Furbo
Boom operator, 2. unit Jacob Davidsen
Foley artist Torben Greve
Lyddesigner Mark Vesterskov
Lyddesigner Rune Klausen
Lydmix Rune Klausen
Tonemester (Ungarn) János Köporosy
Boom operator (Ungarn) Szabolcs Stella
Lydkoordinator (postproduktion) Lars Mitch Fischermann

Special effects

SFX Hummer Højmark
SFX (Ungarn) Balázs Novák
SFX-assistent (Ungarn) Szabolcs Ölvendi
SFX-supervisor (Ungarn) Gyula Krasnyánszki

Visual effects

VFX producer Andreas Hylander
VFX-koordinator Rickard Germundsson
VFX-supervisor Frederik Nord
VFX artist Håkan Blomdahl
VFX artist Petter Lindhom
VFX artist Oskar Wahlberg
VFX artist Evelina Åström
VFX artist Alex Hansson
VFX artist Richard Blank
VFX artist Marcus Hindbrog
VFX artist Urban Forsberg
VFX artist Timo Närhi
VFX artist Mikael Orbing
VFX artist Victor Wolansky
Colorist Mats Holmgren
Conforming Jonas Jangvad
Conforming Vincent Larsson
Conforming Axel Rundquist
Conforming Tove Törbacka
Grafisk design Paul Wilson

Stunt

Stuntkoordinator Deni Jordan
Stunts Steen Kundby
Stunts Sidsel Jensen
Stuntkoordinator (Ungarn) Gábor Piroch

Koreografi

Koreograf Gregory Dean
Koreografassistent Birgitta Lawrence

Medvirkende

Thomas Mikkel Boe Følsgaard
Sofie Cecilie Lassen
Ruth Karen-Lise Mynster
Nina Silja Eriksen Jensen
Jimmy Morten Holst
Læge Dar Salim
Kisser Petrine Agger
Niels (major) Morten Kirkskov
Body double Sofie Femke Mølbach Slot
Body double Thomas Christian S. Richardson
Karen Søndergaard Vibeke Hastrup
Puk Marie Lydie Melono Nokouda
Said Mohamad Torabi
Fysioterapeut Bo Carlsson
David Alban Lendorf
Koreograf Peter Christoffersen
Sofies far Morten Hauch-Fausbøll
Leon Sebastian Kloborg
Assistent, Det Kongelige Teater Sophie Zinckernagel
Claudia Anna Bård Larsen
Pianist Alison Smith
Ekspedient Anne Plauborg
Stripper Misja
Nick (soldat) Stefan Plum Jørgensen
Frederik (amputeret soldat) Søren Mensberg
Sygeplejer Alexander Keshktar
Mand på trappe Anuresh Rattan
Gruppefører Lennard G. Hansen
Saids ven Ferenc Farkas
Dansk soldat György Balogh
Dansk soldat István Hegedüs
Dansk soldat Kohi Habib
Dansk soldat Dániel Sasinszki
Dansk soldat Attila Zsilák
Afghansk dreng Sándor Mezei
Stryger Sidsel Most
Stryger Soma Allpass
Stryger Christian Ellegaard
Danser Carling Talcott
Danser Stephanie Gall Sahlgren
Danser Victoire Debay
Danser Wilma Haydée Giglio
Danser Coralie Grand
Danser Silvia Selvini
Danser Alexander Wurtz
Danser Benjamin Ignes
Danser Erik Christensen
Danser Nickolas Due Feit
Danser Rasmus Nielsen
Danser Peter Torp

Festivaler

Festival Festival dato
Pittsfield, Berkshire Int. Film Festival 2017-06-01
Würzburg International Film Weekend 2017-01-26
Lithuania Scanorama Film Forum 2016-11-03
Lübeck, Nordische Filmtage 2016-11-02
Kiev Molodist Int. Film Festival 2016-10-22
Moscow EFP Westwind FF 2016-10-20
Chicago International Film Festival 2016-10-13
Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2016-08-20
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Dato
Varia Information Monggaard, Christian 2016-12-30
Interview BT ritzau 2016-04-08
Anmeldelse Børsen Dürr, Morten 2016-04-08
Anmeldelse Weekendavisen Green Jensen, Bo 2016-04-08
Anmeldelse BT Lorentzen, Birgitte 2016-04-07
Anmeldelse Berlingske Tidende Lindberg, Kristian 2016-04-07
Varia Berlingske Tidende Munk-Petersen, Trine 2016-04-07
Anmeldelse Ekstra Bladet Ørsted, Jacob 2016-04-07
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Frank Rasmussen, Nanna 2016-04-07
Anmeldelse Politiken Yde, Katrine Hornstrup 2016-04-07
Artikel Morgenavisen Jyllandsposten Schütt-Jensen, Kasper 2016-04-06