enda

Den grimme ælling og mig

88 min.DK/SpillefilmBørnefilm, Animation

H.C. Andersens klassiske historie om den grimme ælling, der bliver til en smuk svane, er forlægget for denne 3-D animerede komedie. Med et uortodokst greb føres fortællingen op til i dag, hvor hovedpersonen Ratso er en succeshungrende impresariorotte med nærhedsangst, der overbeviser alle om, at han er ællingens far. Verdens grimmeste ælling og Ratso sætter af sted på en farefuld rejse mod Det Store Gennembrud, men forude venter både farlige modstandere, teenageproblemer og uventende faderfølelser.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Biblioteksressourcer
Dansk titel Den grimme ælling og mig
Andre titler The ugly duckling and me
Instruktør Michael Hegner, Karsten Kiilerich
Manuskript Karsten Kiilerich, Michael Hegner, Mark Hodkinson
Producer Irene Sparre Hjorthøj, Moe Honan, Gladys Morchoisne
Editor Per Risager
Lyd Flemming Christensen, Steffen Addington, Guido Zettier
Komponist Jacob Groth
Produktionsland Danmark,Frankrig,Irland,Tyskland
Produktionsselskaber A. Film, Magma Films, Futurikon SA, Ulysses GmbH
Finansiering I samarbejde med: TV 2|DANMARK A/S. Med deltagelse af: M6 France, Disney Télévision France, TPS STAR, Warner Brothers Germany. Med støtte fra: Det Danske Filminstitut, Bord Scannán na hÉireann/The Irish Film Board, Filmförderungsanstalt FFA, Eurimages, Nordisk Film & TV Fond og udviklet med støtte fra MEDIA Programmet under Den Europæiske Kommission
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution
Internationalt salg M6 Droits Audiovisuels Paris / 89 av Charles de Gaulle / 92575 Neuilly sur Seine Cedex / cdessagnes@m6.fr
Festival information Danish Film Institute
Tekniske data 2454, Dolby
Dansk festivalpremiere 08.09.2006, Palads, Buster
Dansk biografpremiere 06.10.2006
Premierebiografer Palads, Albertslund Biograferne, Reprise Teatret, Gladsaxe Bio, Herlev Teaterbio, Værløse Bio, BioCity (Tåstrup), Kastrup Bio, Baltoppen Bio 1-2, Gentofte Kino, CinemaxX, Kinopalæet (Lyngby) samt 57 biografer i provinsen, inkl. Færøerne
DFI-støtteform Konsulentstøtte
Vurdering Tilladt for alle
Begrundelse Filmen indeholder en række scener hvor handlingen er lidt voldsom, ex. da hovedpersonerne trues af en sulten ræv, men da disse scener er kortvarige og da filmen har meget humor, vurderes det ,at filmen ikke vil virke skræmmende på de yngste børn.

Selskaber

Produktionsselskaber A. Film, Magma Films, Futurikon SA, Ulysses GmbH
Finansiering I samarbejde med: TV 2|DANMARK A/S. Med deltagelse af: M6 France, Disney Télévision France, TPS STAR, Warner Brothers Germany. Med støtte fra: Det Danske Filminstitut, Bord Scannán na hÉireann/The Irish Film Board, Filmförderungsanstalt FFA, Eurimages, Nordisk Film & TV Fond og udviklet med støtte fra MEDIA Programmet under Den Europæiske Kommission
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution

Instruktion

Instruktion Michael Hegner
Instruktion Karsten Kiilerich
Stemmeinstruktør Steffen Addington
Teknisk instruktør Jakob Steffensen

Manus

Storyboard-supervisor Thorbjørn Christoffersen
Storyboard-supervisor Michael Helmuth Hansen
Idé Per Holst
Oversættelse (dansk) Søren Lampe
Storyboard Jørgen Lerdam
Storyboard Anders Sørensen
Storyboard Christian Kuntz
Manus Karsten Kiilerich
Manus Michael Hegner
Manus Mark Hodkinson
Storyboard Martin Madsen
Storyboard Kasper Kruse
Storyboard Lars Hornemann
Storyboard Stefan Fjeldmark
Storyboard Snorre Krogh
Storyboard Martin Skov
Manuskonsulent Claus Flygare
Manuskonsulent Lars C. Detlefsen
Manuskonsulent Philip LaZebnik
Manuskonsulent John Kenworthy
Manuskonsulent Stefan Fjeldmark
Manuskonsulent Frédéric Lenoir
Manusredigering Linda O'Sullivan
Manusredigering Grainne McNamara

Produktion

Producer Irene Sparre Hjorthøj
Producer Moe Honan
Producer Gladys Morchoisne
Executive producer Anders Mastrup
Executive producer Ralph Christians
Executive producer Philippe Delarue
Executive producer Daina Sacco
Line producer Therese Sachse
Postproduktionschef Lise Ann Mangino
Produktionsassistent Paulina Sundén
Produktionsassistent Charlotte Müller
Produktionsleder Christian Schiller
Produktionskoordinator Antje Range
Produktionskoordinator Lorraine Morgan
Produktionsleder Eric Sinson
Produktionskoordinator Anne Sergent
Producerassistent Caroline Blin
Producerassistent Berengère Fouillé
Produktionskoordinator Pascal Dodemont
Produktionskoordinator Evelyne Marcin
Produktionskoordinator (præproduktion) Cyril Zajac
Produktionskoordinator (præproduktion) Juia Weber
Producer (animation) Frédéric Thonet
Produktionsleder Delphine Blaineau
Produktionsassistent Anne Göhler

Foto

Udskydning Gerhard Spring
Udskydning Philipp Eckel

Klip

Klippeassistent Virgil Kastrup
Klippeassistent Thorbjørn Christoffersen
Klip Per Risager

Musik

Komponist Jacob Groth
Musikproducer Jacob Groth
Musiktekniker Ed Kenehan
Arrangement J. Rose Moth
Arrangement O.B. Petersen

Produktionsdesign

Set-supervisor Sten Mesterton

Lyd

Dubbing og mix-assistent Oskar Skriver
Koordinator Tine Clasen
Lydmix Flemming Christensen
Lydmix Steffen Addington
Lydoptagelser Keith O'Gairbhin
Lydoptagelser Colm Daly
Lydklipper Philip Murphy
Lydklipper Garret Farrell
Lydklipper supervisor Guido Zettier
Lyddesign Guido Zettier
Re-recording mixer Stefan Korte
Lydeffektklipper Alexander Buck
Lydeffektklipper Tobias Poppe
Lydeffektklipper Emil Klotzsch
Foley artist Joern Poetzl
Foley-optagelse Philipp Sellier
Lydoptagelser Manfred Plenter
Lydtekniker Jens Kriegel
Lydtekniker Markus Münz
Lydtekniker Phillipp Ueffing
Koordinator Marita Skrotkötter
Dolbykonsulent Hubert Henle

Stemme

Rotto Søren Fauli
Verner Troells Toya
Fritz Peter Zhelder
Max Morten Lorentzen
Doris Hella Joof
Esmeralda Klaus Bondam
Pip Olga Pernille Højmark
Dina Kaya Brüel
Grimme Molly Hegner
Freja Laura Christensen
Teen Grimme Nikolaj Lie Kaas
Ejnar Lars Hjortshøj
Volmer Peter Frödin
Stemme Esben Pretzmann
Stemme Puk Scharbau
Stemme Sofus Addington
Stemme Markus Borg
Stemme Andrea Damgaard Hegner

Visual effects

Compositing supervisor Rasmus Eilertsen
Compositing Tore Rex Andersen
Visual effects supervisor Jakob Steffensen
Lighting supervisor Christian Nerving
Lightning og shading Tore Andersen
Lightning og shading Manuel Souillac
Lightning og shading Thomas Banner
Lightning og shading Laetitia Garielli
Lightning og shading Björn Liljequist
Lightning og shading Phillip Berg
Lighting artist Niels Grønlykke
Render wrangler Johanna Meijer
Render wrangler Jimmi Mathiasen
Render wrangler Evelina Persson
Render wrangler Gabriel Brodersen
Render wrangler Poul Resen Steenstrup
Render wrangler Thomas Haas-Christensen
Rendering supervisor Jani Kuronen
Compositing supervisor Rasmus Eilertsen
Compositing Tore Andersen
Compositing Johannes S.J.E. Møgelvang
Compositing Thomas Banner
Compositing Cedrik Roger Gérard Marquis
Teknisk chef Hans Perk
IT-chef Peter Egehoved
Teknisk backup Hakim Cherqui
Teknisk backup Jesper Dahl
Teknisk backup Jørgen Asmussen
Software udvikler Nikolaj Berg Amondsen
Logo design Finn Skovgaard
Digital intermediate Bernd Schulze
Koordinator Ralf Wacker
Lightning og shading Julien Cohen Bengio
Lightning og shading Alex Bernardi
Lightning og shading Thomas Capelle
Lightning og shading Anne-Cécilie Frésel

Animation

Animationssupervisor Björn Pedersen
Animationssupervisor Michael Helmuth Hansen
Animationssupervisor Jacek Oczki
Character supervisor Henrik Thomas
Set supervisor Sten Mesterton
Character design Thomas Nøhr
Character design Jesper Colding-Jørgensen
Location design Uwe Saegner
Location design Jens Møller
Layout Michael Helmuth Hansen
Layout Kresten Andersen
Layout Thorbjørn Christoffersen
Layout Rasmus Eilertsen
Layout Phillip Berg
Layout Luca Fattore
Character blendshapes Björn Pedersen
Character blendshapes Jacek Oczki
Character blendshapes Søren Thomsen
Character blendshapes Thomasz Tadeusz
Character blendshapes Per Nyman
Rigger Søren Thomsen
Set modelling supervisor Sten Mesterton
Set modelling Per Nyman
Set modelling Phillip Berg
Set modelling Thomas Haas-Christensen
Prop modelling Thomas Fenger
Animationssupervisor Björn Pedersen
Animationssupervisor Michael Helmuth Hansen
Animationssupervisor Jacek Oczki
Figuranimator Stefan Prüss
Figuranimator Luca Fattore
Figuranimator Jesper Colding-Jørgensen
Figuranimator Poul Riishede
Figuranimator Søren Thomsen
Figuranimator Sanne Dirckinck-Holmfeld
Figuranimator Claus Darholt
Figuranimator Simon Sonnichsen
Figuranimator Kim Zoll
SFX-animator Laust Palbo Nielsen
SFX-animator Christian Esbo Agergaard
SFX-animator Jeppe Ulle-Walther
Animationssupervisor Jürgen Richter
Animation Norbert Kiehne
Animation Alex M. Lehmann
Data wrangler Nico Albrecht
Character modelling Guilhem Charron
Character modelling Julien Cohen Bengio
Character modelling Fanny Le Moal
Character modelling Guillaume Barlier
Character modelling Oliver Coulon
Character modelling Pierre Génin
Character modelling Gwenaël Glon
Character modelling Ludovic Ramière
Character modelling Gaël Sabourin
Character modelling Ludovic Savonniere
Prop modelling Christine Gatto
Prop modelling Nicolas Daegelen
Prop modelling Anthony Malagutti
Prop modelling Cyril Vergne
Animationssupervisor Ludovic Savonniere
Koordinator Caroline Germain
Animation Sophie Adida
Animation Marc Beaujeau
Animation Francois Cao
Animation Nicolas Dabos
Animation Guillaume Dhont
Animation Julien Hassenforder
Animation Jean Hémez
Animation Alexandre Henri
Animation Jean-Charles Laurent
Animation Alban Lelièvre
Animation Vincent Lemaire
Animation Sy Pheng Lim
Animation Patricia Magniez
Animation Marco Pacifici
Animation Philippe Penzaud
Animation Matthieu Razungles
Animation Claude Ricros
Animation Fabrice Senia
Animation Frédéric Vico
Teknisk koordinator Farchad Bidgolirad

Priser og nomineringer

Pris År Festival
Hædrende Omtale 2007 Stockholm Film Festival Junior 2007

Festivaler

Festival Festival dato
Newcastle Northern Lights Film Festival 2007-12-07
Belfast Cinemagic 2007-11-16
Waterloo Festival for Animated Cinema 2007-11-15
Tel Aviv International Children's Film Festival 2007-10-10
Discovery - Scotland's Int. Film Fest for Children & Young People 2007-10-09
Mill Valley Film Festival, Film Inst. California 2007-10-04
Taiwan International Animation Festival 2007-09-28
Rio de Janeiro Brazilian Int. Children´s Film Festival 2007-09-07
Sarajevo Film Festival 2007-08-17
New Zealand Children's Film Foundation Square Eyes 2007-08-05
Melbourne Film Festival 2007-07-25
Giffoni Film Festival 2007-07-12
Sheffield Showcomotion, The Show Room Cinema 2007-06-28
Kecskemét Animation Film Festival 2007-06-20
Annecy, Festival Int. du Film d'Animation 2007-06-11
London Barbican Centre 2007-05-19
Kristiansand International Children's Film Festival 2007-04-24
Washington DC International Film Festival 2007-04-19
Singapore International Film Festival 2007-04-18
Stockholm Film Festival Junior 2007-04-15
Leeds International Film Festival For Children And Young People 2007-03-29
Bermuda Film Festival 2007-03-16
Malmö, BUFF 2007-03-13
New York International Children's Film Festival 2007-03-02
Bologna Future Film Festival 2007-01-17
Dubai International Film Festival 2006-12-10
Distributørvisning 2006-11-30
Helsinki, Animatricks Animation Festival 2006-10-27
Toronto International Film Festival 2006-09-07
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Forfatter Dato
Artikel Børsen britta lysheim 2006-10-09
Anmeldelse BT jacob wendt jensen 2006-10-06
Anmeldelse Berlingske Tidende ann lind andersen 2006-10-06
Anmeldelse Børsen morten durr 2006-10-06
Anmeldelse Information liselotte michelsen 2006-10-06
Anmeldelse Kristeligt Dagblad palle schantz lauridsen 2006-10-06
Anmeldelse Metroexpress soeren langelund 2006-10-06
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten sophie engberg sonne 2006-10-06
Anmeldelse Politiken soeren vinterberg 2006-10-06
Anmeldelse Urban louise kidde sauntved 2006-10-06
Anmeldelse Ekstra Bladet niels lind larsen 2006-10-06
Artikel Morgenavisen Jyllandsposten soeren hoey 2006-10-05
Artikel Metroexpress jeanette linder 2006-10-04
Artikel Børsen gro hoeyer thielst 2006-09-15
Artikel BT henning hoeeg 2006-09-14
Artikel Ekstra Bladet kim kastrup 2006-09-14
Artikel Ekstra Bladet kim kastrup 2006-09-14
Artikel Metroexpress trh 2006-08-16
Artikel BT rikke 2003-12-18
Artikel Børsen morten durr 2002-02-28