enda

Barbara

Nils Malmros, Danmark, 1997

143 min.DK/Spillefilm

I 1760 ankommer den unge præst Hr. Poul til Færøerne. Mødet med øerne skal vise sig at blive fatalt, da han trods mange advarsler fascineres af og forelsker sig i præsteenken Barbara. Hun er en femme fatale, der med sin erotiske udstråling drager mænd til sig. Hr. Poul prøver at leve med Barbaras flygtige natur men kan ikke overvinde sin jalousi, da Barbara indleder et forhold til den unge charmør Andreas Heide, der er hjemme fra sit studieliv i København.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Barbara
Dansk titel Barbara
Instruktør Nils Malmros
Manuskript John Mogensen, Nils Malmros
Producer Per Holst
Fotograf Jan Weincke
Klipper Birger Møller Jensen
Lyd Jan Juhler
Komponist Gunner Møller Pedersen
Scenograf Søren Krag Sørensen
Medvirkende Anneke von der Lippe, Lars Simonsen, Jens Okking, Trond Høvik
Produktionsland Danmark
Produktionsselskaber Per Holst Film
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution
Internationalt salg TrustNordisk / Filmbyen 22 / 2650 Hvidovre / t +45 3686 8788 / f +45 3677 4448 / info@trustnordisk.com / www.trustnordisk.com
Tekniske data 3910 meter, 35 mm, 1,85:1 - Widescreen, Farve
Vurdering Tilladt for alle, men frarådes børn u. 7
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber Per Holst Film
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution

Instruktion

Instruktion Nils Malmros
Instruktørassistent Søren Kjær
Scripter Anna Idman
Scripter Nils Malmros
Statistkoordinator Katja Troell
Casting-koordinator Laura Joensen
Statistcasting Elinborg Joensen
Danseinstruktør Jørgen Schou-Petersen

Manus

Manus John Mogensen
Manus Nils Malmros

Produktion

Producer Per Holst
Line producer Sanne Glæsel
Produktionsleder (Færøerne) Marianne Christensen
Produktionsleder Anita Tesler
Indspilningsleder Morten Kleener
Indspilningsleder Malte Forsell
Produktionskoordinator Sandra Heavey
Produktionsassistent Louise Birk Petersen
Produktionskoordinator Elsa Johanna
Produktionsleder (præproduktion) Ib Tardini
Produktionsassistent (Stockholm) Emma Fornander
Produktionsassistent (Stockholm) David Olsson
Produktionsassistent (Færøerne) Louise Birk Petersen
Produktionsassistent (Færøerne) Nicolai Willadsen
Produktionskoordinator (præproduktion) Elsa Johanna Høgenni
Produktionsleder (København) Thomas Heinesen
Produktionsassistent (København) Signe Jensen
Teknisk koordinator Mogens Dester
Location manager (Færøerne) Morten Kleener
Location manager (København) Andreas Fugl Thøgersen
Location scout (Færøerne) Elis Poulsen

Foto

B-fotograf Søren Berthelin
Clapper/loader (Færøerne) Thomas Holm
Clapper/loader Trolle Davidson
Gyrocam Allan Kartin
Grip Mark Mavrinac
Grip Anders Normann
Grip (Færøerne) Bengt-Arne Wallin
Grip (Færøerne) Hans Petur Hansen
Clapper/loader, 2. unit Christian Garnov
Steadicam-operatør Mike Tiverios
Foto Jan Weincke

Stills

Stills Mikael Silkeberg
Stills Åke Ottosson
Stills Torben Stroyer

Lys

Belyser Emil Sparre-Ulrich
Belysningsassistent (Stockholm) Bengt-Inge Hertzmann
Belyser (Stockholm) Martin Franzen
Belysningsassistent (Færøerne) Jens Bo Poulsen
Belysningsassistent (Færøerne) Niels Rask
Belysningsassistent (Færøerne) Albin Wang Jacobsen
Belysningsassistent Aslak Lytthans
Lys Otto Stenov

Klip

Negativklipper Margit Jensen
Klip Birger Møller Jensen

Musik

Dirigent Mario Klements
Musik Gunner Møller Pedersen

Produktionsdesign

Scenografassistent Louise Gylling
Scenografassistent Pernilla Olsson
Byggeleder Anders Engelbrecht
Byggeleder Rolf Persson
Chefrekvisitør Per Torlop Carlsen
Chefrekvisitør Jimmy McGann
Snedker Ulrika Holmer
Snedker Göran Westfelt
Maler Kristoffer Sjöström
Maler Per "Pensel" Johansson
Scenograf (Stockholm) Lasse Westfelt
Scenografassistent (Stockholm) Louise Gylling
Scenografassistent (Stockholm) Lotta Garcia Wikberg
Rekvisitørassistent (Færøerne) Uni Reinert Debess
Chefrekvisitør (København) Nico
Produktionsdesign Søren Krag Sørensen

Kostumer

Kostumeassistent Margrethe Rasmussen
Kostumekonsulent (Færøerne) Tita Vinther
Kostumeassistent (Færøerne) Merete Engbæk
Påklæder Anne-Dorthe Eskildsen
Påklæder Françoise Nicolet
Påklæder Else Prangsgaard
Påklæder Trine Frandsen
Påklæder Louize Nissen
Kostumer Manon Rasmussen

Makeup

Sminkørassistent Lille Bel Carlsen
Sminkørassistent (Færøerner) Marjun Olsen
Sminkør (København) Malin Birch-Jensen
Sminkør (København) Heidi Siestø
Sminkør (København) Dorte Jacobsen
Sminkør (København) Hanne Børgesen
Sminkør (København) Amalie Zethner
Sminkør (København) Grete Holleufer
Sminkør (København) Mai-Britt Haurholm
Makeup Elisabeth Bukkehave

Lyd

B-tonemester Henry Michaelsen
B-tonemester (Stockholm) Thomas Naug
Musikindspilning Juraj Durovic
Musikindspilning Jan Juhler
Lyd Jan Juhler

Special effects

SFX (Færøerne) Lars Kolding Andersen

Visual effects

Grafisk design Lennart Forup
VFX Peter Enggaard
VFX Michael Balle
VFX Rasmus Lange

Medvirkende

Barbara Anneke von der Lippe
Hr. Poul Lars Simonsen
Lagmanden Jens Okking
Gabriel Trond Høvik
Sorenskriver Jesper Christensen
Landfogden Ove Petersen
Hr. Wenzel Peter Hesse Overgaard
Suzanne Helene Egelund
Anna Sophie Jytte Kvinesdal
Andreas Peter Reichhardt
Magdalene Henny Moan
Kirkeværge Høgni Johansen
Kaptajn Marco Bisson
Provsten Henning Jensen
Karl Over Feld Antinus Joensen
Armgard Bodil Udsen
Admiral Daniel Ceccaldi
Hanus Elias Erling Eysturoy
Ellen Katrine Birgitte Federspiel
Madmor Adelborg Linklett
Vågeskudsmand Pol Joensen
Kristine Gunnvør Nolsøe
Hr. Gregersen Aksel Rasmussen
Graver Ingaluw P. Hansen
Kirkegårdsgartner Hanus Johansen
Tormod Hans Jákup Hansen

Festivaler

Festival Festival dato
Moscow - Royal Danish Embassy 2014-04-23
Rotterdam, International Film Festival 2014-01-22
Haifa International Film Festival 1998-10-05
Rio de Janeiro Film Festival 1998-07-23
Cannes, Festival de 1998-05-13
San Francisco Int. Film Festival 1998-04-23
Berlinale 1998-02-11
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Dato
Anmeldelse
Artikel
Program - stumfilm & mikro
Senere indgået materiale
Varia