enda

Karate nights

Emil Falke, Danmark, 2010

14 min.DK/Kort fiktionFilmskolefilm

Grundoplysninger Credits Festivaler og priser
Original titel Karate nights
Dansk titel Karate nights
Instruktør Emil Falke
Manuskript Jonas Berlin, Emil Falke
Producer Lina Flint
Fotograf Jonas Berlin
Klipper Esben Bay Grundsøe
Scenograf Tine Lylloff
Medvirkende Kasper Sidenius Kofod, Daniel Manthey Larsen, Stephania Potalivo, Louise Nielsen
Produktionsland Danmark
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Med støtte fra Det Danske Filminstitut, Filmværkstedet / DFI
In collaboration with Ej Harald Film, Nordisk Film

Instruktion

Instruktion Emil Falke
Instruktørassistent Emilie Appelin
Statistkoordinator Nanna Nadia Bilsgaard

Manus

Manuskriptforfatter Jonas Berlin
Manuskriptforfatter Emil Falke

Produktion

Producer Lina Flint
Produktionsleder Caroline Eybye
Produktionsassistent Hans Bugge Grathwohl
Produktionsassistent Andreas Othel-Jacobsen

Foto

Fotograf Jonas Berlin
B-fotograf Christian Houge Laursen

Stills

Stillfotograf Frederik Kirkeskov

Lys

Belysningsmester Allan Rune Køldal
Belyser Mark Køldal
Belyser Frederik Kirkeskov
Belyser Hans Bugge Grathwohl

Klip

Klipper Esben Bay Grundsøe
B-klipper Maria Cecilia Fini
Klippesupervisor Liv Lynge
Klippeassistent Christian Bentsen

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Tine Lylloff
Assistent Julie Henneke Hartmann

Kostumer

Kostumier Tue Elkjær
Kostumeassistent Mina Lejbølle

Makeup

Sminkør Mine Anne Sofie Neumann

Lyd

Tonemester (postproduktion) Morten Pilegaard Jespersen
Tonemester (optagelser) Bjørn Jacobsen

Visual effects

Colourist Christian Schwanenflügel
Grafik Kim Lykke Jensen

Stunt

Stuntkoordinator Dennis Albrethsen

Medvirkende

Troels Kasper Sidenius Kofod
Nicky Daniel Manthey Larsen
Tankpige Stephania Potalivo
Pige i klassen Louise Nielsen
Karatetræner Ken Larsen
Gymnastiklærer René Johannes Machen
Dreng i gymnastiksal Sebastian Alstrup
Dreng på knallert Kasper Serup
Dreng på taget Mathias Toftegård Andersen
Fuld mand Søren Bech Laursen
Klasseelev Christopher Green
Klasseelev Elizabeth Nielsen
Klasseelev Josephine Eliassen
Klasseelev Alma Beier Museth
Klasseelev Filip Søskov Davidovski
Klasseelev David Lund Herum
Klasseelev Gustav Ditlev
Klasseelev Erik Mortensen
Klasseelev Line Thomsen
Klasseelev Benjamin Jørgensen
Klasseelev Christian Reimuth
Klasseelev Emil Kildeskov
Klasseelev Christoffer Winther Bovet
Klasseelev Emma Kryger
Klasseelev Sidsel Olsen
Karateelev Gustav Sørensen
Karateelev Nima Kasemkhan
Karateelev Cecilie Brandt
Karateelev Sasa Vukovic
Karateelev Jakob Christian Dersch
Karateelev David Lund Herum
Karateelev David Jakobsen
Festdeltager Søren Bech Laursen
Festdeltager Signe Sørensen
Festdeltager Camilla Vinther Jeppesen
Festdeltager Oliver Riel
Festdeltager Benedicte Carstenschield
Festdeltager Niels Bjørn Bugge Grathwohl

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.