enda

Karate nights

Emil Falke, Denmark, 2010

14 min.DK/Short fictionFilm school films

Basic information Credits Festivals & awards
Original title Karate nights
Danish title Karate nights
Director Emil Falke
Screenplay Jonas Berlin, Emil Falke
Producer Lina Flint
Director of Photography Jonas Berlin
Editor Esben Bay Grundsøe
Production designer Tine Lylloff
Appearances Kasper Sidenius Kofod, Daniel Manthey Larsen, Stephania Potalivo, Louise Nielsen
Production country Denmark

Companies

With support from Det Danske Filminstitut, Filmværkstedet / DFI
In collaboration with Ej Harald Film, Nordisk Film

Direction

Direction Emil Falke
Assistant director Emilie Appelin
Extras coordinator Nanna Nadia Bilsgaard

Script

Screenplay Jonas Berlin
Screenplay Emil Falke

Production

Producer Lina Flint
Production manager Caroline Eybye
Production assistant Hans Bugge Grathwohl
Production assistant Andreas Othel-Jacobsen

Cinematography

Cinematographer Jonas Berlin
First assistant camera Christian Houge Laursen

Stills

Still photographer Frederik Kirkeskov

Electrical dept.

Gaffer Allan Rune Køldal
Best boy Mark Køldal
Best boy Frederik Kirkeskov
Best boy Hans Bugge Grathwohl

Editing

Editor Esben Bay Grundsøe
B-editor Maria Cecilia Fini
Editing supervisor Liv Lynge
Assistant editor Christian Bentsen

Production design

Production designer Tine Lylloff
Assistant Julie Henneke Hartmann

Wardrobe

Costume on set Tue Elkjær
Costume assistant Mina Lejbølle

Makeup

Makeup artist Mine Anne Sofie Neumann

Sound

Sound engineer: post-production Morten Pilegaard Jespersen
Sound recordist Bjørn Jacobsen

Visual effects

Colourist Christian Schwanenflügel
Graphic design Kim Lykke Jensen

Stunt

Stunt coordinator Dennis Albrethsen

Appearance

Troels Kasper Sidenius Kofod
Nicky Daniel Manthey Larsen
Tankpige Stephania Potalivo
Pige i klassen Louise Nielsen
Karatetræner Ken Larsen
Gymnastiklærer René Johannes Machen
Dreng i gymnastiksal Sebastian Alstrup
Dreng på knallert Kasper Serup
Dreng på taget Mathias Toftegård Andersen
Fuld mand Søren Bech Laursen
Klasseelev Christopher Green
Klasseelev Elizabeth Nielsen
Klasseelev Josephine Eliassen
Klasseelev Alma Beier Museth
Klasseelev Filip Søskov Davidovski
Klasseelev David Lund Herum
Klasseelev Gustav Ditlev
Klasseelev Erik Mortensen
Klasseelev Line Thomsen
Klasseelev Benjamin Jørgensen
Klasseelev Christian Reimuth
Klasseelev Emil Kildeskov
Klasseelev Christoffer Winther Bovet
Klasseelev Emma Kryger
Klasseelev Sidsel Olsen
Karateelev Gustav Sørensen
Karateelev Nima Kasemkhan
Karateelev Cecilie Brandt
Karateelev Sasa Vukovic
Karateelev Jakob Christian Dersch
Karateelev David Lund Herum
Karateelev David Jakobsen
Festdeltager Søren Bech Laursen
Festdeltager Signe Sørensen
Festdeltager Camilla Vinther Jeppesen
Festdeltager Oliver Riel
Festdeltager Benedicte Carstenschield
Festdeltager Niels Bjørn Bugge Grathwohl

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.