enda

Valhalla

Fenar Ahmad, Danmark, 2019

105 min.DK/SpillefilmFantasy

Vikingebørnene Røskva og Tjalfe tager på en stormfuld rejse fra Midgård til Valhalla med guderne Thor og Loke. Livet i Valhalla viser sig dog at være truet af den frygtede Fenrisulv og Jætterne. Side om side med guderne må de to menneskebørn kæmpe for at bevare Valhalla og redde verden fra Ragnarok.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Valhalla
Dansk titel Valhalla
Andre titler Valhalla
Instruktør Fenar Ahmad
Manuskript Adam August, Fenar Ahmad
Producer Jacob Jarek
Fotograf Kasper Tuxen
Klipper Kasper Leick
Lyd Peter Albrechtsen
Komponist Jens Ole Wowk McCoy
Scenograf Peter Grant
Casting Rie Hedegaard
Medvirkende Cecilia Loffredo, Saxo Moltke-Leth, Roland Møller, Dulfi Al-Jabouri
Produktionsland Danmark, Norge, Sverige, Island
Produktionsselskab Profile Pictures
Dansk distribution Nordisk Film Distribution A/S
Internationalt salg TrustNordisk / Filmbyen 22 / 2650 Hvidovre / t +45 3686 8788 / f +45 3677 4448 / info@trustnordisk.com / www.trustnordisk.com
Dansk biografpremiere 10.10.2019
Premierebiografer CinemaxX Fisketorvet, Empire, Nordisk Film Biografer Falkoner, Nordisk Film Biografer Fields, Nordisk Film Biografer Palads, Nordisk Film Biografer Taastrup, Nordisk Film Biografer Lyngby, Nordisk Film Biografer Aarhus, CinemaxX Aarhus, Nordisk Film Biografer Trøjborg, Nordisk Film Biografer Aalborg, Nordisk Film Biografer Aalborg City Syd, Nordisk Film Biografer Odense, CinemaxX Odense, Nordisk Film Biografer Esbjerg – BROEN, Fredericia, Nordisk Film Biografer Frederikssund, Nordisk Film Biografer Waves, MovieHouse, Helsingør, Nordisk Film Biografer Herning, Nordisk Film Biografer Hillerød, Hjørring Biocenter , Holstebro, Horsens, Nordisk Film Biografer Kolding, Nordisk Film Biografer Køge, Middelfart, Nordisk Film Biografer Nykøbing Falster, Nordisk Film Biografer Næstved, Næstved Bio, Nordisk Film Biografer Randers, Roskilde, Silkeborg, Slagelse, Svendborg, Vejle, Viborg, Albertslund, Atlas, Rødovre, Baltoppen, Dragør, Gladsaxe, Glostrup, Herlev BIG BIO, Ishøj Bio, Kastrup, Park Bio, Viften, Rødovre, Værløse, Frederikshavn, Frederikssund, Parkteatret, Grenaa, Haderslev (Kosmo), Holbæk, Hørsholm, Trommen Bio, Ikast, Klovborg, Nyborg, Ringsted, Rødby, Skive, Struer, Sønderborg, Thisted, Tønder, Varde, Vordingborg, Aabenraa, Birkerød, Fakse, Frederiksværk, Hadsund, Haslev, Hornslet, Humlebæk , Hvalsø, Lynge, Drive In Bio, Nykøbing Mors, Odder, Ringkøbing, Rødding, Rønne, Skørping, Sorø, Vig, Galten, Hammel, Løgstør, Rudkøbing Bio, Langeland, Aars, Fjerritslev, Hjallerup, Hobro, Stege, Assens, Bjerringbro, Faaborg, Helios-Teatret, Karup, Mørkøv, Skælskør, Aalestrup, Tórshavn og Havnar.
DFI-støtteform Konsulentstøtte
Aldersgrænse Tilladt for børn over 11 år
Vurdering Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskab Profile Pictures
Koproducent Nordisk Film, Netop Films, Bacon OSL / Bulldozer Film
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, Copenhagen Film Fund, The Icelandic Film Centre, Film i Skåne, Nordisk Film & TV Fond, Creative Europe
I samarbejde med DR, Nordisk Film Distribution A/S, RÚV
Dansk distribution Nordisk Film Distribution A/S

Instruktion

Instruktion Fenar Ahmad
Instruktørassistent Dallanda Berry
1. instruktørassistent Eigil Jacobsen
2. instruktørassistent Christian "Krølle" Pedersen
Casting Rie Hedegaard
Statistcasting Emma Rachel
Statistassistent Emilie Fabricius
Skuespiller-coach Daniel Kjær

Manus

Manuskriptforfatter Adam August
Manuskriptforfatter Fenar Ahmad

Produktion

Producer Jacob Jarek
Line producer Johnny Andersen
Line producer (Island) Tjörvi Þórsson
Line producer (Norge) Mari Grundnes Paus
Co-producer Grímar Jónsson
Co-producer Magne Lyngner
Co-producer Christian Holm-Glad
Executive producer Ditte Milsted
Executive producer Martin Werner
Executive producer Lone Korslund
Executive producer Jo Røislien
Indspilningsleder Eigil Jacobsen
Indspilningsleder Christian "Krølle" Pedersen
Produktionsleder Lotte Rørbye Aagaard
Produktionsleder Tjorvi Thorsson
Produktionsleder China Ahlander
Produktionsleder Mari Grundnes Paus
Produktionskoordinator Emilie Bredtved Hansen
Produktionsassistent Jenny Sølager Mattesen
Location scout Niels Okking
Juniorproducer Marta Mleczek
Executive producer Thor Sigurjonsson
Executive producer Caroline Schlüter Bingestam
Produktionsleder (Sverige) China Åhlander
Postproduktionskoordinator Annette Averhoff
Postproduktionskoordinator Signe Vinther
Postproduktionskoordinator Marta Mleczek
Koordinator Victor Cunha
Producer (Lancering) Rebecca Knight
Producer (Lancering) Mark Lautman

Foto

Fotograf Kasper Tuxen
B-fotograf Ivan Molina Carmona
Kameraassistent Mark Newman
2. fotograf Rasmus Rørbæk
Droneoperatør Alex Suhr
DIT supervisor Isac Hessellund
DIT producer Alexander Leise-Hansen
DIT Mads Krogh Rosarius
DIT Casper Gaston
Grip Jeppe Lassen
Grip Christian Brøndum
Bag om filmen optagelser Rasmus Rørbæk

Stills

Stillfotograf Christian Geisnæs

Lys

Belysningsmester Tobias Juhl
Belyser Peter Junker Sørensen
Belysningsassistent Niclas Fusager
Belysningsassistent Jacob Østergaard Johansson
Belysningsassistent Jonas Madsen
Belysningsmester Stine Hein
Belyser Kasper Mønster
Belyser Morten Kastberg
Belysningsassistent Piet Hasselby Nielsen
Belysningsassistent Anders Knudsen
Belysningsassistent Andreas Holmgaard
Belysningsmester, 2. unit Casper Bülow Christensen
Belyser Torben Brent Wenneberg
Belysningsassistent Mark Hansen
Belysningsassistent Mikkel Vinther
Belysningsassistent Lasse Strylander
Belysningsassistent Oscar Bergholz

Klip

Klipper Kasper Leick
B-klipper Jenna Mangulad
Klippeassistent Anders Retsloff Pedersen
Facility manager Carsten Dahl
Trailer-klipper Maurits Malschaert
Trailer-klipper Mia Gregory
Klippeassistent (trailer) Cas De Cock

Musik

Komponist Jens Ole Wowk McCoy
Supplerende musik Morten McCoy

Produktionsdesign

Scenograf Peter Grant
Supervising art director Cecilie Hellner
Scenografassistent Anna Møller Kjeldgaard
Art director Søren Schwarzberg
Chefrekvisitør Jesper Lorents
Rekvisitør Maria Grieg Rüsz
Rekvisitørassistent Graham Gaffney
Patinør Sascha Valbjørn
Scenografassistent Anna Møller Kjeldgaard
Dekoratør Hans Peter Ludvigsen
Dekoratør Anders Jønsson Tamberg
Dekoratør Charlotte Laustsen
Dekoratør Ferdinand Ludvigsen
Rekvisitør Mads Pallisgaard Hansen
Våbenrekvisitør Rasmus Bæk
Våbenrekvisitør Per Kapper

Kostumer

Kostumedesigner Margrét Einarsdóttir
Kostumier Sara Forghani
Kostumeassistent Marie Hegelund Kleis
Kostume-supervisor Zsoka Hoka
Kostumeassistent Hanna Erkel
Kostumier Gabor Kalacska
Kostumier Barbara Marta
Kostumeassistent Yolanda Bluff
Kostumeassistent Rebecca Sophia Morris Sigaard
Kostumier Katrine Smedegaard Humle
Kostumier Stephanie Patricia Madsen

Makeup

Makeup-designer Kristin Júlla Kristjansdottir
Makeup-designer Salla Yli-Luopa
SFX-makeup Salla Yli-Luopa
SFX-makeup Morten Jacobsen
Sminkørassistent Malene Immerkær
Sminkørassistent Susana Flores
Sminkør Sara Sofia Kasper
Sminkør Trine Cordes Berg
Sminkør Lene Majgaard Arentsen
Sminkør Charlotte Laustsen
Sminkørassistent Cecilie Do
Sminkørassistent Jessica Sivakaran
Sminkørassistent Anna Risgaard Dahl
Sminkørassistent Beatrice Kamoga

Lyd

Lyddesigner Peter Albrechtsen
Tonemester (optagelser) Hans Christian Arnt Torp
Tonemester (optagelser) Jonas Langkilde
Boom operator Dan Isager Nielsen
Mixer Lars Ginzel
B-tonemester Mikkel Nielsen
B-tonemester Lars Halvorsen
B-tonemester Nicolai Linck
B-tonemester Morten Green
B-tonemester Thomas Pape
Foley artist Heikki Kossi
Foley-optagelse Kari Vähäkuopus
Foley-klipper Pietu Korhonen
Lydeffekter Lars Lundehave Hansen
Lydeffekter Martin Stig Andersen
Lydeffekter Mike Sheridan
Lydeffekter Richard Devine
Lydeffekt-indspilning Michal Fojcik
Lydeffekt-indspilning Frank Bry
Lydeffekt-indspilning Tim Nielsen
Dolbykonsulent David Ziegler

Special effects

SFX-koordinator Hummer Højmark
SFX-koordinatorassistent Carl-Oscar Høimark
SFX-tekniker Flemming Christensen
SFX-tekniker Mark Hedegaard
SFX-tekniker Luis Bramsen
SFX-tekniker Ilja Bak Nielsen
SFX-tekniker Lars Andersen
SFX-assistent Jack Greasser
SFX pyro tekniker Finn Thomassen

Stemme

Sif (dansk stemme) Anna Reumert
Freja (dansk stemme) Silja Eriksen Jensen

Visual effects

VFX-supervisor Jonas Drehn
VFX-supervisor Jan Tvilling
VFX producer Louise Bejerholm
Grafik Sarah Gad Wøldike Sørensen
CG-supervisor Jacob Børsting
CG-supervisor David Ryberg Lessél
CG artist Jelle van de Weghe
Koncept-designer Ditte Marie Ludvigsen
Animator Gemma Aliaga
Animator Michael Hall Mauritzen
CG artist Arthur Dalvig
CG artist Johan Linde
Lead compositing Mario Maruska
Lead compositing Mikkel Hansen
Compositing David Sjödin
Compositing Dann Sandgren
Colorgrader Hannibal Lang
Colorgrading-assistent Søren Knudsen
Matte painter Sven Sauer
Mastering Steffen Benger
Teknisk supervisor Anders Holck Petersen

Stunt

Stuntkoordinator Anders Nylander
Stuntkoordinator-assistent Valdimar Jóhannsson
Stunt double Kristoffer Bruhn
Stunt double Munir Aoun
Stunt double Lasse Spang Olsen
Stunt double Klaus Hjuler
Stunt double Hans Peter Ludvigsen
Stunt double Frederik Andersen
Stunt tekniker Flemming Christensen
Stunt tekniker Lars Andersen

Koreografi

Koreograf Adam Brix

Animation

Tegner Peter Madsen

Speaker

Fortæller, intro Nis Bank Mikkelsen

Medvirkende

Røskva Cecilia Loffredo
Tjalfe Saxo Moltke-Leth
Thor Roland Møller
Loke Dulfi Al-Jabouri
Quark Reza Forghani
Tyr Jacob Lohmann
Frigg Stine Fischer Christensen
Odin Asbjørn Krogh Nissen
Skrymer Ali Sivandi
Udgårds Loke Uffe Lorentzen
Balder Andreas Jessen
Freja Salome R. Gunnarsdóttir
Sif Lára Jóhanna Jónsdóttir
Elle Sanne Salomonsen
Jættedronningen Emma Rosenzweig
Mor Patricia Schumann
Far Bjørn Fjæstad

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.