enda

Superbror

Birger Larsen, Danmark, 2009

93 min.DK/SpillefilmBørnefilm

Den 10-årige Anton har nok at se til. Han går i skole, bor sammen med sin mor og sin ældre bror. Anton er på dagligt ekstraarbejde med sin storebror Buller, som er autist. Han mobbes i skolen over sin bror, som han til gengæld hævder, er karateekspert og går i skole i USA. En dag får han nok og råber mod stjernerne over Amager Fælled, at han ønsker sig en rigtig storebror. Og så kommer miraklet i form af en magisk remote-control, der, med et enkelt tryk på en knap, gør Buller til en superbror. Stærk, uovervindelig, kvik i replikken og parat til at hjælpe sin lillebror mod hans plageånder - så Anton kan få tid til at kæreste med smukke Agnes!
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Superbror
Dansk titel Superbror
Andre titler Super brother
Instruktør Birger Larsen
Manuskript Åke Sandgren
Producer Åke Sandgren
Fotograf Eric Kress
Klipper Peter Brandt
Lyd Claus Lynge, Hans Christian Kock
Komponist Frans Bak, Jan Rørdam
Scenograf Peter de Neergaard
Medvirkende Lucas Odin Clorius, Viktor Kruse Palshøj, Andrea Reimer, Anette Støvelbæk
Produktionsland Danmark
Produktionsselskaber Nordisk Film
Finansiering produceret af Nordisk Film i samarbejde med DR med støtte fra Det Danske Filminstitut v/ filmkonsulent Thomas Krag og Nordisk Film & TV Fond v/ Hanne Palmquist.
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution
Internationalt salg TrustNordisk / Filmbyen 22 / 2650 Hvidovre / t +45 3686 8788 / f +45 3677 4448 / info@trustnordisk.com / www.trustnordisk.com
Festival information Danish Film Institute
Tekniske data 2529 meter
Dansk festivalpremiere 19.09.2009, Palads, Buster Filmfestival for børn og unge
Dansk biografpremiere 18.12.2009
Premierebiografer Palads, BioCity (Tåstrup), Park Bio, CinemaxX, Kinopalæet (Lyngby), Falkoner samt 64 biografer i provinsen
DFI-støtteform Konsulentstøtte
Vurdering Tilladt for alle, men frarådes børn u. 7
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber Nordisk Film
Finansiering produceret af Nordisk Film i samarbejde med DR med støtte fra Det Danske Filminstitut v/ filmkonsulent Thomas Krag og Nordisk Film & TV Fond v/ Hanne Palmquist.
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution

Instruktion

Instruktion Birger Larsen
Instruktørassistent Christian Grønvall
1. instruktørassistent Tue Czajkowski
Scripter Emilie Appelin
Børnecasting Anja Philip
Statistkoordinator Anita Juel Lystbæk
Statistkoordinator-assistent Cecilie Philipsen

Manus

Manuskriptforfatter Åke Sandgren
Storyboard Simon Bang

Produktion

Producer Åke Sandgren
Executive producer Kim Magnusson
Line producer Claus Willadsen
Produktionsleder Leonore Skousen
Produktionskoordinator Charlotte Andersen
Indspilningsleder Tue Czajkowski
Produktionschef Gitte Wahl
Teknisk chef Ivan Schmidt
Produktionskoordinator (postproduktion) Glennie Pettersson
Produktionskoordinator (postproduktion) Nanna van Elk
Postproduktionskoordinator Christel C. D. Karlsen
Projektkoordinator Goldie Møller
Location manager Kenneth Berg
Location scout, 2. unit Henrik Berthelsen
Location scout Kenneth Berg
Location scout Peter Abildgård
Teknisk supervisor Michael Jørgensen
Producerassistent Marie Peuliche
Producerassistent Jakob Balslev
Runner Joakim Ingversen
Runner André Blinkilde

Foto

Fotograf Eric Kress
Fotograf, 2. unit Rasmus Videbæk
B-fotograf Daniel Parmo
B-fotograf, 2. unit Peter Topsøe-Jensen
Clapper/loader Lars Krogsgaard
Clapper/loader Kasper Bylov
Grip Mikael Kort Kristensen
Grip-assistent Philip Christensen
Grip-assistent Rune A. Egegaard
B-fotograf, 2. unit Søren Pedersen
Steadicam-operatør Karsten Jakobsen
Helikopterfotograf Thomas Kristensen
Kran Lars Kolding Andersen

Stills

Stillfotograf Erik Aavatsmark

Lys

Belysningsmester Per Danbo
Belyser Mads Køngerskov
Belyser Morten Kildegaard
Belyser Claus Preis
Belyser, 2. unit Jannik Weylandt
Belysningsassistent Noah Lynnerup
Belysningsassistent Alex Suhr
Belysningsassistent Morten Boserup
Belysningsassistent Kasper Kruuse-Jensen

Klip

Klipper Peter Brandt
Klippeassistent Niels Ladefoged
Klippesupervisor Liv Lynge

Musik

Komponist Frans Bak
Komponist Jan Rørdam
Dirigent Jørgen Lauritsen
Tekniker Jan Holzner
Musikmix Jørgen Knub

Produktionsdesign

Scenograf Peter de Neergaard
Chefrekvisitør Mathias Holmgren Hassing
Rekvisitør Mads Koppel
Tegninger Niels Valentine
Set rekvisitør Mikael Pedersen
Set rekvisitør Christina Lorentz
Rekvisitør Tine Gybel
Tegninger Niels Valentine
Modelbygger Joakim Zacho Weylandt
Modelbygger Ole Paikær

Kostumer

Chefkostumier Susie Bjørnvad
Kostumier Rebekka C. Leve

Makeup

Chefsminkør Kamilla Bjerglind
Makeup-assistent Tilde Maja Fredriksen

Lyd

Tonemester (optagelser) Niels Arnt Torp
B-tonemester Lars Lund
B-tonemester John Nielsen
B-tonemester (postproduktion) Mikkel Sørensen
Lyddesigner Claus Lynge
Lyddesigner Hans Christian Kock
Foley artist Julien Naudin
Foley-klipper Asser Borgen
Koordinator Tine Clasen

Special effects

SFX Esben Horn
SFX Christian Kitter

Visual effects

VFX-supervisor Thomas Dyg
VFX Christian Schwanenflügel
VFX Michael Holm
VFX Alexander Marthin
Grafisk design Simon Højby Hansen
Titelsekvens Jan Rasmussen
Titelsekvens Kristian Eskild Jensen
Lead compositing Patrick O'Casey
Compositing Roberto Mensa
Compositing Simon Möller
Compositing Peter Nyrell
Compositing André Hedtoft
Compositing Rachel Uwa
Compositing Sam Basset
3D artist Peter Lorenz Marselis
3D artist Kian Ejlertsen
Conforming Tobias Bach Hansen
Digital scanning Anders Bloch-Rose
Digital scanning Thomas Caspersen
Digital scanning Thomas Therchilsen
Colourist Norman Nisbet
Filtersætter Michael Nielsen
Koordinator Jesper Müller
Koordinator Birgitte Ilm

Stunt

Stuntkoordinator Stig Günther
Stunts Janek Lesniak

Koreografi

Koreograf Niclas Bendixen

Medvirkende

Anton Lucas Odin Clorius
Buller Viktor Kruse Palshøj
Agnes Andrea Reimer
Anja, brødrenes mor Anette Støvelbæk
Max Nicolai Borch Kelstrup
Henrik Frank Thiel
Ali Janus Nabil Bakrawi
Støttelærer Petrine Agger
Antons lærer Vibeke Ankjær
Nabo Michael Moritzen
Anjas kollega Tilde Maja Frederiksen
Legetøjsingeniør Ebbe Trenskow
Helseheks Lone Lindorff
Læge Hans Henrik Clemensen
Medvirkende Anders Valentinus Dam
Medvirkende Philippe L. Christiansen
Medvirkende Josef Chheiber
Medvirkende August Kiplev
Medvirkende Tobias Kamper
Medvirkende Emil Kamper
Medvirkende Oliver Lønstrup

Priser og nomineringer

Pris År Festival
CIFEJ Jurypris 2010 Oulu Int. Children's Film Festival 2010
Special Mention 2010 Lübeck, Nordische Filmtage 2010
Publikumspris 2010 Tokyo Kinder Film Festival - Kineko 2010
Sydsvenskans & BUFF Award 2010 Malmö, BUFF 2010

Festivaler

Festival Festival dato
Oulu Int. Children's Film Festival 2011-11-21
Tallinn Black Nights Film Festival 2010-11-19
Oulu Int. Children's Film Festival 2010-11-15
Lübeck, Nordische Filmtage 2010-11-03
London Film Festival 2010-10-13
Warsaw International Film Festival 2010-10-08
Tokyo Kinder Film Festival - Kineko 2010-08-19
Bucheon International Fantastic Film Festival 2010-07-15
Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2010-05-30
Kristiansand International Children's Film Festival 2010-04-27
Stockholm Film Festival Junior 2010-04-19
Malmö, BUFF 2010-03-16
Berlinale 2010-02-11
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Date
Artikel Ekstra Bladet Kim Kastrup 2010-02-16
Anmeldelse BT 2009-12-18
Anmeldelse Berlingske Tidende Ebbe Iversen 2009-12-18
Interview Berlingske Tidende Kristian Lindberg 2009-12-18
Interview Berlingske Tidende Kristian Lindberg 2009-12-18
Anmeldelse Ekstra Bladet Kirstine Krefeld 2009-12-18
Anmeldelse Information Jonas Varsted Kirkegaard 2009-12-18
Anmeldelse Kristeligt Dagblad Palle Schantz Lauridsen 2009-12-18
Anmeldelse Metroexpress Jacob Ludvigsen 2009-12-18
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Frederikke Lett 2009-12-18
Anmeldelse Politiken Kim Skotte 2009-12-18
Anmeldelse Weekendavisen Bo Green Jensen 2009-12-18
Interview Politiken Louise Skov Andersen 2009-12-18
Interview Politiken Louise Skov Andersen 2009-12-18
Artikel BT B.T. 2009-12-15
Artikel Berlingske Tidende Ebbe Iversen 2009-12-15
Interview Morgenavisen Jyllandsposten Nanna Frank Rasmussen 2009-12-13
Interview Morgenavisen Jyllandsposten Nanna Frank Rasmussen 2009-12-13
Artikel Berlingske Tidende Ebbe Iversen 2008-05-28