enda

Mennesker bliver spist

Erik Clausen, Danmark, 2015

104 min.DramaDK/Spillefilm

Herluf er en pligtopfyldende mand, far og mekaniker, der i mange år har været ganske lykkeligt gift med Ingelise. Deres ægteskab er blevet lidt for meget rutine, og på det seneste har Ingelise sågar indledt en affære med en kollega. Ingelise er i fuld gang med at arrangere deres datter Gittes tredje bryllup, men det kunne Herluf nu godt undvære, for det er ham og Ingelise, der må punge ud. Og Herluf er begyndt at glemme ting. En dag melder han en bil klar på værkstedet, uden at bremserne virker, og da den kort efter kører galt, sender mester ham hjem på en tænker. Herluf er chokeret, og en dag kommer han ikke hjem, som han plejer. Ingelise og hele familien opdager, hvor meget de savner ham - og tager deres liv og relationer op til revision.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Biblioteksressourcer
Dansk titel Mennesker bliver spist
Andre titler People Get Eaten
Instruktør Erik Clausen
Manuskript Erik Clausen, Louise Clausen
Producer Maja Dyekjær
Fotograf Kim Høgh
Klipper Henrik Vincent Thiesen, Louise Clausen
Komponist Anders Bækholm Jensen
Scenograf Benjamin Salomon
Casting Lena Paaske
Medvirkende Bodil Jørgensen, Erik Clausen, Lærke Winther, Rasmus Botoft
Produktionsland Danmark
Sprog Dansk,Polsk
Danske undertekster Nej
Dansk synstolkning Nej
Produktionsselskaber Clausen Film
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution
Internationalt salg Clausen Film ApS / Enghave Plads 14 / 1670 København V / t +45 3321 1968 / c +45 2859 5430 / f +45 3324 1968 / clausenfilm@pc.dk / www.erikclausen.dk
Tekniske data Widescreen, Dolby 5.1
Dansk biografpremiere 26.02.2015
Premierebiografer Nordisk Film Biografer Palads, Nordisk Film Biografer Dagmar, Nordisk Film Biografer Falkonèr, Nordisk Film Biografer Kinopalæet, Nordisk Film Biografer Tåstrup, CinemaxX Fisketorvet, Grand Teatret, Nordisk Film Biografer Århus, Nordisk Film Biografer Århus Metropol, Århus CinemaxX, Nordisk Film Biografer Aalborg, Nordisk Film Biografer Trøjborg, Nordisk Film Biografer Odense, Café Biografen Odense, CinemaxX Rosengård, Esbjerg, Fredericia, Helsingør, Herning, Nordisk Film Biografer Hillerød, Hjørring Biocenter, Holstebro, Horsens, Kolding Biocenter, Middelfart, Nykøbing Falster, Nordisk Film Biografer Næstved, Nordisk Film Biografer Randers, Roskilde, Silkeborg, Slagelse, Svendborg, Vejle, Viborg, Albertslund, Atlas Biograferne Rødovre, Baltoppen, Gentofte, Gladsaxe, Glostrup, Kastrup, Park Bio, Vanløse Bio, Viften Rødovre, Værløse, Frederikshavn, Frederikssund, Grenaa, Kosmorama Haderslev, Holbæk, Ikast, Kalundborg, Klovborg, Køge, Nyborg, Rødby, Skive, Struer, Sønderborg, Thisted, Varde, Aabenraa, Birkerød, Fakse, Frederiksværk, Hornslet, Humlebæk, Nykøbing Mors, Rødding, Rønne, Skanderborg, Dragør, Ishøj Bio, Ringsted, Tønder, Vordingborg, Grindsted, Haslev, Lemvig, Malling, Odder, Skørping, Sorø, Vig, Hadsten, Hammel, Korsør, Rudkøbing Bio, Hobro, Pandrup, Slangerup, Karup, Skælskør, Søllested, Toftlund, Aalestrup, Bjerringbro, Ebeltoft og Ringkøbing.
DFI-støtteform Markedsordningen
Vurdering Tilladt for alle
Begrundelse Det vurderes, at filmen ikke indeholder skræmmende elementer.

Selskaber

Produktionsselskaber Clausen Film
Koproducent Nordisk Film Production
Med støtte fra Det Danske Filminstitut
I samarbejde med DR
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution

Instruktion

Instruktion Erik Clausen
Personlig assistent (Erik Clausen) Rikke Grønkjær
Scripter Karina Skovgaard
Casting Lena Paaske
Tolk Adriana Filipczuk
Tolk Malina Terkelsen
2. instruktørassistent Maciej Slowinski

Manus

Manuskript Erik Clausen
Manuskript Louise Clausen
Manuskriptkonsulent Anders Thomas Jensen

Produktion

Producer Maja Dyekjær
Executive producer Peter Ingemann
Executive producer Henrik Zein
Indspilningsleder Ida Gabrielsen
Produktionskoordinator Karina Kirkeby
Location manager Jacob-Ole Remming
Location assistent Kasper Kruuse-Jensen
Service producer Magdalena Nebelska
Postproducer Mette Høst Hansen
Postproduktionskoordinator Tine Højgaard Nielsen
Postproduktionskoordinator Jacob Bang Clemmensen

Foto

Cheffotograf Kim Høgh
B-fotograf Franz A. Borde
Video-assistent Anthon Jørgensen
2. fotograf Ian N. Tomkins
B-fotograf Henrik Lyngbo
Video-assistent Philip Dessau
Grip Mikael Kort
Grip Philip Christensen
Grip Rune A. Egegaard
Grip Radek Poreba
Grip Pawel Dylik
Video-assistent Maciej Berski

Stills

Stillfotograf Susanne Mertz

Lys

Belysningsmester Thomas Bekker
Belyser Claus Preis
Belysningsassistent David Medina
Belysningsassistent Gabriel Stefan
Belysningsassistent Casper Bülow Christensen

Klip

Klipper Henrik Vincent Thiesen
Klipper Louise Clausen
Avid-supervisor Liv Lynge
Trailer-klipper Morten Højbjerg

Musik

Titelsang Kim Larsen
Komponist Anders Bækholm Jensen

Produktionsdesign

Scenograf Benjamin Salomon
Set rekvisitør Lars Fog-Møller
Rekvisitør Christian Gad
Rekvisitør Rasmus With
Set manager Kasia Jurek
Scenografassistent Kasia Piastka

Kostumer

Kostumier Ole Kofoed

Makeup

Sminkør Fatima Louborg
Sminkør Katrine Sørensen

Lyd

Tonemester Morten Green
B-tonemester (optagelser) Alex Pavlovic
B-tonemester (lyddesign) Alex Pavlovic
B-tonemester (mix) Alex Pavlovic
B-tonemester Jan Juhler
Foley artist Gadou Naudin

Visual effects

Conforming Michael Holm
VFX-supervisor Thomas Øhlenschlæger
Compositing Dan Dirckinck-Holmfeld
Compositing Lasse Strøm
Compositing Michael Holm
Colorist Peter Diemar
Plakat artwork Tonny Madsen
Logo design Tonny Madsen
DCP mastering Thomas Caspersen

Stunt

Stuntkoordinator Dennis Albrethsen

Medvirkende

Ingelise Bodil Jørgensen
Herluf Erik Clausen
Gitte Lærke Winther
Malthe Rasmus Botoft
Patrick Oliver Methling Søndergaard
Hanne Charlotte Fich
Bjarne Steen Stig Lommer
Holger Nicolas Bro
Maria Ida Cæcilie Rasmussen
Per Claus Gerving
Kenny Jens Andersen
Mester Leif Sylvester Petersen
Flemming Elith Nulle Nykjær Jørgensen
Fru Petersen Helle Ryslinge
Gammel dame i venteværelse Elsebeth Steentoft
Sønnen i venteværelset Paw Henriksen
Søren Sørensen Poul Storm
Sune Elliott Crosset Hove
Marek Eryk Lubos
Leslaw Przemyslaw Sadowski
Michal Przemyslaw Bluszcz
Olga Antonina Choroszy
Albert Ib Valentin Juhl
Auktionarius Thomas Hedemann
Dorte Lene Poulsen
Malthes far Jan Hertz
Malthes fars kone Katrine Jensenius
Dame. bilejer Pil Egholm
Pige, bilejers datter Maya Grønkjær Sørensen
Kildegård Hans Henrik Voetmann
Mand på socialkontor Thomas Kirk
Frederik Peter Basse
Politimand 1 Palle Verner Nielsen
Politimand 2 Arne Siemsen
Polsk mand 1 Wojciech Poradowski
Polsk mand 2 Boguslaw Suszka
Grønthandler Mirek Henke
Polak på værksted Marek Magierecki
Camilla, socialkontor Marie Knudsen Fogh
Ung mand 1 Stefan Pagels Andersen
Ung mand 2 Besir Zeciri
Læge Christian Meldgaard
Præst Ole Dupont
Sur mand i telefon Benjamin Salomon
Stolemand Nicolai Frederiksen

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Dato
Artikel Information Monggaard, Christian 2015-12-22
Artikel Kristeligt Dagblad Ulla Skovsboel 2015-03-10
Anmeldelse Weekendavisen Bo Green Jensen 2015-02-27
Anmeldelse BT Niels Lind Larsen 2015-02-26
Anmeldelse Berlingske Tidende Louise Kidde Sauntved 2015-02-26
Anmeldelse Information Ralf Christensen 2015-02-26
Anmeldelse Kristeligt Dagblad Henrik Wivel 2015-02-26
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Nanna Frank Rasmussen 2015-02-26
Anmeldelse Politiken Katrine Hornstrup Yde 2015-02-26
Anmeldelse Ekstra Bladet Henrik Queitsch 2015-02-26