enda

Forbrydelsen III

585 min.Tv-serie

Et tilsyneladende tilfældigt drab på en sømand fører Sarah Lund igennem finansverdenen, Statsministeriet og forskellige sociale lag, der alle er blevet berørt af krisen, og som viser sig at afdække nogle af samfundets virkelige skyggesider. Denne gang er det den økonomiske krise og følgerne af den, både menneskeligt og moralsk, som forfatter Søren Sveistrup tager under behandling.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Biblioteksressourcer
Dansk titel Forbrydelsen III
Andre titler Forbrydelsen 3, The Killing III
Instruktør Mikkel Serup, Natasha Arthy, Hans Fabian Wullenweber, Kathrine Windfeld
Manuskript Søren Sveistrup, Torleif Hoppe, Michael W. Horsten
Fotograf Marcel Zyskind, Rasmus Arrildt, Jacob Kusk, Bo Tengberg
Klipper Søren B. Ebbe, Steen Schapiro
Komponist Frans Bak
Scenograf Jette Lehmann, Charlotte Garnov
Medvirkende Sofie Gråbøl, Morten Suurballe, Anders W. Berthelsen, Ole Dupont
Produktionsland Danmark
Sprog Dansk
Danske undertekster Nej
Dansk synstolkning Nej
Produktionsselskaber Danmarks Radio
Tekniske data farve, Tone
TV release 23.09.2012, DR 1,
Comment 3. sæson består af 10 afsnit, som er sendt mellem 23-09-2012 og 25-11-2012. Hvert afsnit varer ca. 60 min.

Selskaber

Produktionsselskaber Danmarks Radio

Instruktion

Instruktion Mikkel Serup
Instruktion Natasha Arthy
Instruktion Hans Fabian Wullenweber
Instruktion Kathrine Windfeld
1. instruktørassistent William Knuttel
Instruktørassistent Søren Balle
Instruktørassistent Christian Grønvall
Instruktørassistent Martin Kildegaard Hem
Børnecasting Tine Sætter-Lassen
Statistkoordinator Emilie Konge Breindal

Manus

Manuskript Søren Sveistrup
Manuskript Torleif Hoppe
Manuskript Michael W. Horsten
Storyboard Simon Bang
Manuskriptsupervisor Kristine Marie Jakobsen
Manuskriptsupervisor Connie Wiberg

Produktion

Executive producer Piv Bernth
Associate producer Klaus Bassiner
Associate producer Wolfgang Feindt
Associate producer Peter Nadermann
Postproducer Karen Maarbjerg
Line producer Sandra Foss
Location manager Torben Gerløv
Location manager Andreas Winding
Assisterende producer Anders Toft Andersen
Indspilningsleder William Knuttel
Produktionskoordinator Charlotte Lange
Produktionskoordinator Anna Tolnov
Postproduktionskoordinator Britt Nellemose
Produktionsassistent Victor Cunha
Produktionsassistent Line Felicia Haunstrup
Produktionsassistent Louise Kjær-Madsen
Produktionsassistent Palle Brix
Produktionsassistent Marc Morsing Ringgaard
Produktionsassistent Christiana Schou Willumsen
Research Trine Juul

Foto

Fotograf Marcel Zyskind
Fotograf Rasmus Arrildt
Fotograf Jacob Kusk
Fotograf Bo Tengberg
Grip Torben Christensen
Steadicam-operatør Magnus Sort Eidemak
Steadicam-operatør Steffen Wiedemann Larsen
Steadicam-operatør Erik Thal-Jantzen
Kameraassistent Anders Holck Petersen
Video-assistent Thomas Roos
Focus puller Wencke Hovet
DIT Jesper Edvardsen

Stills

Stillfotograf Tine Harden

Lys

Belysningsmester Michael Sørensen
Belysningsmester Mathias Asger Rasmussen
Belysningsmester Andreas Engel
Belysningsmester Tue Bengtsson
Belysningsmester Tobias Juhl
Belysningsmester Jonathan Go-Matsushima
Belysningsmester Josef Perez Lopez

Klip

Klipper Søren B. Ebbe
Klipper Steen Schapiro
Klippeassistent Delica Ulrich
Klippeassistent Amalie Westerlin Tjellesen
Online-klipper David F. Nielsen
Offline-klipper Lars Wissing

Musik

Komponist Frans Bak
Musikmix Keld Haaning Ibsen

Produktionsdesign

Scenograf Jette Lehmann
Scenograf Charlotte Garnov
Chefrekvisitør Mathias Holmgren Hassing
Scenemester Torben Gerløv
Regi Ida Bo Geisler
Regi Allan Frausing
Regi Magnus Kasting
Regi Line Snitker
Regi Rasmus Koch

Kostumer

Kostumier Mette Meinicke
Kostumier Charlotte Moe
Kostumier Grith Rahbek
Kostumier Anita Nielsen

Makeup

Sminkør Christina Dahlin
Sminkør Birgitte Samson
Sminkør Julie Holst

Lyd

Tonemester Andreas Holtti
Tonemester Jan Scot
Foley artist Torben Greve
Foley-klipper Peter Schiøtz
Foley-klipper Anne Jensen
Boom operator Peter Kofoed
Lyd Rune Mikkelsen

Special effects

Special effects Lars Kolding Andersen

Stemme

TV-Avis-speaker Mette Walsted Vestergaard
Radio-avis-speaker Kai Selliken

Visual effects

VFX producer Rikke Hovgaard Jørgensen
VFX Tobias Tonboe Christiansen
VFX Kasper Jansen
VFX Thomas Øhlenschlæger
Colorgrading Peter Hjorth

Stunt

Stuntkoordinator Stig Günther

Medvirkende

Sarah Lund Sofie Gråbøl
Lennart Brix Morten Suurballe
Robert Zeuthen Anders W. Berthelsen
Medvirkende Ole Dupont
Maja Zeuthen Helle Fagralid
Medvirkende Inge Lise Goltermann
Niels Reinhardt Stig Hoffmeyer
Kristian Kamper Olaf Johannessen
Asbjørn Juncker Sigurd Holmen Le Dous
Anders Ussing Henrik Birch
Mathias Borch Nikolaj Lie Kaas
Kriminalassistent Pelle Koppel
Rosa Lebech Sara-Marie Maltha
Carsten Lassen Asbjørn Agger
Karen Nebel Trine Pallesen
GM Thomas Waern Gabrielsson
Kristoffer Jonatan Spang
Mark Lund Eske Forsting Hansen
Carl Zeuthen Oliver Ternstrøm
Birgit Eggert Tammi Øst
Eva Lauersen Neel Rønholt
Emilie Zeuthen Kaya Fjeldsted
Mogens Rank Søren Sætter-Lassen
Dyhring Jacob Ulrik Lohmann
Ruth Hedeby Lotte Andersen
Tage Steiner Peter Mygind
Jens Lebech Per Scheel Krüger
Peter Schultx Dan Zahle
Sarahs mor Anne Marie Helger

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.