enda

1864

Ole Bornedal, Danmark, 2014

464 min.Tv-serieMini-serie

Danmark er begejstret efter sejrene i den første slesvigske krig i 1848-50 og planlægger at indlemme hertugdømmet Slesvig i det danske kongerige. Antændt af nationalisme tilsidesætter den danske konsielspræsident Monrad den europæiske fredstraktat og sender Danmark i krig mod Preussen. Imens vokser de to brødre Laust og Peter op og forelsker sig i den smukke Inge. Men da krigen bryder ud, melder Peter og Laust sig til hæren. 150 år senere, i 2014, befinder den utilnærmelige og utilpassede Claudia sig tæt på det sted, hvor Peter og Laust voksede op. Claudia har mistet sin bror i krigen i Afghanistan og bliver på kanten af et sammenbrud tvunget til at arbejde som hushjælp for den aldrende baron på det lokale gods. Her finder hun Inges dagbog og bliver gennem den excentriske baron øjenvidne til den enestående kærlighedshistorie om Laust, Peter og Inge, og hvordan brødrene sammen med tusindvis af unge danske soldater kastes for løverne i et af de blodigste slag i dansk historie - Slaget ved Dybbøl i 1864, der ændrede Danmark for altid.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Biblioteksressourcer
Dansk titel 1864
Instruktør Ole Bornedal
Manuskript Ole Bornedal, Torben Bech, Tom Buk-Swienty, Jesper Nicolaj Christiansen
Producer Jonas Allen, Peter Bose
Fotograf Dan Laustsen, John Frimann Rasmussen
Klipper Benjamin Binderup, Dan Loghin, Jakob Thuesen
Lyd Mikkel Sørensen, Martin Saabye Andersen
Komponist Marco Beltrami
Scenograf Niels Sejer
Casting Karin Jagd, Janne Hagen Eriksen
Medvirkende Pilou Asbæk, Marie Tourell Søderberg, Jens Sætter-Lassen, Jakob Oftebro
Produktionsland Danmark,Sverige,Norge,Tjekkiet,Tyskland
Danske undertekster Nej
Dansk synstolkning Nej
Produktionsselskaber Miso Film
Dansk distribution Danmarks Radio
TV release 27.09.2014, DR 1
Comment Tv-serie vist i 8 afsnit.
Vurdering Tilladt for børn over 15 år

Selskaber

Produktionsselskaber Miso Film
Koproducent Danmarks Radio, TV 2 Norge, TV4 Sverige, ZDF/ARTE, FilmFyn
Dansk distribution Danmarks Radio

Instruktion

Instruktion Ole Bornedal
Instruktørassistent Tue Czajkowski
Instruktørassistent Robert Lee
Instruktørassistent Mirek Lux
Instruktør, 2. unit Kenny Bates
Instruktørassistent Gary Blair Smith
2. instruktørassistent Ryan Kosmynka
2. instruktørassistent Vince Coates
3. instruktørassistent Marc Louis Sutton
3. instruktørassistent Marketa Magerova
Casting Karin Jagd
Casting Janne Hagen Eriksen
Casting (Tjekkiet) Maya Kvetny
Statistkoordinator Jannich Grønnemose
Statistkoordinator-assistent Kristine Runekilde Torup
Scripter Linda Daae
Scripter Aslaug Konradsdottir

Manus

Manuskript Ole Bornedal
Manuskript Torben Bech
Manuskript Tom Buk-Swienty
Manuskript Jesper Nicolaj Christiansen
Storyboard Simon Bang
Oversættelse (tysk) Thomas Hjul Alstrup

Produktion

Producer Jonas Allen
Producer Peter Bose
Co-producer Pavel Muller
Co-producer Ole Bornedal
Co-producer Olaf Grunert
Co-producer Kristina Hejduková
Co-producer Doris Hepp
Line producer Mouns Overgaard
Postproducer Charlotte Buch
Produktionsleder Branko Jehlar
Produktionsleder Kir Laustsen
Produktionsleder-assistent Kim Arnt Torp
Producerassistent Kristina Lula Broen
Producerassistent Marie Louise Siim
Producerassistent Gitte Klein
Producerassistent Emilie Spliid
Producerassistent Beatrice von Schwerin
Postproduktionskoordinator Sofie Brandt
Postproduktionskoordinator Petr Kavalek
Postproduktionskoordinator Eva Nietschová
Indspilningsleder (Tjekkiet) Jirí Husák
Produktionsassistent Martin Oktabec
Produktionsassistent Oldrich Havelka
Location scout Anders Mangaard Jacobsen
Location scout Jeppe Green Schelde
Location scout Petr Rucka
Location scout Jan Martinsen
Location scout Rasmus Rise
Location scout Martin Pavek
Location scout Kenneth Berg
Location assistent Peter Milling
Runner Troels Bach Ulstrup
Runner Jonas Krogager Thompson
Runner Trine Weber Sundstrup
Runner Nanna Rishave
Runner Benjamin Bertram Mathiesen
Runner Trine Nadia Nielson
Runner Jeppe Marstrand
Runner Rasmus Reimer Larsen
Runner Silja Cohn Jeppesen
Runner Ronni Husmand
Runner Katrine Dreyer

Foto

Cheffotograf Dan Laustsen
Fotograf John Frimann Rasmussen
Fotograf, 2. unit Miro Gábor
B-kameraoperatør Ole Bornedal
B-kameraoperatør Mark Rimmer
Steadicam-operatør Mark Rimmer
Grip Jimmy Leavens
Grip-assistent Michal Houzvicka
Grip-assistent Ladislav Musil
Grip-assistent Pavel Proisl
Grip-assistent Rune A. Egegaard
Grip-assistent Jan Hladík
Grip-assistent Václav Hrabánek
Grip-assistent Ondrej Nahodil
Grip-assistent Milan Novák
Grip-assistent Ladislav Nozicka
2. kameraassistent Martin Dedeik

Stills

Stills Per Arnesen

Lys

Belysningsmester Michael Wils
Belysningsmester Petr Konrád
Belysningsmester Petr Berta Šulc
Belyser Martin Andersen
Belyser Kasper Mønster
Belyser Thomas Ditzel
Belysningsassistent Kim Bech
Belysningsassistent Jonathan Guldberg Elsborg
Belysningsassistent Theis Madsen
Belysningsassistent Henrik Vierø
Belysningsassistent Niclas Fusager
Belysningsassistent Malte Hauge
Belysningsassistent Jacob Molberg

Klip

A-klipper Anders Villadsen
Klipper Benjamin Binderup
Klipper Dan Loghin
Klipper Jakob Thuesen
Avid-assistent Simon Harder
Avid-assistent Malte Greis

Musik

Komponist Marco Beltrami
Orkestrering William Boston
Mix John Kurland
Mix Tyson Lozensky

Produktionsdesign

Scenograf Niels Sejer
Scenografassistent Salli Lindgreen
Scenografassistent Magdalena Zemanovà
Art director Jette Lehmann
Set designer Petr Grig
Art director-assistent Ida Klarskov
Supervising art director Martin Kurel
Chefrekvisitør Jacob Wirth Carlsen
Chefrekvisitør Jirí Macke
Koordinator Katerina Van Gemund
Regi Trine Jensen
Regi Tine Hieronymus Nielsen
Regi Jacob Stig Olsson
Regi Thomas Willemoes
Regi Arvid Berg-Ørnbak
Regi Marek Müller
Regi-runner Anne Marie Vagner

Kostumer

Kostumedesigner Manon Rasmussen
Kostume-supervisor Charlotte Moe
Kostume-supervisor Markéta Procházková
Påklæder Jiri Trier
Påklæder Jaroslav Fiala
Påklæder Erlend Matre
Påklæder Vicki Møllegaard
Påklæder Simone Sparsø
Påklæder Jaromir Vaverka
Kostumeassistent Thoke Daetz Beck
Kostumeassistent Mie Skjoldmose Jacobsen
Kostumeassistent Stine Baungaard Jakobsen
Kostumeassistent Tina Randklit
Kostumeassistent Ulla Rasmussen
Kostumeassistent Louise Kjær Hestbjerg Østervemb
Kostumeassistent Anna Cimburová
Kostumeassistent Soña Nemcová
Kostumeassistent Petr Pluhar
Kostumeassistent Hana Rambová
Kostumeassistent Lenka Urbanová
Kostumier Sofie Rage Larsen
Kostumier Charlotte Gottlieb
Kostumier Josephine Lund Hansen
Kostumier Ivana Rezácová
Kostumeassistent Anne Mette Juul
Kostumeassistent Rebekka C. Leve
Kostumeassistent Madeleine Ludvigsen

Makeup

Chefsminkør Bjørg Serup
Hår- og makeup-designer Bjørg Serup
Sminkør Tina Helmark
Sminkørassistent Ninna Arvad Brännäng
Sminkørassistent Lotte Hansen
Sminkørassistent Ulla Asbjørn-Damsted
Sminkørassistent Mariann Hoberg
Sminkørassistent Trine Louise Jensen
Sminkørassistent Ann Borghelt
Sminkørassistent Pia Ankjær Poulsen
Stylist Deirdre Fitzgerald
Hairstylist Vickie Aviaja
SFX-makeup Paul McGuinness
SFX-makeup (gorilla) René Stejskal
SFX-makeup Lauge Voigt

Lyd

Lyddesigner Nino Jacobsen
Lydmix Mikkel Sørensen
Lydmix Martin Saabye Andersen
Dialogklipper Michael Dela
Lydklipper Rune Palving
Lydklipper-supervisor Nino Jacobsen
Lydeffektklipper Andreas Kongsgaard
Foley artist Julien Naudin
Toneassistent Arthur Rollet
Boom operator Roman Rigo
Boom operator Lars Lund

Special effects

Special effects Hummer Højmark
SFX-tekniker David Myslik
SFX-tekniker Karel Brosinger
SFX-tekniker Milos Brosinger
SFX-tekniker Martin Kulhanek
SFX-tekniker Tomás Lorenc
SFX-tekniker Martin Motti
SFX-tekniker Jakub Nierostek
SFX-tekniker Stanislav Smeral

Visual effects

VFX producer Jonathan Shore
VFX-supervisor Terry Hutcheson
VFX-koordinator Morten Sylvest Arnoldus
Digital compositing Tomaso Tartarotti
Digital compositing Priyanka Wadhwani
Digital compositing Belinda Fung
Digital compositing Golubenko Evgeny
Compositing Dann Sandgreen
Compositing Dan Dirckinck-Holmfeld
Colorist Thomas Therchilsen
Rotoscoping Sarabjeet Singh
Grafik Lasse Strøm
Grafik Barbara Sandberg
Digital intermediate-tekniker Christian Helskov Nielsen
Digital intermediate-tekniker Derek Gilbert Zacho
Photoshop Rikke Tvilum

Stunt

Stuntkoordinator Stig Günther
Stuntkoordinator Jan Petrina
Stuntsupervisor Ladislav Lahoda
Stunt rigger Robert Lahoda
Stunts Pavel Bousek
Stunts Dimo Lipitkovsky
Stunts Jan Holicek
Stunts Matous Brichchin
Stunts Jindrich Klaus
Hestestunt Jesper Bernth Sørensen
Stunt double (Jakob Oftebro) Marek Svitek

Medvirkende

Didrich Pilou Asbæk
Inge Marie Tourell Søderberg
Peter Jensen Jens Sætter-Lassen
Laust Jensen Jakob Oftebro
Claudia Henriksen Sarah-Sofie Boussnina
Ditlev Gotthard Monrad Nicolas Bro
Oberst E.A. Lundbye Søren Pilmark
Severin Bent Mejding
Sofia Eva Josefiíková
Erasmus Esben Dalgaard Andersen
Johan Larsen Søren Malling
Johanne Louise Heiberg Sidse Babett Knudsen
Einar Carl-Christian Riestra
Otto von Bismarck Rainer Bock
Helmuth Johan von Moltke Heikko Deutschmann
Sergent Jespersen Peter Plaugborg
Wilhelm Dinesen Johannes Lassen
Oberst Møller Rasmus Bjerg
C.C. Hall Olaf Johannessen
Den Røde Prins Barnaby Metschurat
Godsforvalter Juel Peter Gilsfort
Ingrid Juel Helle Fagralid
Heinz Ludwig Trepte
Baronen Waage Sandø
Alfred Jens Christian Buskov Lund
Karen Jensen Sarah Boberg
Ernst Schau Troels Malling Thaarup
Kejser Wilhelm Dieter Montag
Ludwig Roland Schreglmann
Doktor Krøldrup Claus Bue
Ignazio Zlatko Buric
Djargo Jordan Haj
Emilie Lütthans Louise Mieritz
Juul Jr. Anders Heinrichsen
Henrik Claude du Plat Jens Jørn Spottag
Laust, 12 år Sylvester Espersen Byder
Christian IX Henrik Prip
Lord Palmerston James Fox
Viggo Monrad Adam Ild Rohweder
Gottfried Piefke Rainer Reiners
Ung læge Jiri Lastovka
Grandjean Paul Hüttel
Henrik Anssi Lindström
Thøger Jensen Lars Mikkelsen
Christian de Meza Søren Sætter-Lassen
Inge Juel, 11 år Fanny Bornedal
August von Goeben Karel Dobry
Edwin von Manteuffel Peter Benedict
Methuselah Holger Perfort
Lægens assistent Peter Flyvholm
Claudias mor Ida Dwinger
Johanna von Bismarck Rowen Bridler
Rasmus Morten Løvstrøm Olsen
Peter Jensen, 11 år Benjamin Holmstrøm Nielsen
General Gerlach Kristian Halken
Friedrich von Wrangel Hans-Michael Rehberg
Dronning Victoria Barbara Flynn
August Karl von Goeben Karel Dubry
Guldsmed Hans Henrik Voetmann
Kaptajn Søren Poppel
Gadefejer Gitte Siem
Soldat Thomas Clausen
Britisk general Peter Hosking
Soldat Mads Riisom
Soldat Jim High
Gerlach Damian Odess-Gillett
Eduard Vogel von Falckenstein Philip Schenker
Stuepige Laura Strugar
Ejnar, 12 år Oliver Methling Sønder
Wilhelm von Bismarck Collin Wagner
Tjele Jesper Asholt
August von Goeben Mads Hjulmand
H.C. Andersen Stig Hoffmeyer
Kaufmann Milan Slepicka
Lassen Steen Springborg
Sulten mand Asbjørn Agger
Monrads sekretær Michael Asmussen
Kostskolelærer Rasmus Botoft
Herbert von Bismarck Kai Oliver Böhne
Løjtnant ved de Meza Brian Caspe
Macbeth Ernesto Cekan
Nattevandrer Ole Dupont
Sessionslæge Henrik Emmer
Sulten mand Claus Flygare
Sulten mand Rasmus Haxen
Socialrådgiver Andrea Vagn Jensen
Skolelærer Skarv Henrik Koefoed
Helena Athina Langoska
Claudias far Jesper Lohmann
Preussisk officer Jan Novotný
Johan Heiberg Peter Hesse Overgaard
Rude Karel Polisenský
Telegrafist Michal Rones
Louise Julie Rovenská
Lille romadreng Roman Senki
Soldat David Voboril
Zlatko Besir Zeciri
Preussisk officer Thomas Zielinsky

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Dato
Varia Politiken Michaelis, Bo Tao 2016-04-01
Artikel Politiken Thorsen, Lotte 2016-02-24
Varia Berlingske Tidende Larsen, Thomas 2016-02-20
Varia Berlingske Tidende Smedegard Andersen, Tine 2016-02-20
Varia Kristeligt Dagblad Sarauw, Kirsten 2016-02-16
Varia Berlingske Tidende Bangsgaard, Jeppe 2016-02-15
Varia Berlingske Tidende Bangsgaard, Jeppe 2016-02-15
Varia Berlingske Tidende Krarup, Soeren 2016-02-15
Varia Berlingske Tidende Hansen, Jesper Lau 2016-02-14
Varia Berlingske Tidende Stephensen, Jon 2016-02-14
Varia Berlingske Tidende Stephensen, Jon 2016-02-14
Varia Information Brask Ramussen, Anita 2016-02-12
Varia Politiken Heltberg, Bettina 2016-02-11
Varia Politiken Hjortshoej, Morten 2016-02-08
Varia Politiken Thorsen, Lotte 2016-02-08
Varia Morgenavisen Jyllandsposten Enggaard, Michael 2016-02-07
Varia BT Aalbaek Jensen, Peter 2016-02-04
Interview Berlingske Tidende Rahbek, Birgitte 2016-02-04
Interview Morgenavisen Jyllandsposten Enggaard, Michael 2016-02-04
Interview Politiken Bech-Danielsen, Anne 2016-02-04
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Enggaard, Michael 2016-02-03
Interview Politiken Hjortshoej, Morten 2016-02-03
Interview Politiken Hjortshoej, Morten 2016-02-03
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Frank Rasmussen, Nanna 2016-02-02
Anmeldelse Berlingske Tidende Wendt Jensen, Jacob 2016-02-01
Anmeldelse Information Brask Rasmussen, Anita 2016-01-31
Anmeldelse Ekstra Bladet Queitsch, Henrik 2016-01-29
Anmeldelse Politiken Skotte Christensen, Kim 2016-01-27