enda

Mesteren

Charlotte Sieling, Danmark, 2017

94 min.DramaDK/Spillefilm

Simon er kongen af den danske kunstscene – excentrisk, succesfuld, velhavende med en smuk kone og en ung elskerinde. Livet er smukt, lige indtil den dag hans ukendte søn Casper dukker op og tager al opmærksomheden. Det viser sig nemlig, at Casper er den verdensberømte graffiti-kunstner "The Ghost". Det provokerer og udfordrer Simon, og far-søn-forholdet sættes på en alvorlig prøve. Stik mod forventning nærmer de to sig dog langsomt hinanden, men spørgsmålet er, om blodets bånd er nok? For Simon har egentlig ikke behov for at være far, og Casper vil mere end blot lære sin far at kende.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Biblioteksressourcer
Dansk titel Mesteren
Andre titler Rivalene, The Man
Instruktør Charlotte Sieling
Manuskript Charlotte Sieling
Producer Lars Bredo Rahbek
Fotograf Rasmus Arrildt
Klipper Sverrir Kristjánsson
Lyd Inger Elise Holm
Komponist Nicholas Sillitoe, Rumle Sieling Langdal
Casting Anja Philip, Arwa Salmanová
Medvirkende Søren Malling, Jakob Oftebro, Ane Dahl Torp, Sus Wilkins
Produktionsland Danmark
Danske undertekster Nej
Dansk synstolkning Nej
Produktionsselskaber Nimbus Film
Dansk distribution SF Studios
Internationalt salg AB Svensk Filmindustri / Råsundavägen 150 / 169 86 Stockholm / t +46 (0)8 409 188 00 / f +46 8680 3783 / international@sf.se / www.sfinternational.se
Dansk biografpremiere 02.03.2017
Premierebiografer København
CinemaxX
Dagmar
Empire
Falkoner
Fields
Grand
Palads
Park Bio

Øvrig Sjælland
Albertslund Biograferne
Bagsværd Bibliografen
Ballerup Baltoppen Bio 1-2
Birkerød Bio
Fakse, Kanten
Frederikssund
Frederiksværk, Kosmorama
Gentofte
Gilleleje Bio
Haslev Bio
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Holte, Reprise Teatret
Humle Bio
Kastrup Bio
Lyngby
Nykøbing F.
Næstved, Nordisk Film Biografer
Ringsted
Roskilde
Rødby, Lalandia
Rødovre, Atlas
Slagelse
Sorø, Victoria Teatret
Søllested Bio
Tåstrup
Vordingborg
Værløse Bio

Fyn
Nyborg Kino
Odense, Nordisk Film Biografer
Odense, Cafebiografen
Odense, CinemaxX
Svendborg

Jylland
Esbjerg
Fredericia
Frederikshavn
Grenå
Haderslev
Herning
Hjørring
Hornslet, Kom-bi
Horsens
Ikast Bio
Klovborg
Kolding
Malling Bio
Nykøbing Mors, Bio Mors
Randers
Rødding Bio
Silkeborg
Skive
Skørping, Kinorevuen
Struer
Thisted
Toftlund Biograf
Tønder
Varde
Vejle
Viborg
Ålborg, Nordisk Film Biografer
Ålborg, Nordisk Film Biografer (City Syd)
Århus, Nordisk Film Biografer Trøjborg (Metropol)
Århus, CinemaxX
Århus, Øst For Paradis
Aars Teaterbio

Øvrige
Rønne
DFI-støtteform Konsulentstøtte
Vurdering Tilladt for børn over 11 år
Begrundelse Filmen har en dramatisk grundstemning. Den indeholder en række scener med en kolerisk mand der overfuser sin søn, scener med slagsmål og anholdelse, samt en sexscene. Da de voldsomme elementer er kortvarige og ikke detaljerede eller blodigt udpenslede, vurderes det at filmen kun vil kunne virke skræmmende på børn under 11 år.

Selskaber

Produktionsselskaber Nimbus Film
Koproducent Charlotte Sieling, Hummel & Nimbus, Sirena Film, Nordisk Film Shortcut, Storm Studios
Med støtte fra DR, Det Danske Filminstitut, Norsk Filminstitutt, Nordisk Film & TV Fond, Czech Film Fund, MEDIA Programme of the European Union
Dansk distribution SF Studios

Instruktion

Instruktion Charlotte Sieling
Casting Anja Philip
Casting (Norge) Mette Holme Nielsen
1. instruktørassistent Jan Menšík
2. instruktørassistent Marin Král
Scripter Stána Hošková
Casting Arwa Salmanová
Statistcasting František Petrák

Manus

Manuskript Charlotte Sieling

Produktion

Producer Lars Bredo Rahbek
Executive producer Bo Ehrhardt
Executive producer Birgitte Hald
Co-producer (Norge) Gudny Hummelvoll
Co-producer (Tjekkiet) Kristina Hejduková
Co-producer (Tjekkiet) Pavel Müller
Line producer Kristina Kornum
Produktionsleder Søren Frimodt-Møller
Postproducer Lina Wichmann
Producer (Lancering) Jonas Frederiksen
Indspilningsleder Jan Menšík
Location manager Rasmus Rise
Location assistent Jeppe Rasmussen
Producerassistent Kasper Lykke Schultz
Assisterende producer Eleonore Anselme
Producerassistent Anne Borggaard Sørensen
Unit production manager Jirí Husák
Unit manager Daniel Kuška
Produktionskoordinator Veronika Skorepová
Produktionskoordinator Petra Toušová
Assistent Lucie Jánová
Location manager Petr Rucka
Location assistent Josef Urban
Produktionsassistent Josefina Jíšová
Produktionsassistent Edita Šramotová
Postproduktionskoordinator Tom Joelsen
Producer (postproduktion) Espen Skjetne
Studiechef Kristin Hellebust

Foto

Cheffotograf Rasmus Arrildt
Fotografassistent Daniel Parmo
2. fotografassistent Søren Pedersen
Gaffer Janus Hajslund
Grip Magnus Ohmsen
Bag om filmen optagelser Michael Kunov
B-kameraoperatør Mark Rimmer
Kameraassistent Filip Šturmankin
2. kameraassistent Michael Krbecek
Kameraassistent Pavel Kurák
2. kameraassistent Ondrej Kos
Video-assistent Michael Filus
Video-assistent Vaclav Kauer
DIT Martin Sova
Bag om filmen optagelser Michal Hnojský
Grip Ladislav Musil
Grip Pavel Proisl

Stills

Stillfotograf Erik Aavatsmark
Stillfotograf Julie Vrábelová

Lys

Belyser Petr Berta Šulc
Belysningsassistent Aleš Kohout
Belysningsassistent Martin Rek
Belysningsassistent Jan Matejka

Klip

Klipper Sverrir Kristjánsson
Avid-supervisor Liv Lynge

Musik

Komponist Nicholas Sillitoe
Musik-supervisor Rumle Sieling Langdal

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Søren Schwarzberg
Rekvisitør Eva Maria Hartvig Lund
Supervising art director Lucie Amosse
Produktionsdesignassistent Helle Lygum Justesen
Chefrekvisitør Karel Jinda
Rekvisitørassistent Jirí Hybeš
Rekvisitør Petr Hlavac
Set dresser Katerina Okunevová
Standby byggeleder Michael Turner
Standby regi Tomás Hais
Standby regi Zbynek Vit
Maler Kryštof Krejca

Kostumer

Chefkostumier Manon Rasmussen
Kostumeassistent Emilie Bøge Dresler
Kostume-supervisor Markéta Procházková
Kostumeassistent Lenka Urbanová
Kostumeassistent Soña Nemcová

Makeup

Makeup-konsulent Dennis Knudsen
SFX-makeup Morten Jacobsen
Hår og makeup Andrea McDonald
Hår og makeup Jana McDonald
Hår og makeup Lucie Kuprová
Hår og makeup Linda Kvasnicková

Lyd

Lyddesigner Rune Palving
Tonemester Ad Stoop
Boom operator Lars Gonzales
Boom operator Jan Skála
B-tonemester (postproduktion) Espen Rønning
Eftersynkronisering Roar Skau Olsen
Lydeffekter Mikkel Nielsen
Lydeffekter Frank Kruse
Lydmix Inger Elise Holm
Foley artist Erik S. Watland
Eftersynkronisering Ida Skriver Olesen
Lydtekniker Øystein Aamodt
Lydmix-assistent Alf Henrik Spilde Vaksdal

Visual effects

VFX producer Thomas Reppen
VFX-supervisor Morten Moen
Digital compositing Alex Wolf
Digital compositing Pontus Mattsson
Digital compositing Helene Harmens
Conforming Helge Tjelta
Colorist Julien Alary
Online Christian Vårdal
Mastering Terje Kjetil Gillebo
Teknisk backup Pål Svennevig

Stunt

Stuntkoordinator Stig Günther
Stuntsupervisor Ladislav Lahoda
Stunt rigger Tomáš Rydval

Medvirkende

Simon Søren Malling
Casper Jakob Oftebro
Darling Ane Dahl Torp
Lai Sus Wilkins
David Søren Pilmark
Jon Thomas Hwan
Anja Marie Lydie Melono Nokouda
Hans Evrim Benli
Spike Simon Bennebjerg
Lilly Jessica Dinnage
Camille Anna Linhartova
Ung kunstnerdreng Elias Bauer
Ung kunstnerpige Marta Dancingerová
Gallerist Daniel Brown
Vagt # 1 Mathias Skov Rahbæk
Vagt # 2 Jack Bohr-Christensen
Flot klædt kvinde Jade Clayton

Festivaler

Festival Festival dato
Prague Days of European Film 2018-04-05
Lithuania Scanorama Film Forum 2017-11-09
Moscow - Royal Danish Embassy 2017-10-18
The Nordic Countries Film Festival 2017-10-04
Carl International Film Festival & Forum 2017-09-08
München International Film Festival 2017-06-22
Seattle International Film Festival 2017-05-18
Espoo Ciné International Film Festival 2017-05-05
Cracow Netia Off Camera International Film Festival 2017-04-28
Curacao IFFR 2017-04-05
Berlinale 2017-02-09
Santa Barbara Int. Film Festival 2017-02-01
Göteborg International Film Festival 2017-01-27
Rotterdam, International Film Festival 2017-01-25
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Dato
Varia Berlingske Tidende Lauritzen, Kirstine Benedicta 2018-01-15
Anmeldelse Børsen Dürr, Morten 2017-03-03
Anmeldelse Information Nikolajsen, Lone 2017-03-03
Interview Information Redvall, Eva Novrup 2017-03-03
Anmeldelse Weekendavisen Ernst, Linea Maja 2017-03-03
Anmeldelse BT Lind, Michael 2017-03-02
Anmeldelse Berlingske Tidende Lindberg, Kristian 2017-03-02
Interview Berlingske Tidende Sauntved, Louise Kidde 2017-03-02
Anmeldelse Ekstra Bladet Queitsch, Henrik 2017-03-02
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Sommer Boysen, Katrine 2017-03-02
Anmeldelse Politiken Skotte Christensen, Kim 2017-03-02
Interview Politiken Bo, Michael 2017-03-02
Anmeldelse Weekendavisen Ernst, Linea Maja 2017-02-24