enda

Dannys dommedag

Martin Barnewitz, Danmark, 2014

90 min.AdventureDK/Spillefilm

Teenagebrødrene Danny og William er uenige om alting, men da mystiske og ukendte rovdyr angriber byen og indtager deres hus, må de i al hast forskanse sig i kælderen for at undslippe rovdyrenes klør. Danny er overbevist om, at det er sikrest at blive i kælderen, mens William insisterer på, at de skal ud og lede efter deres mor. Men uden deres forældre, strøm, mad og vand er brødrene tvunget til at overvinde deres forskelligheder og hjælpe hinanden for at undslippe rovdyrene.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Biblioteksressourcer
Dansk titel Dannys dommedag
Andre titler Danny's Doomsday
Instruktør Martin Barnewitz
Manuskript Søren Grinderslev Hansen
Producer Christian Steengaard Potalivo, Caroline Blanco
Fotograf Martin Top Jacobsen
Klipper Anders Albjerg Kristiansen
Lyd Tim Nielsen, Peter Albrechtsen
Komponist Karsten Fundal
Casting Tanja Grunwald, Signe Mynborg
Medvirkende William Jøhnk Nielsen, Thomas Garvey, Peter Gantzler, Emilie Werner Semmelroth
Produktionsland Danmark
Sprog Dansk
Danske undertekster Nej
Dansk synstolkning Nej
Produktionsselskaber Miso Film
Dansk distribution SF Film A/S
Internationalt salg TrustNordisk / Filmbyen 22 / 2650 Hvidovre / t +45 3686 8788 / f +45 3677 4448 / info@trustnordisk.com / www.trustnordisk.com
Dansk biografpremiere 09.10.2014
Premierebiografer Palads, Albertslund Biograferne, Værløse Bio, BioCity (Tåstrup), Kastrup Bio, Birkerød Bio, Baltoppen Bio 1-2, Park Bio, CinemaxX, Kinopalæet (Lyngby), Falkoner, Bibliografen (Bagsværd), Atlas Biograferne (Rødovre Centrum) samt 54 biografer i provinsen
DFI-støtteform Konsulentstøtte
Vurdering Tilladt for børn over 11 år
Begrundelse Filmen har en uhyggelig, spændingsladet og truende grundstemning, og den benytter sig i stort omfang af klassiske gysereffekter i timing og på både lyd- og billedside. Enkelte scener beskriver en kraftig mobning af en teenager. Adskillige andre scener præges af forfølgelse, angst og panik, hvor hovedfigurerne er i overhængende fare for at blive angrebet af ukendte monstre. I en scene søger en af hovedfigurerne tilflugt i en bil, og et monster gennemborer bilens tag i et forsøg på at trænge ind til ham. I en anden scene gemmer to hovedfigurer sig i et badekar, mens en truende klo nærmer sig. I en tredje er en hovedfigur direkte truet af et af monstrene. Da filmen imidlertid forløses i en positiv stemning, volden ikke er udpenslet, og da ingen af hovedfigurerne kommer alvorligt til skade, vurderes det, at filmen kun vil kunne virke skræmmende på børn under 11 år.

Selskaber

Produktionsselskaber Miso Film
Med støtte fra Det Danske Filminstitut
I samarbejde med DR, SF Film A/S, Nordisk Film Shortcut
Dansk distribution SF Film A/S

Instruktion

Instruktion Martin Barnewitz
Casting Tanja Grunwald
Casting Signe Mynborg
Scripter Anne-Marie Ubbe
Statistkoordinator Anita Juel Lystbæk
Statistkoordinator-assistent Marie-Louise Munk Hansen
2. instruktørassistent, 2. unit Marie Limkilde
Instruktør, 2. unit Søren Grinderslev Hansen

Manus

Manuskript Søren Grinderslev Hansen
Manuskonsulent Mikael Olsen
Manuskonsulent Tobias Lindholm
Storyboard Anders Huulgaard

Produktion

Producer Christian Steengaard Potalivo
Producer Caroline Blanco
Executive producer Peter Bose
Executive producer Jonas Allen
Line producer Carsten Sparwath
Associate producer Claudia Siesbye Halsted
Produktionsleder Lina Bach
Indspilningsleder Mikael Zilmer
Location manager Jan Martinsen
Produktionsassistent Cecilie Anna Christiansen
Producerassistent Kristina Lula Broen
Producerassistent Beatrice von Schwerin
Producerassistent Marie Louise Siim
Producerassistent Sofie Brandt
Producerassistent Marie Katrine Jessen
Producerassistent Gitte Klein
Runner Christian Dahl
Runner Simon Koefoed Schwartz
Runner Mads Peter Wesley
Runner Christoffer Gyldenløve Permin
Postproduktionskoordinator Lina Wichmann
Postproduktionskoordinator Mia Bang Stenberg
Location manager, 2. unit Kenneth Berg
Runner, 2. unit Sophus Langdal Königson
Runner, 2. unit Estrid Lauritsen Böttiger
Runner, 2. unit Jakob Langkjær

Foto

Cheffotograf Martin Top Jacobsen
B-fotograf Mikkel Find
Steadicam-operatør Karsten Jacobsen
Clapper/loader Rasmus Søndergaard Rygaard
Grip Jeppe Lassen
2. fotograf Dror Kasinsky
2. fotograf Lars Reinholdt
B-fotograf, 2. unit Henrik Lyngbo
B-fotograf, 2. unit Jesper Roland Dehli
Clapper/loader, 2. unit Björn Tobiasson
Grip-assistent, 2. unit Bo "Bowie" Craner
Grip-assistent, 2. unit Jens Peder Pedersen

Stills

Stillfotograf, 2. unit Christian Geisnæs
Stillfotograf, 2. unit Henrik Ohsten
Stills Per Arnesen

Lys

Belysningsmester Noah Lynnerup
Belyser Jonathan Go-Matsushima
Belyser Mathias Asger Rasmussen
Belysningsassistent Kasper Mønster
Lyskonsulent Michael Wils
Lysassistent, 2. unit Peter Junker Sørensen
Lysassistent, 2. unit Torben Brent Wenneberg
Lysassistent, 2. unit Niclas Fusager

Klip

Klipper Anders Albjerg Kristiansen
Klippeassistent Simon Harder
Klippeassistent Liv Lynge
Trailer-klipper Gregers Dohn

Musik

Komponist Karsten Fundal

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Trine Padmo Olsen
Chefrekvisitør Michala Steiner-Rode
Rekvisitør Joshua Beckford
Set rekvisitør Casper Nilsson
Rekvisitør, 2. unit Christian Arvad

Kostumer

Kostumedesigner Susie Bjørnvad
Kostumier Lone Hermann
Kostumier Trine Garde Finnich
Kostumeassistent Helle Nielsen
Kostumeassistent Emilia Leonora I. Bjørnvad

Makeup

Chefsminkør Sofie de Mylius
Sminkør Fatima Louborg
Sminkørassistent Mille Merian Thybo

Lyd

Lyddesigner Peter Albrechtsen
Tonemester Roar Skau Olsen
Tonemester Kim Dalum
B-tonemester Kasper Munck-Hansen
B-tonemester Mikkel Groos
Lydmix Tim Nielsen
Lydmix Peter Albrechtsen
B-tonemester Rune Palving
B-tonemester Lars Halvorsen
B-tonemester Jacques Pedersen
Toneassistent Mikkel Nielsen
Foley artist Heikki Kossi
Foley-klipper Pietu Korhonen
Foley recordist Hannu Karppinen
Lydeffekter Ann Kroeber
B-tonemester, 2. unit Lars Lund
Lydassistent, 2. unit Håkon Garpestad

Special effects

Special effects-supervisor Christian Schandorph
Special effects-tekniker Brian Svensson
Special effects-tekniker Johannes Sverrisson
Special effects-tekniker Søren Hvam
SFX Monster Göran Lundström
SFX Monster Åsa Sjölin
SFX Monster Niklas Hermansson
SFX Monster Caroline Eklund
SFX Monster Gilles Paillet
SFX Monster Jennifer Lisa Andrén
SFX Monster Paula Wa De Pohl
SFX Monster Therese Persson
SFX Monster Kenneth Nyman
SFX Monster Puppeteer Niklas Hermansson

Visual effects

VFX-supervisor Martin Madsen
Colorist Thomas Therchilsen
DCP mastering Thomas Caspersen
Online Rasmus Toft
VFX producer Morten Arnoldus
Lead compositing Thomas Øhlenschlæger
3D artist Dann Sandgreen
Compositing Michael Holm
Compositing Lasse Strøm
VFX-supervisor Morten Jacobsen
VFX producer Camilla Fossen
VFX-producerassistent Tine Teigene Dalen
VFX-koordinator Fredrik Arntzen
Koncept-designer Stig Saxegaard
Modelling Håvard Munkejord
Texture Stig Saxegaard
Rigger Ragnar Brynjúlfsson
Rigger Sebastian Antonsen
Animator Stig Saxegaard
Lighting TD Espen Nordahl
Lighting TD Hans Jørgen Kjærnet
Compositing Jan Ivar Solås
Compositing Samuel Karlsson
Pipeline Daniel Flehner Heen

Stunt

Stunts Dennis Albrethsen
Stuntassistance Niels Thanild

Medvirkende

Danny William Jøhnk Nielsen
William Thomas Garvey
Adam Peter Gantzler
Rie Emilie Werner Semmelroth
Far Lars Mikkelsen
Mor Camilla Bendix
Lukas Marco Ilsø
Thomas Rasmus Lind Rubin
Maja Ida Emilie Just
Martin Frederik Tingsø
Skipper Claus Flygare
Fisker Allan Hyde
Biologilærer Thomas Corneliussen
Nyhedsvært Mette Vibe Utzon
Meterolog Jesper Theilgaard
Radiovært Tony Scott Jacobsen
Radiovært Tue Blædel
Radiovært Tine Godsk
Soldat Nikolaj Nygaard Seneka
Soldat Kristian Therkeldsen

Priser og nomineringer

Pris År Festival
Bedste nyheds- & dokumentarfilm 2015 Montreal Fantasia Int Film Festival 2015

Festivaler

Festival Festival dato
Poznan Ale Kino! International Children's Film Festival 2015-11-29
Dublin Cinemagic 2015-05-07
Kristiansand filmfestival UNG 2015-04-14
Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2015-04-07
London Barbican Centre 2015-03-12
Malmö, BUFF 2015-03-09
Tallinn Black Nights Film Festival 2014-11-14
Lübeck, Nordische Filmtage 2014-10-29
Amsterdam Cinekid 2014-10-11
BUSTER 2014-09-12
Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2014-08-16
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Dato
Anmeldelse Weekendavisen Bo Green Jensen 2014-10-10
Anmeldelse BT Niels Lind Larsen 2014-10-09
Anmeldelse Berlingske Tidende Louise Kidde Sauntved 2014-10-09
Anmeldelse Ekstra Bladet Henrik Queitsch 2014-10-09
Anmeldelse Information Christian Monggaard 2014-10-09
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Katrine Sommer Boysen 2014-10-09
Anmeldelse Politiken Kim Skotte 2014-10-09
Artikel BT Soeren Hoey 2014-10-09
Artikel BT Camilla Carlson 2013-08-28