enda

I blodet

Rasmus Heisterberg, Danmark, 2016

104 min.DramaDK/Spillefilm

Simon (23) er medicinstuderende og deler en lejlighed i København med sin bedste ven Knud (23), og de sidste to venner i slænget, Søren og Esben. Det er sommer - en tid med endeløse dage og sorgløse nætter. De fire drenge fester og drikker, jagter piger, vågner op og gør det hele igen. Men det er brydningstid mellem vennerne, og da alle på nær Simon ønsker at sælge deres fælles lejlighed, skaber det en gryende splittelse i fællesskabet. Simon kan ikke slippe den frie, ansvarsløse ungdom, mens de andre er godt på vej ind i de satte, voksne rammer.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Biblioteksressourcer
Dansk titel I blodet
Andre titler In the Blood
Instruktør Rasmus Heisterberg
Manuskript Rasmus Heisterberg
Producer Caroline Schlüter Bingestam
Fotograf Niels Thastum
Klipper Rasmus Stensgaard Madsen
Komponist Jonas Colstrup, Jóhann G. Jóhannsson
Scenograf Rie Lykke
Casting Gro Terp, Ditte Kiel
Medvirkende Kristoffer Bech, Susana Valenzuela, Nana Kirstine Bruhn-Rasmussen, Elliott Crosset Hove
Produktionsland Danmark
Produktionsselskaber Profile Pictures
Dansk distribution Scanbox Entertainment Danmark A/S
Internationalt salg LevelK /Over gården, 3. / Gammel Kongevej 137 / 1850 Frederiksberg C / t +45 4844 3072 / c +45 2010 8580 / tine.klint@levelk.dk / www.levelk.dk
Dansk biografpremiere 15.09.2016
Premierebiografer Storkøbenhavn
CinemaxX København, Empire Bio København N, Nordisk Film Biografer Dagmar, Nordisk Film Biografer Falkoner, Nordisk Film Biografer Field's, Nordisk Film Biografer Lyngby, Nordisk Film Biografer Palads, Nordisk Film Biografer Taastrup, Atlas Biograferne Rødovre, Baltoppen Bio 1-2 Ballerup, Kastrup Bio, Albertslund Biograferne.

Sjælland og øerne
Nordisk Film Biografer Hillerød, Nordisk Film Biografer Nykøbing Falster, Nordisk Film Biografer Næstved, Birkerød Bio, Kulturbiografen Frysehuset Holbæk.

Fyn
CinemaxX Odense, Nordisk Film Biografer Odense, Scala 1-2-3-4 Svendborg.

Jylland
Cinema 3 Skive, CinemaxX Aarhus, Fotorama Viborg, Lido Biograferne Vejle, Nordisk Film Biografer Esbjerg, Nordisk Film Biografer Herning, Nordisk Film Biografer Kolding, Nordisk Film Biografer Randers, Nordisk Film Biografer Aalborg, Nordisk Film Biografer Aalborg City Syd, Nordisk Film Biografer Aarhus, Silkeborg Bio, Øst for Paradis Aarhus, Apollon Struer, Kino 1-2-3 Thisted, Kosmorama 1+2 Haderslev, Megascope Horsens, Biffen Aalborg.
DFI-støtteform Konsulentstøtte
Vurdering Tilladt for børn over 15 år
Begrundelse Filmen har en dramatisk grundstemning. Den indeholder en række voldsomme scener, hvor hovedfigurer involveres i overfald, slagsmål, destruktive drukture og angstprægede hallucinationer. Desuden indeholder filmen autentiske operationsscener, der i blodige nærbilleder viser sår og indvolde, men dog kun optræder indenfor en udramatisk, lægefaglig ramme. Da hovedfigurer desuden filmen igennem befinder sig i uforløste problemstillinger, gives filmen, under hensyntagen til de yngste i aldersgruppen 11-15 år, en 15-års grænse.

Selskaber

Produktionsselskaber Profile Pictures
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, DR
Dansk distribution Scanbox Entertainment Danmark A/S

Instruktion

Instruktion Rasmus Heisterberg
Casting Gro Terp
Scripter Karina Skovgaard
Casting Ditte Kiel
1. instruktørassistent Ida Gabrielsen
2. instruktørassistent Sara Vase
2. instruktørassistent Stine Michelsen
Statistkoordinator Christian Schrold
Statistkoordinator Yunus Cetiner
Skuespiller-coach Gerard Carey Bidstrup
Statistkoordinator Anita Juel Lystbæk

Manus

Manuskript Rasmus Heisterberg
Oversættelse Jonathan Nyman

Produktion

Producer Caroline Schlüter Bingestam
Executive producer Jacob Jarek
Executive producer Ditte Milsted
Executive producer Thor Sigurjonsson
Indspilningsleder Jesper Grüner
Indspilningsleder Ida Gabrielsen
Line producer Karina Kirkeby
Produktionskoordinator Nina Tipsmark
Producerassistent Nete Houmand
Produktionsassistent Karen Kristensen
Runner Stig Lyhne
Produktionsleder Marie Østergaard Andersen
Produktionsassistent Katrine Reumert
Location manager Rasmus Bøgh Hansen
Location manager Søren Dahl
Location scout Christoffer Harding
Location scout Simon Gleie
Location scout Mikkel Schiller
Location assistent Idris Ahmed
Location assistent Victor Hassing
Location assistent Nicholas Jørgensen
Location assistent Kasper Rebin
Runner Stine Elleby Riis
Juniorproducer Siri Bøge Dynesen
Producer (Thailand) Georg Peter Mueller
Produktionssupervisor (Thailand) Panyawadee Saengchai
Location manager (Thailand) Kowit Kumon
Location assistent (Thailand) Akhara Apiphanit
Location manager (Berlin) Kevin Nerlich
Teknisk supervisor Andreas Rostock
Postproduktionskoordinator Emma Engberg
Postproduktionskoordinator Christina Jæger

Foto

Cheffotograf Niels Thastum
A-fotograf, 2. unit Mathias Døcker
B-fotograf Linda Laage S. Olsen
B-fotograf Thue Garde Finnich
Clapper Nicholas Bluff
Fotografassistent Kristoffer Noltenius
Fotografassistent Hanna Rosendahl
DIT Peter Steincke
Grip Mikael Kort
Grip-assistent Rune A. Egegaard
Steadicam Karsten Jacobsen
Focus puller (Thailand) Chantra Wongsrikaew
Key grip (Thailand) Yuttana Puttaruksa
Grip (Thailand) Kacem Malee
Grip (Thailand) Aekkaluk Patcharanan

Stills

Stillfotograf Thomas Marott

Lys

Belysningsmester Tobias Juhl
Belysningsmester Morten Boserup
Belyser Morten Boserup
Belyser Allan Rune Køldal
Belyser Jonathan Go-Matsushima
Belysningsassistent Niller Bærentzen
Belysningsassistent Piet Hasselby Nielsen
Belysningsassistent Emil Kaae
Belysningsassistent Astrid Neumann
Belysningsassistent (Thailand) Pichai Burananaron

Klip

Klipper Rasmus Stensgaard Madsen
Klippeassistent Noa Victor Vedde
Klippeassistent Ejner Seidelin
Trailer-klipper Jeppe Bødskov
Avid-assistent Louis Bertelsen

Musik

Komponist Jonas Colstrup
Komponist Jóhann G. Jóhannsson

Produktionsdesign

Scenograf Rie Lykke
Chefrekvisitør Trine Jensen
Rekvisitørassistent Andreas Feldfos
Set rekvisitør Line Snitker

Kostumer

Chefkostumier Pernille Holm
Kostumeassistent Sarah Thaning
Stylist Sasia Paludan

Makeup

Chefsminkør Louise Hauberg Lohmann
Sminkør Sasia Paludan

Lyd

Tonemester Morten Green
Tonemester Alex Pavlovic
B-tonemester Lars Gonzalez
Tonemester (postproduktion) Morten Green
B-tonemester Jens de Place Bjørn
B-tonemester Lars Rasmussen
B-tonemester Jakob Garfield
Foley artist Torben Greve
Foley-klipper Peter Schiøtz

Visual effects

VFX artist Jeppe Bingestam
CGI Jeppe Bingestam
Conforming Lasse Marcussen
Conforming Hannibal Lang
Colorist Lasse Marcussen
Final assemble Bjørn Munch
Final assemble Sammy H. Larsen
Online mastering Isac Hessellund
Online mastering Olesya Kireeva

Stunt

Stuntkoordinator Dennis Albrethsen
Stunts Mads Møller
Stunts Niels Thanild

Medvirkende

Simon Kristoffer Bech
Pige på diskotek Susana Valenzuela
Pige på diskotek Nana Kirstine Bruhn-Rasmussen
Knud Elliott Crosset Hove
Søren Aske Bang
Esben Mads Reuther
Mia Lea Gregersen
Rune Esben Dalgaard
Barejer Steen Henriksen
Charlotte Caroline Lüthje
Emilie Victoria Carmen Sonne
Karen Rikke Lylloff
Anders David Péronard
Kirurg Gerard Carey Bidstrup
Lægefagligt hold, leveroperation Renee Bøgeskov
Lægefagligt hold, leveroperation Jonas Linneke
Lægefagligt hold, leveroperation Henrik Rindom
Emilies ven Maria Amtoft
Emilies ven Katrine Gjerding
Emilies ven Jesper Groth
August Aske Kildegaard
Pige på bar Emma Browning
Pige i Berlin Anastasia Vitiello Norrild
Pige i Berlin Carlotta Meyer
Pige i Berlin Iza Mortag Freund
Katrine Zinnini Elkington
Sørens mor Pernille Holst
Cecilie Julie Andresen
Mor, kejsersnit Kamilla Vinding
Far, kejsersnit Bruno Povlsen
Lægefagligt hold, kejsersnit Diana Bach
Lægefagligt hold, kejsersnit Sussie Hinze Glenstrøm
Lægefagligt hold, kejsersnit Birgit Lassen
Lægefagligt hold, kejsersnit Kim Pernille Lundmark
Lægefagligt hold, kejsersnit Annette Thorsen-Meyer
Lægefagligt hold, kejsersnit Ane Troelstrup
Lægefagligt hold, kejsersnit Pia Ledgaard Werdelin
Sara Nanna Skaarup Voss
Louise Anne Plauborg
Overlægen Trine Runge

Festivaler

Festival Festival dato
Ljubljana International Film Festival 2017-11-08
Denver Film Society 2017-11-01
Transilvania International Film Festival 2017-06-02
Espoo Ciné International Film Festival 2017-05-05
Kristiansand International Children's Film Festival 2017-04-25
Hong Kong International Film Festival 2017-04-11
Lecce European Cinema Festival Italy 2017-04-03
Prague Febiofest, Int. Film, TV and Video Festival 2017-03-23
Amandus – Lillehammer Internasjonale Studentfilmfestival 2017-03-22
Jameson Dublin International Film Festival 2017-02-16
Santa Barbara Int. Film Festival 2017-02-01
Göteborg International Film Festival 2017-01-27
Cinemateket 2017-01-01
Braunschweig International Film Festival 2016-11-07
Thessaloniki International Film Festival 2016-11-04
Lithuania Scanorama Film Forum 2016-11-03
Lübeck, Nordische Filmtage 2016-11-02
Sao Paulo Int. Film Festival 2016-10-20
Warsaw International Film Festival 2016-10-09
Hamburg FilmFest GmbH 2016-09-29
Toronto International Film Festival 2016-09-08
Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2016-08-20
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Forfatter Dato
Varia Information Monggaard, Christian 2016-12-30