enda

Albert

Karsten Kiilerich, Danmark, 2015

70 min.DK/SpillefilmBørnefilm, Animation

Kalleby er verdens mindste og hyggeligste by, men da Albert bliver født er freden forbi. Han kommer for skade at vælte byens vartegn, statuen af ballonskipper Leopoldus, og kommer på kant med byens indbyggere i almindelighed. Det går imidlertid op for Albert at der er en større verden udenfor Kalleby, og han beslutter sig for at opsøge eventyret. Albert vil være ballonskipper, han vil gøre sin mor og far stolte og vende hjem til Kalleby i triumf.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Albert
Dansk titel Albert
Andre titler Albert
Instruktør Karsten Kiilerich
Manuskript Karsten Kiilerich
Forlæg Baseret på "Albert" af Ole Lund Kirkegaard
Producer Tivi Magnusson, Kim Magnusson, Anders Mastrup
Klipper Hans Perk, Anders Sørensen
Lyd Oskar Skriver, Nalle Hansen, Oskar Skriver, Flemming Christensen, Steffen Addington
Komponist Bent Fabricius-Bjerre, Frans Bak
Scenograf Sten Mesterton
Produktionsland Danmark
Sprog Dansk
Produktionsselskaber M&M Productions
Dansk distribution Buena Vista International
Internationalt salg Sola Media / Rotebühlplatz 29 / D-70178 Stuttgart / t +49 711 9689 4440 / f +49 711 9689 4451 / post@sola-media.com / sola-media.com
Dansk biografpremiere 26.02.2015
Premierebiografer Albertslund Biograferne, Atlas Biograferne, Baltoppen Bio, BioCity Hillerød, BioCity Tåstrup, Cinema Center, CinemaxX Fisketorvet, Dragør Bio, Falkoner Biografen, Gladsaxe Bio & Cafe, Glostrup Bio, Ishøj Bio, Kinopalæet, Nordisk Film Biografer Næstved, Palads, Vanløse Bio, samt 38 biografer i provinsen
DFI-støtteform Markedsordningen
Vurdering Tilladt for alle
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber M&M Productions
Koproducent A. Film
Med støtte fra Det Danske Filminstitut
In collaboration with DR
Dansk distribution Buena Vista International

Instruktion

Instruktion Karsten Kiilerich
Animationsinstruktør Jørgen Lerdam
Teknisk instruktør Jakob Steffensen

Manus

Manuskriptforfatter Karsten Kiilerich
Storyboard Anders Brogaard Jepsen
Storyboard Mads Juul
Storyboard Anders Sørensen
Storyboard Meelis Arulepp

Produktion

Producer Tivi Magnusson
Producer Kim Magnusson
Producer Anders Mastrup
Executive producer Tivi Magnusson
Executive producer Kim Magnusson
Executive producer Anders Mastrup
Line producer Lise Ann Mangino
Produktionsleder Paulina Sundén
Produktionsleder Kristel Toldsepp
IT ansvarlig Helger Gustavson
Produktionsassistent Mie Frandsen
Produktionsassistent Julie Konradsen
Produktionsassistent Lasse Volfing Jacobsen
Præproduktionskoordinator Karen Baumbach
Postproduktionskoordinator Maggie Winther Hansen
Systemadministrator Hans Perk

Foto

Kamerasupervisor Niels Grønlykke

Stills

Stillfotograf Niels Grønlykke
Stillfotograf Sten Mesterton

Klip

Klipper Hans Perk
Klipper Anders Sørensen

Musik

Komponist Bent Fabricius-Bjerre
Komponist Frans Bak
Orkestrering Keld Haaning Ibsen
Dirigent Adam Klemens
Musikmix Jørgen Knub

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Sten Mesterton

Lyd

Tonemester Oskar Skriver
Tonemester Nalle Hansen
Dialogindspilning Nalle Hansen
Foley-optagelse Nalle Hansen
Lyddesigner Oskar Skriver
Lyddesigner Flemming Christensen
Foley artist Torben Greve
Foley-tekniker Lars Rasmussen
Lydmix Flemming Christensen
Lydmix Nalle Hansen
Lydmix Oskar Skriver
Lyddesigner Steffen Addington

Stemme

Albert Alfred Larsen
Egon Oscar Dietz
Jumilla Asta Nordby
Rapollo, Øvrige stemmer Peter Zhelder
Gnalle Thomas Bo Larsen
Tubbe Allan Olsen
Lange Palle, Øvrige stemmer Troells Toya
Tahira, Øvrige stemmer Bodil Jørgensen
Luftskipper Leopoldus Kurt Ravn
Alberts far Lars Ranthe
Alberts mor Vibeke Ankjær Axværd
Borgmester, Politimand #2 Erik Holmey
Gedebonden Morten Eisner
Gedepranger Kjeld Nørgaard
Politimand #1 Michael Zuckow Mardorf
Oversavet dame, Papegøje, Øvrige stemmer Pauline Rehné
Stemme Andreas Buchtrup Andersen
Stemme Andreas Lou Fehlend
Stemme Heidi C. Nielsen
Stemme Jørgen Lerdam
Stemme Karsten Kiilerich
Stemme Lasse Carlsen
Stemme Maria Cecilie Vejlgaard
Stemme Mathias Lou Fehrend
Stemme Mia Lerdam
Stemme Rasmus Skaarup
Stemme Rebecca Rønde Kiilerich

Visual effects

VFX-supervisor Daniel Silwerfeldt
Compositing supervisor Daniel Silwerfeldt
Lighting supervisor Niels Grønlykke
FX Troels Christoffersen
Pipeline developer Jakob Steffensen
Rendering supervisor Troels Christoffersen
2D color design Anders Bierberg Hald
VFX Christian Gyldmark
VFX Jakob Steffensen
VFX Troels Christoffersen
Lighting Kåre Pelle
Lighting Niels Grønlykke
Lighting Troels Christoffersen
Colorgrader Niels Grønlykke
Colorgrader Daniel Silwerfeldt
Colorgrader Peter Diemar
Plakat artwork Niels Grønlykke
Plakat artwork Sten Mesterton
Grafik Claus Retpen
DCP mastering Thomas Caspersen

Animation

Texture & Shading Anders Bierberg Hald
Set design Sten Mesterton
Modelling artist Sten Mesterton
2D karakterdesign Dan Harder
Character model supervisor Jimmi Levinsky
Character blendshapes Jimmi Levinsky
Character model supervisor Björn Pedersen
Rigging supervisor Søren Kærn Thomsen
Layout Christian Gyldmark
Blocking Christian Gyldmark
Layout Kåre Pelle
Blocking Kåre Pelle
Layout Niels Grønlykke
Blocking Niels Grønlykke
Character modelling Kåre Pelle
Character modelling Rokur H. Heinesen
Character blendshapes Björn Pedersen
Character blendshapes Kenneth Vandel
Hair modelling Christian Gyldmark
Cloth simulation Jakob Steffensen
Prop modelling Kåre Pelle
Prop modelling Maria Lyng Poulsen
Prop modelling Lind Nicoline
Prop rigging Søren Kærn Thomsen
Prop rigging Christian Gyldmark
Animationssupervisor Kenneth Vandel
Karakteranimation Anders Brogaard Jepsen
Karakteranimation Björn Pedersen
Karakteranimation Luca Fattore
Karakteranimation Ludovic Savonniere
Karakteranimation Maria Lyng Poulsen
Karakteranimation Rokur H. Heinesen
Karakteranimation Stefan Prüss
Karakteranimation Sten Platz
Karakteranimation Stine Sørensen
Crowd animation Belinda Larsen
Crowd animation Edith Bach
Crowd animation Kirsten Bay
Shading Anders Bierberg Hald
Shading Sten Mesterton
Shading Troels Christoffersen
Frame stack Hans Perk
Animationssupervisor Meelis Arulepp
Karakteranimation Dmitry Molodkovets
Karakteranimation Margo Busch
Karakteranimation Svetlana Bezdomnikova

Festivaler

Festival Festival dato
Oulu Int. Children's Film Festival 2015-11-16
Sevilla Festival de Cine 2015-11-06
Chicago Int. Children's Film Festival 2015-10-23
Amsterdam Cinekid 2015-10-15
Seoul International Youth Film Festival 2015-08-05
Stuttgart International Animation Film Festival 2015-05-05
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Date
Anmeldelse Kristeligt Dagblad Soeren Hermansen 2025-02-27
Anmeldelse BT Louise Kidde Sauntved 2025-02-26
Anmeldelse Berlingske Tidende Louise Kidde Sauntved 2025-02-26
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Nanna Frank Rasmussen 2025-02-26
Anmeldelse Politiken Soeren Vinterberg 2025-02-26
Anmeldelse Ekstra Bladet Henrik Queitsch 2025-02-26