enda

M&M Productions

Produktionsselskab dannet af Tivi Magnusson (f. 1942) og hans søn Kim Magnusson (f. 1965) i 1995. Centralt i selskabets produktion står manuskriptforfatteren og instruktøren Anders Thomas Jensen. Han skrev manuskript til to af selskabets første film, Lotte Svendsens "Cafe Hector" (1996) og Lasse Spang Olsens thriller "Davids bog" (1997). Begge var korte fiktionsfilm, og det korte format har været et af M&M Productions kendetegn. Jensen skrev og debuterede selv som instruktør med "Wolfgang" (1997) fulgt af "Ernst og lyset" (1997, medinstruktør Tomas Villum Jensen) og "Valgaften" (1998).


M&M Productions har haft stor succes med at få selskabets korte fiktionsfilm indstillet til Oscarpriser, senest Anders Walthers "Helium" (2014), og to gange er det lykkedes at vinde Oscarstatuetten med kortfilmene "Valgaften" og Martin Strange-Hansens "Der er en yndig mand" (2003).
Anders Thomas Jensen debuterede som spillefilmsinstruktør hos selskabet med "Blinkende lygter" (2000) og samarbejdet blev videreført med filmene "De grønne slagtere" (2003) og "Adams æbler" (2005).


Udover kortfilm har M&M Productions siden etableringen også haft en stærk profil som producent af spillefilm for børn og unge, blandt dem er "Operation Cobra" (1995), "Fakiren fra Bilbao" (2004), serien "Tempelridernes skat" I-III (2006, 2007, 2008) og "Frode og de andre rødder" (2008).


M&M Productions har endvidere blandt andet produceret den islandske instruktør Dagur Karis "Noi Albinoi" (2003)og har indgået i samarbejder om internationale co-produktioner som Søren Kragh-Jacobsens engelsksprogede "Øen i Fuglegade" (1997) og den svenske krimi "Wallander - det næste skridt" (2005) om den populære politimand fra Ystad.

Filmografi Priser
Title År Funktion Category
Hodja fra Pjort 2018 Production company DK/Spillefilm
Silent Nights 2017 Production company DK/Kort fiktion
Sporskifte 2016 Production company DK/Kort fiktion
Albert 2015 Production company DK/Spillefilm
Mænd og høns 2015 Production company DK/Spillefilm
Helium 2014 Production company DK/Kort fiktion
Børn af dagen 2013 Production company DK/Kort fiktion
Dronning for en dag 2013 Production company DK/Kort fiktion
Historien om en snor 2013 Production company DK/Kort fiktion
9 meter 2012 Production company DK/Kort fiktion
Ved verdens ende 2009 Production company DK/Spillefilm
Monsterjægerne 2009 Production company DK/Spillefilm
De nye lejere 2009 Production company DK/Kort fiktion
Make My Day 2008 Production company DK/Kort fiktion
Frode - og alle de andre rødder 2008 Production company DK/Spillefilm
Tempelriddernes skat III - Mysteriet om slangekronen 2008 Production company DK/Spillefilm
Grisen 2008 Production company DK/Kort fiktion
Begravelsen 2008 Production company DK/Kort fiktion
Tempelriddernes skat II 2007 Production company DK/Spillefilm
Tempelriddernes skat 2006 Production company DK/Spillefilm
Adams æbler 2005 Production company DK/Spillefilm
Wallander - det næste skridt 2005 Production company U/Spillefilm
Den rette ånd 2005 Production company DK/Spillefilm
Fakiren fra Bilbao 2004 Production company DK/Spillefilm
Der er en yndig mand 2003 Production company DK/Kort fiktion
De grønne slagtere 2003 Production company DK/Spillefilm
Dogon 2003 Production company DK/Dokumentarfilm
Nói albinói 2003 Production company U/Spillefilm
Listetyven 2003 Production company DK/Kort fiktion
Jolly Roger 2001 Production company DK/Spillefilm
Trækfugle 2001 Production company DK/Kort fiktion
Den lille skrædder 2001 Production company DK/Kort fiktion
Blinkende lygter 2000 Production company DK/Spillefilm
Min smukke nabo 1999 Production company DK/Kort fiktion
Afsporet 1999 Production company DK/Kort fiktion
Valgaften 1998 Production company DK/Kort fiktion
Tempo 1998 Production company DK/Eksperimentalfilm
Albert 1998 Production company DK/Spillefilm
Kys, kærlighed og kroner 1998 Production company DK/Kort fiktion
Wolfgang 1997 Production company DK/Kort fiktion
Øen i Fuglegaden 1997 Production company DK/Spillefilm
Davids bog 1997 Production company DK/Kort fiktion
En stille død 1997 Production company DK/Kort fiktion
Café Hector 1996 Production company DK/Kort fiktion
Ernst og lyset 1996 Production company DK/Kort fiktion
Valgaftenen, Ernst Og Lyset, Wolfgang 1996 Production company
Operation Cobra 1995 Production company DK/Spillefilm

Prices and nominations

Pris Premiere år Festival Film
Juryen Pris (Fiktionsfilm) 2016 Sarasota Film Festival 2016 Mænd og høns
Speciel Mention 2015 SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic of Catalonia 2015 Mænd og høns
Bedste Komedie 2015 Austin Fantastic Fest 2015 Mænd og høns
Méliès d' Argent Pris 2015 Neuchatel International Fantastic Film Festival 2015 Mænd og høns
Bedste Kortfilm 2014 Doha Film Festival, Ajyal Youth Film Festival 2014 Helium
1st prize children's jury 2014 Odense Internationale Film Festival 2014 Helium
Publikums Prisen 2014 Odense Internationale Film Festival 2014 Helium
Audience Award 2014 Sao Paulo Int. Short Film Festival 2014 Helium
Special Mention 2014 Giffoni Film Festival 2014 Helium
Audience Award 2014 Big Sur, Henry Miller Memorial Library 2014 Helium
2. pris for bedste kortfilm 2014 Big Sur, Henry Miller Memorial Library 2014 Helium
Bedste Kort Fiktionsfilm 2014 Aster Fest Makedonien 2014 Helium
Bedste Kort Fiktionsfilm 2014 Los Angeles, Oscar Academy 2014 Helium
Publikumspris 2010 Montreal Fantasia Int Film Festival 2010 Ved verdens ende
Oscar: Best Short Film 2010 Los Angeles, Oscar Academy 2010 nye lejere
Bedste film mod vold og intolerence 2009 Berlin Bewegliche Ziele, Interfilm Festival 2009 Grisen
Nomineret som bedste kortfilm 2009 Los Angeles, Oscar Nomination Screening 2009 Grisen
Special Mention 2008 Lübeck, Nordische Filmtage 2008 Frode - og alle de andre rødder
Presidency of the Italian Senate Award 2008 Giffoni Film Festival 2008 Frode - og alle de andre rødder
Ungdomsjuryens pris for bedste spillefilm 2008 Leeds International Film Festival For Children And Young People 2008 Tempelriddernes skat II
Bedste Spillefilm 2008 Riga Arsenals Berimor Children Film Festival 2008 Tempelriddernes skat II
Publikumspris 2007 Madrid International Film Festival for children and youth 2007 Fakiren fra Bilbao
Audience Prize 2007 Zagreb Film Festival 2007 Tempelriddernes skat
Speciel Mention 2007 Leeds International Film Festival For Children And Young People 2007 Tempelriddernes skat
Børnejuryens 1. Pris 2007 Riga Arsenals Children film Berimora/Berry 2007 Tempelriddernes skat
Robert, Bedst Speciale Effekter/Lys 2007 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2007 Tempelriddernes skat
Preis der Kinderjury 2006 Lübeck, Nordische Filmtage 2006 Tempelriddernes skat
Publikumspris 2006 Amsterdam Cinekid 2006 Tempelriddernes skat
Guld Méliès 2006 Espoo Ciné International Film Festival 2006 Adams æbler
Publikumspris 2006 Espoo Ciné International Film Festival 2006 Adams æbler
Bedste skuespiller 2006 Bucheon International Fantastic Film Festival 2006 Adams æbler
Bedste Spillefilm 2006 Bucheon International Fantastic Film Festival 2006 Adams æbler
Publikums Prisen 2006 Neuchatel International Fantastic Film Festival 2006 Adams æbler
Ungdoms Juryens Pris 2006 Neuchatel International Fantastic Film Festival 2006 Adams æbler
Steep & Brew Audience Award 2006 Wisconsin Film Festival 2006 Adams æbler
Første Pris 2006 Riga Arsenals "Film Berry" Children Int. FF 2006 Fakiren fra Bilbao
Første Pris, Bedste Fiktion Spillefilm 2006 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2006 Adams æbler
Publikumspris 2006 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2006 Adams æbler
Silver Mèliés 2006 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2006 Adams æbler
Bedste Instruktør 2006 Oporto, Fantasporto 2006 Adams æbler
Bedste skuespiller 2006 Oporto, Fantasporto 2006 Adams æbler
Bedste Spillefilm 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Adams æbler
Bedste Manus 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Adams æbler
Bedste Special Effects 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Adams æbler
Publikumspris 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Adams æbler
Bedste Film 2005 Courmayeur Film Noir in Festival 2005 Adams æbler
Bedste børnefilm 2005 Belfast Cinemagic 2005 Fakiren fra Bilbao
2. Bedste Film, Børnejury 2005 Chicago Int. Children's Film Festival 2005 Fakiren fra Bilbao
Publikums Prisen 2005 Warsaw International Film Festival 2005 Adams æbler
Publikums Prisen 2005 Hamburg FilmFest GmbH 2005 Adams æbler
Bedste Spillefilm 2005 TIFF Kids 2005 Fakiren fra Bilbao
Børnejuryens 1. Pris 2005 TIFF Kids 2005 Fakiren fra Bilbao
Cifej Juryen 2005 Kristiansand International Children's Film Festival 2005 Fakiren fra Bilbao
Børnejuryens 1. Pris 2005 Leeds International Film Festival For Children And Young People 2005 Fakiren fra Bilbao
Publikumspris, Unge 2005 Leeds International Film Festival For Children And Young People 2005 Fakiren fra Bilbao
Robert, Bedste Make Up 2005 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2005 Fakiren fra Bilbao
Robert, Bedst Speciale Effekter/Lys 2005 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2005 Fakiren fra Bilbao
Speciel Omtale 2004 Lübeck, Nordische Filmtage 2004 Fakiren fra Bilbao
FIPRESCI Jury Prize 2004 Sochi International Film Festival 2004 grønne slagtere
Bedste Europæiske kortfilm 2004 Paris, Les Lutins du Court-Metrage 2004 er en yndig mand
Guld Méliès 2004 Amsterdam Imagine Film Festival Fantastic Film Festival 2004 grønne slagtere
Silver Mèliés 2004 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2004 grønne slagtere
Bedste Film 2004 Oporto, Fantasporto 2004 grønne slagtere
Bedste Instruktør 2004 Oporto, Fantasporto 2004 grønne slagtere
Bedste skuespiller 2004 Oporto, Fantasporto 2004 grønne slagtere
Bedste Sminkør 2004 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2004 grønne slagtere
Oscar 2003 Los Angeles, Oscar Nomination Screening 2003 er en yndig mand
1st Prize, Short Film Live Action 2003 Granada, Festival de Jóvenes Realizadores 2003 er en yndig mand
Prix du Public 2003 Clermont-Ferrand Festival Du Court Metrage 2003 er en yndig mand
John Garfield Pris, Bedste Mandlige Skuespillere 2002 El Segundo Methodfest 2002 Blinkende lygter
First Prize Director's Debut 2001 Alexandria International Film Festival 2001 Blinkende lygter
Elevator Pris 2001 Salerno Film Festival Shadow Line 2001 Blinkende lygter
Shadowline Trophy 2001 Salerno Film Festival Shadow Line 2001 Blinkende lygter
Best Film, Official Jury 2001 Salerno Film Festival Shadow Line 2001 Blinkende lygter
Robert, Bedste Filmfotograf 2001 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2001 Blinkende lygter
Robert, Bedste Film (Publikumspris) 2001 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2001 Blinkende lygter
Kodak Nordic Vision Pris, Bedste Fotograf 2001 Göteborg International Film Festival 2001 Blinkende lygter
DM 5000, SAT 1 2000 Berlin Bewegliche Ziele, Interfilm Festival 2000 Min smukke nabo
Best Actor, Children's Category 1999 Emmy Awards 1999 Øen i Fuglegaden
Nominated Young Artist Award 1999 Emmy Awards 1999 Øen i Fuglegaden
Nominated Outstanding Children's Special Award 1999 Emmy Awards 1999 Øen i Fuglegaden
Best Director, Childrens Category 1999 Emmy Awards 1999 Øen i Fuglegaden
Nominated Outstanding Writing/Children's Special 1999 Emmy Awards 1999 Øen i Fuglegaden
Public Prize, Lübecker Nachrichten 1998 Lübeck, Nordische Filmtage 1998 Øen i Fuglegaden
Voksenjuryens 1. Pris 1998 Chicago Int. Children's Film Festival 1998 Øen i Fuglegaden
First Prize, Feature Film & Video, Adult Jury 1998 Vienna Film Festival, Viennale 1998 Øen i Fuglegaden
Gordon Parsons Children's Choice Award 1998 Halifax Atlantic Film Festival 1998 Øen i Fuglegaden
Robert, Bedste Produktionsdesign 1998 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1998 Øen i Fuglegaden
Best Feature People's Choice Audience Award 1997 Fort Lauderdale International Film Festival 1997 Øen i Fuglegaden
Best Performance in a Debut Feature 1997 Fort Lauderdale International Film Festival 1997 Øen i Fuglegaden
Public Prize, Lübecker Nachrichten 1997 Lübeck, Nordische Filmtage 1997 Øen i Fuglegaden
Hædrende Omtale 1997 Amsterdam Cinekid 1997 Øen i Fuglegaden
Province of Salerno Prize 1997 Giffoni Film Festival 1997 Øen i Fuglegaden
Sølv Bjørn, Bedste Musik 1997 Berlinale 1997 Øen i Fuglegaden
Speciel Omtale 1997 Berlinale 1997 Øen i Fuglegaden
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.