enda

Tempelriddernes skat II

Giacomo Campeotto, Danmark, 2007

82 min.DK/Spillefilm

Den 14-årige Katrine er ikke en almindelig pige. Hendes far er tempelriddernes stormester, og hun træner hårdt for at gå i hans fodspor. Da han kidnappes, rejser Katrine sammen med sine venner til Gotland, hvor de mener, han holdes fanget. Her fejres det årlige middelalderspil, og Katrine og hendes venner rodes ind i en indviklet historie, der bla. omfatter legenden om Jomfruen Sigrid, der blev muret inde i et tårn.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Tempelriddernes skat II
Dansk titel Tempelriddernes skat II
Andre titler Stormesterens hemmelighed, Lost treasure II
Instruktør Giacomo Campeotto
Manuskript Philip LaZebnik, Søren Frellesen
Producer Tivi Magnusson, Mie Andreasen
Fotograf Manuel Alberto Claro
Klipper My Thordal, Thomas Krag
Lyd Nino Jacobsen, Christian H. Lund
Komponist Jeppe Kaas
Scenograf Søren Krag Sørensen
Medvirkende Julie Grundtvig Wester, Nicklas Svale Andersen, Christian Heldbo Wienberg, Frederikke Thomassen
Produktionsland Danmark
Produktionsselskaber M&M Productions
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution
Internationalt salg TrustNordisk / Filmbyen 22 / 2650 Hvidovre / t +45 3686 8788 / f +45 3677 4448 / info@trustnordisk.com / www.trustnordisk.com
Festival information Danish Film Institute
Tekniske data 2355 meter, 35 mm, 2,35:1 Scope, Farve, Dolby, SRD
Dansk biografpremiere 30.03.2007
Premierebiografer Palads, Albertslund Biograferne, Gladsaxe Bio, Herlev Teaterbio, BioCity (Tåstrup), Kastrup Bio, Baltoppen Bio 1-2, Park Bio, Gentofte Kino, Bio Værløse, Glostrup Bio, CinemaxX, Kinopalæet (Lyngby), Falkoner, Vanløse Bio samt 66 biografer i provinsen
DFI-støtteform 60 / 40 støtte
Vurdering Tilladt for alle, men frarådes børn u. 7
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber M&M Productions
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution

Instruktion

Instruktion Giacomo Campeotto
1. instruktørassistent Rasmus Lyhne
Scripter Jorunn Høgild Keller
Statistkoordinator Oskar Alhyr
Børnekoordinator Anette Jepsen
Statistkoordinator Andrea Vergara
Statistkoordinator Henrik Bergqvist

Manus

Manuskriptforfatter Philip LaZebnik
Manuskriptforfatter Søren Frellesen
Storyboard-tegner Simon Bang

Produktion

Producer Tivi Magnusson
Producer Mie Andreasen
Executive producer Kim Magnusson
Produktionsleder Nanna Nikali
Produktionsleder Karen Baumbach
Location manager Rasmus Rise Michaelsen
Produktionsassistent Amalie Bjørn Herskind
Produktionsassistent Peter Duneson
Produktionsassistent Johanne Stryhn Felding
Produktionsassistent Christian Steengaard Potalivo
Runner Oskar Alhyr
Runner (Danmark) Christopher Schenk
Postproduktionschef Gitte Wahl
Postproduktionskoordinator Mia Bang Stenberg
Postproduktionskoordinator Charlotte Sommer

Foto

Cheffotograf Manuel Alberto Claro
B-fotograf Linda Laage S. Olsen
B-fotograf Niels A. Hansen
Steadicam Mike Tiverios
2. kameraoperatør Mike Tiverios
B-fotograf Pierre Willén
2. kameraoperatør Pierre Willén
Clapper/loader Lars Krogsgaard
Grip Mark Mavrinac
Grip Christian Brøndum
Grip-assistent Emil Taasinge
Steadicam Jakob Bonfils
Helikopterfotograf Thomas Kristensen
Bag om filmen optagelser Johanne Stryhn Felding
Udskydning Anders Marker

Stills

Stills Rolf Konow

Lys

Belysningsmester Tobias Juhl
Belyser Jacob Møller
Belysningsassistent Bert Lundin
Belysningsassistent Alex Suhr

Klip

Klipper My Thordal
Klipper Thomas Krag
Klippeassistent Birger Madsen
Teaser-klipper Birger Madsen
Trailer-klipper Birger Madsen

Musik

Komponist Jeppe Kaas
Arrangement Jeppe Kaas
Orkestrering Wolfgang Käfer
Dirigent Mario Klements
Musikmix Hans Nielsen

Produktionsdesign

Scenograf Søren Krag Sørensen
Chefrekvisitør Anja Wessel
Rekvisitør Paul Malmberg
Rekvisitør Adam Wallensten
Rekvisitørassistent Camilla Fredrikson
Rekvisitørassistent Bente Laurenz Jacobsen
Set runner Peter Breienholt Janum

Kostumer

Kostumedesigner Manon Rasmussen
Chefkostumier Margrethe Rasmussen
Kostumeassistent Emelie Eklund

Makeup

Makeup Nathalie Pujol

Lyd

Lyddesigner Nino Jacobsen
Tonemester Christian H. Lund
B-tonemester Wille Peterson Berger
B-tonemester Morten Jensen
B-tonemester (postproduktion) Henrik Gugge Garnov
B-tonemester (postproduktion) Henrik Langkilde
Foley artist Julien Naudin
Dolbykonsulent Mark Kenna

Visual effects

VFX Thomas Dyg
VFX Tomas Stender
Grading Thomas Therchilsen
Grafik Carina Jensen
Filtersætter Ejvind Bornet

Stunt

Stuntkoordinator Deni Jordan
Stunts Poul Bøgelund
Stunts Rene Due

Koreografi

Fægteinstruktør Bo Thomas
Våben instruktør Ola Björkqvist
Våben instruktør Kenneth Jacobsen

Medvirkende

Katrine Julie Grundtvig Wester
Mathias Nicklas Svale Andersen
Nis Christian Heldbo Wienberg
Fie Frederikke Thomassen
Sven David Owe
Christian Peter Gantzler
Erik Isaksen Kurt Ravn
Dorthe Trine Pallesen
Anette Birgitte Simonsen
Olaf Thomas Waern Gabrielsson
Konferencier Pauli Ryberg
Dommer i fysik Niels Ellegaard
Dreng i fysik Frederik Christian Johansen
Museumsinspektør Tina Gylling Mortensen
Narren Deni Jordan
Johannes Ulf Pilgaard
Murer Daniel Wail
Jomfruen Elisabet Berglund
Mathias' kæreste Kirstine Rosenkrands Mikkelsen
Fægter i sort Adam Brix Schächter
Stand in for Christian Bo Thomas
Stand in for Katrine Tina Robinsson Simonsen
Stand in for Olaf/Ridder i sort Mathias Hägg
Sort broder på hest #1 Jan Erik Utas
Sort broder på hest #2 Anders (medv.) Larsson
Sort broder på hest #3 Mathias Hägg
Stand in Sven Anders (medv.) Larsson
Stand in Nis Christian Utas
Stand in Saksen Anders (medv.) Larsson
Sort broder A Poul Bøgelund
Sort broder B Rene Due Andersen
Væbner #1 Hampus Hägg
Væbner #2 Ola Björkqvist
Væbner #3 Sigge Nielsson
Væbner #4 Mathias Utas
Mand med kærrer Kent Klintberg
Ildspyende pige Carolin Bergström
Ildspyende pige Elena Berg Österdahl
Ildspyende pige Emelie Höhn

Festivaler

Festival Festival dato
Oulu Int. Children's Film Festival 2007-11-19
Amsterdam Cinekid 2007-10-14
Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2007-05-27
Kristiansand International Children's Film Festival 2007-04-24
Malmö, BUFF 2007-03-13
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Date
Artikel Metroexpress Metroxpress 2007-06-15
Artikel BT Susanne Johansson 2007-05-17
Anmeldelse BT Birgitte Grue 2007-03-30
Anmeldelse Berlingske Tidende Ann Lind Andersen 2007-03-30
Artikel Berlingske Tidende Kristian Lindberg 2007-03-30
Anmeldelse Ekstra Bladet Henrik Queitsch 2007-03-30
Anmeldelse Information Liselotte Michelsen 2007-03-30
Anmeldelse Kristeligt Dagblad Palle Schantz Lauridsen 2007-03-30
Anmeldelse Metroexpress Jacob Ludvigsen 2007-03-30
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Jakob Levinsen 2007-03-30
Anmeldelse Politiken Kim Skotte 2007-03-30
Anmeldelse Urban Brian Iskov 2007-03-30
Artikel Information Christian Monggaard 2006-12-30
Artikel Information Christian Monggaard 2006-12-30
Artikel Berlingske Tidende Ritzau 2006-07-04