enda

Drømmebyggerne

Kim Hagen Jensen, Danmark, 2020

81 min.DK/SpillefilmBørnefilm, Animation, Familiefilm

12-årige Minnas liv bliver vendt på hovedet, da den nye bonussøster Jenny flytter ind. Jenny er en plage, og Minna vil have hende ud af sit liv! En nat møder Minna Drømmebyggerne og opdager, at hun kan ændre Jenny ved at ændre hendes drømme. Men at ændre drømme har store konsekvenser. Så Minna må redde Jenny i drømmeverdenen for at redde sin familie i den virkelige verden.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser
Original titel Drømmebyggerne
Dansk titel Drømmebyggerne
International titel Dreambuilders
Instruktør Kim Hagen Jensen
Co-instruktør Tonni Zinck
Manuskript Søren Grinderslev Hansen
Producer Nynne Selin Eidnes, Sunit Parekh-Gaihede
Klipper Rikke Selin Fokdal
Lyd Kristian Selin Eidnes Andersen, Jacques Pedersen
Komponist Kristian Selin Eidnes Andersen
Scenograf Tonni Zinck
Produktionsland Danmark
Produktionsselskab First Lady Film
Dansk distribution SF Studios
Internationalt salg Sola Media / Rotebühlplatz 29 / D-70178 Stuttgart / t +49 711 9689 4440 / f +49 711 9689 4451 / post@sola-media.com / sola-media.com
Dansk biografpremiere 06.02.2020
Premierebiografer København: CinemaxX. Empire. Falkoner NFB. Fields NFB. Nordhavn, Big Bio, Palads NFB. Park Bio. Øvrig Sjælland: Albertslund Biograferne. Bagsværd (Gladsaxe) Bibliografen. Birkerød Bio. Fak-se, Kanten. Frederikssund NFB. Frederikssund, Park Bio. Frederiksværk, Kosmorama. Gentofte. Gil-leleje Bio. Greve NFB, Waves. Haslev Bio. Hellerup, Movie House. Helsingør. Herlev, Big Bio. Hille-rød NFB. Holbæk. Humle Bio. Hvalsø Bio & Kulturhus. Hørsholm, Trommen. Kalundborg. Kastrup Bio. Korsør Bio 1 & 2. Køge NFB. Lyngby NFB. Nykøbing F. NFB. Næstved NFB. Næstved, Bio. Ring-sted, Moviehouse. Roskilde. Rødby, Lalandia. Rødovre, Atlas. Rødovre, Viften. Slagelse. Sorø, Vic-toria Teatret. Tåstrup NFB. Valby Kino. Vordingborg. Værløse Bio. Jylland: Esbjerg NFB, Broen. Fredericia. Frederikshavn. Grenå. Haderslev. Hadsund Bio 1 + 2. Herning NFB. Hjørring, Movie-house. Hobro, Filmteatret. Holstebro. Hornslet, Kom-bi. Horsens. Ikast Bio. Karup Bio. Klovborg. Kolding NFB. Lemvig, BIO-huset. Malling Bio. Nordborg Bio. Nykøbing Mors, Bio Mors. Randers NFB. Ringkøbing Biograf. Rødding Bio. Silkeborg. Skive. Struer. Sønderborg. Thisted. Toftlund Bio-graf. Tønder. Varde. Vejle. Viborg – NFB. Aabenraa. Aalborg NFB. Aalborg NFB, (City Syd). Aarhus NFB. Aarhus NFB Trøjborg (Metropol). Aarhus, CinemaxX. Fyn: Faaborg, Helios-Teatret, Middel-fart, Nyborg Kino Vino. Odense NFB. Odense, CinemaxX. Ringe Bio. Svendborg. Øvrig: Rønne
DFI-støtteform Konsulentstøtte
Aldersgrænse Frarådes børn under 7 år
Vurdering Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskab First Lady Film
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, Nordisk Film & TV Fond, Creative Europe, DR, Sola Media, SF Studios
I samarbejde med Hydralab, Eidnes Studios
Dansk distribution SF Studios

Instruktion

Instruktion Kim Hagen Jensen
Co-instruktør Tonni Zinck
Stemmecasting Tine Sætter-Lassen

Manus

Manuskriptforfatter Søren Grinderslev Hansen
Storyboard Kim Hagen Jensen
Storyboard Mads Themberg
Storyboard Mads Juul
Storyboard Martin Madsen
Manuskriptudvikling Troels Christoffersen
Manuskriptudvikling Snorre Krogh
Manuskriptudvikling Sune Elskær
Manuskriptudvikling Jamie Holmes
Manuskriptudvikling Kim Hagen Jensen
Manuskriptudvikling Søren Grinderslev Hansen
Manuskriptudvikling Nynne Selin Eidnes
Manuskriptkonsulent Jericca Cleland
Treatmentkonsulent Flemming Christian Klem
Treatmentkonsulent Thomas Howalt

Produktion

Producent Nynne Selin Eidnes
Producer Nynne Selin Eidnes
Producer Sunit Parekh-Gaihede
Line producer Anette Iversen
Executive producer Solveig Langeland
Produktionskonsulent Petter Lindblad
Produktionsassistent Sussie Slott Christensen
Postproducer Nynne Selin Eidnes

Lys

Belyser Andreas Sikjær Olsen
Belyser Troels Christoffersen

Klip

Klipper Rikke Selin Fokdal
B-klipper Emma Hjulmand Nielsen
Klippeassistent Emil Magnus Stomdal Bæk
Facility manager Jakob Schaumburg
Trailer-klipper Rikke Selin Fokdal

Musik

Komponist Kristian Selin Eidnes Andersen
Komponistassistent Rasmus Christensen

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Tonni Zinck

Lyd

Lyddesigner Kristian Selin Eidnes Andersen
Lyddesigner Jacques Pedersen
Re-recording mixer Jacques Pedersen
Lydredigering Thomas Jæger
Lydredigering Peter Seeba
Lydeffekter Rasmus Emil Mikkelsen
Lydassistent Rasmus Meyer
Lydassistent Jason Cameron
Lydassistent Frederik Lehmann
Foley artist Julien Naudin
Foley recordist Stéphane de Rocquigny

Stemme

Minna Emilie Koppel
Jenny Caroline Vedel Larsen
Gaff Martin Buch
John / Milo / Gnaven drømmebygger Rasmus Botoft
Helene Ditte Hansen
Inspektøren Stig Hoffmeyer
Karen Mitchles Alberte Winding
Tøjsælger / Social media-piger Mie Lerdam
Drømmebygger / Drømmebygger skuespiller Morten Kamuk Andersen
Jennys far Kim Hagen Jensen
Stemme Elvira Hagen Elgaard
Stemme Selma Hagen Elgaard

Visual effects

Software udvikler Sunit Parekh-Gaihede
Pipeline developer Rune Tirkov-Tyroll
Colorgrader Sunit Parekh-Gaihede
Conforming Jakob Schaumburg
Grafisk design Tina Schembecker

Animation

Lead animator Tonni Zinck
Animator Stine Sørensen
Animator Rasmus Nyhus Hansen
Animator Claus Darholt
Animator Jakob Baltzersen
Animator Søren Hornshøj Krøjgaard
Animationsassistent Laurie Desfougères
Animationsassistent Pernille Byriel Flyvholm
Animationsassistent Anne Flarup Thomsen
Additional animation Dita Lang
Karakterdesign Christian Kuntz
Karakterdesign Dan Harder
Karakterdesign Jan Solheim
Karakterdesign Ilan W. Hatukah
Karakterdesign Kim Hagen Jensen
Set design Bille Storm Andersen
Set design Kim Hagen Jensen
Concept artist Jakob Eirich
Concept artist Anders Bierberg Hald
Animationsudvikling Tonni Zinck
Animationsudvikling Sunit Parekh-Gaihede
Animationsudvikling Andreas Sikjær Olsen
Matte painter Tonni Zinck
Character artist Morten Vestbjerg Bøgelund Andersen
Character artist João Ferreira
Character artist Arik Newman
Character artist Irmak Semiz
Grooming Troels Christoffersen
Prop designer Bille Storm Andersen
Prop designer Andreas Sikjær Olsen
Prop designer Troels Christoffersen
Prop designer Mads Haystrup
CG supervisor Andreas Sikjær Olsen
CG artist Irmak Semiz
Layout Henrique Heráclio
Layout Rune Tirkov-Tyroll
Layout Thea Matland
Effektanimation Tonni Zinck
Compositor Oliver Buus

Festivaler

Festival Festival dato
Kristiansand International Children's Film Festival 2020-04-21
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.