enda

Gooseboy

Michael Wikke, Steen Rasmussen, Danmark, 2019

87 min.DK/SpillefilmAdventureFamiliefilm

Viggo lever og ånder for spilverdenen. En dag ændres hans liv dog brat, da en gås lander på altanen, og det ovenikøbet viser sig at gåsen kan tale. Gåsen er desperat for at indhente sin flok, men har brækket vingen, så Viggo må træde i karakter og hjælpe sin nye ven. Sammen kommer de på en forunderlig, fantastisk og farverig rejse, der viser sig at være langt mere krævende, end Viggo nogensinde havde kunnet forestille sig.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Gooseboy
Dansk titel Gooseboy
Andre titler Gooseboy
Instruktør Michael Wikke, Steen Rasmussen
Manuskript Michael Wikke, Steen Rasmussen
Producer Julie Rix Bomholt, Jakob Langkjær
Fotograf Jan Pallesen
Klipper Lars Wissing
Lyd Hans Møller, Jonas Langkilde
Komponist Poul Halberg
Scenograf Charlotte Snede Sørensen
Medvirkende Thomas Ravn, Frida Luna Roswall Mattson, Szhirley, Nicolas Bro
Produktionsland Danmark
Produktionsselskaber SF Studios Production
Dansk distribution SF Studios
Internationalt salg SF Studios - International Sales / Sveavägen 56 / 111 34 Stockholm / t +46 (0)8 409 188 00 / international@sfstudios.se / www.sfinternational.se
Dansk biografpremiere 03.10.2019
DFI-støtteform Markedsordningen
Vurdering Tilladt for alle
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber SF Studios Production
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, Maan Rental, Græsted Film & Fjernsyn, Act3, DR
Dansk distribution SF Studios

Instruktion

Instruktion Michael Wikke
1. instruktørassistent Anders Barlebo
Instruktion Steen Rasmussen
2. instruktørassistent Søren Bastrup Bojsen
Scripter Josephine L. Vedel Larsen

Manus

Manuskriptforfatter Michael Wikke
Manuskriptforfatter Steen Rasmussen

Produktion

Producer Julie Rix Bomholt
Producer Jakob Langkjær
Associate producer Mia Elvstrøm Myrälf
Executive producer Lars Bredo Rahbek
Udviklingsproducer Per Nielsen
Line producer Anne Rudbæk
Producerassistent Rasmus Sandø Hansen
Postproducer Mia Elvstrøm Myrälf
Produktionsassistent Kasper Krogh
Produktionskoordinator Merethe Vestergaard
Location manager Tobias Vestergaard
Location scout Anders Giversen
Location assistent Robin Hounisen
Location assistent Jens Lundvang

Foto

Fotograf Jan Pallesen
B-fotograf Thomas Holm
Fotografassistent Neffi Kristensen
Droneoperatør Tao Ahler
Drone-assistent Jakob Bjørn
Steadicam-operatør Edward Friis Møller
Steadicam-operatør Flemming Laybourn
Grip Jens Bacher
Grip Christian Brøndum
Fotograf, 2. unit Jan Pallesen
B-fotograf, 2. unit Neffi Kristensen
Video assist Sospeter Nganga

Lys

Belysningsmester Niels Dose
Belyser Stine Hein
Belysningsassistent David Edward Sizemore
Belysningsassistent Oscar Bergholz
Belysningsassistent Jacob Østergaard
Belysningsassistent Jonathan Kjærgaard
Belysningsassistent Kasper Koch Christiansen
Belysningsmester, 2. unit Niels Dose
Belyser Stine Hein
Lysassistent, 2. unit Kristoffer Bruhn

Klip

Klipper Lars Wissing

Musik

Komponist Poul Halberg

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Charlotte Snede Sørensen
Rekvisitør Julie Henneke Hartmann
Rekvisitør Kristine Baas

Kostumer

Kostumedesigner Helle Nielsen
Maskedesign Karin Ørum

Makeup

Chefsminkør Anne Cathrine Sauerberg
Sminkør Dorte Jacobsen
Sminkør Lisbeth Rishøj Parmo

Lyd

Lyddesigner Hans Møller
Tonemester Jonas Langkilde
B-tonemester Kasper Munck
B-tonemester Dan Isager Nielsen
B-tonemester Hans Christian Arnt Torp

Special effects

SFX-koordinator Hummer Højmark
SFX-tekniker Anders Nylander
SFX-tekniker Flemming Christensen
SFX Christian Kitter
SFX Trine Chrzan

Visual effects

VFX-supervisor Alexander Schepelern
VFX-supervisor Christian Sjöstedt
VFX-produktionsleder Christina Jæger
VFX-produktionsleder Nina Strøm
Grafisk design Sara Lillie Gornitzka

Stunt

Stunt double Dennis Albrechtsen
Dykker stand-in Mads Møller Williumsen
Stand-in Malthe Ladischensky Thanild
Stand-in Mads Sandgreen
Stand-in Gunnar Raul Schmidt

Medvirkende

Viggo Thomas Ravn
Vigga Frida Luna Roswall Mattson
Mor Szhirley
Viggo Mortensen Nicolas Bro
Togkontrollør Søren Malling
Togkontrollør Rasmus Bjerg
Pharfar Søren "Pharfar" Schou
Chapper Chapper
Klumben Kroman Christian "Klumben"
Peter Lützen Peter Lützen
Blåbær Maja Caroline Henderson
Jæger 1 Steen Rasmussen
Jæger 2 Michael Wikke
Flyveleder Dario Campeotto
Heavy Hyrden Marie Dalsgaard
Knud Heinesen Ulrich Thomsen

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.