enda

Undtagelsen

Jesper W. Nielsen, Danmark, 2019

117 min.DK/SpillefilmThriller

Iben, Malene, Anne-Lise og Camilla er fire kvinder, der arbejder sammen i en hverdag præget af magtkampe, hvisken og alliancer. Da Iben og Malene begge modtager dødstrusler, mistænker de i første omgang den serbiske krigsforbryder, de skriver artikler om. Men da en sag om mobning på kontoret eskalerer, begynder de langsomt at overveje, om ondskaben i virkeligheden kommer fra dem selv.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser
Original titel Undtagelsen
Dansk titel Undtagelsen
Andre titler The Exception
Instruktør Jesper W. Nielsen
Manuskript Christian Torpe
Producer Marcella L. Dichmann, Mille Bjørke, Miriam Nørgaard
Fotograf Erik Zappon
Klipper Frederik Strunk
Lyd Henrik Gugge Garnov, Thomas Pape
Komponist Henrik Lindstrand
Scenograf Sabine Hviid
Casting Anja Philip
Medvirkende Danica Curcic, Amanda Collin, Sidse Babett Knudsen, Lene Maria Christensen
Produktionsland Danmark
Produktionsselskaber Fridthjof Film
Dansk distribution SF Studios
Internationalt salg LevelK / Gammel Kongevej 137 B, 3. sal / 1850 Frederiksberg C / c +45 2010 8580 / tine.klint@levelk.dk / www.levelk.dk
Dansk biografpremiere 30.04.2020
Comment 'Undtagelsen' er den stjernespækkede filmatisering af Christian Jungersens bestseller af samme navn fra 2004. Bogen har solgt over 200.000 eksemplarer alene i Danmark.
DFI-støtteform Konsulentstøtte
Aldersgrænse Tilladt for børn over 15 år
Vurdering Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber Fridthjof Film
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, Den Vestdanske Filmpujle v/Carsten Holst og Steen Risom, Nordisk Film & TV Fond, Creative Europe
In collaboration with DR, SF Studios, LevelK ApS, NRK, TV4 Sverige, ACE Producers
Dansk distribution SF Studios

Instruktion

Instruktion Jesper W. Nielsen
Casting Anja Philip
Instruktørassistent Anne-Marie H. Qvortrup
Scripter Mia Nan Guldborg
Statistkoordinator Tommy Duus
Statistkoordinator Iben Søgaard
Stemme-coach Klaus Møller
Konsulent Anders Damm-Hejmdal
Konsulent Lone Thomasen

Manus

Manuskriptforfatter Christian Torpe

Produktion

Producer Marcella L. Dichmann
Producer Mille Bjørke
Producer Miriam Nørgaard
Postproducer Toke Rude Trangbæk
Line producer Thomas Yong
Executive producer Ronnie Fridthjof
Co-executive producer Sidse Babett Knudsen
Associate producer Elisabeth Victoria Winther
Juniorproducer Emma Drost Jensen
Line producer (udvikling) Marianne Jul Hansen
Indspilningsleder Jesper Grüner
Produktionskoordinator Nadia Kvist
Produktionskoordinator Michelle Brøndum
Produktionsassistent Mie Vig Dyhrberg
Producerassistent Anne Rohde
Producerassistent August Colding
Producerassistent Benedicte Hedvig Anderson
Producerassistent Daniel Sommer
Producerassistent Mikkel Kehlert
Location scout Ulla Malmros
Location manager Rasmus Frøkjær
Producer (Ungarn) Viktória Pteranyi
Line producer (Ungarn) Juli Berkes
Produktionsleder (Ungarn) Dóra Pajor
Postproduktionssupervisor Tina Hedegaard
Postproduktionskoordinator Mie Vig Dyhrberg

Foto

Fotograf Erik Zappon
Kameraoperatør Attila Pfeffer
Steadicam-operatør Attila Pfeffer
B-fotograf György Horváth
B-fotograf Dániel Benko
Clapper/loader Anton Underbjerg
Clapper/loader Annemette Stræde Madsen
Clapper/loader David Grove Draad
Clapper/loader Asger Juel Larsen
DIT Anna Gedde Løvkvist
Grip Mikael Kort
Grip Emil Taasinge
Grip Philip Christensen
Steadicam-assistent Anders Agerbo
B-fotograf (ekstra optagelser) Franz A. Borde
Plakat Per Arnesen

Stills

Stillfotograf Martin Dam Kristensen
Stillfotograf Kata Vermes

Lys

Belysningsmester Per Danbo
Belyser Mikkel Sigsgaard
Belyser Christian Warncke Nutzhorn
Belysningsassistent Claus Preis
Belyser Thomas Neivelt

Klip

Klipper Frederik Strunk
Klippeassistent Line Bjerg Jensen
Avid-support Tino Zidore

Musik

Komponist Henrik Lindstrand

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Sabine Hviid
Art director Josefine Else Larsen
Art director (Ungarn) Petra Vinnai
Chefrekvisitør Ulla Malmros
Set rekvisitør Rasmus Normann
Rekvisitør Klement Thorst
Grafik Ann Juel
Grafik Mark Walker

Kostumer

Kostumedesigner Louize Nissen
Kostume-supervisor Vibe Knoblauch Hededam
Kostumeassistent Kathleen Dunne
Kostumeassistent Mathilde Bang

Makeup

Hår- og makeup-designer Bettina Lervig
Chefsminkør Szandra Gerö
Stylist Gabriella Vincze
Parykker Sophie Rockwell
Sminkørassistent Ann Borghelt
Sminkørassistent Dorte Pedersen
Hår og makeup Louise Bruun-Møller

Lyd

Lyddesigner Henrik Gugge Garnov
Lydmix Kim Dalum
Boom operator Rune Thuelund
Tonemester Thomas Pape
B-tonemester Rune Thuelund
B-tonemester Troels Fløe Kristensen
Lydredigering Aske Milling
Foley artist Torben Greve
Foley-klipper Thomas Pape

Visual effects

VFX producer Toke Rude Trangbæk
VFX-koordinator Tina Hedegaard
VFX-supervisor Daniel French
Compositing Gustav Berg Pedersen
Compositing Mathias Valentin Hansen
Compositing Mathias Nicolaj Daneholm Gjelstrup
Compositing Kasper Kjær Hjelmager
Motion Design Nikolaj Hoe Lundahl
Data wrangler Line Bjerg Jensen
Colorgrader Anders Bloch-Rose
Koordinator Mia Bang Stenberg
Online Line Bjerg Jensen
Mastering Tina Hedegaard
DCP mastering Simon Lytting
Teknisk assistent Anna Gedde Løvkvist
Teknisk assistent Jesper Mark Hansen
Teknisk assistent Mia Nan Guldborg
Plakat artwork Paul Wilson

Stunt

Stuntkoordinator Dennis Albrechtsen
Stunt double Rasmus Hedegaard Sørensen
Stunt double Mads Møller
Stand-in Inger Gregersen

Medvirkende

Iben Danica Curcic
Malene Amanda Collin
Anne-Lise Sidse Babett Knudsen
Camilla Lene Maria Christensen
Poul Olaf Johannesen
Gunnar Magnus Krepper
Rasmus Simon Sears
Mirko Zigic Borut Veselko
Dorte Ingeman Susan A. Olsen
Dragan Jelisic Sergej Trifunovic
Henrik Morten Hauch-Fausbøll
Finn Thomas Guldberg Madsen
Tess Johanne Louise Schmidt
Gritt Filippa Suenson
Charlotte Marie Dalsgaard
Omoro Likho Mango
Clara Rita Engberg Steen
Nikolaj Virgil Katring-Rasmussen
Nina Julie Carlsen
Læge Bue Wandahl
Erik Prins Kaj Aagaard
Helene Signe Høiberg
Mirkos chauffør Dado Cosic
Festdeltager Mikkel Hilgart
Festdeltager Caspar Juel Berg
Festdeltager Sara Hvass Pedersen
Festdeltager Adolf Ringhofer
Henriks gæst 1 Kim Solberg
Henriks gæst 2 Tina Grønlund
Camillas søn Ernst Boye

Festivaler

Festival Festival dato
Lübeck, Nordische Filmtage 2019-10-29
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.