enda

Barda - et rollespil

0 min.Tv-serie

Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Biblioteksressourcer
Dansk titel Barda - et rollespil
Andre titler Rindur & Drindur, Orkens ø, Slim under Mikkelsborg, Blodmosen bøger, Nattens dronning, Hønen, løgnen og..., Usynlige overraskelser, Færgemanden, Den ild, der brænder, Bardas befrielse, Den hængte mand, Fredmission, Darbettas gæstebud, Tidsmaskinen, Det levende træ, Nat på Mikkelsborg, På skattejagt med Ravnen, Stensmils tabte kærlighed, Orken ved broen, Tilbage hos Darbetta, Det store opgør, Krigerprinsessen Tili & skyggekrigeren, Ål, Boxer, Le guin, Ello & Olle, Den gamle ork Vugor, Den blinde mand, Sortelveren Verin, Gidseldrama i Mørkeskov, Lærlingen og Adrab, Samuraien Minamoto, Admiralen Etra, Hos Hyldemor, Hos Ellefolket og jordkæmpen, Kvipvappen, Adrab vender tilbage, Fødselsdag his Hundemanden, Forhandling med Assa-Il, Dansekonkurrence hos Ello og Olle, Legenden om det store søuhyre, BM i hår, Irie og den store kartoffel, Darbetta og den tunghøre drage, Tinkeren og høreapparaturet, Bagholdsangreb
Instruktør Mariella Harpelunde Jensen
Manuskript Mariella Harpelunde Jensen, Martin Rauff
Producer Paul Anthony Sørensen, Mette Mailand
Fotograf René Gundeshøj, Morten Krüger, Mads Nielsen, Michael Hansen, Ian N. Tomkins, Jacob Banke Olesen, Aske Alexander Foss, Thomas Gerhardt
Klipper Thomas Ravn
Lyd Gregers Kjar, Kaspar Ardenkjær-Husted, Thomas Jæger
Scenograf Dorte Knirke Madelung
Casting Stine Engel, Mariella Harpelunde Jensen, Mette Vinther, Jette Termann
Medvirkende Martin Rauff, Robert Reinhold, Malte Frid-Nielsen, Katja Holm
Produktionsland Danmark
Produktionsselskaber Easy Film
Dansk distribution Danmarks Radio
TV release 07.01.2006, DR Ultra
Comment Fantasiserie vist over seks sæsoner.

Selskaber

Produktionsselskaber Easy Film
Dansk distribution Danmarks Radio

Instruktion

Instruktion Mariella Harpelunde Jensen
Casting Stine Engel
Casting Mariella Harpelunde Jensen
Casting Mette Vinther
Casting Jette Termann

Manus

Manuskript Mariella Harpelunde Jensen
Manuskript Martin Rauff

Produktion

Producer Paul Anthony Sørensen
Producer Mette Mailand
Konsulterende producer Christian Volfing Jacobsen

Foto

Fotograf René Gundeshøj
Fotograf Morten Krüger
Fotograf Mads Nielsen
Fotograf Michael Hansen
Fotograf Ian N. Tomkins
Fotograf Jacob Banke Olesen
Fotograf Aske Alexander Foss
Fotograf Thomas Gerhardt

Klip

Klipper Thomas Ravn

Produktionsdesign

Scenograf Dorte Knirke Madelung
Art director Thomas Greve

Kostumer

Kostumedesigner Henrik Steen
Kostumedesigner Kasper Raaby Abrahamsen
Kostumedesigner Lone Friis
Kostumeassistent Sarah Paaschburg

Makeup

Chefsminkør Henrik Steen
Sminkørassistent Betina Pedersen

Lyd

Lydmix Gregers Kjar
Lydmix Kaspar Ardenkjær-Husted
Lydmix Thomas Jæger
Lydoptagelser Kim Dalum
Lydoptagelser Anders Hermansen

Visual effects

Colorgrading Peter Kornbek

Medvirkende

Spilmester Martin Martin Rauff
Darbetta Robert Reinhold
Adrab Malte Frid-Nielsen
Assa-il Katja Holm
Tili Sigrid Kandal Husjord
Hundemand Bo Carlsson
Celina Alba Høeg Andersen
Olle Per Linderoth
Lærlingen Nijas Ørnbak-Fjeldmose
Manager Kasper Abrahamsen
Le Guin Anne Merete Lilballe
Safir Signe Skov
Kenneth Kasper Le Fevre
Medvirkende Caspar Phillipson
Medvirkende Peter Josef Kuczynski
Medvirkende Lise Stegger

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.