enda

Vitello

Dorte Bengtson, Danmark, 2018

72 min.DK/SpillefilmBørnefilm, Animation

Syv-årige Vitello er sjov, fræk og fuld af virkelig gode idéer – og såmænd også en del knap så gode idéer. Han bor i et rækkehus ved ringvejen alene med sin kontante og kærlige mor, som elsker popsange, hvidvin og spaghetti med riveost.
Vitello er ikke typen, der lader stå til eller finder sig i kedsomhed. Der er vennerne, der er centeret, der er drømme og ting der skal prøves og undersøges – livet er faktisk helt okay! Et enkelt savn skygger dog på Vitello. Han kender ikke sin far, og Mor er ikke nogen stor hjælp i den sammenhæng. Han går derfor på jagt efter en far…
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Vitello
Dansk titel Vitello
Andre titler Vitello
Instruktør Dorte Bengtson
Manuskript Dorte Bengtson, Kim Fupz Aakeson
Forlæg Baseret på bøgerne om drengen Vitello af Kim Fupz Aakeson og Niels Bo Bojesen.
Producer Anders Berthelsen, Bob Last
Klipper Bobbie Esra G. Pertan, Dorte Bengtson
Lyd John L. Cobban
Komponist Philippe Boix-Vives
Casting Signe Mynborg
Produktionsland Danmark
Produktionsselskaber Ja Film
Dansk distribution Det Danske Filminstitut, Angel Scandinavia
Internationalt salg TrustNordisk / Filmbyen 22 / 2650 Hvidovre / t +45 3686 8788 / f +45 3677 4448 / info@trustnordisk.com / www.trustnordisk.com
Dansk biografpremiere 01.02.2018
Premierebiografer Aars Teater Bio, Albertslund, Allerød Bio, Assens Bio, Atlas, Baltoppen Bio, Bas Bio, Bibliografen, Biffen Odder, Bio Huset Galten, Bio Mors, Bio Samsø, Biografen Kanten Faxe, Biografen Stege, Birkerød, Cinema3 Skive, CinemaxX Århus, CinemaxX Kbh, CinemaxX Odense, Empire, Fjerritslev Kino, Fredericia, Gilleleje Bio, Grindsted Kino, Helios Teatret, Helsingør, Herlev, Hjørring, Holstebro, Horsens, Ikast Bio, Ishøj Bio, Kalundborg, Kastrup Bio, Katuaq Bio, Kino Grenaa, Kino Ringsted, Kino Thisted, Kino Vino Nyborg, Kinorama Aabenraa, Kinorama Sønderborg, Kinoteatret Hjallerup, Klovborg Kino, Kom-Bi Hornslet, Kosmorama Haderslev, Lalandia Bio, Løgstør, Middelfart, Mørkøv Kino, Næstved, NFB Aalborg, NFB Aalborg City Syd, NFB Århus, NFB Esbjerg, NFB Falkoner, NFB Fields, NFB Frederikssund, NFB Herning, NFB Hillerød, NFB Køge, NFB Kolding, NFB Lyngby, NFB Næstved, NFB Nykøbing, NFB Odense, NFB Palads, NFB Randers, NFB Tåstrup, NFB Waves, Nicolai Bio & Café, Øst for Paradis, Palads Frederikshavn, Park Bio Kbh, Ringkøbing Bio, Rødding Bio, Rødovre Viften, Roskilde, Silkeborg, Skanderborg, Slagelse, Solrød Bio, Struer, Svendborg, Tønder, Trommen Bio, Værløse Bio, Valby Kino, Varde Bio, Vejle, Viborg, Victoria Teatret Sorø, Vig Bio, Vordingborg.
DFI-støtteform Konsulentstøtte
Vurdering Tilladt for alle
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber Ja Film
Koproducent Zentropa Entertainments, SellOutPictures
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, Creative Scotland, Den Vestdanske Filmpulje, DR [TV-B&U-afdelingen], DR, Nordvision, YLE, Nordisk Film & TV Fond, MEDIA (EU), Gyldendal, FilmFyn, Min Bio, NRK, Angel Films
Dansk distribution Det Danske Filminstitut, Angel Scandinavia

Instruktion

Instruktion Dorte Bengtson
Casting Signe Mynborg

Manus

Manuskriptforfatter Dorte Bengtson
Manuskriptforfatter Kim Fupz Aakeson
Medforfatter Andrea Winding
Medforfatter Emma Tybirk Le Marc
Medforfatter Ida Mule Scott
Medforfatter Kathrine Kastholm Vimpel
Medforfatter Line Kunø
Medforfatter Mariann Sofiasdóttir
Medforfatter Paul McNeice
Medforfatter Peder Bille
Storyboard Mads Juul
Storyboard Mads Themberg
Storyboard Christian Kuntz
Storyboard Kim Hagen Jensen
Dialog Ida Lærke Holm
Dialog Line Høstrup

Produktion

Executive producer Charlotte Pedersen
Producer Anders Berthelsen
Producer Bob Last
Line producer Lise Uldbjerg Jørgensen
Produktionsleder Julie Raunsmed Peitersen
Produktionsleder Maria Stokholm Wernicke
Produktionsleder (England) Anna Thomson
Produktionsassistent Ida Hesseldal Windfeld-Hansen
Produktionsassistent Anja Søgaard Christiansen
Produktionsassistent Friedrich Tiedtke
Produktionsassistent Marcus Lundin Andersson
Produktionsassistent Emilie Lausch
Executive producer Rune Christensen
Executive producer Robbie Allen
Executive producer Ross McKenzie

Foto

Fotografkonsulent Sophie Winqvist
Teknisk konsulent Jakob Eriksen

Klip

Klipper Bobbie Esra G. Pertan
Klipper Dorte Bengtson
Klippekonsulent Bobbie Esra G. Pertan
Facility manager Tine Weise Clasen
Teknisk supervisor Simon Lytting
Trailer-klipper Poul Erik Lindeborg

Musik

Komponist Philippe Boix-Vives
Musik-supervisor Mikkel Maltha

Lyd

Dialogindspilning Brian Dyrby
Dialogindspilning Tobias Lukassen
Foley artist Phill Barrett
Lyddesigner John L. Cobban
Lydmix Hans Møller

Stemme

Mor Sidse Babett Knudsen
Vitello Samuel Søby Bang
William Adrian Seier Aarup
Max / Hasse Sander Herstad Lauridsen
Kamma Eliya Coco Bülow
Gregers Nicolaj Kopernikus
Gud Morten Grunwald
Diverse roller Lado Hadzic
Diverse roller Steffen Steffensen
Diverse roller Anne Sofie Wanstrup
Diverse roller Bodil Jørgensen
Diverse roller Paul Hüttel
Diverse roller Birthe Neumann
Diverse roller Torben Jetsmark Bjerre
Diverse roller Sune Otterstrøm
Diverse roller Otto Harald Sæverud
Diverse roller Anna von Hauen Schultz Solberg
Diverse roller Bastian Bald Bierlich
Diverse roller Signe Mynborg
Diverse roller Emilie Kruse
Diverse roller Anne Eltard
Kammas mor Lise Uldbjerg Jørgensen
Kammas far Brian Dyrby
Killing Dorte Bengtson

Visual effects

Colorstyler Marie Jørgensen
Colorstyler Lærke Enemark
Colorstyler Drude Mangaard
Supervisor Ania Leszczynska
Colourist Freya Allan
Colourist Shannon Cooke
Colourist Stephen McAdam
Colourist Randy Lillegaard Larsen
Lead compositing Mathieu Durand
Compositing John Tatevosyan
Mastering Lárus Ren Gudbjörnsson
Plakat artwork Lars Kristian Løveng Sunde

Animation

Concept artist Niels Bo Bojesen
Karakterdesign Anne Birk
Karakterdesign Drude Mangaard
Karakterdesign Rasmus Brinck
Karakterdesign Karen Rohde Johansson
Karakterdesign Vicky Haworth
Baggrunde Marie Jørgensen
Baggrunde Lærke Enemark
Animationssupervisor Vicky Haworth
Animationssupervisor Louise Bergholt Sørensen
Animator Anne Birk
Animation Antoine J.L.L. Lefevre
Animation Christoffer Elsborg Kramme
Animation Christian Kuntz
Animation Denis Chapon
Animation Edith Bach
Animation Harriet Buckley
Animation Hlin Davidsdottir
Animation Iain Gardner
Animation James Merry
Animation Jens Christian Høgni Larsen
Animation Jesse Zhang
Animation Karen Rohde Johansson
Animation Karoline Tomaszewska
Animation Kirsten Bay
Animation Lars Kristian Løveng Sunde
Animation Laura Büchert Schjødt
Animation Pedro Ivo Carvalho de Araujo Silva
Animation Rasmus Brinck

Festivaler

Festival Festival dato
Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2019-05-24
Poznan Ale Kino! International Children's Film Festival 2018-12-02
Lübeck, Nordische Filmtage 2018-10-30
Giffoni Film Festival 2018-07-20
Edinburgh International Film Festival 2018-06-20
Kristiansand International Children's Film Festival 2018-04-24
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Date
Artikel Morgenavisen Jyllandsposten Enggaard, Michael 2018-12-26
Artikel Information Monggaard, Christian 2018-12-21
Anmeldelse Information Monggaard, Christian 2018-02-02
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Sommer Boysen, Katrine 2018-02-01
Anmeldelse Politiken Grundahl, Joakim 2018-02-01