enda

The Salvation

Kristian Levring, Danmark, 2014

91 min.WesternDK/Spillefilm

Vi befinder os i 1870'erne i hjertet af USA blandt nybyggere og lovløse. Den danske emigrant Jon har ventet i årevis på at få sin kone og søn til USA. Da det endelig sker, bliver de kort efter deres ankomst udsat for en forfærdelig forbrydelse. I sorg og afmagt slår Jon gerningsmanden ihjel. En hævn, der slipper brutale kræfter løs. Gerningsmandens bror er den nådesløse oberst Delarue, som terroriserer byen Black Creek og ikke skyr nogen midler for at hævne sin bror. Forrådt og udstødt af lokalsamfundet må Jon forvandle sig fra en fredelig nybygger til en frygtløs kriger for at frelse byen og finde fred.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Biblioteksressourcer
Dansk titel The Salvation
Instruktør Kristian Levring
Manuskript Kristian Levring, Anders Thomas Jensen
Producer Sisse Graum Jørgensen
Fotograf Jens Schlosser
Klipper Pernille Bech Christensen
Lyd Nico Louw
Komponist Kasper Winding
Scenograf Stanislav Pluskal
Casting Avy Kaufman, Joyce Nettles
Medvirkende Mads Mikkelsen, Eva Green, Jeffrey Dean Morgan, Eric Cantona
Produktionsland Danmark,Storbritanien,Sydafrika
Sprog Dansk,Engelsk
Danske undertekster Nej
Dansk synstolkning Nej
Produktionsselskaber Zentropa Entertainments33
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution
Internationalt salg TrustNordisk / Filmbyen 22 / 2650 Hvidovre / t +45 3686 8788 / f +45 3677 4448 / info@trustnordisk.com / www.trustnordisk.com
Tekniske data 2,35:1 Scope, Dolby 5.1
Dansk biografpremiere 22.05.2014
Premierebiografer Palads, Albertslund Biograferne, Grand, Gladsaxe Bio, Værløse Bio, BioCity (Tåstrup), Kastrup Bio, Birkerød Bio, Baltoppen Bio 1-2, Park Bio, CinemaxX, Empire, Kinopalæet (Lyngby), Falkoner, Atlas Biograferne (Rødovre Centrum) samt 50 biografer i provinsen
DFI-støtteform Konsulentstøtte
Vurdering Tilladt for børn over 15 år
Begrundelse Filmen har en rå og voldspræget stemning. Den indeholder en lang række scener med nedskydninger, mishandlinger, samt trusler om drab og voldtægt. De voldsomme scener er i reglen lange og blodige, og dvæler ved lidelse og frygt hos ofrene. Samtidig fremstilles en lang række figurer som ekstremt kyniske og brutale. I nogle scener ses angste børn der trues på livet eller bliver skudt. Det vurderes derfor at filmen vil kunne virke skræmmende og/eller forrående på børn og unge under 15 år.

Selskaber

Produktionsselskaber Zentropa Entertainments33
Koproducent Spier Films, Forward Films
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, DR TV, Nordisk Film & TV Fond, MEDIA (EU), Film i Väst
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution

Instruktion

Instruktion Kristian Levring
Casting Avy Kaufman
Casting Joyce Nettles
Casting (Sydafrika) Christa Schamberger
Børnecasting (Danmark) Jette Termann
Casting-assistent Leeba Zakharov
Dialog-coach Fiona Ramsay
1. instruktørassistent Andre Weavind
2. instruktørassistent Robyn Glaser
2. instruktørassistent David Tumahole
3. instruktørassistent Nkululeko Rabebe
Statistkoordinator Sally Rumball
Personlig assistent Gavin Makinson
Statist supervisor Nicole De Jager
Statistkoordinator Jonna Slappendel
Statistassistent Philile Maja
Statistassistent Constance Guqulo-Kundani
Personlig assistent David Mbenze
Stemmecasting Vanessa Baker

Manus

Manuskript Kristian Levring
Manuskript Anders Thomas Jensen
Manuskriptsupervisor Maureen Conway

Produktion

Producer Sisse Graum Jørgensen
Co-producer (UK) Tracy Brimm
Co-producer (UK) Kate Myers
Co-producer (Sydafrika) Michael Auret
Co-producer (Sydafrika) Marlow de Mardt
Executive producer Peter Aalbæk Jensen
Executive producer Peter Garde
Co-producer (Danmark) Charlotte Pedersen
Associate producer (Danmark) Senia Dremstrup
Associate producer (Danmark) Sidsel Hybschmann
Line producer Kristina Kornum
Produktionsleder Karen Bentzon
Produktionskoordinator Søren Frimodt-Møller
Produktionsleder Natalie Rademeyer
Produktionsleder Anna Walton
Produktionskoordinator Lathiem Groenmeyer
Produktionsassistent Harry Khumalo
Executive producer (UK) David Boaretto
Udviklingsproducer (Sydafrika) Thembisa Cochrane
Producerassistent (Danmark) Kasper Dissing
Producerassistent (Danmark) Niclas Caroc Warner
Producerassistent (Danmark) Clara Thyssen
Produktionsassistent (UK) Julia Hilliard
Research Camilla Brem
Oversættelse Lars Kaaber
Oversættelse Gavin Makinson
Location manager Dale Edwards
Indspilningsleder Alton Mthunzi
Indspilningsleder-assistent Clive Thring
Indspilningsleder-assistent Daniel Rafidele
Indspilningsleder-assistent Melusi (Bonga) Victor
Indspilningsleder-assistent Robert Kenneth Fletcher
Indspilningsleder-assistent Daren Stiwell
Indspilningsleder-assistent Duncan Douglas
Personlig assistent (Mads Mikklesen) Patrick Kuijer
Personlig assistent (Eva Green) Hodges Sibeko
Personlig assistent (Michael Persbrandt) Hodges Sibeko
Personlig assistent (Jeffrey Dean Morgan) Mac Mbah
Personlig assistent (Eric Cantona) Abraham Shabalala
Postproduktionssupervisor (Danmark) Charlotte Buch
Postproduktionssupervisor (UK) Emma Zee
Teknisk supervisor Simon Lytting
Teknisk chef Lars "Lalo" Werner
Postproduktionskoordinator Tine Clasen
IT-support Peter Mygdal
Postproduktionskoordinator Erin McGookin
Unit manager Dale Edwards

Foto

Fotograf Jens Schlosser
Kameraoperatør Lars Cox
Focus puller Houston Hadden
Kameraassistent Neville Esterhuizen
Kameraassistent Amy Yeats
B-fotograf Dale Rodkin
B-fotograf Frank Gardner
B-fotograf Margie Muggleston
Steadicam-operatør Dale Rodkin
Steadicam focus puller Frank Gardner
Steadicam-assistent Margie Muggleston
3. camera focus puller Khyle Smith
3. fotografassistent Liphumile Goduka
Kameraoperatør, 2. unit Michael Swan
DIT Allan Legarth Nielsen
Data wrangler Lentsoe Mamatela
Video-operatør Pedro Almeida
Video-assistent Walter Chitate
Grip Zann Wienand
Grip-assistent William Mnisi
Grip-assistent Lawrence Mmatli
Grip-assistent Isaac Ndlovu
Grip-assistent Vukani Muthakhi
Grip-assistent Steven Ndlovu
Grip-assistent Vikelani Ncube
Grip-assistent Kgomotso Ramokoka
Grip-assistent Zwelonke (Shooz) Mafanya
Grip-assistent Robert Themba
Grip-assistent Bafana Langa
Grip-assistent Gavin Bradley
Grip-assistent Simon Maringa
Grip-assistent Nthatho Mashigo
Grip-assistent Simphiwe Ndulula
Grip, 2. unit Bernard Chiwara
Grip, 2. unit Brian Sandawana
Grip, 2. unit Villy Nkoana
Grip, 2. unit Clement Magwaza
Grip, 2. unit Abey Mokoena
Grip, 2. unit Caswell Lesitsi
Grip, 2. unit Licorn Mkhabela
Grip, 2. unit Rolindela Mulangaphuma
Rigger Graham Terrell
Rigger Alard Hüfner
Bag om filmen optagelser Jahmil Qubeka
Data wrangler Dan Helme

Stills

Stillfotograf Patrick Toselli
Stillfotografassistent Graham Bartholomew
Stills Joe Alblas

Lys

Belysningsmester Nick Rankin
Belyser Wellington Mchune
Belysningsmester Andrew Maccullam
Belyser Charles Lesunyane

Klip

Klipper Pernille Bech Christensen
Supplerende klip Frederik Strunk
Klipper (action) Richard Ketteridge
1. klippeassistent Jakub Olexa
Trailer-klipper Morten Højbjerg
AV-tekniker Lárus Ren Gudbjörnsson

Musik

Komponist Kasper Winding
Dirigent Allan Wilson
Musikoptagelse Simon Rhodes
Protools editor Paul Pritchard

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Jørgen Munk
Art director Chantel Carter
Supervising art director Billy Keam
Art coordinator Lloyd Dawson
Assistant art coordinator Tina Nehrling
Dekoratør Anneke Botha
Rekvisitør Gary Middlewick
Rekvisitør Cobus Van Der Wal
Sceneassistent Nhlanhla Bhengu
Sceneassistent Lloyd Msimanga
Rekvisitør Mia-Carla Bunge
Set manager Tony Van Rensburg
Rekvisitør Rika Horn
Rekvisitør Donovan Strijdom
Rekvisitør Dazza Nkhoma
Sceneassistent Benjamin Muvangua
Rekvisitørassistent Henrietta Moutinho
Rekvisitørassistent Donovan Strijdom
Rekvisitørassistent Benjamin Muvangua
Rekvisitørassistent Alison Martin
Rekvisitørassistent Thubinkata Khuzwayo
Rekvisitør Brent Leppan
Våbenrekvisitør Les Van Blerk
Våbenrekvisitør Olly Steele
Lead scenic artist Michael Hyman
Dekorationsmaler Andre Smit
Dekorationsmaler Angela Dickson
Dekorationsmaler Sipho Sifiniza
Dekorationsmaler Maricel Albertyn
Dekorationsmaler Marlizelle Oosthuizen
Dekorationsmaler Rene Nel
Dekorationsmaler Michael Freeman
Dekorationsmaler Jeanine Dekker
Dekorationsmaler Gregory Gibson
Dekorationsmalerassistent Samuel Maake
Dekorationsmalerassistent Themba Mthembu
Dekorationsmalerassistent Thabang Hlongoane
Scenograf Stanislav Pluskal

Kostumer

Kostumedesigner Diana Cilliers
Kostumeassistent Melissa Moritz
Kostumekoordinator Carlos de la Torre
Kostumeassistent Maleen Nokel
Kostumeassistent Elke Beukes
Kostumeassistent Zanele Mhlanga
Kostumeassistent Mankoe Ngamlana
Kostumeassistent Mandla Mashaba
Kostumeassistent Ntombizandile Mokwena
Kostumeassistent Kristine Berg
Kostumeassistent Michael Saal
Kostumeassistent Vicci Espach
Kostumeassistent Paris Peter
Kostumeassistent Laura Holt
Kostumeassistent Viola Dittmann Jacobsen

Makeup

Makeup-designer Ann Elizabeth Bartels
Frisør (Eva Green) Orla Carroll
Sminkør (Eva Green) Dennis Knudsen
Hår- og makeup-assistent Candy Ann Mitchel
Hår- og makeup-assistent Leandrie Potgieter
Hår- og makeup-assistent Raymond Shongwe
SFX-makeup Thomas Foldberg
SFX-makeup Morten Jacobsen
Protesedesign Graham Press
SFX-makeup Sean Mcloughlin
SFX-makeup Klara Levring

Lyd

Lyddesigner Al Sirkett
Lydmix Nico Louw
Boom operator Simon Rankin
Lydmix, 2. unit Bernard "Fuzzy" Marcus
Boom operator Sandiswa Mavi
Lydklipper Al Sirkett
Dialogklipper Ian Wilkinson
Foley-klipper Kevin Penney
Lydeffektklipper Ben Meechan
Re-recording mixer Mike Dowson
Re-recording mixer Tim Cavagin
Lydmix-tekniker Dafydd Archard
Lydassistent Max Walsh
Foley-mixer Adam Mendez
Foley artist Jack Stew
Foley artist Andrea King
ADR recordist (Danmark) Eddie Simonsen
Teknisk supervisor Joachim Zell

Special effects

SFX-koordinator Gerhard van der Heever
SFX-supervisor Kevin Bitters
SFX-tekniker Simphiwe Hadebe

Visual effects

VFX producer Thomas Busk
Green screen grip Damian van Gass
Assistant green screen grip Victor Mogale
VFX-supervisor Alexander Schepelern
VFX-supervisor Kim Fersling
Compositing Gustaf Nilsson
Compositing David Sjödin
Compositing Mario Maruska
Compositing Warwick Campbell
Compositing Arianna Lago
Compositing Garrett Honn
Compositing Asia Rivera
3D artist Rickard Didriksson
3D artist Poul Resen Steenstrup
3D artist Andrej Blom
3D artist Linus Ryding
3D artist Kasper Korfits Larsen
FX artist Hristo Velev
Rotoscoping Sagar Pawar
Rotoscoping Arvind Kumar
Rotoscoping Kunal Bendke
Rotoscoping Mujammil Mulla
Rotoscoping Jaswant Nikam
Rotoscoping Jayprakash Gaur
Rotoscoping Kapil Naykody
Rotoscoping Mandar Mayekar
Rotoscoping Satish Jadhav
Rotoscoping Asha Parakkal
Rotoscoping Sujitkumar Jadhav
Rotoscoping Ashwin Mahajan
Rotoscoping Mayur Amrutkar
Rotoscoping Nachiket Gogia
Rotoscoping Makarand Patel
Rotoscoping Yogesh Powar
Tracking supervisor Varun Walia
Tracking artist Tejas Vora
Tracking artist Sourav Sharma
Tracking artist Mohit Walia
Colorist Tareq Kubaisi
Colorist Vic Parker
Flame artist Jon Hollis
Flame assistant Rosemma Hollis
VFX producer Gin Godden
FX TD Julian Davidson
FX artist Paul Simpson
FX artist Jordi Bares
FX artist Martin Aufinger
VFX producer Paul Schleicher
Rotoscoping Rafael Zierhofer

Stunt

Stand-in Jacques Marais
Stuntkoordinator Nic Grigg

Andre credits

Hestetræner Gavin Mey
Hestekoordinator Michelle Mazurkiewicz

Medvirkende

Jon Mads Mikkelsen
Madelaine Eva Green
Delarue Jeffrey Dean Morgan
The Corsican Eric Cantona
Peter Mikael Persbrandt
Mallick Douglas Henshall
Paul Michael Raymond-James
Keane Jonathan Pryce
Voicheck Alexander Arnold
Marie Nanna Øland Fabricius
Kresten Toke Lars Bjarke
Lester Sean Cameron Michael
Stagecoach Whip Carl Nel
Stagecoach Gunman Kobus Swanepool
Mr Raul Delgado Jose Domingos
Mrs Delgado Sivan Rafaley
Mrs Borowski Vanessa Cooke
Joe No Leg Grant Swanby
Mr Whisler Theo Geldenhuys
Mrs Whisler Susan Danford
Whisler Boy Matthew Thompson
Whisler Girl Kelly Lambre
Calder Jenkins Danny Keogh
Mr Bradley Adam Neill
Tracker David James
Jefferson Anthony Oseyemi
Man With Cigar Nick Boraine
Silvertooth Robert Hobbs
Skinny Man Anthony Bishop
One Eyed Jack St John Alexander
Man With Beard Langley Kirkwood
Rattlesnake Aidan Lithgow
Aron Dan Robbertse
Cash Andre Odendaal
Train Conductor #1 Ian Edmondstone
Train Conductor #2 Willem Huyzers
Moustache Man on Train Jacques Gombault
US Marshall Daniel Janks
Delarue's Gang Koos Dippenaar
Delarue's Gang Chad Sapire
Delarue's Gang Juan Dippenaar
Delarue's Gang Tjaka Erasmus
Delarue's Gang Hannes Vosloo
Delarue's Gang Chris Oberem
Delarue's Gang Jimmy Fell
Delarue's Gang Gavin Mey

Festivaler

Festival Festival dato
Reykjavik Film Festival 2018-09-27
Istanbul Int. Film Festival 2015-04-04
Dublin International Film Festival 2015-03-19
Courmayeur Film Noir in Festival 2014-12-09
Taipei Golden Horse Film Festival 2014-11-06
Haifa International Film Festival 2014-10-09
Chicago International Film Festival 2014-10-09
Chicago International Film Festival 2014-10-09
London Film Festival 2014-10-08
Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2014-08-16
Cinemateket 2014-07-11
Cannes, Festival de 2014-05-14
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Dato
Artikel Morgenavisen Jyllandsposten Peter Pagh-Schlegel 2015-03-03
Artikel Politiken 2014-05-27
Anmeldelse Børsen Morten Durr 2014-05-23
Anmeldelse BT Niels Lind larsen 2014-05-22
Anmeldelse Ekstra Bladet Henrik Queitsch 2014-05-22
Anmeldelse Information Morten Piil 2014-05-22
Anmeldelse Kristeligt Dagblad Henrik Wivel 2014-05-22
Interview Politiken Michael Bo 2014-05-20
Anmeldelse Berlingske Tidende Jesper Eising 2014-05-18
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Nanna Frank Rasmussen 2014-05-18
Interview Morgenavisen Jyllandsposten Michael Enggaard 2014-05-18
Artikel Ekstra Bladet Kim Kastrup 2014-05-17
Anmeldelse Politiken Kim Skotte 2014-05-17
Artikel Morgenavisen Jyllandsposten Morgenavisen Jyllands Posten 2014-05-17
Artikel Information Christian Monggaard 2014-05-10
Varia Børsen Michael Solgaard 2014-04-19
Varia Ekstra Bladet Ritzau 2014-04-18
Artikel Politiken Morten Hjortshoej 2013-05-05
Artikel Morgenavisen Jyllandsposten Henrik Thomsen 2013-05-04
Anmeldelse Berlingske Tidende Thorkil Jacobsen 2013-05-03
Artikel Berlingske Tidende BT 2013-05-02
Artikel Politiken 2013-04-25
Artikel BT Kenan Seeberg 2013-04-23
Artikel Morgenavisen Jyllandsposten Michael Enggaard 2013-04-23
Artikel Morgenavisen Jyllandsposten 2013-02-09
Artikel Morgenavisen Jyllandsposten Michael Enggaard 2012-08-28
Artikel Politiken 2012-06-30
Artikel BT Kenan Seeberg 2012-06-29
Artikel Morgenavisen Jyllandsposten Michael Enggaard 2012-02-13