enda

Sommeren '92

Kasper Barfoed, Danmark, 2015

93 min.DK/SpillefilmDrama

Landstræner Richard Møller Nielsen kæmper en ulige kamp med et splittet hold, der nægter at spille efter hans taktik. Ingen forstår, hvad han vil, hverken spillerne eller pressen. Kun hans kone Jonna forstår ham. Han er Danmarks mest udskældte mand, og det ser sort ud. Men i sommeren '92 får Richard en uventet chance, og pludselig er holdet på vej til EM i Sverige. Med i bagagen følger de interne konflikter, uenighederne og de personlige udfordringer, men Richard er overbevist om, at de sammen kan gøre det umulige. En film om en mand, der imod alle odds samler et hold og en nation.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Sommeren '92
Dansk titel Sommeren '92
Andre titler Summer of '92
Instruktør Kasper Barfoed
Manuskript Anders Frithiof August, Kasper Barfoed
Producer Kris Thykier, Meta Louise Foldager Sørensen, Nina Bisgaard
Fotograf Marcel Zyskind
Klipper Anders Albjerg Kristiansen, Benjamin Binderup
Lyd Mick Raaschou, Rasmus Winther Jensen, Mick Raaschou
Komponist Lorne Balfe, Jeppe Kaas
Scenograf Lars Nielsen
Casting Tanja Grunwald
Medvirkende Ulrich Thomsen, Henning Jensen, Mikkel Boe Følsgaard, Cyron Melville
Produktionsland Danmark
Sprog Dansk
Dansk synstolkning Ja
Produktionsselskaber Meta Film, PeaPie
Dansk distribution SF Studios, SF Film A/S
Internationalt salg HanWay Films / 24 Hanway Street / W1T 1UH London / t +44 0 207 290 0750 / www.hanwayfilms.com
Dansk biografpremiere 27.08.2015
DFI-støtteform Markedsordningen
Vurdering Tilladt for alle, men frarådes børn u. 7
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber Meta Film, PeaPie
Koproducent Film Väst
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, TV2 Danmark, Nordisk Film & TV Fond
In collaboration with HanWay Films, Red Rental, Kong Gulerod Aps, SVT, SF Film A/S
Dansk distribution SF Studios, SF Film A/S

Instruktion

Instruktion Kasper Barfoed
Casting Tanja Grunwald
Instruktørassistent Eigil Jacobsen
2. instruktørassistent Andreas Vinther Christensen
Statistkoordinator Tommy Duus
Statistkoordinator Signe Müller
Statistkoordinator (Sverige) Karolina Johansson
Statistkoordinator (Sverige) Pär Brundin
Statistkoordinator-assistent (Sverige) Josefin Lindvall
Statistkoordinator-assistent (Sverige) Ida Hejdenberg
Statistkoordinator-assistent (Sverige) Madeleine Edling

Manus

Manuskriptforfatter Anders Frithiof August
Manuskriptforfatter Kasper Barfoed
Storyboard Simon Bang

Produktion

Producer Kris Thykier
Producer Meta Louise Foldager Sørensen
Producer Nina Bisgaard
Executive producer Kenneth D. Plummer
Executive producer Alimorad Marandi
Executive producer Tamilla Marandi
Associate producer Stine Meldgaard Madsen
Associate producer Pip Williams
Produktionsleder Kim Arnt Torp
Line producer Sanne Glæsel
Produktionskoordinator Nana Fagerholt
Location manager Kenneth Berg
Producerassistent Camilla Hagen Albrechtsen
Producerassistent Lucia Julie P. Westh
Producerassistent Johannes Rothaus Nørregaard
Producerassistent Sofie Rørdam
Producerassistent Maja Toft Andersen
Producerassistent Mette Valbjørn Skøtt
Producerassistent Peter Højholt
Producerassistent Veronika Tromborg
Produktionsassistent Trine Nadia
Produktionsassistent Josefine Mathiassen
Location scout Jesper Ray Manley
Location assistent Camilla Brydensholt Rasmussen
Postproduktionskoordinator Lina Wichmann
Produktionsleder (Sverige) Malin Söderlund
Produktionsleder (Sverige) Martina Eriksdotter
Produktionskoordinator (Sverige) Erika Bolinder
Location manager Anders Mangaard Jacobsen
Location scout (Sverige) Nina Natri
Location assistent (Sverige) Marita Lobler

Foto

Cheffotograf Marcel Zyskind
Steadicam-operatør Anders Holck Petersen
B-fotograf Kasper Loft Bylov
B-fotograf Mikkel Find
2. kameraassistent Ronni Husmand
Grip Mark Mavrinac
VFX-fotograf Mikkel Nielsen
Grip (Sverige) Martin Hartland
Grip (Sverige) Torgny Johansson
Grip (Sverige) Claudio Fransson
DIT (Sverige) Charles Patrick Andersson
Video-assistent (Sverige) Carl Olsson

Stills

Stillfotograf Christian Geisnæs

Lys

Belysningsmester Michael Sørensen
Belyser Mathias Asger Rasmussen
Belysningsassistent Jonathan Go-Matsushima
Belysningsassistent Morten Boserup
Belysningsassistent (Sverige) Spike Jonzon

Klip

Klipper Anders Albjerg Kristiansen
Klipper Benjamin Binderup
Klippekonsulent Anders Refn
Klippekonsulent Molly Malene Stensgaard
B-klipper Mikael Kloster Ebbesen
B-klipper Rasmus Gitz-Johansen
Klippeassistent Patrick Lund Larsen
Trailer-klipper Martin Schade

Musik

Komponist Lorne Balfe
Komponist Jeppe Kaas
Musik-supervisor Nis Bøgvad
Dirigent Adam Klemens
Orkestrering Thomas Bryla

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Lars Nielsen
Art director Anja Wessel
Chefrekvisitør Trine Weber Sundstrup
Rekvisitør Thomas Willemoes
Rekvisitør Maria Grieg Rüsz
Rekvisitør Thomas Bremer
Rekvisitør Michala Steiner-Rode
Rekvisitørassistent Jeppe Koudal Frostholm
Rekvisitørassistent Viktor Walbom
Rekvisitørassistent Marc Holland Andersen
Rekvisitørassistent Thore Davies
Rekvisitør (Sverige) Anna-Karin Cameron
Rekvisitør (Sverige) Gilles Balabaud
Rekvisitørassistent (Sverige) Daniel Zorman
Rekvisitørassistent (Sverige) Eva Enström
Rekvisitørassistent (Sverige) Åsa Thureborn
Rekvisitørassistent (Sverige) Nels Andersen Ohrt

Kostumer

Kostumedesigner Katja Watkins
Kostumier Anna Ågren
Kostumier Rikke Simonsen
Kostumier Soraya Alydrus
Kostumeassistent Lucie-Marie Layers
Garderobe assistent Emilie Bøge Dresler
Kostumekoordinator (Sverige) Gabriella Ekman
Kostumeassistent (Sverige) Anna Melin
Kostumeassistent (Sverige) Hanna Christensson
Kostumeassistent (Sverige) Lisa Elverfors

Makeup

Chefsminkør Louise Hauberg Nielsen
Makeup Christina Dahlin
SFX-makeup Thomas Foldager
SFX-makeup Morten Jacobsen
Makeup-assistent (Sverige) Camilla Eriksen
Makeup-assistent (Sverige) Märta Gassländer
Makeup-assistent (Sverige) Ann-Sofie Hammer

Lyd

Lyddesigner Mick Raaschou
Lyddesigner Rasmus Winther Jensen
Tonemester Mick Raaschou
B-tonemester Kasper Munck-Hansen
Mixer Lars Ginzel
Foley-supervisor Heikki Kossi
Foley mixer Toivo Kallio
Foley-klipper Pietu Korhonen

Visual effects

VFX-designer Thomas Dyg
Grading Peter Hjorth
Compositing Patrick O'Casey
Compositing Alexander Schepelern
3D Kim Fersling
Compositing Simon Möller
Grafisk design Jan Rasmussen
Online mastering Olesya Kireeva

Andre credits

Fodboldtræner Christian "Krølle" Schultz Nielsen
Målmandstræner Morten Cramer

Medvirkende

Richard Møller Nielsen Ulrich Thomsen
Kaj Johansen Henning Jensen
Kim Vilfort Mikkel Boe Følsgaard
Brian Laudrup Cyron Melville
John 'Faxe' Jensen Esben Smed Jensen
Peter Schmeichel Gustav Dyekjær Giese
Kim Christofte Jon Lange
Flemming Povlsen Allan Hyde
Kent Nielsen Johannes Lassen
Henrik Andersen Morten Vang Simonsen
Hans Bjerg Pedersen Hans Holtegaard
Frits Ahlstrøm Lars Brygmann
Jonna Møller Nielsen Lene Maria Christensen
Annette Jensen Julie Zangenberg
Minna Vilfort Birgitte Hjort Sørensen
Line Vilfort Selma Neveu
Michael Laudrup Niclas Vessel Kølpin
Morten Stig Christensen Caspar Phillipson
Arnesen Jacob Lohmann
Larsen Anders Budde
Line Baum Danielsen Åse Andersson
Steen Ankerdal Per Kaae
Tommy Møller Nielsen Ulrik Nykjær Jeppesen
Birgitte Møller Nielsen Karoline Brygmann
Christian Møller Nielsen Michael Lundbye Slebsager
Vest Kasper Leisner
Blazer Claus Friis
Ølvom Michael Asmussen
Erik Claus Flygare
Erling Christian Mosbæk
Engelsk journalist Anthony Straeger
Fransk journalist Sabrina Ruiz
Græsk journalist Georgios Chrysanidis
Italiensk journalist Walter Clerici
Russisk journalist Mikhail Belinson
Spansk journalist Alvin Olid Bursøe
Læge Morten Staugaard
Werge Rune Antonio Bro
Schmeichels assistent Lukas Hansen
Lars Elstrup Marc Sander Jensen
Lars Olsen Andreas Jensen
Torben Piechnik Jeppe Fischer
John Sivebæk Lasse Bo Kronborg Brøns
Peter Nielsen Anders Hvelplund
Torben Frank Adam Fischer
Johnny Mølby Nicklas Brustad
Mogens Krogh Johan Kirkegaard
Henril "Store" Larsen Mads Bak Moritzen
Claus Christiansen Jonas Madsen
Jan Bartram Anders Nielsen
Jan Heintze Philip Garder
Troels Rasmussen Elias Munk
Erik Sandvad Asbjørn Berg
John Larsen Søren Bo
John Helt Jonas Kisby Jørgensen
Kommentator Flemming Toft
Kommentator Preben Elkjær
Kommentator Jes Dorph-Petersen
Kommentator Niels Christian Holmstrøm
Kommentator Jørn Mader
Kommentator Morten Stig Christensen
Kommentator Frank Arnesen
Kommentator Sepp Piontek
Kommentator Line Baun Danielsen
Kommentator Tommy Troelsen
Kommentator Svend Gehrs

Festivaler

Festival Festival dato
Shanghai International Film Festival 2016-06-11
Seattle International Film Festival 2016-05-19
Beijing International Film Festival 2016-04-08
Göteborg International Film Festival 2016-01-29
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Dato
Varia Berlingske Tidende Berlingske 2016-01-16
Varia BT Ritzau 2016-01-08
Artikel Information Monggaard, Christian 2015-12-22
Artikel Berlingske Tidende Lindberg, Kristian 2015-12-22
Artikel Berlingske Tidende Lindberg, Kristian 2015-12-13
Varia Politiken Rune Lykkeberg 2015-10-17
Interview BT Johan Lyngholm 2015-09-06
Varia Morgenavisen Jyllandsposten Mikael Busch 2015-09-05
Interview BT Kenan Seeberg 2015-08-30
Artikel Politiken Rasmus Bech 2015-08-30
Varia BT Mads Kindberg Nielsen 2015-08-30
Artikel Politiken Bjarne Schilling 2015-08-29
Interview Politiken Poul Aaroee Pedersen 2015-08-29
Artikel BT Kurt Lassen 2015-08-28
Varia BT Jeppe Pedersen 2015-08-28
Anmeldelse Information Ralf Christensen 2015-08-28
Artikel Information Ralf Christensen 2015-08-28
Anmeldelse Weekendavisen Bo Green Jensen 2015-08-28
Artikel BT Mads Kindberg Nielsen 2015-08-28
Varia Berlingske Tidende Mads Kindberg Nielsen 2015-08-28
Artikel Ekstra Bladet Mads Kastrup 2015-08-28
Anmeldelse Børsen Durr, Morten 2015-08-28
Anmeldelse Kristeligt Dagblad Henrik Wivel 2015-08-27
Artikel Morgenavisen Jyllandsposten Michael Enggaard 2015-08-26
Artikel Politiken Kristian Lindberg 2015-08-26
Artikel Politiken Benjamin Munk Lund 2015-08-26
Anmeldelse Ekstra Bladet Henrik Queitsch 2015-08-26
Artikel Politiken Niels Thorsen 2015-08-25
Anmeldelse BT Morten Crone Sejersboel 2015-08-25
Anmeldelse BT Niels Lind Larsen 2015-08-25
Interview BT Jan Eriksen 2015-08-24
Artikel BT Olac Skaaning Andersen 2015-08-23
Varia BT Jens Meiniche Mouvielle 2015-08-23
Artikel BT Kenan Seeberg 2015-08-22
Interview BT Kenan Seeberg 2015-08-22
Artikel BT Jens Mieniche Mouvielle 2015-08-22
Interview Berlingske Tidende Jacob Wendt Jensen 2015-08-21
Interview Berlingske Tidende Jacob Wendt Jensen 2015-08-21
Artikel Morgenavisen Jyllandsposten Morgenavisen Jyllands Posten 2015-08-18
Varia Berlingske Tidende Kurt Lassen 2015-08-14
Artikel Ekstra Bladet Finn Stilling 2015-08-14
Artikel Ekstra Bladet Finn Stilling 2015-08-14
Artikel BT Siska Simone Begntsson 2015-08-07
Varia BT Jeppe Helkov 2015-08-05
Varia Politiken Kim Skotte 2015-07-29
Varia Morgenavisen Jyllandsposten Morgenavisen Jyllands Posten 2015-07-29
Varia Politiken 2015-07-28
Varia Berlingske Tidende Johnny Wojciech Kokborg 2015-07-28
Interview Ekstra Bladet Thomas Pyndt 2015-07-03