enda

Gud taler ud

Henrik Ruben Genz, Danmark, 2017

108 min.DK/SpillefilmDrama

I 80’erne vokser Jens og hans brødre op i et parcelhus i Risskov. Her regerer familiens overhoved Uffe – psykolog og selvbestaltet Gud i slåbrok og underbukser. Forandringer truer familiefreden, da Uffe sætter sig for at skrive sine erindringer. Huset fyldes af Uffes loyale patienter, der yder Uffe både moralsk og øldrikkende selskab. På drengeværelserne ulmer oprøret, mens mor Gerd Lillian kæmper bravt for at holde sammen på familien. Men før sønnerne Jens, Thomas og Mikkel kan gøre sig fri af undertrykkelsen og blive voksne, kommer det til et afgørende opgør med ”Gud”. Baseret på Jens Blendstrups selvbiografiske roman af samme navn.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Gud taler ud
Dansk titel Gud taler ud
Andre titler Word of God
Instruktør Henrik Ruben Genz
Manuskript Henrik Ruben Genz, Bo hr. Hansen
Forlæg Baseret på den selvbiografiske roman "Gud taler ud" af Jens Blendstrup (2004).
Producer Signe Leick Jensen, Morten Kaufmann
Fotograf Jørgen Johansson
Klipper Kasper Leick
Lyd Rune Palving, Mikkel Groos
Komponist Kåre Bjerkø
Scenograf Jette Lehmann
Casting Tanja Grunwald
Medvirkende Søren Malling, Lisa Nilsson, Marcus Sebastian Gert, Clint Ruben
Produktionsland Danmark
Danske undertekster Ja
Dansk synstolkning Ja
Produktionsselskaber Toolbox Film
Dansk distribution Scanbox Entertainment Danmark A/S
Internationalt salg LevelK / Gammel Kongevej 137 B, 3. sal / 1850 Frederiksberg C / c +45 2010 8580 / tine.klint@levelk.dk / www.levelk.dk
Dansk biografpremiere 28.09.2017
Premierebiografer Storkøbenhavn:
Albertslund Biograferne, Atlas Biograferne Rødovre, Baltoppen Bio 1-2 Ballerup, Bibliografen Bagsværd, Big Bio Herlev, CinemaxX København,
Dragør Biograf, Empire Bio København, Gentofte Kino, Glostrup Bio, Grand Teatret København, Ishøj Bio 1-2-3, Kastrup Bio, Nordisk Film Biografer Dagmar,
Nordisk Film Biografer Falkoner, Nordisk Film Biografer Field's, Nordisk Film Biografer Lyngby, Nordisk Film Biografer Palads, Nordisk Film Biografer Taastrup,
Park Bio København, Værløse Bio, Empire Bio København, Reprise Teatret Holte, Viften Rødovre.
Sjælland og øerne:
Bio 1 & 2 Korsør, Bio Langeland Rudkøbing, Biograf-Cafeen Vordingborg, Biografen Kanten Faxe, Cinema Center Helsingør, Den Blå Engel Kalundborg, Gilleleje Bio,
Haslev Bio, Humle Bio Humlebæk, Kino Ringsted, Kino Ro’s Torv Roskilde, Kosmorama Frederiksværk, Kulturbiografen Frysehuset Holbæk, Kulturhuset Vig Bio,
Lalandia Bio Rødby, Mørkøv Kino, Nordisk Film Biografer Frederikssund, Nordisk Film Biografer Hillerød, Nordisk Film Biografer Køge, Nordisk Film Biografer Nykøbing Falster,
Nordisk Film Biografer Næstved, Nordisk Film Biografer Waves, Næstved Bio, Panorama Slagelse, Rønne Bio, Søllested Bio, Trommen Bio Hørsholm, Victoria Teatret Sorø, Kosmorama Skælskør.
Jylland:
Apollon Struer, Biffen Odder, Biffen Aalborg, Bio Huset Lemvig, Bio Mors, Bio Ålestrup, Biografen 1+2 Tønder, Biografen i Kulturhuset Skanderborg
Bjerringbro Biograf, Cinema 3 Skive, CinemaxX Aarhus, Film Teatret Hobro, Fotorama Hammel, Fotorama Viborg, Hjørring Biocenter, Ikast bio, Karup Bio,
Kino 1 & 2 Grenå, Kino 1-2-3 Thisted, Kinorama Sønderborg, Kinorama Aabenrå, Kinorevuen Skørping, Klovborg Kino, Kom-Bi Hornslet, Kosmorama 1+2 Haderslev,
Lido Biograferne Vejle, Løgstør Bio, Malling Bio, Megascope Horsens, Nordisk Film Biografer Esbjerg, Nordisk Film Biografer Herning, Nordisk Film Biografer Kolding,
Nordisk Film Biografer Randers, Nordisk Film Biografer Trøjborg, Nordisk Film Biografer Aalborg, Nordisk Film Biografer Aalborg City Syd, Nordisk Film Biografer Aarhus,
Palads Teatret Frederikshavn, Panorama Fredericia, Ringkøbing Bio, Rødding Bio, Scala Holstebro, Silkeborg Bio, Varde Bio, Øst for Paradis, Aars Teater Bio.
Fyn:
Cafe Biografen Odense, CinemaxX Odense, Helios-Teatret Faaborg, Kerteminde Kino, Kino Vino Nyborg, Nordisk Film Biografer Odense, Panorama Middelfart, Scala 1-2-3-4 Svendborg.
DFI-støtteform Konsulentstøtte
Vurdering Tilladt for børn over 11 år
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber Toolbox Film
Koproducent Deluca Film
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, TV2, Den Vestdanske Filmpulje
In collaboration with Red Rental, AAR Films, Act3, FilmGEAR ApS, Tonemestrene
Dansk distribution Scanbox Entertainment Danmark A/S

Instruktion

Instruktion Henrik Ruben Genz
Casting Tanja Grunwald
Scripter Marit Falkum Enerhaug
Casting-assistent Lotte Bundgaard
Statistkoordinator Lotte Bundgaard
Casting (Sverige) Tusse Lande
2. instruktørassistent Sara Vase

Manus

Manuskriptforfatter Henrik Ruben Genz
Manuskriptforfatter Bo hr. Hansen
Manuskriptkonsulent Molly Malene Stensgaard
Storyboard Sune Elskær

Produktion

Producer Signe Leick Jensen
Producer Morten Kaufmann
Co-producer Morten Rasmussen
Indspilningsleder Bjørn Kopp
Indspilningsleder-assistent Søren Hadsund Mortensen
Produktionskoordinator Lina Bach Christensen
Produktionsassistent Christian Dahl
Producerassistent Lin Jo Skytte
Location manager Merete Stubkjær
Location manager Michelle Brøndum
Location scout Rasmus Riise
Location scout Claus Nielsen
Location scout Lennart Storgaard
Postproduktionsleder Lina Wichmann
Set runner Sara Vase

Foto

Cheffotograf Jørgen Johansson
Focus puller John Frimann Rasmussen
Grip Jens Peder Pedersen
B-fotograf John Frimann Rasmussen
Clapper/loader Allan Legarth Nielsen
Clapper/loader Rasmus Søndergaard Rygaard
DIT Mikkel Sigsgaard
Droneoperatør Tao Adler
Grip Jens Peder Pedersen
Grip-assistent Morten Jensen
Low loader Andreas Winding
2. kameraoperatør Lars Reinholdt
Focus puller Mads Hoppe
Bag om filmen optagelser Michael Sandager
DIT supervisor Isac Hessellund

Stills

Stillfotograf Martin Dam Kristensen

Lys

Belysningsmester Otto Stenov
Belyser Theis Madsen
Belysningsassistent Eythor Arnar Ingvarsson
Belysningsassistent Claus Preis

Klip

Klipper Kasper Leick
Klippeassistent Noa Victor Vedde
Supplerende klip Åsa Mossberg
Klippeassistent Noa Victor Vedde
Klippeassistent Liv Lynge
VFX-klipper Rasmus Bro

Musik

Komponist Kåre Bjerkø
Musik-supervisor Mikkel Maltha
Orkester Budapest Art Orchestra
Orkestrering Peter Due

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Jette Lehmann
Chefrekvisitør Torben Stig Nielsen
Set rekvisitør Rasmus Balslev-Olesen
Rekvisitør Eva Maria Hartvig Lund
Rekvisitør Signe Torlop Carlsen
Rekvisitørassistent Kasper Elgaard

Kostumer

Kostumedesigner Manon Rasmussen
Kostumier Yolanda Bluff
Kostumier Emilie Bøge Dresler
Kostumeassistance Stine Terp
Kostumeassistance Maria Dannevang
Kostumeassistance Madeleine Ludvigsen

Makeup

Chefsminkør Kirsten Zäschke
Makeup Pia Ankjær Poulsen
Makeup-assistent Noelia Paulmann
Makeup-assistent Ann Borghelt
Makeup-assistent Naja Jensen
Makeup-assistent Sara Sofia Kasper
Makeup-assistent Marianne Færch
Makeup-assistent Christina Vestergaard
Makeup-assistent Charlotte Hertz

Lyd

Lyddesigner Rune Palving
Tonemester Mikkel Groos
Boom operator Kasper Janus Rasmussen
Boom operator Jonatan Jacoby
Mixer Lars Ginzel
Lydeffekter Mikkel Nielsen
Foley artist Erik S. Watland
Foley-klipper Baard Haugan Ingebretsen
Foley-klipper Johan Rasmus Pram

Special effects

SFX-koordinator Hummer Højmark
SFX-tekniker Mads Wedel Rasmussen
SFX-tekniker Anders Nylander
Sikkerhedskoordinator Mads Møller

Stemme

Radio speak Mogens Rubinstein

Visual effects

Grafik Rasmus Lange
Koordinator Annette Averhoff
Colourist Sandra Klass
Digital conform Isac Hessellund
Digital mastering Isac Hessellund
Digital conform Steffen Benger
Digital mastering Steffen Benger
Digital conform Olesya Kireeva
Digital mastering Olesya Kireeva
Digital tekniker Anders Holck Petersen
Compositing supervisor Alexander Schepelern
Compositing Jesper Banner
Compositing Thomas Banner
Compositing Simon Sandin
Compositing Linus Lindbak
Compositing Gustav Törnroth
VFX producer Christina Jæger
Plakat artwork Danni Riddertoft

Medvirkende

Gud/Uffe Søren Malling
Gerd Lillian, Uffes kone Lisa Nilsson
Jens Marcus Sebastian Gert
Thomas Clint Ruben
Mikkel Mads Langelund
Maria Miri Ann Beuschel
Ingemar Glans Jesper Asholt
Overlæge Tom Jensen
Hansi Mads Riisom
Josefine Maria Erwolter
Fyrsvampen Jacob Madsen Kvols
Patient Frederik Hauge
Pias mor Petrine Agger
Pia Kastanie Maja Parsberg Blicher
Epidemilæge Marie Askehave
Marias tante Jenny Asterius Persson
Marias far Christian Harre
Orgelspiller Peter Hellemann
Poul Post Poul Krebs

Festivaler

Festival Festival dato
Tallinn Black Nights Film Festival 2017-11-17
Lithuania Scanorama Film Forum 2017-11-09
London Film Festival 2017-10-04
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Dato
Anmeldelse Weekendavisen Green Jensen, Bo 2017-09-29
Anmeldelse BT Lind, Michael 2017-09-28
Anmeldelse Berlingske Tidende Krogsgaard Christensen, Jeppe 2017-09-28
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Frank Rasmussen, Nanna 2017-09-28
Anmeldelse Politiken Skotte Christensen, Kim 2017-09-28
Interview Politiken Bo, Michael 2017-09-28
Interview Morgenavisen Jyllandsposten Enggaard, Michael 2017-09-27