enda

Antboy

Ask Hasselbalch, Danmark, 2013

77 min.AdventureDK/SpillefilmBørnefilm

12-årige Pelle Nørhmann bliver ved et skæbnetræf bidt af en myre og opdager, at han har fået dens styrke og egenskaber. Med hjælp fra sin eneste ven, tegneserienørden Wilhelm, udvikler Pelle en hemmelig identitet; Superhelten Antboy. Snart viser det sig, at Pelle ikke er den eneste i byen med superkræfter. Og da superskurken, Loppen, melder sig på banen, må superhelten Antboy træde til for alvor. Genre: Adventure, superhelte, familiefilm.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Biblioteksressourcer
Dansk titel Antboy
Andre titler Antboy
Instruktør Ask Hasselbalch
Manuskript Anders Ølholm
Producer Eva Jakobsen, Lea Løbger
Fotograf Niels Reedtz Johansen
Klipper My Thordal, Peter Brandt
Komponist Peter Peter
Scenograf M. Wan Sputnick
Casting Anders Nygaard, Anne Magnér
Medvirkende Oscar Dietz, Nicolas Bro, Samuel Ting Graf, Amalie Kruse Jensen
Produktionsland Danmark
Sprog Dansk
Danske undertekster Nej
Dansk synstolkning Nej
Produktionsselskaber Nimbus Film
Dansk distribution SF Studios, SF Film A/S
Internationalt salg Attraction Distribution /Suite 803 / 5455 De Gaspe Ave. / H2T 3B3 Montreal, Quebec / t +1 514 846 1222 / info@attractiondistribution.ca / www.attractiondistribution.ca
Dansk biografpremiere 03.10.2013
Premierebiografer Palads, Albertslund Biograferne, Gladsaxe Bio, Værløse Bio, BioCity (Tåstrup), Kastrup Bio, Birkerød Bio, Baltoppen Bio 1-2, Park Bio, CinemaxX, Bio Viften (Rødovre), Kinopalæet (Lyngby), Falkoner, Valby Kino, Atlas Biograferne (Rødovre Centrum) samt 62 biografer i provinsen
Mere information
DFI-støtteform Konsulentstøtte
Vurdering Tilladt for alle, men frarådes børn u. 7
Begrundelse Filmen har en dramatisk grundstemning, men indeholder mange humoristiske elementer. Flere steder benytter filmen sig af en tegneserielignende dramatik og mange spændingsopbyggende effekter, især på lydsiden. Den indeholder scener med et truende menneske-insektvæsen, der jager og bortfører nogle børn og holder dem fanget. Da filmens hovedfigurer imidlertid fremstår stærke og handlekraftige, og sammen klarer problemerne, vurderes det at filmen kun vil kunne virke skræmmende på børn under 7 år.

Selskaber

Produktionsselskaber Nimbus Film
Koproducent Ghost A/S, FilmGEAR ApS, Kameraudlejningen
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, FilmFyn, MEDIA (EU)
I samarbejde med TV2 Danmark, C More Entertainment
Dansk distribution SF Studios, SF Film A/S

Instruktion

Instruktion Ask Hasselbalch
1. instruktørassistent Antony Castle
1. instruktørassistent Katinka Haxthausen
Instruktørassistent Jannich Grønnemose
Scripter Sedsel Andersen
Statistkoordinator Julie Linn Milling
Statistkoordinator Jannich Grønnemose
Statistkoordinator Andrea Vergara
Casting Anders Nygaard
Casting Anne Magnér
Casting-assistent Tine Sætter-Lassen

Manus

Manuskript Anders Ølholm
Storyline Torbjørn Rafn
Storyline Nikolaj Arcel
Storyboard Lars Munck
Storyboard Kim Syberg

Produktion

Producer Eva Jakobsen
Producer Lea Løbger
Executive producer Bo Ehrhardt
Executive producer Birgitte Hald
Location manager Erik Crone
Location manager Lennart Storgaard
Location scout Lennart Storgaard
Location scout Anne Magnér
Produktionsleder Karen Baumbach
Postproduktionsmanager Mette Høst Hansen
Producerassistent Clara Jantzen Kreinøe
Producerassistent Meera Møngaard
Producerassistent Maja Hviid
Producerassistent Nina Bisgaard
Producerassistent Mille Bjørke
Producerassistent Maria Møller Kjeldgaard
Producerassistent Nina Bisgaard
Producerassistent Birgitte Sundbøll
Produktionsassistent Ann-Louise K.B. Hansen
Producerassistent Ann-Louise K.B. Hansen
Runner Jeppe Marstrand
Runner Simon Koefoed
Runner Jeppe Green Schelde
Indspilningsleder, 2. unit William Knuttel
Indspilningsleder, 2. unit Katinka Haxthausen
Runner, 2. unit Theis Kongsbak
Runner, 2. unit Toke Schultze
Postproduktionskoordinator Anne Katrine Andersen

Foto

Cheffotograf Niels Reedtz Johansen
B-fotograf John Frimann Rasmussen
B-fotograf, 2. kamera Søren Berthelin
Video-assistent Mark Dingli
DIT Mark Dingli
Steadicam Steffen Wiedeman
Steadicam Kristian Appel
Steadicam Anders Holck
DIT Christian Nielsen
Grip Jimmy Leavens
Grip-assistent Rune A. Egegaard
Grip-assistent Jens Peder Pedersen
Fotograf, 2. unit Rasmus Heise
B-fotograf, 2. unit Andreas Krohn
Octocopter-operatør Rasmus Søndergaard Rygaard
Octocopter-operatør Tao Ahler
Clapper/loader, 2. unit Søren Pedersen
Bag om filmen optagelser Simon Hast
Bag om filmen optagelser Kasper Voltzmann
Bag om filmen optagelser Julius Vaag

Stills

Stillfotograf Rolf Konow
Stillfotograf Jens Juncker-Jensen

Lys

Belysningsmester Michael Wils
Belyser Peter Junker Sørensen
Belyser Josef Perez Lopez
Belyser Thomas Ditzel
Belyser Gabriel Stefan
Belyser Mikkel Bentzon
Belysningsmester, 2. unit Morten Kildegaard
Belyser, 2. unit Jonas Madsen
Belysningsassistent, 2. unit Martin Andersen

Klip

Klipper My Thordal
Klipper Peter Brandt
B-klipper Carla Luffe Heintzelmann
Klippeassistent Liv Lynge

Musik

Komponist Peter Peter

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Nikolaj Danielsen
Scenograf M. Wan Sputnick
Chefrekvisitør Arvid Berg-Ørnbak
Set rekvisitør Kristian Boysen
Rekvisitør Mads Koppel
Chefrekvisitør (2. unit) Karsten Noel Poulsen

Kostumer

Chefkostumier Louize Nissen
Kostumeassistent Neel Deleurant
Kostume runner Lulu Betz
Kostumier, 2. unit Grith Deleuran

Makeup

Chefsminkør Bjørg Serup
Sminkørassistent Vickie Aviaja
Frisør Bettina Lervig
Sminkør, 2. unit Dorte Jacobsen
Sminkør, 2. unit Vickie Aviaja
Sminkør, 2. unit Trine Cordes

Lyd

Tonemester Thomas Huus
Boom operator Bo Asdal Andersen
Tonemester Bo Asdal Andersen
Tonemester, 2. unit Rune Bjerre Sand
Tonemester, 2. unit Oskar Skriver
Konsulent Hans Møller
B-tonemester (postproduktion) Simon Ellegaard
Foley-supervisor Heikki Kossi
Foley recordist Hannu Karppinen
Foley-klipper Pietu Korhonen

Special effects

Special effects Hummer Højmark
Special effects Christian Kitter
SFX wire specialist Lars Kolding Andersen
SFX-tekniker Christian Kitter
SFX-tekniker Mark Hedegaard
SFX-assistent Carl-Oscar Højmark
SFX-assistent Anders Nylander

Visual effects

CGI Rikke Gjerløv Hansen
CGI Thomas Øhlenschlæger
CGI Peter Hartwig
CGI Aksel Studsgarth
VFX producer Rikke Gjerløv Hansen
VFX-supervisor Thomas Øhlenschlæger
Lead compositing Thomas Øhlenschlæger
Compositing Rodrigo Fiallega
Compositing Jamie wandrop
Compositing George Yildiz
Compositing Martin Marinov
Compositing Michael Nielsen
Compositing Eric Gustafsson
3D artist Andy Alesik
3D artist Peter Hartwig
Modelling Oldrich Holý
Matte painter Mikael Widegren
Matte painter Isabel Westling
Tracking Mikael Theander
Colorgrading Sandra Klass
Colorgrading Oliver Wolff

Stunt

Stuntkoordinator Stig Günther
Stand-in (for Antboy) Frederik Honoré
Stand-in (for Loppen) Erik Petri
Stuntkoordinator Deni Jordan
Stunt tekniker Lars Andersen
Stunt tekniker Anders Thomsen
Stunt double (Nicolas Bro) Stig Günther

Animation

Illustrator Anders Walter
Animator Kenneth Nytoft Petersen
Animator Phie Madsen

Andre credits

Sagkyndig (myrer) Ole Bjerggaard
Hundetræner Jeanett Olsen
Hundetræner Søren Baun Jeppesen

Medvirkende

Pelle/Antboy Oscar Dietz
Loppen/Gæmmelkrå Nicolas Bro
Wilhelm Samuel Ting Graf
Ida Amalie Kruse Jensen
Amanda Cecilie Alstrup Tarp
Allan Marcuz Jess Petersen
Mark Johannes Jeffries Sørensen
Mor Lærke Winther
Far Frank Thiel
Carsten Thomas Voss
Amanda Cecilie Alstrup Tarp
Hr. Sommersted Caspar Phillipson
Lille pige Nicoline Melbye Andreassen
Skolefotograf Jonas Schmidt
Pelles lærer Nanna Schaumburg-Müller
Tasketyv Aske Bang
Skolebetjent Jakob Bjerregaard Engmann
Reporter Thomas Hwan
Fru Gæmmelkrå Elsebeth Steentoft
Skipper Knoppers
Dreng i skolegård Howard Hao Thanh Bach
Amandas veninde #1 Lisa Gro Lange Olsen
Amandas veninde #2 Louise Munkøe
Amandas veninde #3 Solveig Lak Møller
Politibetjent Kenneth Bøgh Andersen
Amandas veninde #4 Asha Khalid
Louise Alberte Littau Olsen
Rikke Helena Hingebjerg

Priser og nomineringer

Pris År Festival
1. Pris, Bedste Instruktør 2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014

Festivaler

Festival Festival dato
Dublin International Film Festival 2016-02-18
British Film Institute 2015-07-12
TIFF Kids 2015-04-01
Riga International Film Festival 2014-12-02
Doha Film Festival, Ajyal Youth Film Festival 2014-12-01
Bukarest Kinodiseea International Film Festival 2014-11-14
Sevilla Festival de Cine 2014-11-07
Dundee Contemporary Arts, Discovery 2005 2014-10-25
Kaohsiung Film Festival 2014-10-24
Kristiansand International Children's Film Festival 2014-09-16
Seoul International Youth Film Festival 2014-08-21
Sarajevo Film Festival 2014-08-15
Giffoni Film Festival 2014-07-18
Tel Aviv International Children's Film Festival 2014-07-17
Seattle International Film Festival 2014-05-15
Tromsø Children's Film Festival 2014-05-08
TIFF Kids 2014-04-08
International Film Festival of Panama 2014-04-03
Okinawa International Film Festival 2014-03-20
Antwerpen European Youth FF of Flanders 2014-03-14
Malmö, BUFF 2014-03-10
Montreal International Children's Film festival 2014-03-01
PLAY – Lisbon's International Kids Film Festival 2014-02-01
Cinemateket 2014-01-06
Athens Olympia Int. Film Festival For Children and Young People 2013-11-30
Oulu Int. Children's Film Festival 2013-11-18
Tallinn Black Nights Film Festival 2013-11-15
Leeds International Film Festival For Children And Young People 2013-11-06
Lübeck, Nordische Filmtage 2013-10-30
Amsterdam Cinekid 2013-10-16
London Film Festival 2013-10-09
Rio de Janeiro Film Festival 2013-09-26
Toronto International Film Festival 2013-09-05
Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2013-08-15
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Dato
Artikel Børsen Morten Durr 2014-12-19
Varia Morgenavisen Jyllandsposten 2014-12-11
Artikel Politiken Signe Aarestrup 2013-10-16
Interview Berlingske Tidende Kristian Lindberg 2013-10-05
Anmeldelse Weekendavisen Bo Green Jensen 2013-10-04
Artikel Børsen Morten Durr 2013-10-04
Anmeldelse Berlingske Tidende Louise Kidde Sauntved 2013-10-03
Anmeldelse Ekstra Bladet Henrik Queitsch 2013-10-03
Anmeldelse Information Katrine Hornstrup Yde 2013-10-03
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Nanna Frank Rasmussen 2013-10-03
Anmeldelse Politiken Sophie Engberg Sonne 2013-10-03
Interview Information Christian Monggaard 2013-10-03
Anmeldelse Politiken Dorte Hygum Soerensen 2013-10-03
Artikel BT Soeren Hoey 2013-09-11
Artikel Politiken Lotte Thorsen 2013-09-11
Varia Morgenavisen Jyllandsposten 2013-09-11
Interview Weekendavisen Vibe Termansen 2013-08-30
Varia BT Niels Lind Larsen 2013-08-15
Interview Politiken 2013-05-16
Artikel Politiken Hans Christian Kroman 2012-11-22
Artikel Politiken Lotte Thorsen 2012-10-03
Artikel Politiken Politikken