enda

Den bedste mand

Mikkel Serup, Danmark, 2017

98 min.DramaDK/Spillefilm

Filmen er inspireret af virkelige begivenheder og er et drama om en af de mest sensationelle sejre i dansk sportshistorie. Det er samtidig en rørende fortælling om en mand, der med ukuelig støtte fra sin kone og gennem venskabet med en ung afrikansk bokser formår at træde ud af sin egen skygge, finde modet til at trodse sine indre dæmoner og blive en levende legende.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Biblioteksressourcer
Dansk titel Den bedste mand
Andre titler Pound for Pound
Instruktør Mikkel Serup
Manuskript Mikkel Serup, Linn-Jeanethe Kyed, Søren Felbo
Producer Lea Løbger
Fotograf Adam Wallensten
Klipper Martin Schade, Andri Steinn Gudjonsson
Lyd Hans Christian Kock, Claus Lynge
Komponist Atli Örvarsson
Scenograf Søren Schwarzberg
Casting Tanja Grunwald, Lissy Holm, Vibeke Muasya, Stine Brüel, Igor Sestric
Medvirkende Mikkel Boe Følsgaard, Lene Maria Christensen, Søren Malling, Arnold Oceng
Produktionsland Danmark
Produktionsselskaber Nimbus Film
Dansk distribution Nordisk Film Distribution A/S
Internationalt salg Nimbus Film / Hauchsvej 17 / 1825 Frederiksberg C / t +45 3634 0910 / f +45 3634 0911 / nimbus@nimbusfilm.dk / www.nimbusfilm.dk
Dansk biografpremiere 15.06.2017
Premierebiografer CinemaxX Fisketorvet, Empire, Nordisk Film Biografer Falkonèr, Nordisk Film Biografer Fields, Grand Teatret, Nordisk Film Biografer Palads, Nordisk Film Biografer Taastrup, Nordisk Film Biografer Lyngby, Nordisk Film Biografer Aarhus, CinemaxX Aarhus, Nordisk Film Biografer Trøjborg, Øst for Paradis, Nordisk Film Biografer Aalborg, Nordisk Film Biografer Aalborg City Syd, NFB Odense, Café Biografen – Odense, CinemaxX Odense, Nordisk Film Biografer Esbjerg, Panorama – Fredericia, Nordisk Film Biografer Frederikssund, Cinemacenter – Helsingør, Nordisk Film Biografer Herning, Nordisk Film Biografer Hillerød, Biocenter – Hjørring, Scala Center 1-2-3-4 – Holstebro, Megascope – Horsens, Nordisk Film Biografer Kolding, Nordisk Film Biografer Køge, Middelfart Bio & Café, NFB Nykøbing Falster, NFB Næstved, Bio Næstved, NFB Randers, Kino Ro's Torv – Roskilde, Silkeborg Bio, Panorama – Slagelse, Scala 1+2+3 – Svendborg, Lido Teatret – Vejle, Fotorama Biograferne – Vejle, Albertslund Biograferne, Atlas Biograferne, Baltoppen Bio, Dragør Biograf, Gentofte Kino, Gladsaxe Bio, Glostrup Bio, BIG BIO – Herlev, Ishøj Bio, Kastrup Bio, Park Bio, Reprise Teatret – Holte, Bio Viften – Rødovre, Værløse Bio, Palads 1-2 – Frederikshavn, Grenaa Kino, Kosmorama – Haderslev, Kulturbiografen Frysehuset – Holbæk, Trommen Bio – Hørsholm, Ikast Bio, Den Blå Engel – Kalundborg, Klovborg Kino, Kino 1+2 – Nyborg, Ringsted Kino, Lalandia Bio, Cinema3 – Skive, Apollon – Struer, Kosmorama 1-2 – Sønderborg, Kino 1-2 – Thisted, Biografen 1+2 – Tønder, Varde Bio, Biograf Caféen – Vordingborg, Kino 1+2 – Aabenraa, Birkerød Bio, Café Biografen – Fakse, Kosmorama – Frederiksværk, Gilleleje Bio, Hadsund Bio, Haslev Bio, Hornslet Kom-Bi, Humlebio – Humlebæk, Bio Mors – Nykøbing Mors, Ringkøbing Bio, Rødding Bio, Rønne Bio, Park Bio – Skanderborg, Kinorevuen – Skørping, Victoria Teatret – Sorø, Vig Bio, Fotorama – Hammel, Korsør Bio, Bio Huset – Lemvig, Løgstør Bio, Bio Langeland, Aars Biocenter 1+2, Kino Teatret – Hjallerup, Film Teatret – Hobro, Kino Teatret – Kerteminde, Bjerringbro Bio, Brørup Bio, Helios Teatret – Faaborg, Karup Bio, Mørkøv Kino, Nørre Åby Bio, Slangerup Bio, Søllested Bio, Biografen – Toftlund, Bio Aalestrup.
DFI-støtteform Konsulentstøtte
Vurdering Tilladt for børn over 11 år
Begrundelse Filmen har et roligt tempo og en eftertænksom stemning. Der er mange scener præget af dialog og alvorlige ansigter. Men der er også en række længere scener, som beskriver boksekampe med voldsomme slag understreget af en effektfuld lydside. Vi ser boksere blive ramt på krop og i hoved, som bløder og falder om med knockout. Da volden imidlertid foregår inden for en sportsgrenens regelrette ramme, og da bokserne i den sidste ende kan rejse sig efter kampen, vurderes det, at filmen kun kan virke skræmmende på de yngste i aldersgruppen 7-11 år. Filmen får derfor 11-årsgrænse.

Selskaber

Produktionsselskaber Nimbus Film
Koproducent Pegasus Pictures, MP Film Production, Serup Instituttet
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, The Icelandic Film Centre, The Ministry of Industries and Innovation (Iceland), Croatian Audiovisual Centre, MEDIA (EU)
I samarbejde med TV2 Danmark
Dansk distribution Nordisk Film Distribution A/S

Instruktion

Instruktion Mikkel Serup
1. instruktørassistent Ida Gabrielsen
Scripter Anne-Marie Ubbe
Casting Tanja Grunwald
Casting Lissy Holm
Casting Vibeke Muasya
Børnecasting Tommy Duus
Casting Stine Brüel
Statistcasting Tommy Duus
Casting Igor Sestric
Dialekt-coach Michael Ejstrup
1. instruktørassistent (Kroatien) Vid Spindler
2. instruktørassistent (Kroatien) Bruno Stampalija
3. instruktørassistent (Kroatien) Nino Nikšic
Scripter (Kroatien) Goranka Greif-Soro
Casting (Kroatien) Igor Sestric-Staki
Casting assistent (Kroatien) Arijana Genc

Manus

Manuskript Mikkel Serup
Manuskript Linn-Jeanethe Kyed
Manuskript Søren Felbo
Manuskriptkonsulent Lars Duus
Manuskriptkonsulent Vibeke Muasya

Produktion

Producer Lea Løbger
Udviklingsproducer Mikkel Jersin
Udviklingsproducer Bo Ehrhardt
Line producer Karen Baumbach
Co-producer Igor A. Nola
Co-producer Lilja Ósk Snorradóttir
Executive producer Bo Ehrhardt
Executive producer Birgitte Hald
Produktionskoordinator Søren Frimodt-Møller
Produktionsassistent Kasper Lykke Schultz
Produktionsassistent Cecilie Dyhr Jensen
Producerassistent Jasmine Hermann Naghizadeh
Producerassistent Janne Nygaard
Producerassistent Kathrine Kastholm Vimpel
Producerassistent Ida Skriver
Location manager Lennart Storgaard
Produktionskoordinator Mirna Kapetanovic
Producerassistent Mette Matthiessen
Location assistent Jeppe Rasmussen
Produktionsassistent, 2. unit Esther Nissen
Produktionsleder (Kroatien) Mirna Kapetanovic
Produktionskoordinator (Kroatien) Kristina Lovric
Produktionsassistent (Kroatien) Jakov Matija Kapetanovic
Location manager (Kroatien) Tomislav Peleski
Location assistent (Kroatien) Petar Lisjak
Postproduktionssupervisor Lina Wichmann
Projektkoordinator Liv Lynge

Foto

Cheffotograf Adam Wallensten
B-fotograf Andreas Krohn
Clapper/loader Kristoffer Høyer
Key grip Christian Brøndum
Fotograf, 2. unit Fredrik Sundbye
B-fotograf, 2. unit Christian Parker
Bag om filmen optagelser Dorthe Arve Olsen
Bag om filmen optagelser Jess Bang
Focus puller (Kroatien) Mario Vargovic
Clapper/loader (Kroatien) Marin Marsic
A-kamera, videoassistent (Kroatien) Ema Giunio
2. kameraoperatør (Kroatien) Silvio Jesenkovic
Focus puller (Kroatien) Damir Kudin
Clapper/loader (Kroatien) Bruno Gracin
Video-assistent (Kroatien) Dario Matic
Key grip (Kroatien) Josip Siladi
Grip (Kroatien) Petar Jerkic
Grip (Kroatien) Robert Cukoic-Gljiva
Rigger (Kroatien) Franjo Penava
Rigger (Kroatien) Matija Benc
Rigger (Kroatien) Darko Lovric
Rigger (Kroatien) Filip Beatovic
DIT Dejan Boskovic

Stills

Stillfotograf Rolf Konow
Stillfotograf (Kroatien) Nikola Predovic

Lys

Belysningsmester Noah Lynnerup
Belyser Kasper Mønster
Belysningsassistent Niclas Fusager
Belysningsmester (Kroatien) Zdenko Bilandzija
Belyser (Kroatien) Trpimir Krejacic
Belysningsassistent (Kroatien) Marko Voljavec
Belysningsassistent (Kroatien) Dario Bjelobradic
Belysningsassistent (Kroatien) Jeton Peci

Klip

Klipper Martin Schade
Klipper Andri Steinn Gudjonsson
Klippekonsulent Janus Billeskov Jansen

Musik

Komponist Atli Örvarsson
Orkestrering Julian Kershaw
Musikoptagelse Kristján Edelstein
Mix Steve McLaughlin
Arrangement Claudio Olachea
Musikkonsulent Jean-Pierre Arquié
Dirigent Atli Örvarsson

Produktionsdesign

Produktionsdesign Søren Schwarzberg
Chefrekvisitør Thomas Karlsen
Rekvisitør Jesper Hyllested
Rekvisitør Casper Nilsson
Produktionsdesignassistent Sara Lillie Gornitzka
Rekvisitørassistent Silja Cohn Jeppesen
Art director (Kroatien) Ivica Trpcic
Set dresser (Kroatien) Iva Rodic Novak
Rekvisitør (Kroatien) Marijo Simic
Set rekvisitør (Kroatien) Marko Roginic
Set dresser assistent (Kroatien) Elvis Lasovic
Set rekvisitørassistent (Kroatien) Igor Roginic
Art director-assistent (Kroatien) Tena Krajacic

Kostumer

Kostumedesigner Manon Rasmussen
Kostumeassistent Emilie Bøge Dresler
Chefkostumier (Kroatien) Katja Sunjic Kudin
Kostumier (Kroatien) Ana Toto
Kostumier (Kroatien) Zdenka Novosel
Kostumeassistent (Kroatien) Nevena Caklovic
Garderobeassistent (Kroatien) Karmen Perkovic Sinoucic
Garderobeassistent (Kroatien) Alena Orovic
Stylist (Kroatien) Mirna Curak
Stylist (Kroatien) Iva Gaurina

Makeup

Makeupdesign Tina Jesenkovic
Sminkør Ivana Pralija
Special effects makeup Thomas Foldberg
Sminkeassistent (Kroatien) Marija Vrdoljak
Sminkeassistent (Kroatien) Andreja Dubnjakovic
Sminkeassistent (Kroatien) Martina Mamic
Sminkeassistent (Kroatien) Karla Lazic Medved
Sminkeassistent (Kroatien) Spela Busic
Parykker (Kroatien) Ruzica Miller

Lyd

Lyddesign Hans Christian Kock
Lyddesign Claus Lynge
Tonemester Claus Lynge
Tonemester Hans Christian Kock
Tonemester (Kroatien) Ivica Slivaric
Boom operator (Kroatien) Kresimir Rodic
Foley-optagelse Martin Saabye Andersen
Foley-klipper Hans Christian Arnt Torp
Foley artist Martin Langenbach
Lydassistent (postproduktion) Rune Kristiansen
Lydassistent (postproduktion) Steen Bondrop

Special effects

Special effects (Kroatien) Branko Repalust
SFX-supervisor Jón Már Gunnarsson

Stemme

Stemme Henrik Birch
Stemme Ida Skriver Olesen
Stemme Ellen Kyndi Serup

Visual effects

VFX-supervisor Jón Már Gunnarsson
Colorist Eggert Baldvinsson
Titeldesign Gabriella Motola
VFX-assistent Gabriella Motola
Compositing Jón Már Gunnarsson
Koordinator Karl Águst Guddmundsson

Stunt

Stuntkoreograf Kimmo Rajala
Stand-in Enock Mwandila Poulsen
Stand-in Lauritz Hansen
Stunts (Kroatien) Rok Cvetkov

Andre credits

Boksecoach Lucas Pakzad
Boksecoach Marcus Flemming

Medvirkende

Jørgen "Gamle" Hansen Mikkel Boe Følsgaard
Hanne Hansen Lene Maria Christensen
Mogens Palle Søren Malling
Ayub Kalule Arnold Oceng
Børge Krogh Benjamin Kitter
Bjarne Krogh Kristian Fjord
Preben Ari Alexander
Søren Hansen Mikkel Sønderskov Drewes Knudsen
Helle Hansen Livia Maria Begu
Kommentator Kristian Høgh Jeppesen
Svend Gehrs Martin Greis
Morten Møller Thomas Guldberg Madsen
Dave "Boy" Green Theo Barklem Biggs
Mickey Duff Andrew Jeffers
Bankmanden Henning Morten Hebsgaard
Bankassistent Mikkel Hilgart
Sælger i pelsbutik Charlotte Munksgaard
Lis Palle Marie Askehave
Ung læge Luka Petrusic
Kalules kone Berit Kamara
Kalules datter Elly Mutio Kiti Mwachiru
Ring announcer Darko Janes
Kollega Mladen Cutura
TV-journalist Robert Spanic
Journalist Nikola Kerkez
Opmåler Peter Friisnæs
Billy Waith Durim Oraca
Billy Waiths træner Stjepan Bacurin
Mike Everett Enock Mwandila Poulsen
Mike Everetts træner Emmanuel Bessong
Kurt Hombach Boris Katalinic
Kurt Hombachs træner Josip Bacurin
Dave "Boy" Greens træner Zvonimir Franjic
Dave "Boy" Greens entourage Goran Lukacevic
Dave "Boy" Greens entourage Emanuel Djolo
Dommer 1 Damir Zlibar
Dommer 2 Naim Ramaj
Ringside dommer Vedran Djerek
Boksetræner Dragutin Buncic
Bokser i sparring Borna Katalinic
Bokser 1 Dominik Kolar
Bokser 2 Tomislav Pranjic
Bokser 3 Arian Zenuni
Bokser 4 Benjamin Sambolec
Bruno Arcari Luka Lanta
Jørgens far Lars Topp Thomsen
Lille Jørgen Sigurd Frederik Ulriksen

Festivaler

Festival Festival dato
Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2017-08-19
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Forfatter Dato
Anmeldelse Weekendavisen Green Jensen, Bo 2017-06-16
Anmeldelse BT Lind, Michael 2017-06-15
Anmeldelse Berlingske Tidende Wendt Jensen, Jacob 2017-06-15
Interview Berlingske Tidende Sauntved, Louise Kidde 2017-06-15
Varia Berlingske Tidende Carstensen, Ivar 2017-06-15
Anmeldelse Ekstra Bladet Queitsch, Henrik 2017-06-15
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Sommer Boysen, Katrine 2017-06-15
Interview Politiken Skotte Christensen, Kim 2017-06-15
Interview Morgenavisen Jyllandsposten Enggaard, Michael 2017-06-11
Interview BT Seeberg, Kenan 2017-06-09
Artikel Morgenavisen Jyllandsposten Enggaard, Michael 2017-05-01
Artikel Berlingske Tidende Lauritzen, Kirstine Benedicta 2016-08-21
Artikel Berlingske Tidende Lindberg, Kristian 2016-06-19
Artikel Politiken Skotte Christensen, Kim 2016-06-17