enda

Min søsters børn og guldgraverne

90 min.DK/SpillefilmBørnefilm

Min søsters børn opdager ved et tilfælde, at deres tipoldefar udvandrede som guldgraver til Canada, og at de stadigvæk har familie derovre. De kommer i kontakt med en grandtante, som inviterer dem på besøg. Det viser sig, at der er en historie om en gammel guldmine og et skattekort. Snart rammes børnene af guldfeber i jagten på skatten, som muligvis stadig ligger gemt i den gamle guldmine. På vej ud for at finde minen bliver de overrasket af Canadas vildnis, natur, dyrefauna og ikke mindst to forbryderiske guldgravere, som også vil have fat i skatten.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Min søsters børn og guldgraverne
Dansk titel Min søsters børn og guldgraverne
Andre titler My Canadian Adventure - The Quest for the Lost Gold
Instruktør Niels Nørløv Hansen, Niels Nørløv Hansen
Manuskript Claudia Boderke, Lars Mering, Michael Obel, Jonathan Vanger, Eric Leca
Producer Michael Obel
Fotograf Philippe Roy
Klipper Birger Møller Jensen, Simon Borch, Dan Loghin
Lyd Martin Saabye Andersen, Louis Desparois, Martin Saabye Andersen
Komponist Eric LeMoyne
Scenograf Raymond Dupuis
Casting Anders Nygaard
Medvirkende Rasmus Botoft, Lærke Winther, Rose Maria Nemeth Kipling, Magnus Nørgaard Larsen
Produktionsland Danmark
Sprog Dansk
Produktionsselskaber Obel Film Canada
Dansk distribution All Right Film
Internationalt salg LevelK / Gammel Kongevej 137 B, 3. sal / 1850 Frederiksberg C / c +45 2010 8580 / tine.klint@levelk.dk / www.levelk.dk
Dansk biografpremiere 05.02.2015
DFI-støtteform Markedsordningen
Vurdering Prøve
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber Obel Film Canada
Koproducent Crazy Love Productions
Med støtte fra Det Danske Filminstitut
In collaboration with TV2
Dansk distribution All Right Film

Instruktion

Instruktion Niels Nørløv Hansen
1. instruktørassistent (Canada) Jacques Laberge
Instruktion Niels Nørløv Hansen
2. instruktørassistent (Canada) Marie-Eve Galaise
2. instruktørassistent (Canada) Line Sander Egede
3. instruktørassistent (Canada) Gabriel Guérin
3. instruktørassistent (Canada) Gabrielle Mankiewikcz
3. instruktørassistent (Canada) Lisa Sfriso
Casting (Canada) Andrea Kenyon
Scripter Jill Knuttel
Casting Anders Nygaard
Statistkoordinator Anita Juel Lystbæk

Manus

Manuskriptforfatter Claudia Boderke
Manuskriptforfatter Lars Mering
Manuskriptforfatter Michael Obel
Manuskriptforfatter Jonathan Vanger
Manuskriptforfatter Eric Leca
Historie Michael Obel
Manuskriptkonsulent Fanny Ballavance
Storyboard-tegner (Canada) Jean-Claude De La Ronde

Produktion

Producer Michael Obel
Line producer Sanne Arnt Torp
Producer (Canada) Jonathan Vanger
Producer (Canada) Sylvain Proulx
Line producer (Canada) Yannick Sadler
Produktionsleder (Canada) Jean-Francois Roesler
Produktionskoordinator (Canada) Marianne Messier Petit
Location manager (Canada) Marie-Claude Belisle
Location manager (Canada) Alexadre Piuze
Casting Jette Termann
Location manager (Canada) Christophe Tricard
Indspilningsleder (Canada) Yannick Ammann
Indspilningsleder-assistent (Canada) Dave Robitaille
Produktionsassistent (Canada) Asta Obel
Produktionsassistent (Canada) Keven Parent
Produktionsassistent (Canada) Antony Pelisson
Produktionsassistent (Canada) Jason Goodall
Produktionsassistent (Canada) Marie Trevennec
Producerassistent (Canada) Mo Singh
Indspilningsleder Tue Czajkowski
Location manager Søren Dahl
Runner Sophus Langdal Königson
Runner Asbjørn Lund Sørensen
Postproduktionskoordinator Tatjana Obel
Producerassistent Katrine Juul Svendsgaard
Producerassistent Louise Sommer Jacobsen

Foto

Fotograf Philippe Roy
B-kameraoperatør Denis-Noël Mostert
B-fotograf Carla Clarke
B-fotograf Yan Clément
2. kameraassistent Ann Berrie
2. kameraassistent Mathieu Nadon
Supplerende B-fotograf (Canada) Michel Bernier
Supplerende B-fotograf (Canada) Martine Leclerc
Data wrangler (Canada) Leon Rivers Moore
Grip (Canada) Tommy Diotte
Grip-assistent (Canada) Joël Poisson
Grip (Canada) Maxime Cloutier
Grip (Canada) Alexis Vallée-Charest
Grip (Canada) Félix D'Hauterive
Grip (Canada) Mathieu Lefrancois Gauvreau
Grip (Canada) Jean-Sébastien Marcil
Grip (Canada) Nicolas Rousseau
Bag om filmen optagelser (Canada) Laurence Turcotte
Kampagnefotograf Normand Desjardins
Dronesupervisor (Canada) Paul Hurteau
Droneoperatør (Canada) Frédéric Quimet
B-fotograf John Frimann Rasmussen
Fotograf, 2. kamera Bastian Schiøtt
B-fotograf, 2. kamera Linda Laage S. Olsen
Clapper/loader Loui Ladegaard
Clapper/loader Thea Slouborg Andersen
Grip Christian Brøndum

Stills

Stillfotograf Bertrand Calmeau
Stillfotograf Karina Tengberg

Lys

Belysningsmester (Canada) Christophe Pommies
Belyser (Canada) Richard Paré
Belysningsassistent (Canada) Franck Farina-Schroll
Belysningsassistent (Canada) Félix D'Hauterive
Belysningsassistent (Canada) Damien Lagouradette
Belysningsmester Aslak Lytthans
Belyser Tue Bengtsson

Klip

Klipper Birger Møller Jensen
Klipper Simon Borch
Klipper Dan Loghin
Trailer klipper (Canada) Marco Jardel
Trailer klipper (Canada) Serge Bemeur
Klippeassistent Louis Bertelsen
Klippeassistent Mia Freja Øehl Corneliussen
Klippeassistent Malthe Miehe-Renard
Trailer-klipper Jakob Schaumburg
Trailer-klipper Michael Obel

Musik

Komponist Eric LeMoyne
Musik-supervisor Jean-Sébastien Giard
Musikmix Francois Arbour

Produktionsdesign

Scenograf Raymond Dupuis
Set designer (Canada) Michel Beaudet
Rekvisitør (Canada) Sonia Venne
Set rekvisitør Gina Arganese
Rekvisitørassistent (Canada) Chantal Lussier
Chefrekvisitør (Canada) Alexandre Juneau
Rekvisitørassistent (Canada) Véronique Gagné
Swing gang (Canada) Martin Bisaillon
Swing gang (Canada) Guillaume Prévost
Dekorationsmaler (Canada) Bigitte Coté
Skulptør (Canada) Lucie Fournier
Skulptør (Canada) Fabien Chevrier
Skulptør (Canada) Alain Dallaire
Skulptør (Canada) Denis Desjardins
Skulptør (Canada) Yvan Forget
Chefrekvisitør Jacob Stig Olsson
Set rekvisitør Lasse Kjederqvist

Kostumer

Kostumier Helle Høgsbro
Kostumedesigner (Canada) Alexandra Sawicki
Chefkostumier (Canada) Isabel Poulin
Kostumier (Canada) Alexandra Sawicki
Kostumier (Canada) Sophie Chouinard
Kostumeassistent Sofie Tudal

Makeup

Sminkør Sophie Lebeau
Makeup Audrey Bitton
Frisør André Duval
Frisør Marie-Josée Fournier
Chefsminkør Charlotte Laustsen
Sminkør Fatima Louborg
Sminkør Dorte Jacobsen

Lyd

Tonemester Martin Saabye Andersen
Lydmix Martin Saabye Andersen
Tonemester Louis Desparois
Boom operator (Canada) Sébastien Froment
Boom operator Lars Lund
Lyddesigner Martin Saabye Andersen
Lydmix Martin Saabye Andersen
Lydeffekter Lea Korsgaard
Foley-klipper Lea Korsgaard
Lydeffekter Mikkel Sørensen
Lydklipper Mikkel Sørensen
Lydmix Mikkel Sørensen
Foley artist Julien Naudin
Foley-optagelse Patrick Ghislain

Special effects

SFX-supervisor (Canada) Louis Graig
SFX floor supervisor (Canada) Gaspar Brabant
SFX-koordinator (Canada) Denis Lavigne
SFX-chef (Canada) Pierre Coté
SFX-tekniker (Canada) André Essiembre
SFX-tekniker (Canada) Yves Martel
SFX-tekniker (Canada) Georges Chartrand
SFX-tekniker (Canada) Jean-Francois Monette
Våbenrekvisitør (Canada) Brent Radford
SFX-assistent (Canada) Nicolas Poulin
SFX-assistent (Canada) Pascal Pelletier
SFX-assistent (Canada) Karl Rainville

Stemme

Johns stemme Brian Patterson
Alex' stemme Billy Cross

Visual effects

VFX-supervisor Andreas Rostock
VFX-koordinator Andreas Rostock
VFX-koordinatorassistent Emma Engberg
VFX artist Bjørn Munch
VFX artist Sammy H. Larsen
VFX artist Steen Lyders
Colorgrader Lasse Marcussen

Stunt

Stuntkoordinator (Canada) Tyler Hall
Stunt double (Nils Hogenstad) Patrick Kerton
Stunt double (Zlatko Buric) Mike Chute
Stunt double (Magnus Nørgaard Larsen) Matthew Corbett

Andre credits

Dyretræner (Canada) Gerry Therrien
Dyretræner (Canada) Luc Therrien
Dyretræner (Canada) Dartagnan Therrien
Dyretræner (Canada) Josée Juteau
Dyretræner (Canada) Alicia Ducasse

Medvirkende

Onkel Erik Rasmus Botoft
Fru Flinth Lærke Winther
Amalie Rose Maria Nemeth Kipling
Jan Magnus Nørgaard Larsen
Michael Carl Nygaard
Pusle Rosita Nellie Holse Gjurup
Blop Theodor Krosby Chieu
Anna Lone Hertz
Fred Zlatko Buric
Brad Frederik Winther Rasmussen
Alex Nils Hogenstad
Mor Signe Skov
Far Troels Malling
John Bo Svenson
Marianne Laura Drasbæk
Thomas William Rudbeck Lindhardt
Legatkvinde Lene Poulsen
Hotelchauffør Simon Chaussé
Hotelmanager Manuel Martinez
Butiksekspedient Joël Poisson
Piccolo på hotel Frédéric Thuot
Piccolo på tog Jean-Pierre Quirion
Servitrice Anana Rydvald

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Dato
Artikel Berlingske Tidende Carstensen, Ivar 2016-01-05
Artikel Berlingske Tidende Carstensen, Ivar 2016-01-05
Artikel Information Monggaard, Christian 2015-12-22
Anmeldelse Information Soeren Staal Balslev 2015-02-06
Anmeldelse BT Michael Lind 2015-02-05
Anmeldelse Berlingske Tidende Louise Kidde Sauntved 2015-02-05
Anmeldelse Ekstra Bladet Henrik Queitsch 2015-02-05
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Nanna Frank Rasmussen 2015-02-05
Anmeldelse Politiken Kim Skotte 2015-02-05
Artikel Berlingske Tidende 2014-06-11