enda

Sorgenfri

Bo Mikkelsen, Danmark, 2016

90 min.DK/SpillefilmGyser

Vi følger en familie på fire i den idylliske forstad Sorgenfri. Familiens liv tager en drastisk ændring, da en mystisk virus bryder ud i byen. Pludselig handler det om rå overlevelse, og spørgsmålet er om vores families sammenhold er stærkt nok til at klare sig igennem krisen.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Sorgenfri
Dansk titel Sorgenfri
Andre titler What We Become
Instruktør Bo Mikkelsen
Manuskript Bo Mikkelsen
Producer Sara Namer
Fotograf Adam Philp
Klipper Bo Mikkelsen, Niels Ostenfeld
Lyd Peter Albrechtsen, Frank Mølgaard Knudsen
Komponist Martin Pedersen
Scenograf Thomas Bremer
Casting Anja Philip
Medvirkende Mille Dinesen, Troels Lyby, Benjamin Engell, Ella Solgaard
Produktionsland Danmark
Sprog Dansk
Produktionsselskaber Meta Film
Dansk distribution SF Studios
Internationalt salg Indiesales / Rue Washington 32 / 75008 Paris / www.indiesales.eu
Dansk biografpremiere 31.03.2016
Premierebiografer København
Palads, Nordisk Film Biografer

Øvrige Sjælland
Lyngby, Nordisk Film Biografer
Vordingborg

Fyn og Øerne
Odense, Nordisk Film Biografer

Jylland
Århus, Nordisk Film Biografer
DFI-støtteform Konsulentstøtte
Vurdering Tilladt for børn over 15 år
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber Meta Film
Med støtte fra Det Danske Filminstitut
In collaboration with Katapult Film, Red Rental ApS, Kong Gulerod Film
Dansk distribution SF Studios

Instruktion

Instruktion Bo Mikkelsen
Scripter Emilie Appelin
Casting Anja Philip
Statistkoordinator Annie Marie Nyvold
2. instruktørassistent Trin Hjortkjær Thomsen
2. instruktørassistent Marie Skovgaard
Statistkoordinator, 2. unit Pernille Tornøe
Konsulent Søren Bech

Manus

Manuskriptforfatter Bo Mikkelsen

Produktion

Producer Sara Namer
Executive producer Meta Louise Foldager Sørensen
Executive producer Kenneth D. Plummer
Executive producer Louis Tisne
Associate producer Kirsten Langgaard
Line producer Johnny Andersen
Producerassistent Sarah Chheiber
Indspilningsleder Mette Kjærgaard
Produktionskoordinator Caroline Eybye
Produktionsassistent Sofie Rønje
Location manager Christoffer Harding
Location-research Line Strandgaard
Set manager Jacob Svensson
Postproduktionssupervisor Lina Wichmann
Postproduktionskoordinator Kirsten Langgaard
Runner Laura Plummer
Runner Mads Engquist
Runner Emma Stampe Fogh
Runner Gitte Holmeskov Jørgensen
Runner Nicolai Nielsen
Runner Troels Hastrup
Runner Malthe Olsen
Runner Ludvig Hilarius Brygmann
Runner Philip Søborg
Runner Laurids Peter Gymoese Strandgaard
Runner Kasper Juhl
Indspilningsleder, 2. unit Mette Kjærgaard
Produktionsleder, 2. unit Jacob Svensson
Runner, 2. unit Niklas Destremau
Postproduktionssupervisor Anders V. Christensen
Postproduktionssupervisor Lina Wichmann
Postproduktionskoordinator, 2. unit Cilie Kragelund
Postproduktionskoordinator, 2. unit Niels Ostenfeld
Postproduktionsassistent Martin Munck Schmidt
Postproduktionsassistent Thomas Irving
Postproduktionsassistent Frederik Marbell
Postproduktionsassistent Mikkel Munk Appel
Postproduktionsassistent Maria Klarlund
Postproduktionsassistent Dicki Lakha
Producerassistent, 2. unit Mette Valbjørn Schøtt
Producerassistent, 2. unit Maja Toft Andersen
Producerassistent, 2. unit Luisa Minopoli
Producerassistent, 2. unit Karim Theilgaard
Producerassistent, 2. unit Sarah Chheiber
Producerassistent, 2. unit Annie Marie Nyvold
Producerassistent, 2. unit Cilie Kragegaard
Producerassistent, 2. unit Trin Hjortkjær Thomsen

Foto

A-fotograf Adam Philp
B-fotograf Rasmus Gaardhøje
Steadicam-operatør Kristian Appel
Droneoperatør Tao Ahler
Clapper/loader Sine Vadstrup Brooker
Clapper/loader Lucas Daugbjerg
Fotograf, 2. unit Adam Morris Philp
Fotograf, 2. unit Sine Vadstrup Brooker
Fotograf, 2. unit Rasmus Gaardhøje
B-fotograf, 2. unit Martin Samsøe
B-fotograf, 2. unit Thue Garde Finnich
B-fotograf, 2. unit Kristoffer Kofod
ENG-fotograf, 2. unit Nikolaj Villum

Stills

Stillfotograf Christian Geisnæs
Stillfotograf Henrik Petit
Supplerende stillfotograf Esben Garn

Lys

Belysningsmester Tobias Juhl
Belysningsmester Niels Dose
Belyser Morten Boserup
Belyser Morten Kastberg
Belyser Jesper Maxwell Frederiksen
Belyser Mogens Otte
Belysningsassistent Julius Alsinger Plambech
Belysningsmester Thomas Neivelt
Belyser David Medina
Belyser Jonathan Go-Matsushima
Belyser Gabriel Stefan
Belysningsmester, 2. unit Niels Dose
Belysningsmester, 2. unit Jakob Holst
Belysningsassistent, 2. unit Mogens Otte

Klip

Klipper Bo Mikkelsen
Klipper Niels Ostenfeld

Musik

Komponist Martin Pedersen
Musik-supervisor Nis Bøgvad
Musik-supervisor Peter Albrechtsen

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Thomas Bremer
Chefrekvisitør Charlotte Snede Sørensen
Set rekvisitør Mads Koppel
Regi-runner Jeppe Green Schelde
Regi-runner Nicolai Hjerrild Nielsen

Kostumer

Chefkostumier Rikke Simonsen
Kostumier Rebekka C. Leve
Kostumier Mette Meinicke
Kostumier Anne-Dorthe Eskildsen

Makeup

Chefsminkør Sofie de Mylius
Sminkør Charlotte Laustsen
SFX-makeup Thomas Foldberg
SFX-makeup Morten Jacobsen
SFX-makeup Arturo Balseiro
SFX-makeup Birgitte Samson
SFX-makeup Charlotte Laustsen
SFX-makeup Ejvind Bundgaard
Sminkør, 2. unit Rebekka C. Leve

Lyd

Lyddesigner Peter Albrechtsen
A-tonemester (optagelser) Kjetil Mørk
B-tonemester (optagelser) Jonas Langkilde
Tonemester Frank Mølgaard Knudsen
Tonemester, 2. unit Kjetil Mørk
Tonemester, 2. unit Jonas Langkilde
Lydmix, 2. unit Lars Ginzel
B-tonemester, 2. unit Lars Halvorsen
B-tonemester, 2. unit Jacques Pedersen
Toneassistent, 2. unit Mikkel Nielsen
Foley-supervisor Heikki Kossi
Foley-mixer Toivo Kallio
Foley-klipper Pietu Korhonen
Foley-klipper Anne Tolkkinen
Lydeffekter Ann Kroeber
Lydeffekter Charles Maynes

Special effects

SFX-koordinator Søren Skov Haraldsted
SFX-tekniker Flemming Christensen
SFX-assistent Henrik Lundblad
SFX-assistent Søren Jeno

Visual effects

VFX-supervisor Peter Hjorth
Colorgrader Norman Nisbet
Online Anders V. Christensen
Grafik Susanne Sus Frederiksen
Lead compositing Ian Bach
VFX artist Kasper Jansen
VFX artist Ejner Fergo
Compositing Tine Nikali
Compositing Michael Ungermand
Compositing Adelsteinn Hallgrimsson
Compositing Alexander Schepelern
3D artist Kim Fersling
VFX-koordinator Morten Sylvest Arnoldus
Compositing Dan Dirckinck Holmfeld
Compositing Michael Holm

Stunt

Stuntkoordinator Dennis Albrethsen
Stunts Rasmus Hedegaard
Stunts Anne Sejrsklid
Stunts Sylvester Sejrskild Andersson
Stunts Mads Møller
Stunts Anders Nylander Thomsen

Medvirkende

Pernille Mille Dinesen
Dino Troels Lyby
Gustav Benjamin Engell
Maj Ella Solgaard
Sonja Marie Boda
Casper Mikael Birkkjær
Anna Therese Damsgaard
Maria Diana Axelsen
Elna Rita Angela
Sonjas far Simon Papousek
Christian Hall Kristian Halken
Kvinden i Netto Laura Bro
Nyhedsoplæser Reimer Bo Christensen
Nyhedsoplæser Trine Sick
Dreng til vejfest Robert Mikkelsen
Mand i bil Dennis Albrechtsen
SWAT Team Kristian B. Sørensen
SWAT Team Kristoffer Jul
SWAT Team Peter Krag
SWAT Team Michael Molin
SWAT Team Peter Palmgren
SWAT Team Tue Bjørn
SWAT Team Theis Gottorp
Politibetjent Lars Ole Nielsen
Politibetjent Brian Conradsen
Ambulancefører 1 Benjamin Lund Lassen
Ambulancefører 2 Sven Aage Andersen
Brandmand Martin R. Nielsen
Lastbilchauffør Thomas Tamsen
Chauffør hollændervogn Marius Catalin Artimon

Festivaler

Festival Festival dato
Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2016-08-20
Bucheon International Fantastic Film Festival 2016-07-21
Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2016-03-29
Stockholm International Film Festival 2015-11-11
SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic of Catalonia 2015-10-09
London Film Festival 2015-10-07
Austin Fantastic Fest 2015-09-24
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Dato
Anmeldelse Information Monggaard, Christian 2018-04-01
Artikel Morgenavisen Jyllandsposten Enggaard, Michael 2016-12-21
Artikel Politiken Olsen, Mette 2016-04-07
Artikel BT Seeberg, Kenan 2016-04-01
Anmeldelse BT Lind, Michael 2016-03-31
Anmeldelse Berlingske Tidende Wendt jensen, Jacob 2016-03-31
Interview Berlingske Tidende Sauntved, Louise Kidde 2016-03-31
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Sommer Boysen, Katrine 2016-03-31
Anmeldelse Politiken Grundahl, Joakim 2016-03-31