enda

Anti

Morten BH, Danmark, 2016

90 min.DK/SpillefilmDramaUngdomsfilm

Året er 1991. Simon (16) og hans bedste ven Frede (16 ) har travlt med at gøre absolut ingenting i en lille forstad udenfor København. Simon har altid elsket at tegne, men aldrig tænkt at hans talent kunne bruges til noget. Da han ved et tilfælde lærer om graffitikulturen, ser han en chance for at udrette noget, der vil sætte hans aftryk på verden. Simon laver graffiti i hele byen, og da CHAOS, et stort graffiti-crew fra København, opdager ham, beslutter han at slutte sig til dem. Simon opdager dog hurtigt, at tingene ikke er helt som han troede. CHAOS ledes af Johan, og han dikterer alt hvad CHAOS gør - uden selv at have skyggen af kunstnerisk talent. Da Johan tvinger Simon til at tage en kæmpe risiko og overmale et helt tog, står Simon overfor en udfordring, der kan koste ham hans fremtid og hans venskab med Frede.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Anti
Dansk titel Anti
Andre titler Anti
Instruktør Morten BH
Manuskript Jannik Tai Mosholt
Producer Christian Steengaard Potalivo, Caroline Blanco
Fotograf Martin Top Jacobsen
Klipper Martin Bønsvig Wehding
Lyd Frank Mølgaard Knudsen, Sylvester Holm, Frank Mølgaard Knudsen
Scenograf Thomas Bremer
Casting Stine Brüel
Medvirkende Stefan Hjort, Casper Kjær Jensen, Oscar Dyekjær Giese, Theis Monrad Post
Produktionsland Danmark
Produktionsselskaber Miso Film
Dansk distribution Nordisk Film Distribution A/S
Internationalt salg Miso Film ApS / Ryesgade 3E / 2200 København N / t +45 33 337 337 / f +45 33 337 338 / www.misofilm.dk
Dansk biografpremiere 10.11.2016
DFI-støtteform Konsulentstøtte
Vurdering Tilladt for børn over 11 år
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber Miso Film
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, Creative Europe
In collaboration with TV2, Nordisk Film Distribution A/S
Dansk distribution Nordisk Film Distribution A/S

Instruktion

Instruktion Morten BH
Statistkoordinator Anita Juel Lystbæk
1. instruktørassistent Mette Kjærgaard
Konsulent Nikolaj Peyk
Konsulent Rasmus Poulsen
Konsulent Rasmus Schack
Casting Stine Brüel

Manus

Manuskriptforfatter Jannik Tai Mosholt

Produktion

Producer Christian Steengaard Potalivo
Producer Caroline Blanco
Executive producer Peter Bose
Executive producer Jonas Allen
Associate producer Emilie Spliid
Line producer Maj-Britt Paulmann Dalsgaard
Indspilningsleder Mette Kjærgaard
Location manager Rasmus Rise
Location manager Claus Nielsen
Produktionskoordinator Emilie Spliid
Runner Katrine Gro Nielsen
Runner Lior Foighel
Koordinator Anita Juel Lystbæk
Koordinator (postproduktion) Jacob Clemmensen
Postproduktionskoordinator Glennie Pettersson
Koordinator Jacob Bang Clemmensen

Foto

Fotograf Martin Top Jacobsen
B-fotograf Gitte Gammelgaard
2. fotograf Claus Rosenløv
Fotografassistent Rasmus Søndergaard Rygaard
Fotografassistent Filip Romac
DIT Peter Steincke

Stills

Stillfotograf Tobias Plass
Stillfotograf Rasmus F. Hansen
Stillfotograf Lars Pedersen

Lys

Belysningsmester Noah Lynnerup
Belyser Mathias Asger Rasmussen
Belyser Jonathan Go-Matsushima

Klip

Klipper Martin Bønsvig Wehding
Trailer-klipper Morten Højbjerg
Avid-supervisor Simon Harder

Musik

Musikklipper Andreas Käehne
Musik-supervisor Mikkel Maltha
Musikkonsulent Jeppe Bisgaard

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Thomas Bremer
Chefrekvisitør Torben Stig Nielsen
Set rekvisitør Eva Maria Hartvig Lund
Graffitti Thomas Gerczymisch
Graffitti Christian Wellendorf Markussen
Graffitti Lucas Kjær

Kostumer

Chefkostumier Rebecca Richmond
Chefkostumier Madeleine Ludvigsen
Kostumier Rebekka C. Leve

Makeup

Frisør Jill Arnfjord

Lyd

Tonemester Frank Mølgaard Knudsen
B-tonemester Sylvester Holm
Lyddesigner Sylvester Holm
Lyddesigner Frank Mølgaard Knudsen
Foley artist Martin Langenbach
Foley-assistent Laura Plock
Foley-mixer Christoph Wieczorek
Foley-klipper Rune Bjerre Sand
Lydoptagelser Hans Christian Arnt Torp
Mixer Simon Ellegaard
Konsulent Jeppe Bisgaard

Visual effects

VFX-supervisor Martin Madsen
Online Daði Jónsson
Grading Thomas Therchilsen
Compositing Dan Dirckinck-Holmfeld
Compositing Sune Reinhardt Fogtmann
Compositing Thomas Øhlenschlæger
Compositing Mads Hagbarth Lund
Grafik Lasse Strøm
Animator Jonas M. Jensen
DCP mastering Thomas Caspersen

Stunt

Stuntkoordinator Stig Günther
Stuntassistent Jan Dalhoff

Medvirkende

Simon Stefan Hjort
Frede Casper Kjær Jensen
Johan Oscar Dyekjær Giese
Tjalfe Theis Monrad Post
Rune Sonny Lindberg
Simons mor Maria Rossing
Simons far Frank Thiel
Fredes mor Marina Bouras
Rektor Susanne Billeskov
Bagerjomfru Malene Knudsen
Lokalbetjent Hans Henrik Clemmensen
WAN Crew Jeppe Wahlstrøm
WAN Crew Tobias Staugaard
WAN Crew Lucas Kjær
WAN Kids Jacob August Ottensten
WAN Kids Villiam Vellev
Tanja Julie Brochorst Andersen
Politimand Mads M. Nielsen
Tankbestyrer Per Thiim Thim
Dommer Peter Gilsfort
Fysiklærer Kim Wilde
Tina Astrid Juncher-Benzon
Tinas far Jan Reinhold Jørgensen
Festdreng Valentin Rygaard
Festdreng Casper Fox Høybye
Festdreng Frederik von der Hude
Butiksejer Ole Bager Nielsen
Lærling Joachim Knudsen
Mekaniker Søren Poppel
Vagt Marius Artimon
Hundevagt Daniel Dimitrijevic

Festivaler

Festival Festival dato
Oulu Int. Children's Film Festival 2017-11-12
Kristiansand International Children's Film Festival 2017-04-25
Tallinn Black Nights Film Festival 2016-11-11
Lübeck, Nordische Filmtage 2016-11-02
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Dato
Anmeldelse Information Christensen, Ralf 2016-11-11
Anmeldelse BT Wendt Jensen, Jacob 2016-11-10
Anmeldelse Berlingske Tidende Wendt Jensen, Jacob 2016-11-10
Anmeldelse Ekstra Bladet Queitsch, Henrik 2016-11-10
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Sommer Boysen, Katrine 2016-11-10
Anmeldelse Politiken Skotte Christensen, Kim 2016-11-10