enda

Gummi T

Michael Hegner, Danmark, 2012

80 min.DK/SpillefilmBørnefilm, Animation

Det er ikke let at være Ivan Olsen. Han får bank og buksevand af de store bøller, og da han kommer hjem til sin far, så får han skæld ud over, at han ikke er stærk og dygtig som Tarzan - nej, Ivan er kun en Gummi-Tarzan! Ivan vil så gerne gøre sin far glad, så han forsøger at være ligesom Tarzan, men først da Ivan møder en heks og får superkræfter for en enkelt dag, så er Ivans far tilfreds. Ivans far går i selvsving og praler vidt og bredt om sin søn, men da Ivans superkræfter ikke forsvinder som planlagt, så mærker Ivan, at det ikke er spor sjovt at skulle være så stærk og dygtig hele tiden.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Gummi T
Dansk titel Gummi T
Andre titler Jelly T
Instruktør Michael Hegner
Manuskript Michael W. Horsten
Forlæg Baseret på Ole Lund Kirkegaards roman "Gummi-Tarzan".
Producer Nina Crone, Erik Wilstrup
Klipper Henrik Bech
Lyd Flemming Christensen
Komponist Halfdan E., Søren Siegumfeldt
Scenograf Bjarne Hansen
Produktionsland Danmark
Sprog Dansk
Produktionsselskaber Crone Film
Finansiering Med støtte fra Det Danske Filminstitut og TV2
Dansk distribution Filmcompagniet - SF Film, Warner og Twentieth Century Fox
Internationalt salg Sola Media / Rotebühlplatz 29 / D-70178 Stuttgart / t +49 711 9689 4440 / f +49 711 9689 4451 / post@sola-media.com / sola-media.com
Festival information Danish Film Institute
Dansk biografpremiere 16.05.2012
Premierebiografer Palads, Albertslund Biograferne, Reprise Teatret, Ishøj Bio, Gladsaxe Bio, Værløse Bio, BioCity (Tåstrup), Kastrup Bio, Birkerød Bio, Baltoppen Bio 1-2, Park Bio, Gentofte Kino, Glostrup Bio, CinemaxX, Bio Viften (Rødovre), Empire, Kinopalæet (Lyngby), Falkoner samt 82 biografer i provinsen, inkl. Færøerne
DFI-støtteform Markedsordningen
Vurdering Tilladt for alle
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber Crone Film
Finansiering Med støtte fra Det Danske Filminstitut og TV2
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, MEDIA (EU)
In collaboration with TV2
Dansk distribution Filmcompagniet - SF Film, Warner og Twentieth Century Fox

Instruktion

Instruktion Michael Hegner
Teknisk instruktør (animation) Huang Bi
Teknisk instruktør (animation) Li Rui

Manus

Storyboard (3D) Toke Uthaug Rasmussen
Storyboard (3D) Rune Tyroll
Manus Michael W. Horsten

Produktion

Producer Nina Crone
Producer Erik Wilstrup
Line producer Flemming Hemme
Produktionskoordinator Mette Bang
Postproduktionskoordinator Tine Højgaard Nielsen
Produktionschef Xiao Yong
Produktionsleder Mao Hua
Produktionsleder Peng Ji Jun
Line producer Zhao Yue
Line producer Ran Jing
Produktionskoordinator Xu Fang
Produktionskoordinator Niu Min Ci
Produktionskoordinator Tang Jian
Produktionskoordinator Yu Zhou
Produktionskoordinator Liu Ya Ni
Produktionskoordinator Lu Yi Lin
Teknisk support Yu Xiang Sheng
Teknisk support Shi Xue Mei
Teknisk support Deng Yi Bing

Klip

Trailer-klipper Per Düring Risager
Klip Henrik Bech

Musik

Komponist Halfdan E.
Komponist Søren Siegumfeldt
Vokalist Annika Aakjær

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Bjarne Hansen

Lyd

Lyddesigner Flemming Christensen
Lydmix Flemming Christensen
Lydmix Nalle Hansen
Supplerende lydeffekter Morten Pilegaard
Dialogindspilning Morten Pilegaard
Dialogindspilning Kim Dalum
Foley artist Martin Langenbach
Foley-optagelse Oskar Skriver
Foley-optagelse Michael Dela
Dialog management Steffen Addington
Dialog management Kim Dalum

Stemme

Ivan Olsen Thure Lindhardt
Ivans far, Lille Louis Nicolaj Kopernikus
Lotte Signe Egholm Olsen
Heksen Karen-Lise Mynster
Slagteren Bjarne Henriksen
Kim Cecilie Stenspil
Karsten Jens Andersen
Lille bølle Paw Henriksen
Store Bølle, Inspektøren m.fl. Esben Pretzmann
Fru Sørensen Birthe Neumann
Fru Helmer Bodil Jørgensen
Lærer, Træner, Rocker, m.fl. Jens Jacob Tychsen
Fru Sørensen Birthe Neumann
Fru Helmer, Gl. dame, Stemme i telefon Bodil Jørgensen
Tømrer, Mand på torv Michael Hegner
Fransk vært Adam Korzen
Indisk vært Asma Iftikhar
Amerikansk vært Ian Burns
Speaker Lars Thiesgaard
Kvindelig journalist Kaya Brüel

Visual effects

Online Mette Bang
Online-assistent Lars Hummelshøj
Online-assistent Signe Vinther
Colourist Peter Diemar
Digital intermediate Jimmi Berger
Color timing Ejvind Bording
Logo design Claus Retpen
Plakat artwork Claus Retpen
Rendering supervisor Wang Guang Wei
Rendering Peng Fu Jun
Rendering Huang Yu Hong
Rendering Tan Xiao Hu
Rendering Qu Le Ping
Rendering Liang Yu
Rendering Ran Yin Xia
Rendering Wang Nan
Rendering Qi Jian Ye
Rendering Yang Ting Ting
Rendering Zheng Nan
Rendering Li Hong Yan
Rendering Lu Yan Xia
Rendering Liu Gen Liang
Rendering Yu Jing
Rendering Cao Qing Yong
Rendering Li Xuan
Rendering Cheng Jing
Rendering Ge Xin
Rendering Yang Jia Mei
Rendering Song Xiao Ling
Rendering Qin Hong
Rendering Feng Xu Fei
Rendering Wang Fei
Rendering Xia Tian
Rendering Ren Tai Jiang
Rendering Huang Wei
Rendering Song Wei
Rendering Fan Hua Li
Rendering Deng Shao Kun
Rendering He Zi Hua
Rendering Hu Yi Yan
Rendering Lei Qi
Rendering Lin Yuan
Rendering Lu Hong Yu
Rendering Ma Yong
Rendering Wei Chuang Jun
Rendering Wu Si Rui
Rendering Yi Xing Yun
Rendering Zhang Qin
Rendering Zhu Rui Yi
Rendering Zheng Zhong Xing
DCP mastering Thomas Caspersen

Animation

Karakterdesign Christian Kuntz
3D story artist supervisor Jeppe Sandholt
3D story artist supervisor Bodie Jahn-Mulliner
3D story artist supervisor Margit Rosenaa
3D stereoscopic artist Bodie Jahn-Mulliner
3D stereoscopic artist Toke Uthaug Rasmussen
Additional textures Michael Hegner
Additional textures Margit Rosenaa
Lead 3D stereoscopic artist Toke Uthaug Rasmussen
3D proxy modelling Toke Uthaug Rasmussen
3D proxy modelling Rune Tyroll
3D pipeline developer Jakob Steffensen
Modelling supervisor He Qi
Modelling supervisor Cheng Jing
Modelling artist Ding Xin
Modelling artist Luo Gang
Modelling artist Tian Chao
Modelling artist Liu Xing
Modelling artist Wu Qi Feng
Modelling artist Zhang Yu Kun
Modelling artist Mo Zi Hong
Modelling artist Hou Xiang Qian
Modelling artist Li Shuai Wei
Modelling artist Shun Ming Liang
Rigging supervisor He Lang
Rigger Lu Fa Lin
Animationssupervisor Mao Hua
Animationssupervisor Li Jun
Animationssupervisor Yin Lu
Animation Wang Yan
Animation Ni Qin
Animation Lu Xu Zhi
Animation Yang Ming Dan
Animation Song Bo
Animation Zhou Jing
Animation Xiong Liang
Animation Pang Yu
Animation Liu Ping
Animation Xu Liang
Animation Li Bei
Animation Wu Tong
Animation Chen Xiao Li
Animation Yao Li Tao
Animation Luo Quan Song
Animation Liang Yan Chao
Animation Lin Jia Feng
Animation Zhou Qiong Juan
Animation Cheng Dong Hao
Animation Xu Zhi Fang
Animation Ke Xiao Sheng
Animation Zhou Hai Yun
Animation Jiang Zheng Yao
Animation Chen Rong Rong
Animation Ma Zu Jie
Animation Liu Jiu Zhou
Animation Zhan Shuai You
Effektsupervisor Xian Hao Rong
Effektanimation Dai Ling
Effektanimation Wang Hao Ming
Effektanimation Kong Fan Wei
Effektanimation Cheng Jia Wei
Effektanimation Cheng Xiao Xiao
Effektanimation Wu Yan Chuan
Effektanimation Sun Hai Yang

Festivaler

Festival Festival dato
Buenos Aires Festival de Cine Independiente 2013-04-10
Malmö, BUFF 2013-03-11
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Date
Varia BT Kim Kastrup 2012-05-23
Artikel Politiken 2012-05-23
Varia Berlingske Tidende 2012-05-22
Anmeldelse Politiken Soeren Vinterberg 2012-05-17
Anmeldelse BT Steffen Jungersen 2012-05-16
Anmeldelse Berlingske Tidende Jacob Wendt Jensen 2012-05-16
Anmeldelse Ekstra Bladet Henrik Queitsch 2012-05-16
Anmeldelse Information Iben Albinus Sabroe 2012-05-16
Anmeldelse Kristeligt Dagblad Palle Schantz Lauridsen 2012-05-16
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Katrine Sommer Boysen 2012-05-16
Anmeldelse Weekendavisen Nikolaj Mangurten Rubin 2012-05-16
Varia Morgenavisen Jyllandsposten Michael Enggaard 2012-05-12
Varia Morgenavisen Jyllandsposten Michael Enggaard 2012-05-12
Varia Berlingske Tidende Jens Andersen 2012-05-11
Varia Berlingske Tidende Jens Andersen 2012-05-11
Artikel Berlingske Tidende Henrik Dannemand 2012-05-02
Artikel Information Laerke Cramon 2012-04-28
Artikel Information Laerke Cramon 2012-04-28