enda

The Weight of Elephants

Daniel Joseph Borgman, Danmark, 2013

83 min.DK/Spillefilm

Tre børn i en naboby er blevet bortført. For den 11-årige Adrian, der tilbringer sine dage alene med at fantasere om alle de ting, som på en gang tiltrækker og skræmmer ham, sætter det gang i forestillingerne. Adrian, der er forældreløs og bor sammen med sin bedstemor og sin nedbrudte onkel i en stille, lille by i New Zealand, ser verden hastigt ændre sig. Hans bedste ven, Clinton, dropper ham til fordel for skolens seje drenge, hans onkel opfører sig tiltagende underligt, og en familie flytter ind ved siden af. Adrian indleder et venskab med sin nye nabo, den jævnaldrende Nicole, en vild og særpræget pige med en mystisk fortid.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel The Weight of Elephants
Dansk titel The Weight of Elephants
Instruktør Daniel Joseph Borgman
Manuskript Daniel Joseph Borgman
Forlæg "Of A Boy" (2002), Sonya Hartnett.
Producer Katja Adomeit, Leanne Saunders
Fotograf Sophia Olsson
Klipper Molly Malene Stensgaard, Dan Loghin
Lyd Kristian Selin Eidnes Andersen
Komponist Kristian Selin Eidnes Andersen
Scenograf Kirsty Cameron
Casting Stu Turner, Joe Fisher
Medvirkende Demos Murphy, Matthew Sunderland, Catherine Wilkin, Angelina Cottrell
Produktionsland Danmark, New Zealand, Sverige
Sprog Engelsk
Produktionsselskaber Zentropa Entertainments5
Dansk distribution Øst for Paradis
Internationalt salg NZFC /Wellington / Level 3 / Ghuznee St 119 / 0000 Wellington / c +64 21 911 757 / James@nzfilm.co.nz / http://www.nzfilm.co.nz/
Festival information Danish Film Institute
Tekniske data 35 mm, 2,35:1 Scope, Farve, Tone
Dansk biografpremiere 06.06.2013
Premierebiografer Vester Vov Vov, Ishøj Bio, Værløse Bio, Biffen (Aalborg), Gloria, Øst for Paradis (Århus), Empire, Nicolai Biograf (Kolding)
DFI-støtteform Konsulentstøtte

Selskaber

Produktionsselskaber Zentropa Entertainments5
Koproducent Severe Features Ltd., Three Birds Ltd., Film i Väst
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, New Zealand Film Commission
Dansk distribution Øst for Paradis

Instruktion

Instruktion Daniel Joseph Borgman
Casting Stu Turner
1. instruktørassistent Robyn Grace
2. instruktørassistent Michelle Sowman
3. instruktørassistent Reremoana Mcleod
Statistkoordinator Reremoana Mcleod
Instruktørassistent Christian Gower
Casting coach Hori Ahipene
Casting Joe Fisher
Casting-instruktørassistent Jake Woodenhead
Casting-instruktørassistent Dot Kyle
Statistcasting Frederic Forrest
Statistcasting Robyn Patterson
Børnecasting-assistent Loren Taylor
Børnecasting-assistent Thomas Sainsbury
Supplerende casting coach Stephanie Wilken
Casting-konsulent Michael Shannon
Instruktør, 2. unit Hori Ahipene
1. instruktørassistent, 2. unit Michelle Sowman
2. instruktørassistent, 2. unit Reremoana Mcleod

Manus

Manuskriptforfatter Daniel Joseph Borgman
Manuskriptsupervisor Monique Knight
Manuskriptkonsulent Rasmus Heisterberg
Manuskriptkonsulent Molly Malene Stensgaard
Manuskriptkonsulent Behrouz Bigdeli

Produktion

Producer Katja Adomeit
Producer Leanne Saunders
Executive producer Peter Aalbæk Jensen
Executive producer Louise Vesth
Executive producer Karen Bentzon
Co-producer (Danmark) Jonas Bagger
Co-producer (Sverige) Jessica Ask
Co-producer Madeleine Ekman
Line producer Angela Littlejohn
Producerassistent (Danmark) Sofie Brandt
Produktionskoordinator Desray Armstrong
Produktionsassistent Olivia Scott
Produktionsassistent Emma Schranz
Runner Laurelle May
Location manager Teone Taare Te Tuakana
Indspilningsleder Carolyn Hobbs
Location scout David Walker
Location scout Phil Aitken
Location scout Hamish Skeggs
Location scout Matt Inns
Postproduktionssupervisor (Danmark) Charlotte Buch
Postproduktionssupervisor (New Zealand) Puck Murphy
Postproduktionskoordinator Tine Clasen
Teknisk chef (Danmark) Simon Lytting
Runner Rasmus Hedegaard Sørensen
Runner Carina S. Jeppesen
Runner Frederik Louis Hviid
Runner Daniel Nylander Brick

Foto

Cheffotograf Sophia Olsson
B-fotograf Ben Rowsell
2. kameraassistent Aleshia Fraizer
Steadicam-operatør Grant Adams
Undervandsfotograf Murray Milne
Grip Todd Nevill
Grip-assistent Dave Mcdonald
Fotograf, 2. unit Grant Adams
Kameraassistent, 2. unit Joel Garman
Focus puller, 2. unit Matt Tuffin
Arri laser operator Henning Lind Eriksen
Arri laser coordinator Henning Lind Eriksen
Bag om filmen optagelser Logan Westwood
DIT Joel Garman

Stills

Stillfotograf Gareth Moon

Lys

Belysningsmester Jo Bollinger
Belyser Max Catterick
Belysningsassistent Leigh Chapman
Belysningsassistent Jack Crayford
Belysningsassistent Heath Patterson
Belysningsmester, 2. unit Matt Catterick
Lysassistent, 2. unit Ash Bartlett

Klip

Klipper Molly Malene Stensgaard
Klippeassistent (Danmark) Jesper Bækdal
Klippeassistent (New Zealand) Natalie Johnston
Klipper Dan Loghin
Avid-assistent Kasper Schultz Simonsen
Avid-assistent Lárus Ren Gudbjörnsson

Musik

Komponist Kristian Selin Eidnes Andersen
Dirigent Richard Hein
Musikoptagelse Jan Holzner

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Kirsty Cameron
Art director Gim Bon
Art director John Harding
Rekvisitør Lisa Dunn
Produktionsdesignassistent Isobel Dryburgh
Produktionsdesignassistent Ash Kaa
Produktionsdesignassistent Michael Poipoi
Produktionsdesignassistent Jaimee Poipoi

Kostumer

Kostumeassistent Abigail Greenwood
Kostumeassistent Haley Caudwell

Makeup

Chefsminkør Katie Rogers
Frisør Bev Ballantyne
Sminkør, 2. unit Anne Neilson

Lyd

Lyddesigner Kristian Selin Eidnes Andersen
Lydoptagelser Mark Williams
Boom operator Kyle Griffith
Lydoptagelser, 2. unit Logan Westwood
Boom operator, 2. unit Natalie Doherty
Lydklipper Frank Mølgaard Knudsen
Lydklipperassistent Kristoffer Salting
Supplerende dialogindspilning Andy Morton
Supplerende dialogindspilnings-supervisor Joost Langveld
Foley artist Julien Naudin
Foley recordist Julien Martin

Special effects

SFX-tekniker Bill Falcone

Visual effects

Grafik Åsmund Sollihøgda
Online-tekniker Emil Eriksson
Online-tekniker Jesper Bækdal
VFX-supervisor Lars "Lalo" Werner
Grafik Morten Juel
VFX artist Morten Juel
Grafik Kasper Schultz Simonsen
VFX artist Kasper Schultz Simonsen
Colourist Sandra Klass
Titeldesign Jon Baxter
Color timing Ejvind Bording

Stunt

Sikkerhedschef Keith Raymond
Stuntkoordinator Steel Bronson
Stuntkonsulent Rodney Cook
Stuntkører Gemma Watson
Stuntkører Dennis Ryan
Stuntkører Darryl Wright
Stunt rigger Mark Whetu
Stunt rigger David McLeod

Andre credits

Dyrepasser Peter Henderson
Dyrepasser Wendy Henderson
Dyretræner Mark Willis

Medvirkende

Adrian Demos Murphy
Uncle Rory Matthew Sunderland
Gran Catherine Wilkin
Nicole Angelina Cottrell
Joely Hannah Jones
Clinton Finn Holden
Horse girl Courtney Luskie
Paul Jimmi Knapp
Bradley Regan van Brecht
Johnny Harrison Dodd
Kane Dominic Burrows
Corbin - gang boy 1 Corbin Strong
Flynn - gang boy 2 Flynn Sinclair
Luke - gang boy 3 Luke Harris
Alex - gang boy 4 Alexander Hatton
Miss Pryor Bree Peters
Shadowy man & Nicoles dad Steven Lovatt
Substitute teacher Miranda Wilson
Aunt Martha Sophie Roberts
Mini horse girl Nicole Deans
Swimming teacher Owen Black
Giles Niko Mcrae
Father Metford Riki Crosado
Mother Metford Stayci Taylor
Nicole's mother Anna Hewlett
Mrs Tull Lucy Schmidt
Australian psychic Sarah-Jane Wright
Nicole Metford Reana Arthur
Zoe Metford Eilish Mcleod
Christopher Metford Jaylen-Blaze Daane
Thin man Steve Woller
Breakfest host Steve Gray
Girl (Sophie) Emma Mccoll
Reece Jenna Bush
Counter woman Sandra Johnson
Dog owner Paula Jones
Washing man Stewart Bull
Adrian body double Josh Titter
Nicole body double Reana Arthur

Festivaler

Festival Festival dato
Beijing International Film Festival 2014-04-16
Göteborg International Film Festival 2014-01-24
Poznan Ale Kino! International Children's Film Festival 2013-12-01
Tallinn Black Nights Film Festival 2013-11-15
Lithuania Scanorama Film Forum 2013-11-07
Lübeck, Nordische Filmtage 2013-10-30
Bergen International Film festival 2013-10-23
Valladolid International Film Festival 2013-10-19
Sao Paulo Int. Film Festival 2013-10-18
Mumbai Film Festival 2013-10-17
London Film Festival 2013-10-09
Seoul International Youth Film Festival 2013-08-22
Melbourne Film Festival 2013-07-25
Guanajuato International Film Festival 2013-07-19
Transilvania International Film Festival 2013-05-31
Berlinale 2013-02-07
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Date
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Katrine Sommer Boysen 2013-06-07
Anmeldelse Weekendavisen Bo Green Jensen 2013-06-07
Anmeldelse Berlingske Tidende Jacob Wendt Jensen 2013-06-06
Anmeldelse Ekstra Bladet Henrik Queitsch 2013-06-06
Anmeldelse Kristeligt Dagblad Eva Zierau 2013-06-06
Anmeldelse Politiken Soeren Vinterberg 2013-06-06
Anmeldelse Information Eva Novrup Redval 2013-06-06
Anmeldelse Politiken Soeren Vinterberg 2013-04-12