enda

Antboy 3

Ask Hasselbalch, Danmark, 2016

81 min.AdventureDK/SpillefilmBørnefilm

Det er sommer, og Pelle nyder livet i fulde drag. Han er blevet kæreste med Ida, og kriminaliteten i Middellund
er styrdykket, efter at Antboy besejrede Loppen og Terror Tvillingerne. Måske er det endelig blevet tid til at lægge myredragten på hylden og være en normal teenager. Pelle beslutter sig for at opgive livet som forbryderbekæmper og starte på efterskole sammen
med Ida. Hans sommerferie tager dog en uventet drejning, da en ny superhelt melder sig på banen og stjæler spotlyset fra Myredrengen. Og, som om det ikke er nok, bliver Albert Gæmelkrå pludseligt udskrevet fra Dragensborg og begynder at arbejde på ExoFarm. Pelle opsøger Wilhelm, hans trofaste sidekick, men den bebrillede tegneserienørd bliver vred, da han opdager, at Pelle har tænkt sig at vende Antboy ryggen og forlade Middellund, og nægter derfor at hjælpe ham. Pelle er nu nødsaget til at tage sagen i egen hånd. Han er sikker på, at Middellunds nye superhelt i virkeligheden er en superskurk, og at Loppen er i gang med at udklække endnu en udspekuleret plan. Men en ondere og farligere fjende gemmer sig i kulissen og venter på at slå til. Antboy får hjælp fra en uventet kant, idet hans største og måske sidste kamp skal til at begynde.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Biblioteksressourcer
Dansk titel Antboy 3
Andre titler Antboy 3
Instruktør Ask Hasselbalch
Producer Lea Løbger, Lea Løbger
Fotograf Niels Reedtz Johansen
Klipper Peter Brandt, Anders Albjerg Kristiansen
Komponist Peter Peter
Casting Anders Nygaard
Medvirkende Oscar Dietz, Amalie Kruse Jensen, Samuel Ting Graf, Astrid Juncher-Benzon
Produktionsland Danmark
Danske undertekster Nej
Dansk synstolkning Nej
Produktionsselskaber Nimbus Film
Dansk distribution SF Studios, Filmcompagniet - SF Film, Warner og Twentieth Century Fox
Internationalt salg Attraction Distribution /Suite 803 / 5455 De Gaspe Ave. / H2T 3B3 Montreal, Quebec / t +1 514 846 1222 / info@attractiondistribution.ca / www.attractiondistribution.ca
Dansk biografpremiere 11.02.2016
Premierebiografer CinemaxX
Empire
Falkoner, Nordisk Film Biografer
Fields, Nordisk Film Biografer
Palads
Park Bio
Albertslund
Bagsværd/Gladsaxe
Ballerup
Birkerød
Dragør
Fakse
Frederikssund
Frederiksværk
Gentofte
Glostrup
Glumsø
Haslev
Helsingør
Herlev
Hillerød, Nordisk Film Biografer
Holte
Holbæk
Humle Bio
Ishøj
Kastrup Bio
Kalundborg
Korsør
Køge
Lyngby, Nordisk Film Biografer
Næstved Bio
Næstved, Nordisk Film Biografer
Ringsted
Roskilde
Rødovre, Atlas
Rødovre, Viften
Slagelse
Sorø
Stege
Tåstrup, Nordisk Film Biografer
Valby Kino
Vanløse
Vig
Vordingborg
Værløse
Fåborg
Kerteminde
Middelfart
Nyborg
Nykøbing Falster, Nordisk Film Biografer
Odense, Nordisk Film Biografer
Odense, CinemaxX
Rødby, Lalandia
Svendborg
Bjerringbro
Brørup
Ebeltoft
Esbjerg, Nordisk Film Biografer
Fredericia
Frederikshavn
Fjerritslev
Grenå
Haderslev
Hadsten
Hadsund
Hammel
Herning, Nordisk Film Biografer
Hjørring
Hobro
Holstebro
Hornslet
Horsens
Ikast
Jelling
Karup
Klovborg
Kolding, Nordisk Film Biografer
Malling
Nykøbing Mors
Odder
Randers, Nordisk Film Biografer
Ringkøbing
Ry
Rødding
Silkeborg
Skanderborg
Skive
Struer
Sønderborg
Thisted
Tønder
Varde
Vejle
Viborg
Åbenrå
Aalborg, Nordisk Film Biografer
Aarhus, Nordisk Film Biografer
Aarhus, CinemaxX
Nuuk
Rønne
DFI-støtteform Markedsordningen
Vurdering Prøve
Begrundelse illadt for alle, men frarådes børn under 7 år

Bemærkninger:
Medierådet for Børn og Unge har efter det oplyste haft en ikke-færdigproduceret film til vurdering.
Såfremt der foretages yderligere redigering af filmen til en endelig version, skal den vurderes igen.

Filmen, der er forelagt til prøvevurdering, har en ufuldstændig lydside og mangler grafik og mange andre visuelle elementer. Den har en dramatisk grundstemning, men indeholder også humor. Flere steder benytter filmen sig af en tegneserielignende æstetik og dramatik. Den indeholder scener med fysiske kampe, hvor personer kastes og rammes af genstande. I en enkelt voldsom scene ses bange folk flygte. Der er også korte glimt af et truende menneske-insektvæsen. Volden er imidlertid ikke udpenslet, filmens hovedfigurer fremstår stærke og handlekraftige og klarer problemerne sammen. Det vurderes derfor, at den version af filmen, der er forelagte til prøvevurdering, kun vil kunne virke skræmmende på børn under 7 år.

Selskaber

Produktionsselskaber Nimbus Film
Koproducent JunaFilm UG
Med støtte fra Det Danske Filminstitut
Dansk distribution SF Studios, Filmcompagniet - SF Film, Warner og Twentieth Century Fox

Instruktion

Instruktion Ask Hasselbalch
Scripter Sedsel Andersen
1. instruktørassistent Bjørn Kopp
Statistkoordinator Andrea Vergara
Statistkoordinator Tommy Duus
Statistkoordinator Anne Magnér
2. instruktørassistent Kristian Boysen
Casting Anders Nygaard

Manus

Manusforfatter Anders Ølholm
Storyboard Michael Jensen
Manuskriptkonsulent Dan Hoffman
Oversættelse Helle Schou Kristiansen

Produktion

Producer Lea Løbger
Co-producer Verena Gräfe-Höft
Executive producer Birgitte Hald
Executive producer Bo Ehrhardt
Producer Lea Løbger
Line producer Thomas Schindel
Produktionskoordinator Niclas Caroc Warner
Produktionsassistent Nanna Rishave
Runner Alexander Stenholt
Runner Christian Sørup Jensen
Runner Karen-Marie Malig Henriksen
Location manager Jesper Ray
Location manager Anne Magnér
Indspilningsleder Bjørn Kopp
Producerassistent Janne Nygaard
Postproducer Lina Wichmann
Line producer (Tyskland) Christian Vennefrohne
Produktionskoordinator (Tyskland) René Hübner
Producerassistent (Tyskland) Janina Dostal
Produktionsassistent (Tyskland) Jennifer "Jenny" Nitz
Location manager (Tyskland) Jacek Gluszko
Location manager (Tyskland) Sören Bode
Location manager (Tyskland) Nico Viets
Location scout (Tyskland) Nic Diedrich
Produktionsleder Christian Burgdorff
In-house producer Benjamin Wüpper
Line producer Nadine Kitschke

Foto

Fotograf Niels Reedtz Johansen
B-fotograf Søren Berthelin
Fotografassistent Rasmus Søndergaard Rygaard
Grip Jimmy Leavens
DIT Peter Steincke
DIT Rasmus Wittrup
Fotograf, 2. unit Johan Albrechtsen
Grip-assistent Emil Taasinge
Grip-assistent Rune A. Egegaard
Low loader Mikael Kort Kristensen
Steadicam-operatør (Tyskland) Thorsten Alt
Steadicam-operatør (Tyskland) Tobias Meik
Kameraassistent (Tyskland) Jonas Wache
Grip (Tyskland) Lars Döding
Kran (Tyskland) Tobias Bergunde

Stills

Stillfotograf Rolf Konow

Lys

Belysningsmester Michael Wils
Belyser Peter Junker Sørensen
Belysningsassistent Niclas Fusager
Belysningsassistent Allan Rune Køldal
Belyser (Tyskland) Jan Quaas
Belyser (Tyskland) Karim Bardi

Klip

Klipper Peter Brandt
Klipper Anders Albjerg Kristiansen
Avid-supervisor Liv Lynge
Klippeassistent Mie Sofie Nielsen
Trailer-klipper Mette Lybæk Isager
Trailer-klipper Peter Brandt

Musik

Komponist Peter Peter
Klipper (musik) Sylvester Holm
Musiktekniker Peter Kyed

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Sabine Hviid
Chefrekvisitør Trine Gram
Art director Kristina Kovacs
Set rekvisitør Trine Weber Sundstrup
Rekvisitør Mathias Sparre-Ulrich
Rekvisitørassistent Anna Møller Kjeldgaard
Rekvisitørassistent Marie Kristine Berglund Rohrberg
Art director (Tyskland) Kay Kulke
Art director (Tyskland) Lena Mundt

Kostumer

Kostumedesigner Louize Nissen
Kostumeassistent Emilie Bøge Dresler
Kostumeassistent Sara Forghani
Kostume-supervisor Spencer Horne
Syerske Chrissie Atkinson
Syerske Sue Bradley
Syerske Claire Thoenton
Kostumeassistent (Tyskland) Christine Böhler

Makeup

Hår- og makeup-designer Sofie de Mylius
Sminkørassistent Camilla Nordberg
Sminkørassistent Ulla Asbjørn Damsted
Sminkørassistent Pernelle Caspersen
Sminkørassistent (Tyskland) Ruth Ute Wagner
Sminkørassistent (Tyskland) Ulrich Ritter

Lyd

Tonemester Thomas Huus
Tonemester Bo Asdal Andersen
Boom operator Bo Asdal Andersen
Dialogklipper Olesya Kireeva
Lyddesigner Hans Christian Arnt Torp
Foley-supervisor Heikki Kossi
Foley recordist Pietu Korhonen
Foley recordist Joonas Jyrälä
Foley-klipper Pietu Korhonen

Special effects

SFX-koordinator Hummer Højmark
SFX-tekniker Finn Thomassen
SFX-tekniker Mark Hedegaard Nielsen
SFX-tekniker Vibeke Højmark

Stemme

Commander Combats stemme Torbjørn Hummel

Visual effects

Illustrator Flemming Schmidt
VFX manager Christian Burgdorff
Visual effects supervisor Julian Hermannsen
Colorist Ronney Afortu
Grafik Mark Walker
Illustrator Jakob Stærmose
Titeldesign Thomas Diesselhorst
Compositing Markus Selchow
Compositing Dirk Frischmuth
Compositing Tim Klink
Compositing Marcus Kitschke
Compositing Alexander Kucera
Compositing Guido Hartmann
Grafik Ann Juel
Grafik Anna Sofia Kristensen
Grafik Malene Hansen
DCP mastering Frank Hellmann

Stunt

Stuntkoreograf Tim Man
Stuntkoordinator Stig Günther
Stunt double Martin Zetterlund
Stunt double Johan Lindqvist
Stunt double Emanuel Karl Ludvig Axelson
Stunt double Mads Vinkelsø Holst
Stunts (Tyskland) Thomas Bloem
Stunts (Tyskland) Gerry Reinitzhuber
Stunts (Tyskland) Ronnie Paul
Stunts (Tyskland) Uwe Mansshardt
Stunts (Tyskland) Felix Quinton

Animation

3D modeller Malte Lauinger
Animation Malte Lauinger
Set supervisor Sinem Sakaoglu
Illustrator Flemming Schmidt
Animator Kenneth Nytoft Petersen
Concept artist Jakob Stærmose

Medvirkende

Pelle/Antboy Oscar Dietz
Ida Amalie Kruse Jensen
Wilhelm/Sidekick Samuel Ting Graf
Maria Musajev/den Røde Furie Astrid Juncher-Benzon
Albert Gæmelkrå/Lopppen Nicolas Bro
Alicia Dufort Paprika Steen
John Tøbbesen Morten Rose
Charles Dufort Bent Mejding
Amanda Cecilie Alstrup Tarp
Dr. Brumwinkel Daniel Christensen
Pelles mor Lærke Winther
Pelles far Frank Thiel
Commander Combat Kim Kold
Niller Adam Ild Rohweder
Chef doktor Albert Wiederspiel
Asiatisk pige Jasmin Fu
Bumset teenager Mike Hansen
Langhåret fyr Frederik Lykkegaard
Graffitimaler Casper Kjær Jensen
Biltyv Adam Brix
Abetyv Martin Zetterlund
Abetyv Joon Poore
Abetyv Mads Kruse
Limousinechauffør Bjørn Kopp
Dreng med is Mattis Oliver Vorwig
Skaterdreng Sophus Blum
Skaterdreng Lucas Rosener
Pige med ballon Hanna Knuffmann
Skoledreng Marcus Stubkjær Nielsen
Forsker ved elevator Erik Nielsen
Nyhedsvært Sandie Hansen Jensen
Nyhedsvært Malene Hamershøy Kjerstad
Nyhedsvært Thomas Mengers Karstensen
TV-rapporter Malene Kiær Hansen
TV-rapporter Steffen Olsen
Bodybuilder Mustafa Ali Mohammed
Bodybuilder Kenneth Robert Jensen
Bodybuilder Sami Krid
Tae Bo instruktør Nanna Jelbert

Festivaler

Festival Festival dato
Antwerpen European Youth FF of Flanders 2017-02-19
Warsaw International Film Festival 2016-10-09
Eurasia IFF 2016-09-15
Kristiansand International Children's Film Festival 2016-04-19
TIFF Kids 2016-04-08
Malmö, BUFF 2016-03-14
Berlinale 2016-02-11
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Dato
Anmeldelse Berlingske Tidende Wendt Jensen, Jacob 2016-02-12
Anmeldelse Information Brask Rasmussen, Anita 2016-02-12
Anmeldelse Weekendavisen Balslev, Soeren Staal 2016-02-12
Anmeldelse BT Lorentzen, Birgitte 2016-02-11
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Sommer Boysen, Katrine 2016-02-11
Anmeldelse Politiken Skotte Christensen, Kim 2016-02-11
Artikel BT Eriksen, Jan 2016-01-29